Web sitesi yayımlamak için neler gerekli?

Başlatan kaansef, 11 Temmuz 2009 - 23:00:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaansef

Arkadaşlar ben düşündümde bi bilgisayar alıp onu sunucu yapıcam.Yani sitemin dosyalarını fln oraya yüklicem.Sonra hep açık kalıcak.Yani host yerine kendi pcmi kullanıcam.Bunun için ne yapmalıyım.Hangi dağıtımın server versiyonunu önerirsiniz?(Bu arada sıfırdan anlatsanız süper olur linuxta acemiyimde :D)
# 28065

heartsmagic

http://www.howtoforge.com/perfect-server-ubuntu-9.04-ispconfig-3

Hepsine ihtiyacın olmayabilir. Site yayımlayacaksan Apache ve sitenin ihtiyacına göre Mysql gibi uygulamaları kurman bile yeterli olabilir. Bu biraz da senin neler yapmayı planladığına bağlı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kaansef

Tüm herşey yüklü gelsin istiyorum.Acaba 9.04 ün sunucu versiyonunu indirsem hepsi kurulu gelirmi?Ben bide forum kurucam.Onun için mysql lazım.Oda kurulu gelir dimi?
# 28065

heartsmagic

Alıntı yapılan: kaansef - 11 Temmuz 2009 - 23:37:20
Tüm * her şey yüklü gelsin istiyorum.Acaba 9.04 ün sunucu versiyonunu indirsem hepsi kurulu gelirmi?Ben bide forum kurucam.Onun için mysql lazım.Oda kurulu gelir dimi?

Bu senin kurulumuna bağlı. Sunucu sürümü demek her şey hazır demek değildir. Gayet sade bir sistem kurarsın, üzerine de istediklerini giydirirsin. Verdiğim bağlantı da temel bileşenler anlatılmakta. Elbette yapılandırmaları anlatılmıyor, onlar başlı başına bir konu zaten.

kaansef

Peki nasıl yapılandırıcam.Kısacası benim forum ve site dosyalarım hazır.Mysql'i nasıl ayarlicam ve dosyaları nereye atıcam.Bide diyelim elektrik kesildi.Sonra pc'yi açsam otomatik başlarmı sunucu yoksa elle müdahale etmekmi lazım?
# 28065

Sypro

Çok karışık işler olmuş:)
Kafalama server işine girmeden önce localhost ile çalışmalar yaparsanız ve phpmyadmin, mysql gibi kavramların nasıl çalıştığını anlarsanız daha az sorun yaşarsınız. Mesela forum kurmak istiyorsanız önce database, sonra database için kullanıcı ve şifre oluşturmanız gerekecek. Bu gibi ayarları bir kere öğrenirseniz rahat edersiniz.
Bir de öyle "her şey dahil" (tatil gibi) bir sunucu paketi yok sanıyorum ki. Söylendiği gibi, belirli özellikleri olan bir sistemi istekleriniz doğrultusunda şekillendirip kullanacaksınız.
Yeniden başlama işi de ufak bir betik ile halledebileceğiniz türden..

Mesela yukarıdaki bağlantıda şöyle bir ifade var:
We need a DNS, mail, and LAMP server, but nevertheless I don't select any of them now because I like to have full control over what gets installed on my system. We will install the needed packages manually later on. The only item I select here is OpenSSH server so that I can immediately connect to the system with an SSH client such as PuTTY after the installation has finished
Bu tarz şeylere de dikkat edeceksiniz. Eğer siz de SSH ile bağlanmaya önem veriyor ve LAMP gibi MailServer gibi şeyleri sonra kurarım diyorsanız böyle bir yol izleyebilirsiniz, yok ben LAMP kurayım da makine ne de olsa elimin altında SSH'e gerek yok diyorsanız farklı bir yol izlersiniz..
CentOS ile ilgili bir çok makale bulabilirsiniz, kurulum ve ayarlara dair. Çok büyük değişiklikler yok eğer Ubuntu'ya uyarlamak isterseniz. Bir bakmanızda fayda olabilir.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Khan

Aslında "Sunucu" için ben FreeBSD veya OpenBSD öneririm. Çok uğraştırır ama güvenliği daha yüksek olur. Yok, GNU/Linux olacak diyorsan; Debian GNU/Linux, CentOS veya Slackware deneyebilirsin.

