[Çözüldü] Ubuntu 10.10 Z-Star Cam Sorunu

Başlatan neneki, 21 Kasım 2010 - 02:52:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

neneki

Dostlar benimde elime Apache marka webcam geçti. Eski konuları incelediğimde otomatik olarak görmesi gerekiyormuş. Ama görmüyor. Görmediğinede MouseTrap adlı yazlımı indirip denememle karar verdim. Biraz daha araştırma yaptım 8.04 de bu sorunu aşmışlar yani kamerayı tanıtmışlar. Ama 10.10 kullanıyorum :) lsusb çıktısında Z-Star Microelectronics Corp. ZC0303 Webcam
var. şimdi ben hangi bağımlılıkları ya da paketleri indircemde tanıtacağım bu konuyu elim kolum bağlı bekliyorum . Şimdiden ilginiz için teşekkürler.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Al Arabi

Bu çipsete sahip kameradan bende de var. Ubuntu 10.04 sorunsuz çalışmakta.  Ubuntu 10.10 sürümünde  ise çalışmıyor.

bytan

Sana da soralım @Al Arabi, yukarıdaki iki öneri sonuç vermedi mi?

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

stratovarius

Bahsedilen kerneli nasıl yükleyeceğinize dair başlık ;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22997.msg284535.html#new

Anlatımdaki kerneli denemenizi öneririm, yeni çıkan 2.6.37 serisindeki kernel halen geliştirilmekte olan bir kerneldir.

neneki

çekirdek güncellemesi yaptım camorama çalışıyor. mousetrap adlı program ise birkaç saniye çalışıp kendini kapatıyor. Acaba LD_PRELOAD komutu bunun için geçerli değil mi? http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7762.0.html bu konudaki programlar için mi sadece anlayamadım   :-\  Uçbirimde  /usr/bin/mousetrap: satır 139:  2657 Segmentation fault      /usr/bin/python2.6 -c "import mousetrap.app.main as mousetrap; mousetrap.Controller().start();" "$ARGS"
  çıktıktan sonra kapanıyor.

hitokiri

Alıntı yapılan: neneki - 21 Kasım 2010 - 19:06:53
çekirdek güncellemesi yaptım camorama çalışıyor. mousetrap adlı program ise birkaç saniye çalışıp kendini kapatıyor. Acaba LD_PRELOAD komutu bunun için geçerli değil mi? http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7762.0.html bu konudaki programlar için mi sadece anlayamadım   :-\  Uçbirimde  /usr/bin/mousetrap: satır 139:  2657 Segmentation fault      /usr/bin/python2.6 -c "import mousetrap.app.main as mousetrap; mousetrap.Controller().start();" "$ARGS"
  çıktıktan sonra kapanıyor.
mousetrap için python 3 de kurmak gerekiyordu sanırım yani sorun programdan :)
sudo apt-get install python3

neneki

LookupError: unknown encoding: ISO-8859-1
dpkg: python3.1 (--configure) işleminde hata:
installed post-installation script alt işlemi çıkış durumunda hata döndürdü : 1
python3-minimal (3.1.3-3ubuntu5~really3.1.2) kuruluyor...
dpkg: dependency problems prevent configuration of python3:
python3 depends on python3.1 (>= 3.1.2+20100909-1~); bununla beraber:
  Package python3.1 is not configured yet.
dpkg: python3 (--configure) işleminde hata:
bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor
Apport raporu yazılmadı çünkü hata iletisi bunun bir önceki bozukluğun izleyen bir hatası olduğunu belirtiyor.
                              İşlem sırasında hatalar bulundu:
python3.1
python3
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

pyhton 3 ü kurarkende böle bir hata çıktı . çok komik ya olmiyacak heralde :D

neneki

Çok ilginç pyhton3 @m.eribol dediği yöntemle sorunsuz kuruldu. Ama mousetrap normal yollada açsam LD_PRELOAD koduylada açsam  /usr/bin/mousetrap: satır 139:  2545 Segmentation fault      /usr/bin/python2.6 -c "import mousetrap.app.main as mousetrap; mousetrap.Controller().start();" "$ARGS" hatasını alıyorum. Tek fark birinci hatamda 2657 Segmentation du.

hitokiri

mousetrap zaten pek lazım bi program değil ama 10.04 bende de benzer sorunlar olmuş 3 kurunca düzelmişti,
Alıntı Yaphttp://live.gnome.org/MouseTrap/Installation
bi ihtmal burdaki derleme işlemi belki başarı sağlar.  :-\

eribol

Alıntı Yap/usr/bin/python2.6
Hâlâ 2.6 sürümüyle çalıştırıyor ama. /usr/bin/python dosyasını /usr/bin/python3.1 dosyasına yönlendirmek gerekebilir.

bytan

Konuyu böldüm. Önceki konu:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22972.0.html

@neneki,

Kameran çalışır hale geldi mi? Kameranla mousetrap sorununu da birbirinden ayıralım.

