dizüstü bilgisayarların fonksiyon tuşları -genel linux

Başlatan bsod1, 22 Haziran 2009 - 22:32:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bsod1

ubuntu'ya özel bir durum değil, linux tabanlı bir işletim sistemi kullanırken dizüstü bilgisayarlasrımızın kısayol tuşları ve fonksiyon tuşları işlevlerini kaybediyor, bir çözümü yokmudur?

vede klavyedeki windows tuşuna hehangi bir görev atayamazmıyız?

command

Bende aynı dertten müzdaribim bu tuşlara işlev kazandırabilmek mümkünmüdür acaba ?

canosayan

her zaman değil genelde bazı markalarda oluyor. acer aspire one da hepsi tam kadro çalışıyor.
Chmod bizim işimiz.

ihtiyar said

Fn+F5,F6,F7.. gibi tuşların asıl özelliklerini bizzat çalıştırmamız mümkün müdür, bilemiyorum lakin kısayol atama konusunda,

Tercihler>Klavye Kısayolları>Ekle yolunu takip ederek bir şeyler yapabilirsiniz. ;)

kuleyni

Ben de ubuntu yüklediğim dizüstü bilgisayarlarda aynı durumla karşılaşıyorum ama bu Fn+f3 vb. gibi tuş kombinasyonlarının windows için değilde donanım için olanları genelde basınca ekranda windowsdaki gibi simgeler çıkarmasada kısmen çalışıyorlar.Örneğin bi kamera tuşu,kablosuz ağ tuşu bunlar çalışabiliyor.ama söylediğim gibi kısmen örneğin touchpad açma kapama tuşuna basıyorum kapanıyor ama bidaha açılmıyor.

command

benim klavyenin üst kısmında buluna  tuşlardan sadece mute tuşu işe yarıyor oda bir defalık tekrar sesi eski haline getirmiyor
bilgisayarım beko ( compal ) bnb573 a2sr , klavye kısa yolarını denedim ama sonuç olumsuz.
[IMG]http://img235.imageshack.us/img235/5705/pcbutton.th.jpg[/img]

diğer tuşlar normal çalışıyor fn kombinasyonu olanlarda sorun yok

ebubekirs

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 22 Haziran 2009 - 22:39:39
Tercihler>Klavye Kısayolları>Ekle yolunu takip ederek bir şeyler yapabilirsiniz. ;)

Ek olarak, tuşların doğru algılanıp algılanmadığını

xev

komutu ile öğrenebilirsiniz. Bu komut çalışırken bastığınız her tuşu terminalde yazar.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

command

ebubekirs

KeyRelease event, serial 33, synthetic NO, window 0x3000001,
   root 0x13c, subw 0x0, time 3341552, (-124,341), root:(589,510),
   state 0x0, keycode 68 (keysym 0xffbf, F2), same_screen YES,
   XLookupString gives 0 bytes:
   XFilterEvent returns: False

KeyPress event, serial 33, synthetic NO, window 0x3000001,
   root 0x13c, subw 0x0, time 3342730, (-124,341), root:(589,510),
   state 0x0, keycode 14 (keysym 0x35, 5), same_screen YES,
   XLookupString gives 1 bytes: (35) "5"
   XmbLookupString gives 1 bytes: (35) "5"

Tuşlara her bastığınızda kırmızı ile işaretlediğim kısımda o tuşun hangi tuş olarak algılandığı gözükür. Klavye yerleşimi haricinde bulunan tuşlar için işe yarar mı bilmiyorum.

command

Alıntı yapılan: erginemr - 22 Haziran 2009 - 22:56:39
Ben de şöyle bir öneri getirebilirim:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5754.msg118112.html#msg118112

Olumlu bir sonuc olamadım klavye tipini değiştirsemde benim pc için bir düzen bulamadım galiba kullanamayacağım bu tuşları :)

KeyRelease event, serial 31, synthetic NO, window 0x3400001,
    root 0x51, subw 0x0, time 9906301, (-412,-236), root:(139,85),
    state 0x0, keycode 178 (keysym 0x0, NoSymbol), same_screen YES,
    XLookupString gives 0 bytes:

çıkan sonuc bu

ebubekirs

Alıntı yapılan: command - 22 Haziran 2009 - 23:03:44
KeyRelease event, serial 31, synthetic NO, window 0x3400001,
    ...............keycode 178..................

Buradaki keycode 178 işe yarayabilir, biraz araştıralım

bsod1

yani son kullanıcı seviyesinde bir çözümü yokmudur bunun?

peki tüm linux dağıtımlarında aynı sorun var mı?

driverlardan çekeceği var linux kullanıcısının..

