ubuntu initramfs sorunu

Başlatan ByBaLY0Z, 01 Kasım 2012 - 16:18:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ByBaLY0Z

İndirdiğim tüm dosyalarda sorun çıkıyor.Bazıları yüklenirken windows sorgusundan geçmedi diye hata mesajı felan veriyor.Bundan kaynaklanmış olabilir galiba.

ekremsenturk

İndirdiğin program'ların, kullandığın Windows sürümü ile uyumlu olmaları gerekir. Örnek: Windows XP SP1 için geliştirilmiş program'lar, genellikle Windows XP SP2 ile çalışmazlar. XP SP2 ve XP SP3 genellikle uyumludur, ancak her zaman ve her şart'ta değil. Ve tabii güvenilir site'lerden indirmelisin. İnternet Explorer kullanıyorsan, dosya indirirken HTTP protokolünü tercih etmelisin. Firefox ile FTP protokolünü tercih etmelisin.

Bozuk olan, indirdiğin yazılımlar değilde, kurulum için kullandığın DVD veya CD'de olabilir. Dvdisaster adında bir program var. Windows ve Linux sürümleri mevcut. DVD'ni bu program ile okutup, hatalar veya bozulmalar varsa, bunları tesbit edebilirsin. DVD'deki hatalar düzeltilemez tabii'ki. Çöpe atman gerekecek. Ancak DVD'deki veriyi Dvdisaster ile kurtarailir ve başka bir DVD'ye yazdırabilirsin.

bytan

Alıntı yapılan: ByBaLY0Z - 03 Kasım 2012 - 15:39:00
İndirdiğim tüm dosyalarda sorun çıkıyor.Bazıları yüklenirken windows sorgusundan geçmedi diye hata mesajı felan veriyor.Bundan kaynaklanmış olabilir galiba.

Bunu anlamak için kalıbın md5sum değerini kontrol edebilirsin. Şayet farklılık varsa ve dediğin gibi bir durum mevcutsa, bu uygulamaları en azından geçici olarak kapatmalısın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ByBaLY0Z

Sürüm linux mint 11

Aynı sürümü bu bilgisayarda VMvare ile kurduğumda sorunsuz kuruluyor . Fakat diğer pc ile usb ile kurmaya çalıştığımda ,

Start Mint  veya Start Mint (Compabalitiy mode) dediğimde çıkan ekran ;
Boot from local drive dediğimde ise ekran işlem yapmıyor .

Bu işlemleri hep tekrarlıyor .
Bu sorun ne olabilir sizce ?

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ByBaLY0Z

Evet , zaten VMware'de kurduğumda sorunsuz çalışıyor.

cagriemer

Surada benzer bir problem konusulmus. http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1549579

Cekirdege libata.force=1:pio4 parametresi verilmis sorunun ustesinden gelmek icin.

ByBaLY0Z

Hocam suanda Ubuntu 11,10 dayim yani usbden baslattim ve kurmadan ki islemdeyim.Ama install ubuntu'dan yapmaya calistigimda surucu sorunu cikiyor.Bu nedenle Konunun basindaki islemleri mi yapmak zorundayim.

Bundan sonrasi daha saglikli gidicez sanirim.

sudo fdisk -lSonuclari

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80025280000 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders, total 156299375 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x0002b850

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1            2048    98746188    49372070+  83  Linux
/dev/sda2        98746366   156297215    28775425    5  Extended
/dev/sda5       154222592   156297215     1037312   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda6        98746368   154220543    27737088   83  Linux

Partition table entries are not in disk order

Disk /dev/sdb: 4005 MB, 4005560320 bytes
64 heads, 62 sectors/track, 1971 cylinders, total 7823360 sectors
Disk identifier: 0xc3072e18

/dev/sdb1   *          63     7823359     3911648+   7  HPFS/NTFS/exFAT

ByBaLY0Z

Merhaba .

Daha onceki konumu belki hatirlayabilirsiniz.Cok fazla sorun yasadigimdan konu karisti birazda acikcasi.initramfs hatasıydi.Bir cok komut verilmisti malesef baslatamadigimdan sorun yasamistim.Normalde baktigimda kaynaklara FAT32 seklinde bicimlendirip yukluyorduk Ubuntuyu ama NTFS olarak bicimlendirdigimde USB yi gordu ve baslattim bu seferki sorun surucu sorunu.Onceki konuda bikmadan sabirla yardimci olmaya calisan arkadaslara cok tesekkur ediyorum.Suanda Ubuntu 11.10 acik

Yardimci olurum dusuncesiyle

sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80025280000 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders, total 156299375 sectors
Disk identifier: 0x0008317c

/dev/sda1            2048   154220543    77109248   83  Linux
/dev/sda2       154222590   156297215     1037313    5  Extended
/dev/sda5       154222592   156297215     1037312   82  Linux swap / Solaris

Disk /dev/sdb: 4005 MB, 4005560320 bytes
64 heads, 62 sectors/track, 1971 cylinders, total 7823360 sectors
Disk identifier: 0xc3072e18

/dev/sdb1   *          63     7823359     3911648+   7  HPFS/NTFS/exFAT

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Kasım 2012 - 13:33:44

Sizce sorunu halletme imkanımız varmı ?

