Lenovo IdeaPad Y530 incelemesi

Başlatan heartsmagic, 31 Aralık 2008 - 03:44:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

- Bazı sorularının cevapları forumda mevcut. Örneğin MSN konusunda arama yapabilirsin. Ben bir iki program ismi söyleyeyim sen araştırma yap.
amsn, emesene, pidgin,
- fn tuşları bende çalışmakta. Monitör geçişleri, çoklu ortam oynatıcısına hükmetme (yukarıdaki çoklu ortam tuşlarından bahsetmiyorum) çalışıyor. Rhythmbox kullanırsan kendiliğinden tanımlı gelmekte.
- Isınma çok uygun durumda, sessizlik konusunda da oldukça başarılı.

Tab atlama problemini anlamadım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

izmir35

öncelikle alakan için çok teşekkürler @heartsmagic ..

evet msn olayını çözdüm amsn arattım ve kurdum saol.

tab atlama dediğim mesela şuan yazıyorum tab birden yukarı atlama yapıyor , mesela en üstteki cümlemin orda yanıp sönmeye başlıyor.

fn tuşlarının sende çalışıp bende çalışmaması o gerçekten ilginç işte , o özelliklerimiz aynı çünkü, hatta ben lenovo y530 sürücüsü kurardım makinama.

bir diğer dediğin hızlı tuşlar yani media tuşlarıda bende çalışmıyor, onda bişey belirtmişsin ama anlamadım '' Rhythmbox '' bu mevcut bende ama bilmiyorum.

kurulumda dvd kalıbımı kullanmıştın cd mi ? acaba bu bir fark yapabilirmi.

tekrar teşekkürler

heartsmagic

DVD veya CD fark etmez kurulumda. Sistem her ikisinde de aynı şekilde tanır donanımı.
Tab sıkıntısı bende mevcut değil, eğer sürekli oluyorsa can sıkıcı olabilir bu.
Çoklu ortam tuşlarını ben Ubuntu'da yüklü gelen müzik programı olan Rhythmbox ile kullanıyorum. Menülerden bakınırsan görürsün. Ayrıca sol baştaki sesi kısma kendiliğinden çalışıyor olmalı. Sağ üst köşedeki ses açma kapama zaten Gnome ile çalışıyor. İşte bu çoklu ortam tuşlarına ilaveten bende Fn ile kullandığımız ses açma, kapama, ileri geri alma meselesi de Rhythmbox ile çalışmakta.

erginemr

Ubuntu/Gnome altında dizüstü (MSI marka) Fn tuşları ile ilgili hiç sorun yaşamadım. Ancak bir ara PCLinuxOS/KDE3 kurmuştum; orada çalışmamıştı. Sorunu, klavye ayarlarına girerek, klavye tipi olarak "Dell Inspiron Dizüstü 6xxx/8xxx" olarak seçerek çözmüştüm.

Aynı şeyi Ubuntu altında da deneyebilirsiniz. Dizüstüne ait, IBM'inkiler dahil değişik modelleri deneyin. Bir işe yaramazsa, varsayılan klavye düzeni "Generic >> Soysal 105 Tuşlu (Uluslararası) PC"ye geri dönersiniz.

[IMG]http://thumbnails19.imagebam.com/3632/dfdb7036311515.gif[/img] [IMG]http://thumbnails11.imagebam.com/3632/57f50836311516.gif[/img] [IMG]http://thumbnails14.imagebam.com/3632/290b1036311517.gif[/img] [IMG]http://thumbnails13.imagebam.com/3632/b58d7736311518.gif[/img]

izmir35

@erginemr bilgi için teşekkür ederim, denedikten sonra sonucu yazarım.

@heartsmagic o tab olayı aynen dediğin gibi can sıkıcı gerçekten, google da ufak bir araştırma yaptım fakat netice elde edemedim.

şimdiye kadar ki ubuntu hakkındaki gözlerim ise çok memnun edici, gerçekten böyle bir sistem bedava ve gereksinimleri ve destekleride bedava olarak böylece ortada durması , sizler için demiyor tabi ama birçok kişi tarafından geç farkedilmesi '' örn ben'' büyük zarar olarak düşünüyorum.

ubuntuyu kurup kullanmaya başladıktan sonra biryerlere bağlı olmama hissi gerçekten çok güzel, inş zaman içinde ubuntuyu tam anlamıyla öğrendikten sonra dahada hoşuma gidecektir buna eminim.

ve cesaret edemeyerek kurmayan arkadaşlar hiç düşünmeden kursunlar.

heartsmagic

Düşüncelerini böyle güzel bir şekilde ifade ettiğin için teşekkür ederiz. Umarım var olan sorunlarını da halleder, tam anlamıyla GNU/Linux Ubuntu kullanmanın tadına varırsın.

izmir35

@heartsmagic ubuntu nun hangi sürümünü kullanıyordun acaba, ati hd 3650 ekran kartları sorunlu olduğu için , okuduklarıma göre 8.10 sürümünü kurun şimdilik diyorlar.

ayrıca 8.10 olarak aradım indirmek için cd kalıbını bulamadım.

ekran kartı ayarlarına grilmiyor-çözünürlük ayarları olmuyor- compiz gibi programlar makinayı kasıyor, şu an böyle.

heartsmagic

Ben 9.04 kullanıyorum ancak grafik kartım Nvidia. Yanlış hatırlamıyorsam hd kartlar, ATI ve 9.04 anlaşıyorlardı. ATI bölümümüzde bu konuda sabit bir başlığımız var, oraya bakarsan daha iyi anlarsın konuyu.

