Elementary OS Kurulum Sonrası

Başlatan Edward, 29 Ekim 2016 - 11:18:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Edward

Merhabalar.
Linux Mint kullanıyordum ancak Wine programını kurmama rağmen .exe dosyalarını çalıştıramadım. Benim de canımı sıktı ve Elementary OS sürümünü aldım.
Gayet güzel ancak bazı sıkıntıları var;
• Öncelikle programlar nasıl yüklenir? Linuxtaki gibi bir marketi var mı yoksa standart .exe dosyalarını da açar mı?
• Sağ tık, hepsini seç gibi bazı özellikler kapalı; açılabilir mi?
• Güncelleştirmeler nasıl yapılır?

QuackWave

Elementary Os'u denemedim ama Elementary Os zaten ubuntu üzerinden geliştirildi.Bu arada Elementary Os'un kendi mağazası var.
http://www.linuxdunyam.com/2013/08/elementary-os-luna.html
@ata Hocamız bilir en son elementary os'dan apar topar arch'a geri dönmüştü kendisi o size anlatır belki,üzerine arch'ı da ekler :))

Elessar

Alıntı yapılan: Edward - 29 Ekim 2016 - 11:18:12
Merhabalar.
Linux Mint kullanıyordum ancak Wine programını kurmama rağmen .exe dosyalarını çalıştıramadım. Benim de canımı sıktı ve Elementary OS sürümünü aldım.
Gayet güzel ancak bazı sıkıntıları var;
• Öncelikle programlar nasıl yüklenir? Linuxtaki gibi bir marketi var mı yoksa standart .exe dosyalarını da açar mı?
• Sağ tık, hepsini seç gibi bazı özellikler kapalı; açılabilir mi?
• Güncelleştirmeler nasıl yapılır?

LinuxMint neyse diğer tüm dağıtımlar gibi Elementary'de o'dur.

Aynı otomobilin değişik/sade/minimal kaportalısı.

Wine ile tüm windows dosyaları çalışır/kurulur diye bir garanti yoktur.

Nelerin kurulabileceğini deneme/yanılma, bol bol google araştırmaları ile bulabilirsiniz.

Kurulabilir/çalıştırılabilir uygulama/oyunları Playonlinux'da liste halinde görebilirsiniz.

Güncelleştirmeler LinuxMint'de olduğu gibidir.
USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

furyzer0

Elementary os'un yazılım merkezi(software center) adındaki programdan uygulama indirebilirsiniz ve güncelleştirme yapabilirsiniz. Exe programları yüklemek için wine gerekli. Ubuntuda ne çalışıyor ve ya çalışmıyorsa %90 elememtary os için de aynısı olacaktır. Elementary os bir Linux dağıtımıdır. Window hariç hiçbir işletim sistemi doğrudan .exe uzantılı bir program çalıştıramaz.

Edward

Acaba ben mi hata yapıyorum? App Center'a girdiğimde sadece bilgisayarda kurulu programların listesi yer alıyor. Linux'taki gibi on binlerce program yok.

sinan54

Bir aydır Elemantary kullanıyorum,bir haftalık kullanım sonrası düşüncem kullanılacak bir dağıtım olmadığı yönünde (bana göre tabii) Uygulamaları açınız ''ek sürücüler'' yazınız burada ''diger yazılımlar '' bölümünden ''canonical ortakları'' yazan yeri aktif hale getiriniz.Uygulama merkezinden'' Synaptic''paketini yükleyiniz.Daha fazla yazılım seçeneğine ulaşırsınız.
PPA paketleri yüklemek için aşagıdaki komutu ekleyiniz.

sudo apt-get install software-properties-common

lnxdev

elementary OS kendine özgün bir yapısı var. Genel olarak işleyişi farklı örneğin Vala programlama dili kullanıyor. Kendi masaüstü ortamlarına yazılımlar yazılmayınca yada port edilmeyince normal kurduğun yazılım sapıtıyor veya bazıları hiç çalışmıyor. Görüntüsü güzel ama sürekli kullanacağınız bir dağıtım istiyorsanız elementary kullanmamanızı öneririm.

Edward

[mention=609312]@sinan54[/mention] çok teşekkürler. hazır kullanıyorsunuz, bir sorum olacak. Ben çift işletim sistemi kullanıyorum. BIOS yardımıyla işletim sistemini değiştiriyorum. W10'da internet varken Elementary OS'a geçtiğimde aşağıdaki gibi bir hata oluşuyor. WIFI kapatıp açtım, sistemi yeniden başlattım ancak böyle bir hata oluşuyor. Galiba sistemi değiştirmeden kaynaklı; emin değilim..

[eklenti yönetici tarafından silindi]

sinan54

Oradaki hata sitenin artık olmadığı veya başka isimle taşınmış olabileceği uyarısı veriyor.Tüm aramalarınızda aynı hatayı alıyorsanız bağlantı sorunu aranabilir.Biostan sistem girişi yaptıgınıza göre açılışta grup ekranı gelmiyor demektir.Kurulumda grup kurulumunu yanlış yaptınız veya uefi bios ise bios ayarı yapmadınız.Ubuntu +windows kurulumunu ve grup onarımını inceleyiniz.

furyzer0

Alıntı yapılan: Edward - 29 Ekim 2016 - 12:50:31
Acaba ben mi hata yapıyorum? App Center'a girdiğimde sadece bilgisayarda kurulu programların listesi yer alıyor. Linux'taki gibi on binlerce program yok.
Hangi surumdesiniz? Önceden bana da olmuştu ama kararlı loki güncellemesinden sonra boyle bir sorun yaşamadım. 0.4 stable surumunde ben boyle bir sorum yaşamadım.