ati/amd radeon hd 7470m ek sürücü kurulum sorunu

Başlatan guopx, 15 Eylül 2012 - 01:05:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

guopx

nerden başlayacağımı bilmiyorum. önceki bilgisayarım nvidia optimus ekran kartlı olduğu için bumblebee ile kolayca halletmiştim sorunları. fakat ati ile ilgili hiç bir bilgim yok. yeni bilgisayarım iki ekran kartlı değil. sadece hd 7470 1gb ayrılmış kartı var (i3 işlemcili fakat hd graphics 3000 yok).
ek sürücüler kısmı böyle
ubuntuyu ilk kurduğumda hiç bir ek sürücü kurulu değilken (mesa sürücülerini kullanıyor galiba) pek fazla sorun yoktu hatırladığım kadarıyla. fakat aşırı ısınma problemim vardı. sonrasında ATI/AMD için telifli fglrx sürücüsü (resimde altta) yükledim. ısınma problemim düzeldi fakat bu sefer ciddi performans kaybı yaşadım :-\  compiz animasyonları takılıyor, firefox internet sayfalarını kaydırırken takılıyor. rahatsız edici bir fps düşüşü var sistemde. ben de üsttekini kurmaya karar verdim ( ''sürüm sonrası güncellemeler'' olanı) alttakini kaldırdım üsttekini yükle dedim fakat yükleyemedim şu hatayı veriyor Üzgünüm, bu sürücünün kurulumu başarısız oldu.

Ayrıntılar için lütfen günlük dosyasına bakın: /var/log/jockey.log
defalarca denedim ama olmadı
jockey log çıktısı çok uzun olduğu için ekleyemedim. eğer gerekliyse yüklerim buraya
forumda arama yaptım şöyle bir şey var http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23112.0 ama burdakilerden hangisini yapmalıyım?
fglrxinfo çıktısı
mnrl@mnrl-K54HR:~$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 7400M Series
OpenGL version string: 4.2.11627 Compatibility Profile Context

glxinfo çıktısı
mnrl@mnrl-K54HR:~$  glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GL_KTX_buffer_region, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,
mnrl@mnrl-K54HR:~$

aslında sürücü doğru yüklenmiş görünüyor fakat neden performans çok düşük?

sistem ayarları ayrıntılar bölümünde GRAFİK : VESA: SEYMOUR yazıyor
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

guopx

Önerdiğiniz gibi AMD Catalyst 12.8 sürücüsünü kurdum fakat herhangi bir şey değişmedi aynı performans düşüklüğü devam ediyor. bir de catalyst control center çalışmıyor.
içsel hata veriyor. yönetici olanı çalıştırınca da sistem programı sorunu saptandı diyor
mnrl@mnrl-K54HR:~$ amdcccle
Parse error on line 2 of section ServerLayout in file /etc/X11/xorg.conf
"Identifier" is not a valid keyword in this section.
Parçalama arızası (core dumped)

gerçi 12.8 sürücüsünü yüklemeden önce de çalışmamıştı
mnrl@mnrl-K54HR:~$ fglrxinfo
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6400M Series
OpenGL version string: 4.2.11762 Compatibility Profile Context

son hali bu
amd'nin sitesinde ekran kartım için şu sürücü verilmiş http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Pages/radeon_linux.aspx
bu benim kurduğum 12.08 sürücüsü ile aynı mı?
mesa sürücülerini kullanmak zorundayım galiba :-\ ya da şu ek sürücüler listesinde üstteki sürücüyü (sürüm sonrası güncellemeler olan) kurabilsem düzelir mi sorun bilmiyorum

if

@guopx, sürüm sonrası güncelleştirmeleri kurmaya uğraşmayın, oradan kurulmuyor o. Güncellemeyle halledilir o iş. Catalyst yönetim merkezini açmak için LC_ALL=C amdcccle

guopx

@if teşekklürler catalyst'i çalıştırdım
Güncellemeyle halledilir o iş dediniz. peki nasıl güncelleştireceğim?

if

Şu an ATI'nin sunduğu sürücüyü kullandığınız için o sürücüye yönetlik bir işlem yapmanıza gerek yok ama sistem güncellemeyle o iş halledilir.

