[Nasıl] Android Yazılımını Ubuntu'da Çalıştırmak

Başlatan özgürubuntu, 29 Haziran 2009 - 20:25:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

bildiğim kadarıyla zaten bilgisayarımıza indirdiğimiz şey aslında telefon yazılımının doğrudan kendisi.. Android'in daha çok Windows Mobile çalıştırabilen telefonlarda başarılı olduğunu biliyorum.  http://groups.google.com/group/android-internals/browse_thread/thread/5b51888e879c951d buraya göre sanırım bazı sıkıntılar çıkıyormuş.. Android'in bir de netbooklar için bir sürümü var veya bu yazılımı oraya adapte etmişler (: ikisinden birisi (:

canosayan

hayır bu sadece denemek için. herhangi bir telefona aktaramazsınız.
Chmod bizim işimiz.

maxxblade

Alıntı yapılan: canosayan - 01 Temmuz 2009 - 16:54:42
hayır bu sadece denemek için. herhangi bir telefona aktaramazsınız.
android'i ayrıca kurmaktan bahsediyorum,
mesela samsung j700'e kurulurmu?
cevap:hayır(büyük ihtimalle, kurulsa bile benim telefon kaldırmaz :D)

canosayan

sanmıyorum açıkçası. çünkü telefonların işletim sistemleri telefonun modeline göre epey özelleştirme ile yükleniyor. fakat eğer yolu varsa kendi pda'ma seve seve yüklerim. fakat kendisi windows mobile 5 ten 6 ya yükselemiyor.

zaten ben de bu yükselememe durumu üzerine, bir daha casper ile çalışmamaya karar verdim. ne yazık ki satış sonrası hizmet çok kötü. sadece kar amaçlı. teknik servise telefon edip model söylediğimde tanımadı ve bilgisayarınızın altındaki seri numarasını söyleyin dedi.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Eğer telefon destekliyorsa muhtemelen Android kurmak mümkün olur bir süre sonra.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maxxblade

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Temmuz 2009 - 15:05:36
Eğer telefon destekliyorsa muhtemelen Android kurmak mümkün olur bir süre sonra.
bütün pda'lara(sistemi yetenlere) android kurulabiliyor diye biliyorum ama bazı sorunlar ortaya çıkıyor,
benim merak ettiğim cep telefonları...

heartsmagic

Ben de buna yönelik cevap verdim. Telefon destekliyorsa kullanılabilir diye düşünüyorum. Zira Android mobil temelli bir işletim sistemi ve desteklendiği ortamlara kurulabilmesi gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aynshtein

Android Emülatörü'nün beni en sevindiren yanı internet bankacılığını kullanabilmek oldu. Genelde Havale/EFT yaparken cep telefonu ile bankaların Wap sayfalarını ziyaret ediyorum ve ne yazık ki, Edge hızıyla da olsa cep telefonundan işlem yapmak biraz zahmetli oluyor :) Android emülatörü sayesinde, wap bankacılığını gayet rahat kullandım. Aşağıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi Garanti Bankası cep şubesini kullanarak bir hesaptan başka bir bankadaki hesaba EFT yaptım. İnternet şubesinde 2.50 TL işlem masrafı alınırken, cep şubesinde işlem üceti 0 TL olarak görünüyor.. Anlayacağınız Android'in emülatörü bile iş görüyor :)

Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

garafatma

Alıntı yapılan: canosayan - 06 Temmuz 2009 - 12:42:57
sanmıyorum açıkçası. çünkü telefonların işletim sistemleri telefonun modeline göre epey özelleştirme ile yükleniyor. fakat eğer yolu varsa kendi pda'ma seve seve yüklerim. fakat kendisi windows mobile 5 ten 6 ya yükselemiyor.

zaten ben de bu yükselememe durumu üzerine, bir daha casper ile çalışmamaya karar verdim. ne yazık ki satış sonrası hizmet çok kötü. sadece kar amaçlı. teknik servise telefon edip model söylediğimde tanımadı ve bilgisayarınızın altındaki seri numarasını söyleyin dedi.

