[Çözüldü] Grub görünme sorunu

Başlatan gelturi, 19 Haziran 2011 - 23:30:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gelturi

11,04 sürümü temiz kurulumdan sonra daha önceden pc de kurulu xp ve ubuntunun listesini gördüğümüz bölüm gözükmüyor yani sistem direk varsayılan olarak ubuntudan açılıyor sorun şu ki,o liste açılması gereken zamanda ekranda 1280*1024 60 hz ye geçin şu anki çözünürlük desteklenmiyor yazılıyor ama oklarla ubuntu veya xp yi açabiliyorum ama ekran siyahken...yani oku birkaçdefa tıklayınca en alttaki xp ye geliyor anca o şekilde açabiliyorum daha önceki hiç bir grup da böyle bir sorunla karşılaşmamışdım sorunun aynısını pardus 2009 da da yaşamıştım zamanında galiba 11,04 le alakalı bir durum bu...

decent

sudo apt-get install startupmanager

Super tuşuna basarak Başlangıç Yöneticisini çalıştırın ve çözünürlüğü daha düşük değerlere getirip sonucu gözlemleyin.

gelturi

başlangıç yöneticisini kurdum çalıştırdım en düşük çözünürlükde olan birimi diğerleriylede denedim ama hiç birinde grubu göremedim şu an yine en düşük çözünürlüğe getirdim ama sonuç hep aynı ???

decent

sudo update-alternatives --install /lib/plymouth/themes/default.plymouth default.plymouth
sudo update-alternatives --config default.plymouth
sudo update-initramfs -u

bytan

Dosyanın içeriği nasıl?

gedit /etc/default/grub
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

gelturi

[code# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.
# For full documentation of the options in this file, see:
#   info -f grub -n 'Simple configuration'

GRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# Uncomment to enable BadRAM filtering, modify to suit your needs
# This works with Linux (no patch required) and with any kernel that obtains
# the memory map information from GRUB (GNU Mach, kernel of FreeBSD ...)
#GRUB_BADRAM="0x01234567,0xfefefefe,0x89abcdef,0xefefefef"

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
#GRUB_DISABLE_RECOVERY="true"

# Uncomment to get a beep at grub start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"]
  bu şekilde

bytan

#GRUB_GFXMODE=640x480

Bu satırı

GRUB_GFXMODE=1280x1024

olarak düzenleyip alttakini yürütüp durumuna tekrar bakalım:

sudo update-grub

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

gelturi

sonuç yine aynı 1280x1024 60hz ye geçin diyor ekran kararıyor sonradan ubuntu açılıyor bakalım belkide güncellemelerle sorun aşılabilir... ???

Mitsukuni

İhtimâli nedir bilemeyeceğim ama bir şekilde bütün renkler siyah olmuş olabilir mi?
sudo gedit /etc/grub.d/05_debian_theme
dosyasına bakabilir miyiz?

gelturi

#!/bin/sh
set -e

# grub-mkconfig helper script.
# Copyright (C) 2010  Alexander Kurtz <kurtz.alex@googlemail.com>
#
# GRUB is free software: you can redistribute it and/or modify
# it under the terms of the GNU General Public License as published by
# the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
# (at your option) any later version.
#
# GRUB is distributed in the hope that it will be useful,
# but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
# MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
# GNU General Public License for more details.
#
# You should have received a copy of the GNU General Public License
# along with GRUB.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.

# Include the GRUB helper library for grub-mkconfig.
. /usr/lib/grub/grub-mkconfig_lib

# We want to work in /boot/grub/ only.
test -d "${GRUB_PREFIX}"; cd "${GRUB_PREFIX}"

# Set the location of a possibly necessary cache file for the background image.
# NOTE: This MUST BE A DOTFILE to avoid confusing it with user-defined images.
BACKGROUND_CACHE=".background_cache"
  yalnız bu sorun 11 serisi ile geldi 11,10 alpha kurdum denedim ve 11,04 ü 11,10 yükselttim sonuç aynı denemek için 10,10 kurdum onda bir sorun yok  ekran kartımla alakalımıdır bilmiyorum dün bir arkadaşın bilgisayara yükledim (nvidia serisi ekran kartı ) ondada aynı sorun var grup var ama gözükmüyor yani ati ve nvidia da aynı sorun var...

