Ubuntu SoftwareStore

Başlatan helluri, 29 Ağustos 2009 - 16:44:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

helluri

Eskiden beri hep merak ederdim. Neden Ubuntuda Program ekle kaldır ve Synaptic diye 2 farklı araç var? Neden pardusdaki gibi güncellemeleri program ekle kaldırdan yapamıyoruz? Yada neden program ekle kaldırdan bağımlılıklar nedeniyle bazı programları yükleyemiyoruz-kaldıramıyoruz vs şeklinde.. Bununla ilgili bir bir proje varmış anladığım kadarıyla. Yenilikler saymakla bitmez. Program yükledikten sonra nasıl açarsın onu bile anlatacakmış softwarestore.

Eski adıyla Ubuntu App Store olarak bilinen proje, isim değişikliği geçirerek SoftwareStore oldu. Tabi Ubuntu app store diyince insanın aklına hemen apple, android falan geliyor. Ondan olsa gerek.

Proje daha çok yeni. Yol haritası, tamamlanması için nisan 2011 i gösteriyor. Bekleyip görecez. Güzel bir şeyler olacağını düşünüyorum.

http://www.ubuntugeek.com/ubuntu-app-centre-%E2%80%93-replacing-addremove-synaptic-gdebi-update-manage.html

ironic

Güzel düşünülmüş. Şu an synaptic bana göre oldukça hantal bir yapıda. Bu kadar işlevsel bir şeyler hazırlanacaksa benim isteklerim, arama özelliğinin daha da geliştirilmesi ve hafiflik sağlanması yönünde olurdu..

Dixie

Bir de beni rahatsız eden bir durum var. Güncelleme Yöneticisini kullanırken konsoldan başka bir program yükleyememek. Her ikisi aynı anda çalışabilirse özellikle kurulum sırasında müthiş vakit kazanılır diye düşünüyorum. Konu ile alakası yoksa şimdiden pardon.

özgürubuntu

Ubuntu 9.10 ile varsayılan Program Ekle/Kaldır olarak geleceği belirtilen Ubuntu Software Store, alfa sürümlerde yok ancak, Synaptic'ten "software-store" yazıp aratarak yükleyebiliyoruz. Bana göre Synaptic'in yerini almaktan çok, "Uygulama Ekle/Kaldır" ın yerine gelecek gibi. Programla ilgili kendi sistemimnde bir kaç ekran görüntüsü şöyle ;

Programın ana ekran görüntüsü böyle, görüldüğü gibi sol menüde ; Get Free Software (Ücretsiz Yazılım Al) ve Installed Application (Yüklü Uygulamalar) bulunuyor, Ücretsiz Yazılımları edinebileceğimiz kategoriler sağ bölümde görüntülenebilir. Üstteki görünüm menüsünden Canonical Yazılımları veya Tüm Uygulamaları filtreleyebilirsiniz.

Bölümlerden mesela Ses ve Video kısmını seçtiğimizde yüklemek istediğimiz Uygulama ve Yazılımların listesi görünüyor. Dikkatinizi "Istanbul Desktop Session Recorder" çekmiştir. Neden Istanbul onu bilemiyorum :D

Yüklü Uygulamalarımızda bir liste halinde aşağıdaki resimdeki gibi görüntüleniyor.

sudocu

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 05 Eylül 2009 - 21:25:11

Bölümlerden mesela Ses ve Video kısmını seçtiğimizde yüklemek istediğimiz Uygulama ve Yazılımların listesi görünüyor. Dikkatinizi "Istanbul Desktop Session Recorder" çekmiştir. Neden Istanbul onu bilemiyorum :D

o uygulamayi yapan bir liverpool taraftariymis. 2005 yilinda, istanbul'daki finalden sonra boyle bir isim uygun gormus diye biliyorum.
her seyin basi sudo!

heartsmagic

Alıntı yapılan: coni - 07 Eylül 2009 - 02:38:10
ne işe yarıyormuş o program acaba

Ekran görüntülerini video olarak kayıt ediyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.