PF @ ST

Al Arabi

Alıntı yapılan: bytan - 21 Kasım 2010 - 17:07:43
Sana da soralım @Al Arabi, yukarıdaki iki öneri sonuç vermedi mi?

Bende  başka webcam var, onun için uğraşmayacağım. Ben sadece 10.04'de  çalıştığını, 10.10'da çaılşmadığını bildirmek için yazdım. Ayrıca önceki sürümde çalışan webcamın sonraki sürümde çalışmamasını bilen bir arkadaşın açıklamasını bekledim açıkçası, en azından  birilerinin kanaat bildirmesini bekliyorum.

bytan

Yeni sürümler geliştirilirken yapılan bir değişiklik, öngörülmeyen şekilde önceden sağlıklı çalışan bir donanımın ya da modülün ya da işlemin düzgün çalışmamasına sebep olabilir. Ki bu durumları tespit etmek için de alfa/beta/rc aşamaları mevcut. Yetmiyor, üzerine böcek takip sistemleri kuruluyor. Böldüğüm konuda da göreceğin gibi, hata tespit edildiğinde, yeterli geri bildirim alındığında eksiklik gideriliyor, gerekli düzeltmeler/yamalar yapılıyor.

PF @ ST

cemoli

Bende Visionic marka webcam aldım ama bendede ubuntu 10.10 tanımadı ama her nasılsa ubuntu 10.04 tabanlı olan zorin tanıdı
bende ki çıktı da diğer arkadaşlar gibi
usb den görüyor hatta kameranın üzerindeki mikrofon bile algılanıyor ama görüntü asla yok
hiç bir görüntü programından sonuç alamadım

camorama
cheese

bunları denedim ama hepsinde kapkara bi ekran var

çıktı şu şekilde

tlg@tulgalinux:~$ lsusb
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 002: ID 0ac8:303b Z-Star Microelectronics Corp. ZC0303 Webcam
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 003: ID 0bda:0151 Realtek Semiconductor Corp. Mass Storage Device (Multicard Reader)
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
tlg@tulgalinux:~$

Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

zeitgeist

Güncellemeleri eksiksiz yapmış mıydın?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

bytan

@zeitgeist'e ilave olarak sorayım,

Bu başlıkta ve diğer başlıkta önerilen LD_PRELOAD ve ppa'lı güncel çekirdeği denedin mi?

PF @ ST

neneki

Alıntı yapılan: bytan - 21 Kasım 2010 - 21:00:34
Konuyu böldüm. Önceki konu:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22972.0.html

@neneki,

Kameran çalışır hale geldi mi? Kameranla mousetrap sorununu da birbirinden ayıralım.
Kameram çalışır durumda sorunu yok. mousetrap sorunlu bir tek o kadar .

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Kasım 2010 - 23:20:28

Alıntı yapılan: hitokiri - 21 Kasım 2010 - 20:50:17
mousetrap zaten pek lazım bi program değil ama 10.04 bende de benzer sorunlar olmuş 3 kurunca düzelmişti,
Alıntı Yaphttp://live.gnome.org/MouseTrap/Installation
bi ihtmal burdaki derleme işlemi belki başarı sağlar.  :-\
kaynak kodlardan derleme yaptım gene aynı hata çıktı. Elimi kameraya götürünce görüntü geliyor sonra bir anda hata verip kapatıyor. Verdiği hata gene aynı hata şu : /usr/local/bin/mousetrap: satır 139: 13755 Segmentation fault      /usr/bin/python -c "import mousetrap.app.main as mousetrap; mousetrap.Controller().start();" "$ARGS"

bytan

Konuyu etiketleyerek kapatıyorum.

@neneki,

Mousetrap sorununla ilgili yaptıklarını anlatan yeni bir başlık açabilirsin.

@ramboberk,

Verilen öneriler işe yaramazsa, sen de yeni başlık açabilirsin.

PF @ ST