Neden sadece gülüyorum acaba :)

Vakit bulunca bende denemeye çalışırım. Merak ettim burdakiler okuduktan sonra.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

raspacı

Alıntı yapılan: keiser_soze - 09 Temmuz 2009 - 21:50:40
Alıntı yapılan: canosayan - 06 Temmuz 2009 - 12:42:57

Neden sadece gülüyorum acaba :)

Vakit bulunca bende denemeye çalışırım. Merak ettim burdakiler okuduktan sonra.
Casper lafını görünce ben de bir laf edeyim. Bende de bir laptop var. Modeli ne halen emin değilim. Altında casper- m54se yazıyor. Casper sitesinde böyle bir ürün yok! Kullanım klavuzunda da m5480 yazıyor. xp kurunca (kendisi orjinal vista home basic denen saçmalıkla geldi. İşletim sistemi olmadan satın dedim olmaz dediler. 40 küsur dolar vermiştim extradan) sürücüleri sitesinden bulamadım. Sağdan soldan topladım. Sitesinde m54se diye aratınca sonuç dönmüyor. Korsan mı ürettiler nedir.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

garafatma

Tamam ufak bir laf attım ortaya, konu dağılmasın, konu hakkındaki yorumları almaya devam edelim.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

firatnemis

Android r3 u indirdim butun anlatilan adimlari tek tek uyguladim fakat bende soyle bir sorun vermekte yardimci olacak arkadaslara simdiden cok tesekkurler,

Error: Target id is not valid. Use 'android list targets' to get the target ids.

Sevgimlerimle,
SFN

krwlng

@firatnemis, senin sisteminde kurulu android sdk daki emulator sürümü farklı veya id numarası değişiktir. terminalden tools klasörü içerisinde sh android list targets komutunu kullanırsan sana bir çıktı verir. Mesela bendeki çıktı şu şekilde,

Available Android targets:
id: 1 or "android-8"
     Name: Android 2.2
     Type: Platform
     API level: 8
     Revision: 1
     Skins: WQVGA432, QVGA, WVGA800, HVGA (default), WQVGA400, WVGA854

bu çıktıda benim cihaz id numaram 1 olarak görünüyor, doğal olarak ./android create avd -n liberty -t 2 bu kodun sonundaki 2 rakamı 1 olacak. Sendeki çıktıda id numarası ne ise onu yazacaksın koddaki yere.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Temmuz 2010 - 13:16:03

Bu arada bende çok güzel şekilde çalıştı, anlatım için teşekkürler.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

krwlng

Ayrıca ek bir bilgi vermek istiyorum, emulatör üzerinde apk yani android uygulama dosyalarını kurmak isterseniz, tools klasörü içerisinde uçbirim açıp, ./adb install paketadı.apk komutunu uygulamanız yeterli. Kuracağınız paketi tools klasörüne atarsanız konum belirtmekten kurtulursunuz.

sem

@krwlng adb  tools da değil de platform-tools da idi.  Yeni arkadaşlar kafaları karışmaması için anekdot düşmüş olayım.

Bu arada konu başlığının algı olarak insanı yanılttığını belirtmek isterim. Bu işlem ile Android yazılımı Ubuntu'da çalışmıyor, Android Sanal Makinesi ya da emulator diyeyim, bu araçta çalışıyor.

Ubuntu'da Android Emulator kurulumu vs. gibi bir başlık bence daha uygun.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

krwlng

@sem0900, Ben o mesajı yazdığımda henüz tools dizini ile platform-tools dizini ayrılmamıştı, adb platform-tools değil tools dizini içerisindeydi.

sem

Anladım. Ben doğrudan bu şekilde gördüğüm için yanlış anımsadığını düşünmüştüm. Yanılmışım =)

Bu vesile ile de güncellenmiş oldu =)...

Kolay gelsin.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ugurumsu

Merhaba, biliyorum eski bir konu ama yardımcı olabileceğinizi düşündüm. Ubuntu 12.10 kullanıyorum.

./android create avd -n liberty -t 2 olan kısımdan itibaren problem yaşıyorum. Bu komutu yazdığımda Error: Target id is not valid. Use 'android list targets' to get the target ids. hatası veriyor.

#37. yorumda bahsedileni yaptığımdaysa oradaki gibi bir sonuç çıkmıyor. Onun yerine sadece Available Android targets: yazıyor.

Cihaz numarasını 1 yaptığımda aşağıdaki çıktıyı görüyorum.

Error: Expected verb after global parameters but found 'crate' instead.

Usage:
       android [global options] action [action options]
       Global options:
  -h --help       : Help on a specific command.
  -v --verbose    : Verbose mode, shows errors, warnings and all messages.
     --clear-cache: Clear the SDK Manager repository manifest cache.
  -s --silent     : Silent mode, shows errors only.