krwlng

Sürücü ile ilgili ne gibi bir sorununuz var biraz daha açar mısınız? Sürücü derken donanım sürücülerinden mi yoksa sabit disk veya optik sürücülerden mi bahsediyorsunuz? Çıktıda bir şey hariç her şey normal görünüyor, normal olmayan şey boot olarak sdb işaretli olması, hani çok sıkıntı olmayabilir ama grub ile sda işaretleseniz daha iyi olur kanaatindeyim.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ByBaLY0Z

Her turlu yuklemeye calıstıgımda aldıgım sonuc

Kurulum aracı, dosyaları sabit diske kopyalarken bir hatayla karşılaştı:

[Errno 5] Input/output error

Bu sorun, genellikle hatalı bir CD/DVD sürücüsü ya da sabit sürücünüz yüzünden oluşur. CD/DVD'yi temizlemek, daha yavaş bir hızda yeniden yazdırmak, sürücünüzün merceğini temizlemek, sabit sürücünüzün eski olup olmadığını ya da değiştirilmesi gerekip gerekmediğini denetlemek veya bilgisayarınızı daha serin bir ortama taşımak sorunu giderebilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Kasım 2012 - 16:30:14

Bu sorun harddiskten mi kaynaklanıyor acaba ?

krwlng

Büyük bir ihtimal sabit diskinizden kaynaklanıyor. Emin olmak için gnome-disks uygulamasını çalıştırıp sağ üst köşedeki çark simgesine tıklayıp oradan "Akıllı veri ve sınamalar" kısmına tıklarsanız, disk hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

@ByBaLY0Z, lütfen mevcut konuların varken farklı başlıklar açma. Evet konu orada nihayete ermiş gibi görünüyor ama ermemiş. Konuları birleştiriyorum.

Sürücü sorunu dediğin açık bir şekilde görülüyor ki sistem kurmuş olduğun medyaya yazıp çizemiyor. Kurulu sistemi ayağa kaldırmak için bir CD bulma imkânın yok mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ByBaLY0Z

Harddiskte sorun yok yani

Tamam DVD ye yazdirma imkanim var 11.10 u DVD ye yazdirip mi kurmam gerekiyor

Eğer öyleyse Lütfen adım adım 1 kerede yazsanız .

heartsmagic

Ben şu an sorunun neresinde olduğumuzu anlayamıyorum. İlk iletideki sorun devam ediyor mu? Eğer öyleyse yapacağın şey çok basit:

1. ISO'yu CD'ye, DVD'ye bir yere yakacaksın.
2. CD üzerinden Ubuntu'yu açacaksın.
3. Başka hiçbir şeyi kurcalamadan fsck yapacaskın disk üzerinde. Örnek başlıkları da verdik, inceleyebilirsin onları da.

ByBaLY0Z

Sorunu anlatayım .

1- Başlıkta belirttiğim üzere pc açılmıyordu sadece initramfs sorunu vardı .Sizin verdiğiniz kodları işletemiyordum çünkü Live CD'den bahsettiğiniz şekilde bağlanamıyorum.
Usbye attığım Ubuntu 11.10 ile pcyi açtım .Sıra geldi sürücülere verilen komutları yaptım . zaten ""sudo fdisk -l"" komutuyla göstermek istedim.Doğrumu diye.
Sonra İnstall Ubuntu ile kurmak istedim ama çıkan sonuç hepsinde
"""Kurulum aracı, dosyaları sabit diske kopyalarken bir hatayla karşılaştı:

[Errno 5] Input/output error

Bu sorun, genellikle hatalı bir CD/DVD sürücüsü ya da sabit sürücünüz yüzünden oluşur. CD/DVD'yi temizlemek, daha yavaş bir hızda yeniden yazdırmak, sürücünüzün merceğini temizlemek, sabit sürücünüzün eski olup olmadığını ya da değiştirilmesi gerekip gerekmediğini denetlemek veya bilgisayarınızı daha serin bir ortama taşımak sorunu giderebilir."""

Hataydı işte sorun burda Ubuntuyu yükleyemiyorum.Bu hata çıkıyor.

heartsmagic

Sen neden tekrar kurmak istiyorsun? Bizim sana önerimiz bir önceki iletimde anlattığım şey. Kurulu mevcut bir sistemin var, initramfs sorunu yaşamışsın. Önce çözmeyi dene, kurmak isitiyorsan başka bir şekilde deneriz.

Ancak kurulum aracı diske yazıp çizemediyse diskte fiziksel bir sorun olma ihtimali de var.

ByBaLY0Z

Verdiğiniz linkten birşey anlamadığımdan sorunu kurarak çözmek istedim .Şimdi sorunu çözmek için 11.10 ile bağlanıcam , Ama hiç bir işlem yapmayıp Terminali açıp sizin verdiğiniz komutları  uygulasam ve sorunu çözmeye çalışsak ?

Eğer buda olmassa o zaman diskte fiziksel sorun olduğunu anlamış oluruz ?

heartsmagic

Yapacağın şey şu:

sudo fdisk -l

komutunu vereceksin, Ubuntu kurulu bölümü göreceksin. Diyelim ki kurulu bölüm sda2:

sudo fsck -a /dev/sda2

ile denetleyeceksin.