[Çözüldü] Kubuntu 12.04.1'de "nvidia-96" sürücüsü ile ilgili problem.

Başlatan yağmuradam, 03 Eylül 2012 - 12:56:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yağmuradam

Kubuntu 12.04.1 sürümünü yükledim. Muon Paket Yöneticisi'nde "nvidia-96" sürücüsüne sağ ile tıklayıp, yüklemek istediğimde;
      The "nvidia-96" package could not be marked for installation or upgrade:
Recommends: nvidia-settings, but it is not installable
Depends: xorg-video-abi-10, but it is not installable

hatası ile karşılaştım. Daha önce Ubuntu 12.04'te karşılaştığım aynı hatayı, bir önceki sürümün ana depolarını "sources.list" içine ekleyerek çözmüştüm. Yine aynı şekilde aşağıdaki yöntemi uyguladım;
        Öncelikle;
        sudo kate /etc/apt/sources.list
komutu ile "sources.list" dosyasını açıp, içine;
        deb http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ oneiric main
deb-src http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ oneiric main

depolarını ekledim. Daha sonra;
        sudo kate /etc/apt/preferences
komutu ile "preferences" dosyasını açıp, içine;
        Package: xorg xserver-xorg*
Pin: release a=oneiric
Pin-Priority: 1050

ifadelerini ekledim.
        Daha sonra Muon Paket Yöneticisi'den "nvidia-96" sürücü paketini kurabildim. Nvidia yapılandırma komutları olan;
        sudo nvidia-xconfig
sudo nvidia-xconfig --composite --allow-glx-with-composite --add-argb-glx-visuals

komutlarını sırası ile verdim. Sistemi yeniden başlattığımda, Kubuntu 12.04.1 açılmadı. Kurtarma modu ile konsolda açıp, "XF86Config" ve "XF86Config.backup" dosyalarını silip ve kurduğum nvidia sürücülerini;
        sudo apt-get remove --purge nvidia*
komutu ile silip, sistemimi tekrar açabildim.
        "nvidia-96" kodlu sürücümü yükleyebilmek için, başka hangi yolu izleyebilirim?

heartsmagic

@yağmuradam, öncelikle şunu söyleyeyim bir önceki sürümün depolarını eklemek hiç makul değil. Sistemi içinden çıkılamayacak bir noktaya getirebilir bu durum, çoğu zaman da getirir hatta. nvidia-96 için bağımlılık olan xorg-video-abi-10 12.04 depolarında yok. Elle kurmayı denerdin depo eklemek yerine. Zaten şu aşamada eski depolar ekli haldeyse kaldırmanı öneriyorum.

Sen sürücüyü kurdun ama masaüstüne kadar gelemedin. Haliyle bizim bu konuyu irdelememiz lazım. Sürücü doğru kuruldu mu? xorg.conf yazıldı mı? Eğer bunlar yapıldıysa masaüstü, daha doğrusu X neden açılmadı? startx komutu bize az çok fikir verirdi meseleyi irdeleme adına.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yağmuradam

heartsmagic;
    Şu anda sabit diskimin ayrı bir bölümünde, Xubuntu 12.04 kurulu durumda ve yukarıda belirttiğim yöntem ile kurduğum "nvidia-96" sahipli sürücümü kullanıyorum. Yaklaşık dört beş aydır kullandığım halde, hiçbir problemle karşılaşmadım.
    Eklediğim önceki sürümün depolarını "sources.list" içinden kaldırdım.
    Evet heartsmagic, sürücünün doğru kurulduğundan eminim. Fakat /etc/X11 dizini altında "xorg.conf" dosyası yoktu. Onun yerine "XF86Config" dosyası vardı. Ben Nvidia yapılandırma komutları olan;
    sudo nvidia-xconfig
sudo nvidia-xconfig --composite --allow-glx-with-composite --add-argb-glx-visuals

komutlarını verdikten sonra, "XF86Config" dostasının içeriği olması gerektiği gibiydi. Bir de "XF86Config.backup" dosyası vardı. Açıkçası sistemin neden açılmadığını ben de anlayamadım.
    Elle kurulumu deneyeceğim. Bakalım başarabilecek miyim?

speakerXXL

@Yağmuradam preferences dosyasında değiklik yaptıktan ve oneiric deposunu ekledikten sonra aşağıdaki kodları uçbirimde çalıştırıp xorg sürümünü düşürdünüz mü?

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

heartsmagic

@speakerXXL'nin önerdiği gibi sürüm düşürmek gerekiyor mu bilmiyorum. Ayrıca upgrade ile sürüm düşer mi onu da bilmiyorum. Fakat eski sürüm ve yeni sürümü melezlemek cidden hiç makul değil. Sen depoları kaldırdığın için sorun yaşamıyorsundur ki kötünün iyisini yapmışsın.