izmir35

@heartsmagic tüm yardımların için teşekkürler, malesef ati hd 3650 ekran kartı uyumsuz olduğu için , istemeyerek hatta üzülerek , ubuntu nun yeni sürümünü bekleme kararı aldım, kartı tanıyor gibi görmesine rağmen , grafik işlemlerinde en basiti compiz veya 3.kısım grafik ayarına aldığım zaman, kullanılmaz hale gelen bir sistem oluyor, sanırım ekran kartını hiç kullanmıyor, çünkü ekran kartı crysis gibi bir oyunu bile  sorun çıkarmadan açabilmekte.

dediğin gibi ati ekran kartları bölmünüde okudum, o kısımdada bu karttan dertli olanlar mevcut, bunun çözümü sanırım, pc yi alırken bilerek almak.

bu konudaki fikirlerine açığım, tekrar teşekkürler.

heartsmagic

Açıkçası ATI kullanmadığım için kişisel tecrübeye ait fikirlerimi söyleyemiyorum. Benim okuduklarımdan HD serisi kartların sorun çıkartmadığıydı. Ancak @Kirmizi Compiz kullanmadığından tam bir şey söylememiş. Fakat o başlığa bir soru sorarsan durumu sana açıklayacaktır. Örneğin oyun falan oynanıyor muymuş diye sorabilirsin. Fakat tüm başlığı dikkatlice okumanı tavsiye ederim, @Kirmizi o konuda hassastır :)

DoKuZuNCuKaPI

Uzun bir aradan sonra nihayet buradayım :) Daha önce yine bu başlık altında yazdığım bir kaç sorun Ubuntu 9.04 (64-bit) kurmamla çözümlendi sistemden de beklediğim performansı nihayet alabiliyorum. Compiz daha düzgün çalışıyor (8.10 da bazı özellikleri anlamadığım şekilde çalışmıyor yada kendiliğinden kapanıyordu). Isınma problemi azaldı,ekran parlaklığı daha iyi, görüntü daha net. Belki 8.10'da da bunlar olabilirdi ama 9.04 (64-bit)'te hiç uğraşmadan elde ettim bunları. Bu arada benim ekran kartım Nvidia 9500GS sürücüsünü donanım sürücüleri programı kendi buldu  ve gayet performanslı olduğunu söyleyebilirim. 
Bu arada en büyük sorun klasik flashplugin-installer sorunu flash sorununu hallettim ancak bu paketi ne denediysem kaldıramadım.

Birde masaüstümü ekleyeyim buraya:)

[IMG]http://img190.imageshack.us/img190/3761/ubuntu904y530.th.jpg[/img]

Edit: Ekleme.

heartsmagic

Flash için forumda bir arama yapabilirsin. Aramayı benim "nick"im üzerinden yaparsan nasıl kaldırılacağını ve nasıl kurulacağını belirten bir yolu birkaç defa yazdığımı görürsün.

Tekrar hayırlı olsun.

DoKuZuNCuKaPI

@heartsmagic
Ben zaten senin postlarına bakarım ilk  ;) Ama halledemedim tüm yolları denememe rağmen. Kesin gözümden kaçan bir yerler vardır. Sonucu buraya yazarım tekrar tekrar deneyip. Birde kapanmama problemi başgösterdi :) İsterse açılmama problemi de meydana gelsin ben yinede windowsa elveda dedim bi kere  :D

Edit: Kapanmama problemini http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,10260.msg127699.html#msg127699  yine senin bu mesajınla çözdüm. Benzer sorun yaşayan arkadaşlara duyurulur.

DoKuZuNCuKaPI

Flaş flaş flaş!
Pazar günü divx seyrederken bir rar dosyasını açmam gerekti, ancak buraya aç dediğimde dosyayı açmadı. Bir kaç denemeden sonra olmayacağını anlayıp bilgisayarı yeniden başlattım ve tabiki kapanmadı mecbur power tuşu ile kapattım. Açtığımda dosyasistemimin salt okunur olduğu ile ilgili bir hata iletisi aldım daha sonra recover bölümüne girerek disk hatalarını taratarak bu sorunu halledebileceğimi umdum ancak recover bölümünede girmedi. Daha sonra konsola ulaşarak fsck komutunu kullandım, bir kaç hata saptandı dedi ve düzeltilmesi ile ilgili onay istedi bende verilerim nasılsa yedekte var diye tüm sorulara onay verdim:) Sonra Ubuntu  açıldı ancak X server hatası verdi. Daha sonra tekrar konsola dönerek xorg.config dosyasını ilk kurulumda aldığım yedekle değiştirdim ve bilgisayarı açtım. Bu seferde ntfs bölümlerime ulaşamıyordum, tabi bunun xorg dosyası ile alakası yok  :) Donanım sürücüleri bölümünden ekran kartımın sürücüsünü etkinleştirdim ve yeniden başlattım yine xserver hatası verdi. Xorg.config dosyası ile uğraşarak 15-20 dk geçirdim ve nihayet yaptım. Şu an donanım sürücülerinden etkileştirilmiş gözükmüyor ama lspci çıktısında ekran kartım tam modeliyle yazıyor ve compiz efektlerini etkinleştirebiliyorum. Ntfs disk bölümlerine ulaşamama problemi kendiliğinden düzeldi. Ama pazar günümüde yeni linux komutları öğrenerek geçirmiş oldum.
Bu arada bilgisayar bazen kapanıyor bazen kapanmıyor kafaya göre takılıyor:D
Flashplugin-installer paketide ne denediysem gitmedi hala başıma bela:D En iyisi Ubuntuyu kaldırıp yeniden kurmak sanırım.