[Nasıl] Android Yazılımını Ubuntu'da Çalıştırmak

Başlatan özgürubuntu, 29 Haziran 2009 - 20:25:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Google Android'i heyecanla bekleyen kişilerdenim (: HTC uyumlu bir modeli ülkemize geldiğinde almayı düşünüyorum. Ama siz de benim gibi Android'i şimdi test etmek istiyorsanız. Bunu Ubuntu'muzun üzerinde yapabiliriz. Üstelik ben yazılımı Karmic Koala Alfa 2 üzerinde çalıştırdım.  (: Hemen anlatıyorum :
1. Adım :
Sistem > Yönetim > Synaptic Paket Yöneticisine giderek ; openjdk-6-jre ve ia32-libs yüklü mü değil mi kontrol ediyoruz. Eğer yüklüyse kolay bir sonraki adıma geçiyoruz, değilse yükleyelim. Bende ikisi de yüklü görünüyordu.
2. Adım :
Google Android'e girip ; http://developer.android.com/sdk/download.html?v=android-sdk-linux_x86-1.5_r2.zip bu adresten Linux sürümünü bilgisayarımıza indiriyoruz. 160 MB boyutunda bir dosya yaklaşık 1024 MB bağlantımla 30 dakika da iniyor.
3. Adım :
Masaüstüne indirdiğimiz .zip dosyasını "Buraya Aç" diyerek açıyoruz. Ben Ev Klasörüme (yani /home/liberty) klasörüne taşıdım. Daha sonra masaüstüne uygulamaya bağlantı verirken kolaylık sağlaması açısından.
4. Adım :
Uygulamalar > Donatılar > Uç Birim'i açarak ;
cd /home/kullanıcıadınız/android-sdk-linux_x86-1.5_r2/tools
yazıyoruz.
Şimdi 2 GB'lık bir SD kart dosyası oluşturalım. Açtığımız Uç Birimden devam ederek ;
./mksdcard 2048M SDCard1
bir kaç dakika SD Kart dosyasını oluşturmasını bekledikten sonra yine açık olan Uç Birimden devam ederek Kullanıcı adı oluşturacağız;
./android create avd -n liberty -t 2
komutunu veriyoruz. Ben burada kendi kullanıcı adım olan "liberty" verdim. Siz istediğiniz bir adı veya kullanıcı adınızı yazabilirsiniz.
Buraya kadar bir sorun olmamışsa eğer sıra masaüstüne bir Android Emulator için bir başlatıcı oluşturacağız. Masaüstünde sağ tıklıyoruz ve "Başlatıcı Oluştur" diyoruz.
Tür : Uygulama
Ad : Android Emulator (veya istediğiniz başka * bir şey)
Komut : home/kullanıcıadınız/android-sdk-linux_x86-1.5_r2/tools/emulator @liberty -sdcard /home/kullanıcıadınız/android-sdk-linux_x86-1.5_r2/tools/SDCard1
yazıyoruz. Siz burada "@liberty" yerine vermiş olduğunuz adınızı yazınız. Başındaki "@" işareti silmeyin! İsterseniz Kısayolunuza beğendiğiniz bir resmi koyabilirsiniz.
5. Adım :
Sıra geldi Android'imizi çalıştırmaya. Masaüstüne oluşturduğumuz Kısayola çift tıklayoruz ve kısa bir süre Android Emülatörünün yüklenmesini bekliyoruz. Yükleme bitince şöyle bir ekran bizi karşılayacak ;

Android Yüklü bir telefonda neler yapabiliyorsak burada da yapabiliriz. Çağrı dışında :P
Benden bir kaç ekran görüntüsü (Özellikle son ekran görüntüsüne dikkat);

İyi Eğlenceler :)

ironic

Teşekkürler.  :)  Şu an indiriyorum.  2 GB yer biraz bana fazla geldi. Sadece denemek için daha düşük bir alan ayıramaz mıyız?

özgürubuntu

Yukarıda kaynağını yazmayı unutmuşum : http://news.softpedia.com/news/How-to-Run-Android-Applications-on-Ubuntu-115152.shtml Buradaki komutlara göre yaptım. Orada 2 GB diyordu (: Daha az veya daha fazla ayırmak mümkün mü gerçekten bilmiyorum. Android bu haliye iPhone'dan daha iyi gibi görünüyor. Oldukça gelişmiş bir menü sistemi var.

ironic

2 GB için fazlasıyla yeter denmiş. Bir şey olursa da sorun değil. Sistem  dağılacağı kadar dağıldı zaten.  :) Ben şansımı 1 GB ile deneyeceğim. İndirme işlemi tamamlandı. Az sonra  dışarı çıkacağım artık yarın dener sonucu yazarım.

Contempt

Paylaşım için teşekkürler hep merak ediyordum androidi sayenizde deneme sansını bulduk.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Haziran 2009 - 00:28:20

ia32-libs bende görünmüyor sizde ekstra bir depo mu yüklü acep?
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Denemek için güzel bir fırsat, teşekküler @özgürubuntu.

@Contempt, 64bitlik sistemler için gerekli sanırım o paketler. 32bitlik bir sistem kullanıyorsan depolarda görmemen normal olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Contempt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Haziran 2009 - 12:01:51
Denemek için güzel bir fırsat, teşekküler @özgürubuntu.