guopx

sistemim güncel zaten  ;D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Eylül 2012 - 21:55:08

yardım etmeye çalışan herkese teşekkür ederim ama şunu anladım ki fglrx sürücüsü benim donanımımla sorunlu. ben de kaldırdım ve mesa sürücülkerini kurdum şimdi biraz ısınma oluyor ama performanstan memnunum grafik bölümünde Gallium 0.4 on AMD CAICOS yazıyor. ne anlama geldiğini bilmiyorum ama gayet memnunum.

heartsmagic

Mesa'nın sağladığı Gallium sürücülerini kullanıyorsun demek oluyor bu. Kısacası açık kaynak sürücüleri kullanmaktasın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

guopx

decent

Alıntı yapılan: guopxmnrl@mnrl-K54HR:~$ fglrxinfo
OpenGL version string: 4.2.11627 Compatibility Profile Context

mnrl@mnrl-K54HR:~$  mnrl@mnrl-K54HR:~$ fglrxinfo
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6400M Series

@guopx,
Kartın hangisi ?
6400 serisi mi, 7400 serisi mi?

lspci
Çıktısını tekrar geçer misin ?

################
Örnek vermem gerekirse,

lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Juniper [Radeon HD 5700 Series]

fglrxinfo
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series

guopx

@ decent o farklılık benim de dikkatimi çekti gerçekte katım radeon hd 7470m
o ilk çıktıda ( AMD Radeon HD 7400M Series yazanda ) sistem ayarları-ek sürücüler kısmından kurduğum fglrx sürücüsü kuruluydu
ikincisinde ise (AMD Radeon HD 6400M Series yazan) senin tavsiye ettiğin 12.8 fglrx sürücüsü kurulu.
şu an ise gallium sürücüleri kurulu ve lspci çıktısı
mnrl@mnrl-K54HR:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b5)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b5)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b5)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 6 (rev b5)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 05)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Seymour [Radeon HD 6400M Series]
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos HDMI Audio [Radeon HD 6400 Series]
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
04:00.0 USB controller: ASMedia Technology Inc. ASM1042 SuperSpeed USB Host Controller
05:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet (rev c0)
böyle

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Eylül 2012 - 11:51:26

fglrxinfo çıktısımnrl@mnrl-K54HR:~$ fglrxinfo
fglrxinfo: command not found

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Eylül 2012 - 11:52:46

mnrl@mnrl-K54HR:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD CAICOS
    GL_EXT_vertex_array_bgra, GL_NV_conditional_render,

decent

Alıntı YapOfficially Supported (Catalyst & Open Source)

The following hardware is supported by current releases of the Catalyst/fglrx driver. Open source drivers will work as well. Note that RadeonHD 6xx0 chips will need kernel 2.6.38 for open-source mode-setting, xf86-video-ati/radeon 6.14.0 for 2D acceleration (EXA/Xv), and Mesa 7.11 for 3D acceleration.

* CEDAR       Radeon HD 5450
* REDWOOD     Radeon HD 5550/5570/5670
* JUNIPER     Radeon HD 5730/5750/5770
* CYPRESS     Radeon HD 5830/5850/5870
* HEMLOCK     Radeon HD 5970
* PALM        Radeon HD 6250/6310
* SUMO,SUMO2  Radeon HD 6370/6380/6400/6410/6480/6520/6530/6550/6620
* CAICOS      Radeon HD 6430/6450/6470/6490
* TURKS       Radeon HD 6570/6670
* JUNIPER     Radeon HD 6750/6770
* BARTS LE    Radeon HD 6790
* BARTS       Radeon HD 6850/6870
* CAYMAN      Radeon HD 6950/6970  (requires Catalyst 11.4b; open-source requires kernel 2.6.39)
* ANTILLES    Radeon HD 6990

Kartın kod adı CAICOS bile 6400 serisine işaret ediyor..

7470 konusunu henüz çözebilmiş değilim.

guopx

hd 7xxxm serisi için linux sürücü çıkarmamışlar anladığım kadarıyla listede de yok çünkü.  6400M Series ile idare ediyor

guopx

@if'in bahsettigi güncellemeler ubuntu x-swat updates mi acaba? çünkü şöyle bir yazı buldum http://askubuntu.com/a/156000 burda x-swat ppa'sını ekleyerek güncelleme yapabileceğimiz yazıyor ( ingilizcem kötüdür yanlış da anlamış olabilirim ::) ) gerçi launchpad'den bakınca ppa içeriğinde nvidia sürücüleri var ???