Valid
                                                                    actions
                                                                    are
                                                                    composed
                                                                    of a verb
                                                                    and an
                                                                    optional
                                                                    direct
                                                                    object:
-    sdk              : Displays the SDK Manager window.
-    avd              : Displays the AVD Manager window.
-   list              : Lists existing targets or virtual devices.
-   list avd          : Lists existing Android Virtual Devices.
-   list target       : Lists existing targets.
-   list sdk          : Lists remote SDK repository.
- create avd          : Creates a new Android Virtual Device.
-   move avd          : Moves or renames an Android Virtual Device.
- delete avd          : Deletes an Android Virtual Device.
- update avd          : Updates an Android Virtual Device to match the folders
                        of a new SDK.
- create project      : Creates a new Android project.
- update project      : Updates an Android project (must already have an
                        AndroidManifest.xml).
- create test-project : Creates a new Android project for a test package.
- update test-project : Updates the Android project for a test package (must
                        already have an AndroidManifest.xml).
- create lib-project  : Creates a new Android library project.
- update lib-project  : Updates an Android library project (must already have
                        an AndroidManifest.xml).
- create uitest-project: Creates a new UI test project.
- update adb          : Updates adb to support the USB devices declared in the
                        SDK add-ons.
- update sdk          : Updates the SDK by suggesting new platforms to install
                        if available.

Bu arada tools klasörü içinde android isimli bir kabuk betiği var ve avd isimli bir executable dosyası yok.

Ne yapmam gerekiyor?

özgürubuntu

./android create avd -n liberty -t 2

Muhtemelen "liberty" yazdığınız için hata veriyor :) liberty benim kullanıcı adım siz kendi kullanıcı adınızı yazın. İlk mesajda şöyle yazmışım ;
Alıntı Yap./android create avd -n liberty -t 2
komutunu veriyoruz. Ben burada kendi kullanıcı adım olan "liberty" verdim. Siz istediğiniz bir adı veya kullanıcı adınızı yazabilirsiniz.
Buraya kadar bir sorun olmamışsa eğer sıra masaüstüne bir Android Emulator için bir başlatıcı oluşturacağız. Masaüstünde sağ tıklıyoruz ve "Başlatıcı Oluştur" diyoruz.
Tür : Uygulama
Ad : Android Emulator (veya istediğiniz başka * bir şey)

Bir de öyle deneyin bakalım

krwlng

@ugurumsu, artık bu komutlara gerek yok; "tools" dizini içerisindeki "android" uygulamasını çalıştırın ve üstteki "Tools" menüsünden "Manage AVDs" kısmına tıklayın, "New" seçeneği ile yeni bir sanal cihaz oluşturabilirsiniz. Ayrıca şu bilgiler işinizi kolaylaştıracaktır:

Name: Cihazın adı (herhangi bir şey yazabilirsiniz)
Target: Hedef Android sürümü veya platformu (Yüklü platformlardan birini seçmenize olanak sağlar)
CPU/ABI: Hedef işlemci mimarisini seçebilirsiniz buradan.
SD Card: Hafıza kartını buradan belirleyebilirsiniz, "Size" kısmına bir değer mesela "1024" yazarak 1GB sanal hafıza oluşturabilirsiniz, "File" kısmı daha önce kullandığınız bir hafıza kartına bağlanmanızı sağlar ama pek sağlıklı değildir, uygulama hatalarına yol açabilir.
Snapshot: Sanal makinenizi olduğu gibi kaydetmeye yarar. Benim tavsiyem işaretsiz kalması, durduk yere bellek harcar.
Skin: Sanal cihazınızın ekran boyutunu belirleyebilirsiniz, ister bir telefon isterseniz bir tablet olarak boyut seçebilirsiniz. "Resolution" kısmına tıklayıp kendi çözünürlüğünüzü seçebilirsiniz.
Hardware: Sanal cihazınızın donanım özelliklerini değiştirmenize olanak sağlar, üzerinde çalıştığınız proje 10mb ve üzeri bir dosya boyutuna sahipse, "New" düğmesine tıklayıp "Cache Partition Size" özelliğini seçip donanıma ekleyin ve donanım özellikleri üzerinden "66mb" olarak görünen kısmı istediğiniz bir boyuta ayarlayın, tavsiyem "256mb" çok fazla olması gereksiz olur daha önce hiç "256mb" bir apk paketi görmedim çünkü.

Create AVD düğmesine tıklayıp sanal cihazınızı oluşturabilirsiniz. Sonrasında bir önceki panelde oluşturduğunuz sanal cihazı görebilirsiniz, o cihazı seçip sağ taraftan "Start" düğmesine basarsanız cihazınız çalışmaya başlar; ilk açılış biraz uzun sürebilir, bekleyin, çalışmadı deyip kapatmayın.

ugurumsu

Heisenberg

Alıntı yapılan: krwlng - 21 Kasım 2012 - 12:36:43
@ugurumsu, artık bu komutlara gerek yok; "tools" dizini içerisindeki "android" uygulamasını çalıştırın ve üstteki "Tools" menüsünden "Manage AVDs" kısmına tıklayın, "New" seçeneği ile yeni bir sanal cihaz oluşturabilirsiniz. Ayrıca şu bilgiler işinizi kolaylaştıracaktır:

