bilgi edinme ve öğrenme

Başlatan delete, 06 Ekim 2011 - 20:04:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

delete

İyi geceler. Herkese kolay gelsin. Bilgisayarıma Windows xp'nin yanına Linux-ubuntu desktop i386-10.10 kurdum. Linux(Linux-ubuntu) tecrüben pek yok.düşe kalka merakla uğraşıyorum. Pc me hep genelde h.diske Linux-ubuntu kurdum. Ara arada sanal ram kurulum yaptım. Diğer Linux gibi olan sistemleride rame sanal kurulum yaptım.sanırım bu beşinçi Linux-ubuntu h.diske kurduğum. fazla uzun süreli kullanmadım. çevremdekilere ram kurulumu yaptım. Göstermek amaçıyla. Bazende çöken Windows tan kurtarma yaptım.daha önceden flash diske nasıl kurulduğu hakkında forumdan bilgi mahiyetinde sordum. Çok mücadele ederek 3 kez f.diske Linux-ubuntuyu kurdum. (forumda bana söylenen yöntem değilde aslında beceremedim) kendimce farklı yöntemle kurdum. Şuan hala 8 gb lık f.diskimde Linux-ubuntu kurulu vaziyete. Yanlış yere soru sorduysam afola artık ubuntuyu kullana bildiğim kadar kullanmak istiyorum. Kernel nedir? Nasıl kurulur? Kernel hakkında bilgi verirmisiniz? Bir arkadaşım kernel asla kuramazsın dedi. Üst kullanıcı değilim ama direk soru sormuş olmak istemiyorum. Belki kernel zamanla öğrenileçek bir şeydir. Şimdiden çok teşekürler

bytan

Başlangıç için fikir verir, daha fazla bilgiye gerek forum üzerinde gerekse google üzerinde arama yaparak ulaşabilirsin.

Nasıl Ubuntu'da Çekirdek Derleme

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2268.0
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

delete

bytan, bilgilendirme ve alakan için çok teşekürler. sanırım kernel i kurmak için çok uğraşaçağım.

BayboraKaan

Kernel sistemin cekirdegidir. Zaten Ubuntu ile kurulu gelir.

delete

BayboraKaan, ezbere gidiyorum ama kernel kurmama gerek yok mu?
ubuntunun neresinde ulaşabilirim kernel e?
bytan'ın  verdiği bilgileride okuyup anlamaya çalışcam.
teşekürler.

BayboraKaan

Neden kernele ulasmak istiyorsunuz? :)

delete

BayboraKaan, pc geçmişim 2007 mayıs ayında başlar. windows xp sp2 ile başladı.
linux la 2008 tanıştım. linux-ubuntu tecrübem kısa vadeli. 2009 yılı ortasında ilk defa pc me linux-ubuntu yu önce ram a sonra h.diske kurdum. çevremdekilerde teşvik ettim. sadece bir kişi dikkate aldı. kurtarma olarak insanlara yardımcı oldum. web site yapan arkadaş banada site yaparmısın dedim. yaparım dedi. linux biliyon mu dedi yok dedim. aslında oda bilmiyor. kernel,cernel linux-ubuntuya kurablirmisin dedi. sonra telefonla arkadaşını aradı kernel cernel mi yazılışı sordu. bana söyledi. bunu kurarsan sana hediye site yapacam seni işe alcam dedi. bende ona para verip yaptırmayı tercih ederim dedim. bana yapılana mutlaka emeğini veririm dedim. bi denerim. araştırırım dedim.

BayboraKaan

Kernel kurdugunuz dagitim ile kurulu gelir. Eger donanimlari daha iyi ayarlamak daha iyi bir sonuc almak icin artik Linux'ta uzmanlasmis arkadaslar kernellerini derlerler. Ama dedigim gibi kurulu olan kernel derlenir. Ya da yeni cikan bir kernel depolara düsmediyse eskisi kaldirilir ve yerine yenisi kurulur tabi bunlar hep istege bagli ve bilgi isteyen islerdir.

delete

uzman ve bilgili olmayışım olma ihtimalimde zor tabiki. sadece kernel in bytan bana yönlendirdiği sayaflara bakıp bilgi sahibi olmuş olcam buda yeter. arkadaşa bilgi mahiyetinde kernel vermiş olurum kurulumuda olmasada olur kendimi zorlama gerek yok. çok teşekürler BayboraKaan.

heartsmagic

Temel konularda eksiğin olduğu için şu yazıya göz gezdir bence:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29598.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kalkan1973

Linux'un temelini kavradın mı iş kolay. İlk tanışıldığında yapılan en büyük hata ya da zannetmek diyelim WİNDOWS'un çalışma prensipleriyle temeliyle LİNUX'un çalışma prensip ve temellerinin karıştırılması oluyor. Zamanında ben de aynı yollardan geçmiştim. :)
Evde İşte her yerde Linux

delete

heartsmagic ilgi ve destek için sağol. yazıyı inceliyeceğim.