[Nasil] Ubuntu 8.10 / 9.04 / 9.10 / 10.04 Skype Kamera Problemi

Başlatan btermeli, 24 Kasım 2008 - 13:58:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

btermeli

Selamlar 8.04'ten 8.10 yukseltme yaptiktan sonra amsn ve cheese'de calisan kameram Skype altinda yesil bir ekran verip beni cildirtmisti. Sonunda 8.04 tekrar kurmustum. Konuyu tekrar arastirdim, bu konudan sikayetci hatri sayilir sayida insan varmis ve sonunda olayi cozmusler:

/usr/local/bin icine skype adinda bir dosya olusturun,

sonra

sudo gedit /usr/local/bin/skype

ve iki satiri icine yapistirin,

#!/bin/bash
LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so /usr/bin/skype

dosyayi executable yapalim,

sudo chmod a+x /usr/local/bin/skype

ister kisayoldan, ister alt+f2 yolundan skype yazarak calistirin ve kameranizin eskisi gibi keyfine varin ;)

Orijinal Ileti: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=945803&page=2
10 adet tesekkur almis...
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Çağlar

Onlar 10 kere ettiyse biz daha çok ederiz :) Teşekkürler @btermeli
We got a badass over here!

btermeli

Onu basarili, test edilmis bir sonuc oldugunu belirtmek icin yazmistim :)

Bu yol aslinda daha once bircok forumda denenmis ama v4l1compat.so yerine hep v4llcompat.so kullanilmis, sonradan birisi uyanmis. Ve eureka...

sudoktoru

çok teşekkürler, 8.10 a geçtiğimden beri en çok sinirlendiğim problemdi.ellerine sağlık  :)

sudoktoru

bir de ses ayarlarını düzeltebilsem.test araması yaptığımda sesim kesik kesik geliyor.

btermeli

Arkadaşlar bu yol Pardus 2009'da da çalışıyor.

Yiğit Ateş

btermeli

Arkadaşlar selamlar,

Bu yol 9.10 üstünde Skype'da olan yeşil görüntü sorunumu da çözdü.

heartsmagic

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 10 Kasım 2009 - 15:12:48
Bildiğiniz gibi usr ve diğer dosyaların altında yetki sorunumuz var bu yetki sorununu aşa bilmek için açmak istediğimiz dosyanın konumuna değiştirme hakkı elde edebilmek için şu komutu girmemiz lazım;

sudo chmod 777 /usr/local/bin

Bu komutu verdikten sonra artık bin dizini altında istediğimiz değişikliği yapabiliriz ;)

Böyle yapılmasa daha iyi olur. Yetkileri değiştirmeyelim bence orada. Oraya yazmak çizmek isteyen:

sudo nautilus
kullansın :)

ironic

ironic

@BayboraKaan, aşağıdaki iletide birkaç yol mevcut. "sudo dolphin" in çalıştığı söylenmiş.  :-\

Diğerleri için

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1723.msg149669#msg149669

Ayrıca

sudo su
dolphin

yolu da denenebilir.

chopper

İyi akşamlar, Skype webcam problemim vardı peynirle görüntü almama ragmen skype görüntü alamadım, araştırmalarım sonrası #!/bin/bash
export XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1
env LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so skype

Yukarıda arkadaşın anlattıgı şekilde, bende bu betigi kullandım fakat skype yi çalıştırmaya çalıştıgımda skype çalışmıyor bilgisayar aşırı yavaşlıyor mouse ta takılmalar oluyor resetlemek zorunda kalıyorum, ayrıca bu betik konsoldan problemsiz çalışıyor, bu betigi nasıl kullanabilirim

chopper

sistem kemarayı tanıyor peynir ille görüntü alıyorum, skype de kamera test clikledigimde hic bit tepki vermiyor, konsoldan calıştırdıgımda kamerayı test ettigimde ardı arkası kesilmeyen hatalar, en son skype formunda bu betigi buldum, konsoldan bu betikle problemsiz calışıyor,fakat tarif ettigin yöntemle bu betigi kullandıgımda,skype yi acmaya calıştıgımda zaten acılmıyor, garip olan pc aşırı yavaşlıyor hardiskten sürekli bişeyler okumaya yada bulmaya calışıyor, mouse ta takılmalar oluyor pc ye resetlemek zorunda kalıyorum,skype 2.1.0.47 beta kullanıyorum

chopper

Evet farklı usb portunda denedim yine aynı, Bu saatte ilgilendigin icin cok teşekür ederim.