Mitsukuni

Ne olduğunu anlamadım ama en azından bu dosya bende böyle değil, bir yanlışlık/eksiklik var bir yerlerde. Grub ile ilgili genel bir sorun da olabilir bu durum. Benim dosyam şöyle:
#!/bin/bash -e

source /usr/lib/grub/grub-mkconfig_lib

# this allows desktop-base to override our settings
f=/usr/share/desktop-base/grub_background.sh
if test -e ${f} ; then
  source ${f}
else
  WALLPAPER="/usr/share/images/desktop-base/moreblue-orbit-grub.png"
  COLOR_NORMAL="black/black"
  COLOR_HIGHLIGHT="magenta/black"
fi

set_mono_theme()
{
  cat << EOF
set menu_color_normal=white/black
set menu_color_highlight=black/light-gray
EOF
}

# check for usable backgrounds
use_bg=false
if [ "$GRUB_TERMINAL_OUTPUT" = "gfxterm" ] ; then
  for i in /boot/grub/`basename ${WALLPAPER}` ${WALLPAPER} ; do
    if is_path_readable_by_grub $i ; then
      bg=$i
      case ${bg} in
        *.png) reader=png ;;
        *.tga) reader=tga ;;
        *.jpg|*.jpeg) reader=jpeg ;;
      esac
      if test -e /boot/grub/${reader}.mod ; then
        echo "Found background image: `basename ${bg}`" >&2
        use_bg=true
        break
      fi
    fi
  done
fi

# set the background if possible
if ${use_bg} ; then
  prepare_grub_to_access_device `${grub_probe} --target=device ${bg}`
  cat << EOF
insmod ${reader}
if background_image `make_system_path_relative_to_its_root ${bg}` ; then
  set color_normal=${COLOR_NORMAL}
  set color_highlight=${COLOR_HIGHLIGHT}
else
EOF
fi

# otherwise, set a monochromatic theme for Ubuntu
if ${use_bg} ; then
  set_mono_theme | sed -e "s/^/  /g"
  echo "fi"
else
  set_mono_theme
fi

@bytan acaba /etc/grub.d altındaki tüm dosyalar (hepsine gerek olmayabilir tabi) elle düzeltildiğinde durum düzelir mi ki?
( /boot/grub altındakileri de derdim ama... :D )

@gelturi arkadaşınızın bilgisayarı sizinkine benzer bir model mi ya da kurulum esnasında farklı bir işlem yapıyorsunuzdur belki, 11.04'ü ben de kurdum defalarca ama bu tarz bir sorunum olmamıştı hiç.  :o

bytan

@Mitsukuni, sorunla ilgili pek bir şey bulamadım. Hangi dosyaya ne şekilde müdahale etmemiz gerektiğini bilmediğim için bir şey diyemiyorum. :)

@gelturi,

Deneysel çalışmalara başlayalım.

1-Grub ekranında c tuşuna bas ve alttaki komutu gir, neleri kullanabiliriz görmeye çalışalım:

vbeinfo

2- Yine grub sırasında e tuşuna basarak kernel parametrelerinin sonuna şu iki parametreyi sırayla deneyerek kullanmaya çalışalım:

vga=794
vga=795

3- Şayet grub.cfg dosyanın içerisinde function load_video parantezleri arasında insmod vbe ekli değilse ekleyelim. Örneğin:

function load_video {
  insmod vbe
  insmod vga
  insmod video_bochs
  insmod video_cirrus
}

4- Yine grub.cfg dosyasının içerisinde;

### END /etc/grub.d/00_header ###

Satırının hemen üzerine alttaki satırı ekle:

set gfxmode=1280x1024x60

Grub.cfg dosyalarını düzenledikten sonra update-grub komutunu yürütme. Çünkü yaptıklarının üzerine yazar. Bir sonraki işlemi yapmadan önce yaptıklarını geri almak için update-grub komutunu uygulayabilirsin.

PF @ ST

gelturi

grub ekranında c ve e tuşuna basınca değişen bir şey olmuyor yine karanlık ekran bekleyip  ubuntu açılıyor...grub.cfg dosyasındaki function_load aynen yazdığın gibi o yüzden eklemedim ,### END /etc/grub.d/00_header ### satırın üzerine verdiğin satırı ekledim update grub yapmadan dosyayı kaydedip yeniden başlattım sonuç yine aynı denemek için grubu güncelledim ama sonuç değişmedi tipik bir durum acaba 11 serisinde boot grup ile ilgili bir şeyler değiştimi ubuntunun hiç bir sürümünde bu durumla karşılaşmadım,dediğim gibi 10 serisinden deneme yapınca grup gözüküyor sorun yok ama 11.04 ve 11.10 kurulumda grub gözükmüyor...

bytan

O halde 2 numaradaki önerileri /etc/default/grub dosyasına sırayla ekleyebilirsin. Örneğin:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash vga=xxx"

Sonrasında update-grub yürütüp işleyelim.