@Contempt, 64bitlik sistemler için gerekli sanırım o paketler. 32bitlik bir sistem kullanıyorsan depolarda görmemen normal olabilir.
sanırım çalışmamasıda normal ozaman bende :( çünkü aynen uygulaadım ama çalışmadı
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Aslında çalışmaması normal değil. Sistemin 32bit mi 64 bit mi?

ns

Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

anarchia

çok teşekkür ederim @özgürubuntu, adımları takip ederek kurdum emülatörü.
bende wm 5 yüklü bir hp 6915 var, asker dönüşü android işletim sistemli bir alet almayı düşünüyordum. bu emülatör bütün merakımı giderecek :)

edit: yazım

xwes

Peki bunu kumanin mantigi nedir ben anlamadim :)
bu bir telefon yazilimi degil mi, bilgisayrda olmayip bunda olan nedir? Cebimizde taşiyamadiktan sonra kurmanin tek anlami merak gidermek mi?

Contempt

Herşeye Rağmen...

özgürubuntu

Alıntı yapılan: xwes - 30 Haziran 2009 - 19:00:19
Peki bunu kumanin mantigi nedir ben anlamadim :)
bu bir telefon yazilimi degil mi, bilgisayrda olmayip bunda olan nedir? Cebimizde taşiyamadiktan sonra kurmanin tek anlami merak gidermek mi?

@xwes aslında mantık sadece merak gidermek değil. Google eğer yazılımcıysanız Android için yazdığınız yazılımların çalışıp çalışmadığını denemeniz için de yüklemenizi istiyor. Yazılımcı bir arkadaşım Android için uygulama yazıyor mesela bu emülatörü kullanarak. Tabi benim amacım sadece Android'i denemekti..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Haziran 2009 - 21:45:42

Alıntı yapılan: Contempt - 30 Haziran 2009 - 19:57:48
Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Haziran 2009 - 13:56:12
Aslında çalışmaması normal değil. Sistemin 32bit mi 64 bit mi?

sistem 32 bit

@Contempt,
Hocam Synaptic'ten bahsedilen iki dosyayı kurdunuz mu? Hatayı nerede alıyorsunuz? Belki yardımcı olabilirim

xxx3

Android ilk geliştirilmeye başlandığında windows üzerinde denemiştim hatta istek bölümü filan vardı yalnış hatırlamıyorsam yarı ingilizce yarı türkçe birşeyler karalamış birkaç istekde bulunmuştum. (sanki çok anlar gibi)  :D Anlatım için teşekkürler ellerine sağlık  :)

Contempt

Alıntı yapılan: Contempt - 29 Haziran 2009 - 23:49:07
ia32-libs bende görünmüyor sizde ekstra bir depo mu yüklü acep?

Benim depoda ia32-libs isim li paket yok onun için çalıştıramıyorum
Herşeye Rağmen...

özgürubuntu

http://packages.ubuntu.com/jaunty/ia32-libs burası size yardımcı olur mu bilemiyorum. Google'da "Ubuntu 32 bit +ia32-libs" aramalarımda çıkan sonuçlardan birisi..

Contempt

@heartsmagic de dediği gibi sanırım 64 bit için bir paket bu peki 32 bitte kullanabilen varmı ?
Herşeye Rağmen...

anarchia

ben de o paketi synaptic'de bulamadım ama emülatör sorunsuzca çalışıyor. sistemim ubuntu 9.04 32 bit...

heartsmagic

Alıntı yapılan: anarchia - 01 Temmuz 2009 - 00:45:35
ben de o paketi synaptic'de bulamadım ama emülatör sorunsuzca çalışıyor. sistemim ubuntu 9.04 32 bit...

Ben bunu anlatmaya çalışıyorum zaten. O uygulamanın 64bit'lik sistemler üzerinde çalışması için ia32-libs'e ihtiyacı olabilir. Bu paketler 64bit için geçerlidir. 32bit'lik sistemde zaten bu kütüphaneye ihtiyaç yoktur.

Contempt

o zaman ben başaramadım sanırım. Bu akşam tekrar denemek lazım.
Herşeye Rağmen...

canosayan

bunu flashla bir internet sitesinden yayın yapan sürümü olsa çok daha manidar olur kanısındayım....
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Alıntı yapılan: canosayan - 01 Temmuz 2009 - 13:23:33
bunu flashla bir internet sitesinden yayın yapan sürümü olsa çok daha manidar olur kanısındayım....

Geliştiriciler için çok zahmetli olur o şekilde.

canosayan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Temmuz 2009 - 13:27:34
Alıntı yapılan: canosayan - 01 Temmuz 2009 - 13:23:33

daha çok kişiye ulaşır.ben bu işlemleri yapmaya üşeniyorum açıkçası. ama flash ile çalışan bir şey olsa çok iyi olur her ayrıntısını denerim.

Geliştiriciler için çok zahmetli olur o şekilde.

düzeltmenin nedeni:mükemmel değilim arada hata yapıyorum
Chmod bizim işimiz.

özgürubuntu

Alıntı Yapdüzeltmenin nedeni:mükemmel değilim arada hata yapıyorum
:)

maxxblade

bu androidi yada symbian falan başka telefonlara yüklemek mümkünmü?
yani bil. gibi mi işliyor tel. sistemi?