İşlemciyi maksimum kullanmak

Başlatan Koralp, 03 Kasım 2008 - 00:55:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Koralp

Selamlar...
Linux Mint 5 64 bit kullanmaktayım.İşlemcinin kullanım değerleri sürekli değişiyor 800-2000 Mhz arası,bunu 2000 Mhz'de sabitlemek mümkün mü?

Çağlar

Neden sürekli işlemcinin aktif olması gibi bir isteğiniz var anlayamadım :) istendiğinde frekansını zaten yükseltecektir.
We got a badass over here!

Koralp

Mkv ve Hd'leri izlerken ekstradan işlemler yapmak istediğimde geçici donmalar oluşuyor,işlemci frekansının yükselmeye çalışmasından olduğunu düşünüyorum.Windows'ta işlemci en yüksek frekansta ve böyle bir sorun yaşamıyorum.Performans artışı için 64 bit'e geçiş yaptım ama bu durum yüzünden şuan kayıp yaşamaktayım.

erginemr

Bence bu donmaların sebebi başka bir şey (örneğin ekran kartı sürücüsü) ama şu başlıktaki işlemlerle CPU hızını ayarlayabilirsiniz:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3134.0.html

Bu şekilde sonunun kaynağının CPU olup olmadığını anlarsınız. Ama değilse ve özellikle düzüstü bilgisayar kullanıyorsanız; CPU'yu sürekli maksimum hızda çalıştırmanızı önermiyorum. Hem pili çabuk tüketecek, hem de kasa sıcaklığını yükselterek donanımların ömrünü düşürecektir.

btermeli

@erginemr +1

kuzenim HP dizustunde ekran kartini kaybetti.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

GAREZ

Alıntı yapılan: btermeli - 03 Kasım 2008 - 14:39:14
@erginemr +1

kuzenim HP dizustunde ekran kartini kaybetti.
onu nasıl becerdi?... notebook bunu kolay kolay yapamaz...

GAREZ

HP kuzey köprüsünü ve onboard gpu bozmada ünlü olmuş kullanıcı ile alakası yok...

---------
imzamda niye resim gözükmüyor?

Yiğit Ateş

Ayrıca BIOS'tan bu ayarlanabiliyor.