Masaüstü tamamen kayboldu

Başlatan semihkaya, 03 Aralık 2012 - 02:21:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

semihkaya

Merhabalar,

Ubuntuyu bugün 4. yükleyişim pes etmek istemiyorum.

Ekran kartım Amd Radeon Hd 6800 serisi, ubuntu kurulduktan sonra sürekli olarak donmalar ve yavaşlıklar yaşıyorum. Forumda ve google'da baya bi araştırma yaptım ek sürücüler kısmından üreticinin verdiği driver'ı seçip uygula denmesi gerektiği söyleniyordu aynı şekilde yapıp uzun bi süre bekliyorum sonra sistemi yeniden başlatıyorum masaüstü geliyor ama sadece arkaplan var başka hiçbirşey yok + olarak sağ tıklanabiliyordu.

Bu işlemi 4 kere yaptım ve her seferinde yeniden format atmak zorunda kaldım masaüstü gelmediği için.

Son olarak amd'nin sitesinden orjinal driver'ı indirdim uçbirim ile kurmayı denedim ilk başta kurulum ekranı geliyordu sonra bi' hata veriyordu uzunca bi yazı maalesef kopyalayamadım. Bunun üzerine internette araştırma yaptım *bir şeyler yüklemem söyleniyordu yükledim onları daha sonra tekrar driver'ı kurmayı denedik bu sefer oldu yeniden başlattım *bilgisayar'yi bu seferde sağ tıklama yapamıyorum ekran bomboş masaüstünde 2 tane text dosyası vardı onlarda kaybolmuş ctrl+alt+t yaparak uçbirimi açtım firefox yazıp enterladım şimdi bu şekilde yazıyorum firefox açıkken uçbirime başka * bir şey yazamıyorum.

Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim, şuan hiç bir çıktı vs alamıyorum kusura bakmayın.

+ Olarak eğer ekran kartı driver'ını nasıl kurabileceğimi anlatırsanız üşenmeden tekrar format atabilirim.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

EKleme: Ubuntu 12.10 64 bit sürümü kullanıyorum
Ekleme 2: Şuan tekrar kurulum yapıyorum yine aynı sorun olmaması açısından bana amd radeon hd 6800 serisi ekran kartım için nasıl driver yükleceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Ekleme 3: Şu saat itibari ile toplam 7 kere ubuntuy silip tekrar kurdum, internete yazan her yöntemi denedim bi' türlü ekran kartını tanıtamadım sürekli olarak hata verdi bu yüzden tekrar windows'a geri dönüş yapıyorum. Herkese ilgisi için teşekkür ederim.[/size]

hitokiri

Alıntı Yapsudo apt-get install fglrx fglrx-amdcccle

Uygulama menüsünden ,   terminali açarak yukarıda yazan kodu girip enterladıktan sonra, sistemi yeniden başlatıp duruma bakabilirsin, sorun yaşansa bile yeniden kurulum yapmana gerek yok , çeşitli yöntemlerle masaüstü olmadanda sürücü kaldırılabilir,ancak öncelikle , masaüstü gelmezse;
ctrl+alt + t ile uçbirim çağarıp,
ya
Alıntı Yaphttp://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=20283.0
Sürücüyü kaldırmayı ya da,
pkill -KILL -u $USER

komutuyla oturumu kapatıp giriş yöneticisinden untiy 2d gibi bir seçenek varsa onunla performansı gözlemlemeyi deneyebilirsin..

semihkaya

Alıntı yapılan: hitokiri - 03 Aralık 2012 - 03:31:02
Alıntı Yapsudo apt-get install fglrx fglrx-amdcccle

Uygulama menüsünden ,   terminali açarak yukarıda yazan kodu girip enterladıktan sonra, sistemi yeniden başlatıp duruma bakabilirsin, sorun yaşansa bile yeniden kurulum yapmana gerek yok , çeşitli yöntemlerle masaüstü olmadanda sürücü kaldırılabilir,ancak öncelikle , masaüstü gelmezse;
ctrl+alt + t ile uçbirim çağarıp,
ya
Alıntı Yaphttp://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=20283.0
Sürücüyü kaldırmayı ya da,
pkill -KILL -u $USER

komutuyla oturumu kapatıp giriş yöneticisinden untiy 2d gibi bir seçenek varsa onunla performansı gözlemlemeyi deneyebilirsin..

Çok teşekkür ederim ilginiz için hocam, gece tekrar kurmak zorunda kaldım.

Ekran sürücüsü ayarlarında 2. veya 3. seçeneği seçtiğimde yine aynı şekilde masaüstü tamamen kayboluyor.

Ekran kartımı bilinmeyen olarak görüyor aşağıdaki gibi

Ne yaparsam yapayım pencere açılışlarındaki donma daha sonra sol üstteki ana seçkeye bastığımda donukluk yaşanmasını vs bunları geçiremedim bunlarda ekran sürücüsünden oluyor sanırım.

