Internetten İndirilen Paketlerin Temizliği

Başlatan Gundam, 01 Ekim 2008 - 07:55:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gundam

Günaydın

linux işletim sisteminde yeniyim, bilgisayarımda ubuntu 8.04 x64 kurulu.
sudo apt-get ve synaptics ile indirdiğimiz (ve sonrasında kurduğumuz) paketler;
(örneğin : sudo apt-get install codeblocks)

kurulduktan sonra sabit diskte gereksiz yer işgal ediyor mu?
yani 400 mb lik paket indirdim diyelim;
+ birde bunlar kuruldu (kurulum toplamınada 550mb diyelim) toplam işgal edilen yer 950mb oluyor.

paketler kurulduktan sonra inen şeyleri silme şansım var mı?
yoksa ubuntu kendisi siliyor mu bu indirilen dosyaları?

varsa nasıl silerim, ne gibi sorunlar yaratır?

Saygılar;
Acer 5920 :: Ubuntu 8.04 x64

maxspacemax

FUBU

Alıntı Yap
paketler kurulduktan sonra inen şeyleri silme şansım var mı?
yoksa ubuntu kendisi siliyor mu bu indirilen dosyaları?

varsa nasıl silerim, ne gibi sorunlar yaratır?

sen paketler kurulurken internetten indirilip kurulan bağımlılıklardan mı bahsediyorsun? yani bazen 2 mb lık program indirirsin. kurulum sırasında 20 mb lık bağımlılık kurar. eğer bahsettiğin buysa bunu silme şansın yok. zaten sen ancak bu şekilde proram kurabiliyorsun, indirdiği şeyler gereksiz şeyler değil. windowsda da aslında aynı şeyler oluyor fakat windowsda paketler bağımlılıklarıyla birlikte geldiği için internetten bir şey indirmiyor çoğu zaman.

yok bahsettiğin şey windowsdaki disk gözden geçirme, disk birleştirme gibi şeylerin ubuntu karşılıkları ise buna zaten linuxda gerek yok. forumda konuşuldu bu. linux da işler farklı yürüyor, gerek yok bunlara.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1966.0.html

ebubekirs

Synaptic ile kurduğunuz programların paketleri /var/cache/apt/archives klasöründe tutulur. Bunun amacı, ileride tekrar yüklemek ya da onarmak istediğinizde bu işlemin daha hızlı yapılabilmesidir. Synaptic, internetten indirmeden, buradaki kaynağı kullanır. Paketlerin burada bulunması uygulamanın kendisini etkilemez, yani temizlik için bunları silebilirsiniz. Bunun için @maxspacemax'ın verdiği kodu kullanabilirsiniz. Bir de bunun

sudo apt-get autoclean ve
sudo apt-get autoremove

versiyonları vardır, bunlar ise sadece tümüyle gereksiz hale gelen ya da iki sefer yüklenmiş paketleri siler. Daha temiz bir arşiv bulundurmanızı sağlar.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim