Toshiba A300-1EC Bluetooth sorunu!

Başlatan YSD, 04 Temmuz 2009 - 10:48:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YSD

Merhaba arkadaşlar,

Geçen gün bluetooth ile farklı zamanlarda iki kere telefonumu görüp dosya alışverişi yaptım. Ancak bir daha ne hikmetse telefonumu göremedim notebook üzerinden. Toshibalarda Bluetooth sorunu olduğunu bildiğimden, bluetooth çalıştığı zaman hci0 çıktısını aldım ileride lazım olacak diye. Çıktı şu şekilde:

scarface@Montana:~$ hcitool dev
Devices:
   hci0   00:03:7A:8B:FE:F8

Elbette bu komutun çıktısı bluetooth bağlantısı yapamadığım anlarda boş oluyor. Anladığım kadarıyla bilgisayar bazen bluetooth aygıtını görüyor bazen görmüyor. Bunu her zaman görebilecek bir hale getirme yolu var mıdır? Konu hakkında bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkürler,

Sezer Dursun

localhost

Kernel baslangicinda modulu baslatamamasi gibi bir durum olabilirmi? Bluetooth icin kullanilan modulu kendin /etc/modules icine ekleyip deneme yapabilirsin.
Linux LPIC1 - MCSA

YSD

Bluetooth için hangi modülü kullandığımı bilmiyorum, bir linux kullanıcısı olarak çok bilgili değilim. Bir de /etc/modules adlı bir dizin de yok bilgisayarımda, gizli dosyaları göster dememe rağmen etc klasörü içinde böyle bir klasör gözükmüyor. Tavsiye edebileceğiniz bir yol var mı?

localhost

Bluetooth konusunda forumda arastirma yaptinmi ? Yanlis hatirlamiyorsam bluetooth ile ilgili bir sorun vardi ve gecici bir cözüm üretilmisti. Ubuntu 9.04 te zaten bilinen bir sorun var bluetooth ile ilgili.

sudo gedit /etc/modules icine demek istedim.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

YSD

Bluetooth hakkında sırf bu forumda değil, konuyla alakalı hemen tüm Ubuntu, Linux ve Sourceforge kaynaklarını da inceledim. Genelde kullanıcılar bir türlü tanıtamadıkları aygıtlardan bahsetmişler. Bende ise durum farklı, aygıt bazen görülüyor bazen görülmüyor. No such device diye diye bir hal oldu bilgisayar. Bazı sitelerde, açılışta her zaman aygıtı aktif yapabilmek için yönergeler var ama şansım mı kötüdür nedir, bir türlü erişemedim bluetooth'a. Bir erişsem o ayarları hemen uygularım.

Heartsmagic, verdiğin linki zaten incelemiştim. Obexpushd'yi yükledim, komut satırında obexpushd yazdım ama sorun değişmiyor maalesef: No such device!!! Aygıt olmayınca dosya transferi de imkansız elbette.

Her ikinize de ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. Aklınıza bir yol gelir ve haber verebilirseniz memnun olurum. İyi günler!

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Pzt 06 Tem 2009 21:38:55 GMT-2

Tekrar merhaba arkadaşlar, az önce şu sayfadaki yönergeleri izleyerek omnibook'u kurdum.

6. adımdaki # modprobe omnibook ectype=14 komutunu verir vermez cep telefonumu bluetooth üzerinden gördüm. İşte çıktı  ;D

root@Montana:/etc/modprobe.d# hcitool dev
Devices:
   hci0   00:03:7A:8B:FE:F8

Şimdilik hoşçakalın!

localhost

Ciktilar ayni. :) Sorunu cozdugune gore, dedigim gibi olmus. Verdigin modulu de /etc/modules icine ekleyerek denermisin. Bu sekilde her acilista bluetooth aygiti aktiv etmis oluyoruz. Sen deneme yaparsan bu konuda senin icin cozume ulastirmis olur. Forum sorumlularida konuyu etiketleyip konuyu kapatirlar.
Linux LPIC1 - MCSA

YSD

Siz bana /etc/modules diye yazınca ben de modules diye bir klasör var sanıyordum, meğer dosya ismiymiş o, sonra anladım. Root olup modules içine omnibook satırını da ekleyince açılışta bile sorunsuz çalışmaya başladı bluetooth. Dahası, laptopun kapağını kapatınca askıya almazdı, şimdi onu ve diğer FN tuş kombinasyonlarını da yapar oldu.

Konu elbette sabitlenebilir ancak sormak istediğim bir şey daha var:

Omnibook'u yüklerken "güvenlik açığı oluşturabilecek onaylanmamış bir yazılım yüklüyorsunuz, kendi riskinizde devam etmek istiyor musunuz?" gibi bir soru ile karşılaştım. Sizce önemli bir sorun mudur bu?

localhost

hic bir fikrim yok. Modul eger kernel icinde varsa, sorun teskil etmez. Siz kendiniz bir sürücü yükleyip bu modulu de aktif ettiyseniz onu bilemem.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Ben ilk durumda bluetooth'un kendi modülleri sanmıştım. Onlar zaten sistemde hazır durumdadır. Verilen bağlantıda söylendiği üzere bu makine üzerindeki bluetooth'un çalışması için ACPI'nin kendisini çalıştırması gerekiyormuş. omnibook paketi ve onun sayesinde eklenen modüller bunu sağlıyor.