PF @ ST

gelturi

/etc/default/grub dosyasına vga ların ikisinide ekledim grubu güncelledim ama sonuç aynı değişen bir şey yok hala grub var ama yok  :D galiba hep okuyupda başıma gelmeyen sistemle uyuşmayan sürüm bu olsa gerek  :) 11 10 a da geçemiyorum grubda aynı sorun  var galiba yeniden 10 sürümüne geri döneceğim  ::)

Mitsukuni

Ne kadar işe yarar bilemem ama sudo gedit /etc/grub.d/05_debian_theme ile debian_theme dosyasına alttakileri ekleyebilir misiniz?

set_mono_theme()
{
  cat << EOF
set menu_color_normal=white/black
set menu_color_highlight=black/light-gray
EOF
}

BACKGROUND_CACHE=".background_cache"    yazılı yerin üst kısmına.

bytan

@gelturi,

Sistemi düşürmek yerine grub2'den grub'a geçiş yapabilirsin:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13140.0.html

PF @ ST

Gombrich

Alıntı yapılan: gelturi - 19 Haziran 2011 - 23:30:07
11,04 sürümü temiz kurulumdan sonra daha önceden pc de kurulu xp ve ubuntunun listesini gördüğümüz bölüm gözükmüyor yani sistem direk varsayılan olarak ubuntudan açılıyor sorun şu ki,o liste açılması gereken zamanda ekranda 1280*1024 60 hz ye geçin şu anki çözünürlük desteklenmiyor yazılıyor ama oklarla ubuntu veya xp yi açabiliyorum ama ekran siyahken...yani oku birkaçdefa tıklayınca en alttaki xp ye geliyor anca o şekilde açabiliyorum daha önceki hiç bir grup da böyle bir sorunla karşılaşmamışdım sorunun aynısını pardus 2009 da da yaşamıştım zamanında galiba 11,04 le alakalı bir durum bu...

Aynı sorunu yaşıyorum, bende  sadece grub ekranında değil kapanırken de ekrana   1280*1024 60 hz kutuğu çıkıyor, 11.10 sürümünü temiz kurulum yaptım, sürüm yükseltmedim.
Ekran kartım Gigabyte 7600GS nvidia curent sürücü (önerilen) yüklü ve sistem bilgisinde "bilinmeyen" diye görünüyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2011 - 13:32:37

Sorunu çözdüm. Önce Ubunt 11.10'u yeniden kurdum, nvidia önerilen driver'ı kurup sistemi yeniden başlattım ve nvidia menüsünden 1280x1024 60hz çözünürlüğü ayarlayıp kaydettim. Daha sonra sudo nautilus ile etc/default/grub dosyasında ki çözünürlüğü 1280x1024 yapıp kaydettim ve sudo update-grub komutunu verip yeniden başlattım ve düzeldi.

gelturi

benim gibi ati xpress ekran kartı sahipleri desteklenen sürücü olmadığı için varsayılan sürücüyü kullanıyorlar o yüzdende önerilen sürücü seçmek gibi bir lüxümüz yok... bakalım gün ola harman ola nasıl olsa bir gün bu soruna çare bulunur çokda sıkıntılı bir durum olmadığından bu şekilde devam etme kararındayım... :)

gelturi

bu soruna şöyle bir açıklama okudum ve aktarıyorum denedim bu sorunu çözüyor... Başlangıç Yöneticisini (startupmanager) açınız.
Ön yükleme Seçenekleri sekmesinde, Önyükleyicide resim göster ve Önyükleme sırasında metin göster seçeneklerini işaretleyiniz.
Çözünürlük (1024*768) ve Renk derinliği (24 ikil) kısmından gerekli ayarları yapınız.
Gelişmiş sekmesinden grub2 çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz. http://s8.postimage.org/y13r3o03l/Startupmanager1.jpg http://s9.postimage.org/xezzoie17/Startupmanager2.jpg