ubuntu disk birleştirici

Başlatan xxx3, 19 Haziran 2008 - 03:37:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xxx3

arkadaşlar ubuntuda acaba bana önere bilceğiniz bir disk birleştirme programı var mı ? ubuntuda aradım ama boyle bir şey bulamadım eğer varsa nasıl ulaşabilecegimi anlatırsanız sevinirim teşekkürler  :D

eren

Disk birleştirme işlemi EXT3 dosya formatında gereksiz olduğu için böyle bir yazılım yok, Windows'dan gelen alışkanlıklarınızı unutmanızı tavsiye ediyorum. :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: Eren - 19 Haziran 2008 - 03:54:57
Disk birleştirme işlemi EXT3 dosya formatında gereksiz olduğu için böyle bir yazılım yok, Windows'dan gelen alışkanlıklarınızı unutmanızı tavsiye ediyorum. :)

@Eren Ubuntu arada bir açılışta rutin dosya kontrolü yapıyor.
Bu rutin kontrol esnasında pc hızlı açılması için dosyalar diskin başına taşınıyor olabilir mi?
Ya da bir düzenleme.
Örneğin ubuntu veya mint i ilk kurduğumda yavaş açılıyolardı belli bir süreden sonra hızlandılar ! 8)

ufuk_k

Uzunca bir süre (30 kez filan) fsck tarama yapmamışsa, o dediğin işi yapıyor. Bozuk sektörleri denetliyor, dosya sisteminin bütünlüğünü kontrol ediyor. Fakat bağlanmış bir disk bölümünde (mounted) fsck çalıştırmaya kalkmayın, veri kaybı tehlikesi var.

xxx3

genel olarak iştetim sistemlerinde sürekli yeni programlar kurmaz ve işletim sisteminin genel ayarlarını fazla oynamazsan belli bir süre sonra işletim sisteminiz daha hızlı açılıyor bu kanıtlanmış bir şey  :D

xxx3

pardon hocam bilmiyordum vay be linux'ün bir müthiş özeligini daha öğrendim teşekkürler :)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Teşekkürler heartsmagic.
Erkan abi güzel açıklamış.

Timucin_Kizilay

Alıntı yapılan: xxx3 - 19 Haziran 2008 - 11:54:59
pardon hocam bilmiyordum vay be linux'ün bir müthiş özeligini daha öğrendim teşekkürler :)

ext3 dosya sistemi kullanırken disk birleştirmek bir yana, verilerin diskin her yerine dağılması daha çok işinize gelebilecek durumlarla da karşılaşacaksınız.

DeFacto

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Haziran 2008 - 12:00:24
http://forum.linux-sevenler.org/index.php/topic,2008.msg9244.html#msg9244

Erkan Kaplan gerçekten güzel açıklamış :) Son kullanıcıya hitaben. Teknoloji Tv'de izlediğim bir bölümde windows'un ekstra yavaş çalışmasına bir etken de bu imiş. Şöyle ki ; aynı anda bir kaç program çalıştırınca, harddiskin farklı sektörlerine farklı emirler gidiyor. Bunun sonucunda 2.8 ghz linux ile 3.1 winzort arasında hiç bir fark kalmıyormuş.

btermeli

Hazır intel nedeniyle XP kullanırken, XP (NTFS) ve ortak kullanım (NTFS) alanını disk birleştirici ile deneteleyim dedim. XP kısmında sorun yok ama ubuntu'nun da sık sık yazıp okuduğu ortak bölüm bir türlü birleştirilemiyor. Işlem başlıyor ve 10-15 sn sonra bazı dosyalar birleştirilemedi diyip işlemi bitiriyor. Birleştirilemeyen dosyalar da %99 u :) hdd incelemesi sonu çok dağınık gözüküyor, nasıl düzeltebilirim, fikri olan var mı?
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

xxx3

Alıntı yapılan: btermeli - 15 Mayıs 2009 - 15:07:45
Hazır intel nedeniyle XP kullanırken, XP (NTFS) ve ortak kullanım (NTFS) alanını disk birleştirici ile deneteleyim dedim. XP kısmında sorun yok ama ubuntu'nun da sık sık yazıp okuduğu ortak bölüm bir türlü birleştirilemiyor. Işlem başlıyor ve 10-15 sn sonra bazı dosyalar birleştirilemedi diyip işlemi bitiriyor. Birleştirilemeyen dosyalar da %99 u :) hdd incelemesi sonu çok dağınık gözüküyor, nasıl düzeltebilirim, fikri olan var mı?
Sanırım windowsun kendi disk birleştircisini kullanıyorsunuz size windows altında özgür bir yazılım olan ultradefrag'ı tavsiye ederim çok detaylı bir şekilde disk birleştirme yapabiliyor.Birde öyle deneyin  :)

agent

Konu ile size bir link

http://jsmylinux.no-ip.org/applications/using-e4defrag/

Aşağıdaki komut linuxda disk birleştiriyor
Demek ki linux dada disk birleştirme sorunu var o zaman ?

sudo e4defrag /dev/*   

ekremsenturk

Konu 6 sene önce açılmıştı. Senin verdiğin bağlantıda da, Windows'ta bir sorun olurken, Linux'ta neden böyle bir gerekliliğin olmadığı anlatılmış. Ayrıyetten, yeni nesil Windows sistemlerin (Win 8/8.1) bu işlemi kendiliğinden, kullanıcı bilgisi dışında uyguladıklarını ve de Solid state (SSD) disk'lerde, disk birleştirmenin, disk'in ömrünü kısalttığını da açıklamış. Linux'ta ise, hiç bir şey imkânsız değildir. Gereksiz olan bir şey bile mümkün. (Varsayım olarak çok düşük disk boyutuna büyük boyutlara ulaşan  veri eklenip, veriler tekrar silinip, aynı veri tekrar üzerine yazıldığında, oluşabilecek bir şişmede bir işe yarayabilirmiş.) Sanırım yazının başlığını okumuşsun, ancak içeriğine bakmamışsın.

heartsmagic

Bu konuda @ekremsenturk'e katılıyorum. Verilen bağlantı zaten anlatıyor olayın kendisini. Eğer disk birleştirme sorunu var mı diye soruluyorsa, yazıda bahsedilen durumlar olmadığı sürece, yani diskin dolma noktasına gelmediyse, sık sık da bu dolma işlemi olmuyorsa gerek yok. Bizim dosya sistemlerimiz dosyalarla iş yapabilecek kadar akıllılar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agent

O zaman şole bişey yaptım diyelim
sanal makine kurdum ve diskim 100 gb
30 gb sanal makineye ayırdım sonra bişey oldu ve sanal makinayı sildim
bu durumda bu işlem gerekir mi

siberoloji

Hayır, gerekmez.
:)
6 senedir çözülmemiş bir konu...