günberi

Anladığım kadarıyla masaüstü bilgisayara sunucu kurup, forum yayınlanacak. Forumu kaldırabilir mi masaüstü PC'miz. Aynı anda kaç kullanıcı girebilir, sitede kasılmalar olmaz mı?
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

kaansef

Arkadaşlar php,mysql biliyorum ve önceden windows xp üzerinde localhostumda vardı(Wampserver).Ama ben ubuntuda nasıl olucak diye merak ediyorum.Herkes linux server'i öneriyor.Bende kulllanıcam.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Temmuz 2009 - 13:07:42

Alıntı yapılan: günberi - 12 Temmuz 2009 - 02:30:55
Anladığım kadarıyla masaüstü bilgisayara sunucu kurup, forum yayınlanacak. Forumu kaldırabilir mi masaüstü PC'miz. Aynı anda kaç kullanıcı girebilir, sitede kasılmalar olmaz mı?

Arkadaşım kasılma olmaz çünkü kablonet kullanıyorum.Fiberoptik kablolarla bağlanıyo internete ve kablomodem.Adsl değil yani ;)
# 28065

Sypro

hmm..
Sunucunun kasılması internete ne ile bağlandığınız ile değil de kaç mbps ile bağlandığınız ile daha alakalı gibi.. Upload hızınız düşükse isterse canavar makine olsun + her yer fiberoptik olsun bana mısın demez:)

Linux server önerilmesinin sebebi Windows server'da Php ve Mysql için ekstra iş yapmanız gerekirken Linux server ile bunları kolayca yapabilmeniz. Aynı şekilde ASP için de Windows server kurmanız gerek, zira ASP de Windows server ile çok rahat..
Yani bu biraz isteklerle alakalı bir öneri. Güvenlik kısmına girmiyorum işin:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

kaansef

Ben bugün itibariyle ubuntu 32 bit ve 64 bit destekli sunucu sürümlerini indirdim.Şimdi ne yapmam gerekiyo baştan anlatırsanız sevinirim.
# 28065

raspacı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Temmuz 2009 - 23:21:04
http://www.howtoforge.com/perfect-server-ubuntu-9.04-ispconfig-3

Hepsine ihtiyacın olmayabilir. Site yayımlayacaksan Apache ve sitenin ihtiyacına göre Mysql gibi uygulamaları kurman bile yeterli olabilir. Bu biraz da senin neler yapmayı planladığına bağlı.
Bu siteyi inceledin mi bilmem ama benim baktığım kaadarıyla  ihtiyacın olan hemen herşey anlatılmış.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

kaansef

ya bu çok uzun ve ingilizce.Bunun türkçe kısa olanı yokmu?
# 28065

heartsmagic

Şimdi sen sunucu kuracak ve yapılandıracaksın ancak kısa bir anlatım istiyorsun? Eğer bu mümkün olsaydı etrafta ben "sunucu yöneticisiyim" diye dolaşan binlerce insan olurdu. Eğer kendi sunucunu ihtiyaçlarına göre kurmak, yapılandırmak, kullanmak istiyorsan her uygulama için ayrı ayrı araştırma yapıp, bol bol okuman gerekiyor. Aksi takdirde kimse sana "beş adımda Linux sunucu kurulumu ve yapılandırması" belgesi gösteremez. Çünkü öyle bir belge yok.

Sypro

Hmm, ingilizce diye belirtilen öğretide ekran görüntüleri her şeyi açıklıyor zaten adım adım. Üstünde altında olan "ingilizce" açıklamalar da sadece o ekranda neyi yaptığını bir de yazılı olarak belirtmek için. Fazlası yok yani. 5 sayfa ve güzel bir anlatım. Daha kısası sanıyorum ki sunucu sektörüne bir darbe olur.

canosayan

nacizane bir soru sorayım.
24 saat açık duran bir bilgisayarınız olacak, ısınacak, ses yapacak.
hani bu işi profesyonel çapta yapıyorsanız anlarımda sanki kendi sitenizi yayınlamak için biraz işkence gibi.

ama yinede kolay gelsin
Chmod bizim işimiz.

raspacı

Alıntı yapılan: canosayan - 14 Temmuz 2009 - 16:50:11
nacizane bir soru sorayım.
24 saat açık duran bir bilgisayarınız olacak, ısınacak, ses yapacak.
hani bu işi profesyonel çapta yapıyorsanız anlarımda sanki kendi sitenizi yayınlamak için biraz işkence gibi.

ama yinede kolay gelsin
Ben sunucu kursam gece saat 00.00 da kapatırım. Makine dinlensin kardeşim. :)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.