XF86Config dosyası çok gerilerde kaldı, uzunca bir süredir işler xorg.conf üzerinden yürüyor. Senin kurduğun sürücü eski bir yapılandırma aracı getirdiği için belki böyle davranıyordur. Sürücüyü kurduktan sonra forumdaki örnek bir xorg.conf'u alıp kullanabilirsin muhtemelen. Hatta xorg.conf olmadan da sürücüler yüklenebilir, zira benim xorg.conf dosyamda örneğin sürücü namına bir şey yok.

speakerXXL

Nvidia-96 sürücü Preceise ile gelen güncel xorg sürümü ile uyumlu olmadığından sürüm düşürmek gerekiyor. Yukarıdaki işlemleri yapıp upgrade ile xorg sürümü otomatik olarak düşer. Çünkü oneric deposundaki xorg ve xserver-xorg* paketleri için Pin-Priority değeri 1050 olarak belirlenmiş. Eski haline getirmek için, preferences dosyasına eklenen değişkenleri silip aynı komutları kullanmak yeterli olacaktır.

heartsmagic

Düşük sürüm olmasına rağmen eziyor yani. Her durumda benim içime sinmiyor bir türlü. @yağmuradam sorunsuzca kullandım demiş, nasıl yaptığını bilemiyorum. Benim önerim yine de melezleme yönünde değil.

speakerXXL

Aynı yöntemle Linux Mint 13 ile aylardır Nvidia-173 sürücüsünü kullanıyorum. Nvidia Settings haricinde sorun yaşamadım onu da burada bahsedilen biçimde çözmüştüm.

yağmuradam

speakerXXL ve heartsmagic;
    Az önce, ilk iletimde yazdığım gibi, önceki sürümün ana depolarını ekleyerek, "nvidia-96" sürücümü yeniden yükledim. Daha sonra verdiğim;
    sudo nvidia-xconfig
komutuna;
    WARNING: Unable to locate/open X configuration file.

WARNING: Unable to parse X.Org version string.

New X configuration file written to '/etc/X11/XF86Config'

yanıtını aldım.
komutuna da;
     Using X configuration file: "/etc/X11/XF86Config".

WARNING: Unable to parse X.Org version string.

Option "AllowGLXWithComposite" "True" added to Screen "Screen0".
Option "AddARGBGLXVisuals" "True" added to Screen "Screen0".
Backed up file '/etc/X11/XF86Config' as '/etc/X11/XF86Config.backup'
New X configuration file written to '/etc/X11/XF86Config'

yanıtını aldım.
     "XF86Config" dosyamın içeriğini aşağıya yapıştırıyorum.
     # nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig:  version 1.0  (buildmeister@builder75)  Sun Jul 17 23:48:28 PDT 2011

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0" 0 0
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
    Load           "dbe"
    Load           "extmod"
    Load           "type1"
    Load           "freetype"
    Load           "glx"
EndSection

Section "InputDevice"

# generated from default
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/psaux"
    Option         "Emulate3Buttons" "no"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"

# generated from default
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "keyboard"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Unknown"
    HorizSync       30.0 - 110.0
    VertRefresh     50.0 - 150.0
    Option         "DPMS"
EndSection

Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    Option         "AllowGLXWithComposite" "True"
    Option         "AddARGBGLXVisuals" "True"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
        Modes      "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
    EndSubSection
EndSection

Section "Extensions"
    Option         "Composite" "Enable"
EndSection

Açıkçası neden "xorg.conf" değilde, "XF86Config" gibi bir dosya oluşturuldu, bilmiyorum. Şimdi sistemi yeniden başlatacağım. Bakalım ne olacak.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Eylül 2012 - 01:59:57

speakerXXL ve heartsmagic;
     Çok ilginç bir şey oldu. Az önce sistemimi yeniden başlattım. Fakat daha önce olduğu gibi, sistemim açılmadı. Kubuntu simgesi ve altında beş adet noktanın bulunduğu başlangıç ekranında takılıp kaldı. Konsola düşemediğim için, sistemi kurtarma modunda açıp;
     sudo apt-get --purge remove nvidia*
komutu ile Nvidia sürücülerinin hepini sildim. Daha sonra;
     sudo rm -rf /etc/X11/XF86Config
ve;
     sudo rm -rf /etc/X11/XF86Config.backup
komutları ile "XF86Config" ve "XF86Config.backup" dosyalarını sildim. Daha sonra, Nvidia sürücülerini kaldırırken silinen dosyaları;
     sudo apt-get install kde-window-manager
     sudo apt-get install kde-workspace
     sudo apt-get install kubuntu-desktop
     sudo apt-get install nvidia-common
     sudo apt-get install libkwinnvidiahack4

komutları ile kurdum.
     Bundan sonra sistemimi açabildim. Daha sonra Synaptic Paket Yöneticisi'ni kurdum. Synaptic içinde "Edit" menüsünde "Fix Broken Packages" ifadesine tıklayıp, kırık paketleri onardım. "Reload" butonu ile depoları güncelledim. Synaptic içerisinden "nvidia-96" paketini yeniden kurdum. Nvidia yapılandırma komutları olan;
     sudo nvidia-xconfig