Konuyla ilgili olarak uçbirimde çalıştırmam gereken bi' kod varsa çalıştırıp hemen sonucunu yazabilirim

Teşekkürler

matrax_41

semihkaya

Alıntı yapılan: matrax_41 - 03 Aralık 2012 - 12:45:05
Aşağıdaki bağlantıda verdiğim anlatımı denedin mi ?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35396.0

sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sh: 0: Can't open /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh

BU şekilde bi' hata veriyor diğer komutlarda sorun çıkmıyor

en son sudo sh amd-driver-installer-8.982-x86.x86_64.run bu komutu girdiğimde kurulum ekranı geliyor continue dediğimde

bu şekilde bi ekran geliyor.

semih@semihkaya:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RX780/RX790 Chipset Host Bridge
00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RD790 PCI to PCI bridge (external gfx0 port A)
00:09.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RD790 PCI to PCI bridge (PCI express gpp port E)
00:0a.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RD790 PCI to PCI bridge (PCI express gpp port F)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [IDE mode] (rev 40)
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 SMBus Controller (rev 42)
00:14.1 IDE interface: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 IDE Controller (rev 40)
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 Azalia (Intel HDA) (rev 40)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller (rev 40)
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 PCI to PCI Bridge (rev 40)
00:14.5 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller
00:15.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB700/SB800/SB900 PCI to PCI bridge (PCIE port 0)
00:16.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:16.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor HyperTransport Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Link Control
01:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 06)
03:00.0 USB controller: NEC Corporation uPD720200 USB 3.0 Host Controller (rev 03)
04:00.0 IDE interface: JMicron Technology Corp. JMB368 IDE controller
05:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Barts PRO [Radeon HD 6800 Series]
05:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Barts HDMI Audio [Radeon HD 6800 Series]

semih@semihkaya:~$ sudo jockey-text --list
[sudo] password for semih:
sudo: jockey-text: command not found

semih@semihkaya:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   X.Org
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD BARTS
OpenGL version string:  2.1 Mesa 9.0

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

heartsmagic

Konu etiketlenmiş. Sorun nasıl çözüldü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

semihkaya

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Aralık 2012 - 17:51:48
Konu etiketlenmiş. Sorun nasıl çözüldü?

Sorun çözülmedi ama windows'a dönme kararı aldığım için bu şekilde etiketledim.

1. mesajıma bunu eklemiştim

"Ekleme 3: Şu saat itibari ile toplam 7 kere ubuntuy silip tekrar kurdum, internete yazan her yöntemi denedim bi' türlü ekran kartını tanıtamadım sürekli olarak hata verdi bu yüzden tekrar windows'a geri dönüş yapıyorum. Herkese ilgisi için teşekkür ederim."

Konuyu düzenledim ve bilgisayarı kapattım. Daha sonra windows indirmek için bilgisayarı açtığımda bu seferde şifre alanında sorun yaşadım yanlış şifre giriyorum şifreniz yanlış diyor doğru şifreyi giriyorum siyah ekran geliyor 3-4 satır kod yazıyor karşılarında ok yazıyor ortalama 1-2 saniye durup tekrar giriş ekranına atıyor bi' türlü girmiyor. Şuan live dvd'den (+olarak live dvd'den kullanmak daha iyi çok daha hızlı ve donma yok) windows indiriyorum, inşAllah sorun çıkmaz.

Herneyse ben beceremedim desem yeridir, tekrar teşekkürler.

ct

Alıntı yapılan: semihkaya - 03 Aralık 2012 - 13:55:01

sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sh: 0: Can't open /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh

BU şekilde bi' hata veriyor diğer komutlarda sorun çıkmıyor

en son sudo sh amd-driver-installer-8.982-x86.x86_64.run bu komutu girdiğimde kurulum ekranı geliyor continue dediğimde

bu şekilde bi ekran geliyor.

Hata veren komutun yerine şunu kullanabilirmişsiniz:

sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev*

Ekran görüntüsündeki hatada dediği gibi log kayıtlarından yola çıkılarak ilerlenebilirdi sanırım. Belki bazı kütüphaneler eksik veya yanlış sürümdedir.

Sistemi yeniden kurmak pek çözüm olmuyor böyle durumlarda. Hata ne ise çözmek hem ilerde bir daha benzeri bir ekran kartının sürücü problemiyle kaşılaşınca hızlı çözmenizi hem Ubuntu'yu daha hızlı öğrenmenizi sağlar. Ubuntu'ya geri dönme fikriniz olursa sanal makine ile windows üzerinden devam edebilirsiniz.

heartsmagic

Çözüm olmadığı ve başka bir sisteme/dağıtıma geçildiği için konumuzu kapatalım. Eğer Ubuntu'ya dönecek olursan ve aynı sorunu yaşarsan konuyu açtırmak için istekte bulunabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.