[Çözüldü] gcc

Başlatan ivan, 06 Ağustos 2009 - 12:09:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ivan

Merhaba arkadaşlar gcc derleyicisi ile c programlarını derliyorum ama derlediğim programlar sadece başlangıç menüsünde çalışıyor masaüstüne klasör açıp onun içine kayıt edince terminalden programı derleyemiyorum başlangıç menüsüne attığım zaman ise derleme yapıyor istediğim yer veya kılasörde  derleme işlemininasıl yaptırabilirim....
Gerçekçi ol imkansızı iste

bytan

Uçbirimi kullanarak masaüstündeki klasöre gidip işlemleri aynı şekilde yapabilirsin.

cd Desktop/dosya_adı
cd Masaüstü/dosya_adı
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ivan

olmuyor yada ben yapamıyorum

bytan

Uçbirimde yaptıklarını ve aldıklarını buraya yapıştırırsan daha iyi olur. Bu arada küçük/büyük harf duyarlılığı vardır sistemde. Belki hata bu olabilir.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

ivan

cd Desktop/c programları  ilk önce bunu
cd Masaüstü/c programları sonrada bunu yazdım

emin_as

Tam olarak anlamadım,  sorun derlemek mi yoksa  çalıştırmak mı?

Eğer sorun derlediğin programları terminalden çalıştırmaksa, programın olduğu dizine git ve ./program_adi komutunu ver, sadece komut adi vermen yetmez, önüne . ve / işaretlerini de koyman gerekir.

Eğer sorun programı derlemekse, menulerden derlemek ne demek anlayamadım, derlemeyi terminalden mi yapıyorsun, yoksa kullandığın ide içinden mi?

utdmr

Derlemek istediğin kodun masaüstünde "kekik" adlı bir klasörde "elma.c" olduğunu varsayarsak tam olarak şu şekilde olacak:

cd Masaüstü/kekik/
gcc elma.c -o elma.out
./elma.out

veya
gcc Masaüstü/kekik/elma.c

şeklinde de yapabilirsin derlemeyi doğrudan.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

ivan

çok teşekkür ederim çalıştırdım....:)

bytan

PF @ ST