@YSD, o uyarıyı yapması normal zira harici bir depodan program kuruyorsun. Ubuntu diyor ki kısacası "ben bu yazılım sağlayıcıyı tanımıyorum, güvenliğini garanti etmiyorum".

Acaba bu güzel ipucunu bu bölüme yazabilir misin @YSD? Kurulum aşamaları ve ne iş yaptığı örneğin. Böylece sabitleriz.

YSD

Yukarıda verdiğim linkin çevirisini yapmaya çalışayım. Kurulumu yaparken aslında hiç bir sorunla karşılaşmadım, işini bilen bir linux kullanıcısı eminim 3-4 dk. içinde yapacaktır. Ben biraz acemi olduğum için 15 dk. kadar sürdü. Acemi kullanıcıların karşılaşabileceği tek sorun, sanırım root hakları almadan dosya yaratmak/değiştirmek olabilir. Bunu da "sudo nautilus" komutu ile çözmüştüm sanırım.

Herkese bol şans!  8)

Toshiba Satellite A300 seri laptoplarda bluetooth modülü, lspci ve lsusb tarafından varsayılan olarak görülemiyor.  Bu yüzden "acpi çağrısı" yaparak bizim tanıtmamız gerekiyor.  Debian/Ubuntu linux için nasıl yapılacağını açıklayan adımları aşağıda bulabilirsiniz:

1. Bu paketleri (yani satırları)  /etc/apt/sources.list dosyası içine ekleyin:

deb http://packages.kirya.net/debian/ sid main contrib non-free
deb-src http://packages.kirya.net/debian/ sid main contrib non-free

Dosyayı kaydedin ve kapatın. Şu komutu verdiğinizde (# apt-get update) paketler senkronize edilecektir.

2. Konsolda şu komut ile omnibook-source paketini yükleyin:

# apt-get install omnibook-source

3. Yine konsolda şu komut ile omnibook modülünü kurun/yapılandırın:

# m-a a-i omnibook-source

4. /etc/modprobe.d/ dizini içinde omnibook isimli bir yeni dosya açın ve aşağıdaki içeriği bu dosyaya ekleyip kaydedin:

options omnibook ectype=14

5. Modülün açılışta otomatik yüklenmesi için /etc/modules dosyasına şu satırı ekleyin:

omnibook

6. Artık aşağıdaki komut ile modülü çalıştırabilirsiniz:

# modprobe omnibook ectype=14

Bluetooth ikonu sistem çubuğunda belirecek ve (varsa) açık olan telefonunuza/aygıtınıza artık erişebileceksiniz.

heartsmagic

Ayrı bir başlık olmasa da açıklama için teşekkürler.

subaru

ardaşlar 4. adımdaki dizin içerisinde değişiklik yapamıyorum. sanırım yetki sorunu var. nasıl aşabilirim??

heartsmagic

Alıntı yapılan: YSD - 07 Temmuz 2009 - 23:50:15
Bunu da "sudo nautilus" komutu ile çözmüştüm sanırım.

Ancak komutların birçoğunda yetki gerekir, sen sudo kullanmadan diğerlerini nasıl hallettin?

subaru

uçbirim kullanarak 4 adımı ve diğerlerini tamamlayıp sorunu çözmüştüm zaten. ama dizine gidip sağ tıkladığımda yeni dosya dizin vs. açmaya yetkim yok. bunu çözemedim sadece.

heartsmagic

Alıntı Yap1. Bu paketleri (yani satırları)  /etc/apt/sources.list dosyası içine ekleyin:

deb http://packages.kirya.net/debian/ sid main contrib non-free
deb-src http://packages.kirya.net/debian/ sid main contrib non-free

Dosyayı kaydedin ve kapatın. Şu komutu verdiğinizde (# apt-get update) paketler senkronize edilecektir.

Bunu sudo kullanmadan nasıl yaptın?

subaru

sudo kullanmaktan kastınızın uçbirim kullanmak olduğunu varsayıyorum. zaten sudo kullanmadığımı söylemedim ben. farklılık ya  da yanlış anlaşılma şurdan kaynaklanıyo: ben aynı konuyla ilgili aynı çözüm önerisini bu forumda bi yerde daha gördüm. işlem basamaklarında birisi hepsini uçbirimden yaparak tarif etmiş, birisi bir iki basamağı gidip dizinin içersinde işlem yaparak tanımlamış. ben sorunu hepsini sudo dan girerek çözdüm fakat bunu yaparken kafama takılan neden bilgisayarımda belli bi dizine(/etc/.. gibi bi yerdi) yazma(klasör açma,belge kaydetme vs..) yetkim yok? aslında bu başlık altında sormamam gerekliydi sanırım bu soruyu ::)

heartsmagic

Oralara yazamama sebebin belli, yetkin yok. Sistem geneline normal kullanıcınla yazıp çizemezsin. İşte bu nedenle sudo kullanmamız gerekiyor.