heartsmagic

sudo gedit /usr/local/bin/skype2 ile dosyayı aç. İçine aşağıdakini geç, kaydet kapat.
Alıntı Yap#!/bin/bash
export XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1
env LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so skype

sudo chmod +x /usr/local/bin/skype2 ile çalıştırma hakkı ver.
Paneldeki Skype simgesine sağ tıkla özelliklere gel ve komut kısmındaki skype'ı skype2 olarak değiştir. Ardından açmayı dene, bakalım sistem kasacak mı?

chopper

Teşekürler heartsmagic, kasma falan yok jet hızıyla acılıyor kamerada calışıyor :)

heartsmagic

snekvalesi

Alıntı yapılan: btermeli - 24 Kasım 2008 - 13:58:12
Selamlar 8.04'ten 8.10 yukseltme yaptiktan sonra amsn ve cheese'de calisan kameram Skype altinda yesil bir ekran verip beni cildirtmisti. Sonunda 8.04 tekrar kurmustum. Konuyu tekrar arastirdim, bu konudan sikayetci hatri sayilir sayida insan varmis ve sonunda olayi cozmusler:

/usr/local/bin icine skype adinda bir dosya olusturun,

sonra

ve iki satiri icine yapistirin,

#!/bin/bash
LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so /usr/bin/skype

dosyayi executable yapalim,

sudo chmod a+x /usr/local/bin/skype

ister kisayoldan, ister alt+f2 yolundan skype yazarak calistirin ve kameranizin eskisi gibi keyfine varin ;)

arkadaşlar * her şey iyi güzelde ben o dosyanın içine skype adında yeni bir dosya oluşturamadım.. baktım hiç bir yerde bulamadım.. nasıl yapacam yardımcı olabilirmisiniz? dosya oluşturmayı veya birşeyler eklemeyi bilmiyorum..
benimde creative webcam live vista im sorunum var. skype de çalışmıyor karıncalı ve yeşil bir ekran veriyor..  ama kameram amsn de çalışıyor.. şimdiden teşekkürler

ironic

Birinci komutu

verdiğinde yeni bir metin belgesi açılacak ikinci bölümdeki içeriği yapıştırıp , belgeyi kaydet. (Bu komutla o dosyayı oluşturmuş oluyoruz.)

daha sonra 3. komutu ver .

snekvalesi

alt+f2 yapıp oraya yazacam değilmi  sudo gedit /usr/local/bin/skype öyle yaptım ama hiç bir hareketlilik olmadı bilgisayarda.
tamam çok basittir belki ama gerçekten ben çakozlamıyorum ubuntuyu.. yeniyim daha..

öncesinde skype dosyası oluşturmam gerekmiş.. ben onu yapamadım daha.. ondan mı metin belgesi açılmadı acaba??

ironic

Alt+f2 artık doğrudan terminali açmıyor. Açılan pencereye

gnome-terminal

yazarak ya da

Uygulamalar >> Donatılar >> Uçbirim yoluyla açabilirsin.

Olması gereken dosyayı

ile yapacağın işlem zaten oluşturacak.

snekvalesi

çok teşekkür ederim acayip mutlu oldum:)  ne kadar uğraştım bunun için bir bilsen:)

ironic

gelturi

teşekkürler bu komutlar skype kamera yeşil ekran ve kamera tanımaması sorununa çözüm getiriyor...