komutlarını verdim. Fakat bu kez "XF86Config" ve "XF86Config.backup" yerine, "xorg.conf" ve "xorg.conf.backup" dosyalarının oluşturulduğunu gördüm. Sistemimi yeniden başlattığımda, Kubuntu açıldı ve her şey olması gerektiği gibi idi. "Nvidia X Server Settings" iletişim kutusunun içi de, olması gerektiği gibi idi. Nasıl olduğunu anlayamadım, fakat sorun çözüldü.
     Yani speakerXXL'in uyguladığı yol ile yani önceki sürümün depolarını ekleyerek, sürücümü yeniden yükleyebildim. Bu arada, "xorg.conf" dosyamın içeriğini aşağıya yapıştırıyorum. İlgilendiğiniz için ikinize de, çok teşekkür ediyorum.
     # nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig:  version 1.0  (buildmeister@builder75)  Sun Jul 17 23:48:28 PDT 2011

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0" 0 0
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "InputDevice"

# generated from default
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/psaux"
    Option         "Emulate3Buttons" "no"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"

# generated from default
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Unknown"
    HorizSync       30.0 - 110.0
    VertRefresh     50.0 - 150.0
    Option         "DPMS"
EndSection

Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    Option         "AllowGLXWithComposite" "True"
    Option         "AddARGBGLXVisuals" "True"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
        Modes      "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
    EndSubSection
EndSection

Section "Extensions"
    Option         "Composite" "Enable"
EndSection

heartsmagic

Alıntı yapılan: speakerXXL - 04 Eylül 2012 - 00:03:18
Aynı yöntemle Linux Mint 13 ile aylardır Nvidia-173 sürücüsünü kullanıyorum. Nvidia Settings haricinde sorun yaşamadım onu da burada bahsedilen biçimde çözmüştüm.

Peki, xorg sürümünü yukarılarda arayan bir uygulama denk geldiğinde durum ne oluyor ya da ne olacak? Sürüm düşürüldükten sonra eski sürüm kilitleniyor mu? Şunun için soruyorum, yeni sürüm bir Ubuntu'da xorg gibi bir paketi sürüm düşürtmek bana hiçbir zaman makul görünmez. Bir süre, hatta denk gelir uzunca bir süre sorun da yaşanmaz. Fakat daha güncel sürüm xorg'u arayan bir uygulama ve sistem bileşeni denk geldiğinde ne olur diye düşünüyorum. Melezlememe önerisi de tamamen kişisel bir öneri elbette.

@yağmuradam, sorun çözüldüğüne göre: cozuldukonusu

yağmuradam

heartsmagic;
   xorg paketlerinin yeni sürümünü arayan herhangi bir uygulamayı, herhalde henüz çalıştırmadım. Çünkü xorg sürümünü yükseltmemi isteyen, herhangi bir uyarı mesajı almadım. Daha önce buna benzer bir yöntemi, Ubuntu 11.04 sürümünde de yapmıştık. Fakat o yöntem depo ekleyerek değil de, küçük bir betik yardımı ile idi. O zaman, güncelleme sırasında xorg dosyalarının sürümünü yükseltmemi isteyen bir uyarı mesajı almıştım. Şu zamana kadar birkaç kez güncelleme yaptığım halde, bir problem çıkmadı. Kubuntu'da ve Xubuntu'da şu zamana kadar böyle bir durum ile karşılaşmadım. Xubuntu 12.04 sürümünü dört beş aydan beri, depo ekleme yöntemi ile kurduğum ekran kartı sürücüm ile kulanıyorum. Problem yaşamadım. Şimdilik ne olacağını ben de bilmiyorum. İnşallah bir aksilik çıkmaz. Gönül isterdi ki, böyle çözümlere başvurmak zorunda kalmayalım. Depolarımızdan bütün sürücülerimizi problemsiz bir şekilde yükleyebilelim. Yardımınız için, size ve speakerXXL'e tekrar teşekkür ediyorum. Görüşmek üzere.

heartsmagic

Güncelleme isteyen bir uygulama gelir ve Xorg güncellensin derse, paketler de kilitlenmemişse zaten güncellenirler. Bu durumda sistemde sorun çıkmayabilir. Fakat paketler kilitliyse durumu bilemem, haliyle üst sürümden bir Xorg arayan uygulama sisteme kurmayacaktır kendisini. Bu bir sistem bileşeniyse ne olur diye düşünmek lazım. Eğer Xorg paketleri güncellendiği halde sürücüler çalışıyorsa neden düşürüyoruz onu da bilemiyorum. 96 serisi sürücü için gerekli olan bir paket son sürüm için depolarda yok, basit bir şekilde elle indirilip kurulabilir diye düşünmüştüm ben. xorg'un sürüm meselesini elbette bu sürücüyü kullananlar benden daha iyi bilirler.

Şu aşamada sorun olmadığına ve konu etiketlendiğine göre kapatıyorum başlığımızı.

heartsmagic

@speakerXXL bu konuda güncel paketlerin dağıtıldığını iletti bizlere. Depoya girmeyen paketler şuradan indirilebilirler:

32 Bit
ftp://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/96.43.23/

64 Bit
ftp://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/96.43.23/

Teşekkürler @speakerXXL.