Name: Cihazın adı (herhangi bir şey yazabilirsiniz)
Target: Hedef Android sürümü veya platformu (Yüklü platformlardan birini seçmenize olanak sağlar)
CPU/ABI: Hedef işlemci mimarisini seçebilirsiniz buradan.
SD Card: Hafıza kartını buradan belirleyebilirsiniz, "Size" kısmına bir değer mesela "1024" yazarak 1GB sanal hafıza oluşturabilirsiniz, "File" kısmı daha önce kullandığınız bir hafıza kartına bağlanmanızı sağlar ama pek sağlıklı değildir, uygulama hatalarına yol açabilir.
Snapshot: Sanal makinenizi olduğu gibi kaydetmeye yarar. Benim tavsiyem işaretsiz kalması, durduk yere bellek harcar.
Skin: Sanal cihazınızın ekran boyutunu belirleyebilirsiniz, ister bir telefon isterseniz bir tablet olarak boyut seçebilirsiniz. "Resolution" kısmına tıklayıp kendi çözünürlüğünüzü seçebilirsiniz.
Hardware: Sanal cihazınızın donanım özelliklerini değiştirmenize olanak sağlar, üzerinde çalıştığınız proje 10mb ve üzeri bir dosya boyutuna sahipse, "New" düğmesine tıklayıp "Cache Partition Size" özelliğini seçip donanıma ekleyin ve donanım özellikleri üzerinden "66mb" olarak görünen kısmı istediğiniz bir boyuta ayarlayın, tavsiyem "256mb" çok fazla olması gereksiz olur daha önce hiç "256mb" bir apk paketi görmedim çünkü.

Create AVD düğmesine tıklayıp sanal cihazınızı oluşturabilirsiniz. Sonrasında bir önceki panelde oluşturduğunuz sanal cihazı görebilirsiniz, o cihazı seçip sağ taraftan "Start" düğmesine basarsanız cihazınız çalışmaya başlar; ilk açılış biraz uzun sürebilir, bekleyin, çalışmadı deyip kapatmayın.

ben il sayfadakileri denedim şu java ile ilgili kısmın kurulumunda sanırım hata verdi sizin yöntemi deniyorum toolsun içine giriyorum androidi çalıştır diyorum ama herhangi bir şey açılmıyor

heisenberg@heisenberg-F3Sr:~/Masaüstü/adt-bundle-linux-x86/sdk/tools$ ./mksdcard 2048M SDCard1
heisenberg@heisenberg-F3Sr:~/Masaüstü/adt-bundle-linux-x86/sdk/tools$ ./android create avd -n heisenberg -t 2
Error: Target id is not valid. Use 'android list targets' to get the target ids.
heisenberg@heisenberg-F3Sr:~/Masaüstü/adt-bundle-linux-x86/sdk/tools$

ALLES WAR DIE SEKTE !

krwlng

@Heisenberg, o ilk sayfadaki anlatımdan sonra çok değişiklikler oldu, bir çok dosyanın yeri ve komutun yazımı değişti, alıntı yaptığınız kısımdaki anlatım ile ilerlerseniz sorun çıkacağını zannetmiyorum. Ayrıca 64 bit sistem kullananlar "ia32-libs" paketini yüklemeliler, Android geliştirme ortamının 64 bit sürümü yok maalesef; sizin sorununuz bununla ilgili olabilir, çözüm bulamazsanız, tools dizini içerisinde uçbirim açıp ./android komutunu verip çıktısını aktarırsanız daha kolay yardımcı olabiliriz.

Heisenberg

Alıntı yapılan: krwlng - 07 Şubat 2013 - 19:40:22
@Heisenberg, o ilk sayfadaki anlatımdan sonra çok değişiklikler oldu, bir çok dosyanın yeri ve komutun yazımı değişti, alıntı yaptığınız kısımdaki anlatım ile ilerlerseniz sorun çıkacağını zannetmiyorum. Ayrıca 64 bit sistem kullananlar "ia32-libs" paketini yüklemeliler, Android geliştirme ortamının 64 bit sürümü yok maalesef; sizin sorununuz bununla ilgili olabilir, çözüm bulamazsanız, tools dizini içerisinde uçbirim açıp ./android komutunu verip çıktısını aktarırsanız daha kolay yardımcı olabiliriz.

Peki teşekkürler ben çözdüm sorunu şu an emülatör açıldı ancak istediğim kadar iyi çalışmıyor.
ALLES WAR DIE SEKTE !

krwlng

@Heisenberg, Ben şu zamana kadar istediğim gibi çalıştığına hiç şahit olmadım :)