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bsod1 - 22 Haziran 2009 - 23:22:32

İlk iki cümleyi biraz anladım lakin son cümleyi anlamadım. Biraz açar mısınız? Hangi driverlerden çekmişiz biz örnek olarak?

command

araştırdım ve keycode 178 in XF86WWW olduğunu buldum lakin bu acer için geçerli galiba yazının altında acer travalmate 6000 yazıyordu

bsod1

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 22 Haziran 2009 - 23:23:54

İlk iki cümleyi biraz anladım lakin son cümleyi anlamadım. Biraz açar mısınız? Hangi driverlerden çekmişiz biz örnek olarak?

klavyenin düzgün çalışmaması driver sorunudur gibi geldi bana, onun dışında drivera ihtiyaç duymaması donanımları driver yüklenmiş halinden daha verimli kullandığı anlamına gelir mi? olaya pek hakim değilim fakat bana tam tersiymiş gibi geldi..

mesela sli yapılmış bilgisayarda verimli bir şekilide oyun oynayabilirmiyim linux'ta?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bsod1 - 22 Haziran 2009 - 23:35:13
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 22 Haziran 2009 - 23:23:54

klavyenin düzgün çalışmaması driver sorunudur gibi geldi bana, onun dışında drivera ihtiyaç duymaması donanımları driver yüklenmiş halinden daha verimli kullandığı anlamına gelir mi? olaya pek hakim değilim fakat bana tam tersiymiş gibi geldi..

mesela sli yapılmış bilgisayarda verimli bir şekilide oyun oynayabilirmiyim linux'ta?

Donanım yüklenmemiş olsa bu yazıyı nasıl yazabilirim ben? Birkaç kısayol eksiği çok da bir şey ifade etmiyor benim için. Çünkü, istediğim kısayolu kendim özgürce atayabiliyorum zaten.

"sli yapılmış bilgisayar" nedir, anlayamadım?

Ek olarak, bu kısayol eksiği Linux'tan değil daha çok donanım üreticilerinden kaynaklanan bir sorun gibi geliyor bana.

command

SLI demek istemiş cift ekran kartlı nvidia sistem
ATI ( AMD ) Crossfire diye adlandırıyo aynı şeyi

ihtiyar said

Alıntı yapılan: command - 22 Haziran 2009 - 23:42:14
SLI demek istemiş cift ekran kartlı nvidia sistem

Böyle bir sistem kullanmadım lakin sorun yaşayacağını da pek sanmıyorum. Denemek lazım. :)

Tabi, bu konu olumsuz sonuçlanırsa bu demek değildir ki Linux kullanıcılarının driver ile başı dertte. Bir ay Linux kullan, sonrasında aradaki farkı sen söyle.

command

Ben araştırıp çözümü bulursam yazarım şimdilik yapacak başka bir şey kalmadı herkese teşekkürler

localhost

Konu dagilmasin not düseyim : @command  SLI Linux altinda verim saglamaz. SLI kullanacak Linux altinda dogru düzgün bir oyunda yok.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Ayrıca evet donanım üreticileri Linux için kendileri sürücü yamadığı sürece problemimiz devam edebilir sürücülerle.
Klavyeler üzerindeki standart tuşlar bazen hiç sorun çıkartmadan çalışmakta. Kendi dizüstümde durum böyle örneğin. Ancak aynı modelin çok az farklı olanında çalışmayabiliyor. Gönül ister ki hepsi çalışsın. Fakat standart dışı olan bazı uygulamaları ne yazık ki kendimiz ayarlamalıyız. Örneğin Internet Explorer'a ayarlanmış bir tuş burada çalışmayabilir. Yapabiliyorsak Firefox'a biz ayarlamalıyız bunu, aksi takdirde atıl kalır o tuş.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

command

Zaten pek kullandığımda yok ama yapabilsem o tuşlara başka programlar ayarlayabilmek güzel olurdu misal mail tusşuna uçbirimi atamak güzel olurdu :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: ebubekirs - 22 Haziran 2009 - 22:47:15
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 22 Haziran 2009 - 22:39:39

Ek olarak, tuşların doğru algılanıp algılanmadığını

xev

komutu ile öğrenebilirsiniz. Bu komut çalışırken bastığınız her tuşu terminalde yazar.

Bu şekilde olma ihtimali var.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ebubekirs

xev ile keycode değerini öğrendikten sonra komut atamak için, örneğin

xmodmap -e 'keycode 123 = XF86AudioStop'

123 yerine kod değerini, XF86AudioStop yerine de ilgili komutu yazmanız gerekiyor.

http://wiki.linuxquestions.org/wiki/XF86_keyboard_symbols  bu adreste desteklenen komutların listesini bulabilirsiniz. Ayrıca /usr/lib/X11/XKeysymDB ya da /usr/share/X11/XKeysymDB dosyalarında da bu bilginin olduğu yazılmış. Şu an işyerinde olduğum için bakamıyorum. Eğer çalışırsa, bu tuş atamalarını bilgisayar her başladığında yapabilmek için, ~/.Xmodmap adında bir dosya oluşturup içine

keycode 123 = XF86AudioPlay
keycode 456 = XF86AudioNext
keycode 789 = XF86AudioPrev

şeklinde yazıp kaydettikten sonra

xmodmap /home/kullanıcı_adınız/.Xmodmap

komutunu başlangıçta çalıştırılacak uygulamalara eklemek gerekiyor.