[Çözüldü]Pc Güç Seçenekleri

Başlatan myveysel, 31 Ağustos 2008 - 21:38:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

myveysel

Merhabalar. Vindows vista daki güç seçeneklerine benzer ( Güç Tasarrufu, Normal, Yüksek Performans gibi seçenekleri olan saatin yanındaki güç simgesinde bulunan) ubuntu için bir araç varmıdır? Mesela pc yi kullanmadığım zaman güç tasarrufu seçeneğine alarak daha az işlemci gücünde kullanmak istiyorum. Zira işlemci ubuntuda sürekli yüksek performansta çalıştığından aşırı ısınma oluyor. Bu sinir bozucu * bir şey.

heartsmagic

Öncelikle tüm yazını koyu olarak geçmezsen sevinirim. Koyu yazıları gerekli olan yerlerde vurgu amaçlı kullanıldığında hoş olurlar, öteki türlü anlamını yitiriyor.

Şimdi, normal şartlar altında Ubuntu senin istediğin şeyi yapar. Örneğin benim işlemcim sadece gerekli durumlarda azami seviyede çalışır, sakin zamanlarda 800mhz ile yoluna devam eder. Eğer sende bu durum gerçekleşmiyorsa powernowd sağlıklı çalışmıyor demektir. Forumda daha önce sorulan sorular arasında bu. Bir başlıkta çözüm bulamamışken diğer bir tanesinde sanırım çözüm bulunmuştu.

Ayrıca Gnome panel eklentileri arasında "İşlemci Frekansı Seviyesi İzleyicisi" isimli bir eklenti vardır. Fakat dediğim gibi bu eklenti ancak powernowd sağlıklı çalıştığında iş görecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

myveysel

"İşlemci Frekansı Seviyesi İzleyicisi" ni biliyorum. Benim tam olarak istediğim istediğim zamanlarda çalışma hızını düşürmek  ya da yükseltmek. Yani olaya müdahale etmek istiyorum.

heartsmagic

O eklentiye bir defa sol tuş ile tıklarsan seçenekleri göreceksin.

myveysel

sol tıkladığımda birşey olmuyo. ama bahsettiğiniz şey tercihler seçeneği ise orada aradğım özellik yok.

Bedreddin

Bunun BIOS'tan başka birşekilde yapılabileceğinin sanmıyorum. Şimdiye kadar hiç duymadım yazılımsal bir şekilde ve elle ayarlanabilen işlemci hızı.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

myveysel

vista da böyle bir özellik var. Güç seçeneğine tıklıyorsun istediğin güç modunu seçiyorsun bilgisayar o hızda işlem yapıyor.

Bedreddin

Vista konusunda bilgim yoktu. Sorununuza çözüm olmayacak farkındayım ancak, olur da bulamazsanız diye yazayım. İşlemci yüksek hızda da çalışsa %100 işlem görmedikçe sıcaklığı düşük hızlardakinden rahatsızlık verecek kadar fazla olmamalı. Örneğin benim Intel C2D E2180 2.0GHz işlemcim, üzerinde markasız 15YTL'lik soğutucu ve yine markasız bir termal macun ile 37-39C'de çalışıyor. Windows altında test yazılımlarıyla bu işlemcinin iki çekirdeğini birden %100 işlem altına soktuğumda ise fark 2-3C'yi geçmiyor. Örneğin şu anda işlemcilerim Ubuntu altında 1.2GHz'de çalışıyormuş, işlemci frekans izleyiciden bunu okuyorum, ancak Windows'ta hep 2.0'da çalışırdı, XP kullanıyordum ve böyle bir özelliği yok sanıyorum, o haliyle de ısınma sorunu yaratmazdı.

Bu yüzden Vista ya da Ubuntu, ne kullanırsanız kullanın eğer işlemciniz overclocklu değilse, olması gereken hızda çalışması, soğutma sisteminde bir sorun olmadığı sürece ısınma sorunu yaratmamalı. Bu açıdan işlemci fanınızı söküp, işlemcinin üstündeki termal macunu silip, ardından düzgünce termal macun uygularsanız sorununuza kalıcı çözüm olabilir ;)

Umarım Ubuntu altında benzer bir uygulama bulabilirsiniz, ancak bulamazsanız da bu yüzden Ubuntu'dan vazgeçmeyin çünkü bu pek de Ubuntu'nun suçu sayılmaz :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

myveysel

maxspacemax

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Ağustos 2008 - 22:39:23
O eklentiye bir defa sol tuş ile tıklarsan seçenekleri göreceksin.

İşlemci frekans seviyesi izleyiciyi ekledim. Yeni birşey öğrenmiş oldum. İşlem yaparken işlemciyi çok kullanıyor 3.06 Ghz ye kadar çıkıyor. İşlem yapmazsam 300 Mhz seviyesine kadar iniyor. Yani bunu ubuntu otomatik olarak ayarlıyor :D

myveysel

Ya sorum yanlış anlaşıldı ya da ben yanlış anlatıyorum. ubuntu bunu otomatik ayarlıyo olabilir. ama ben pc yi 1 hafta açık bırakmak istiyorum ve her zaman minimum seviyede çalışmasını istiyorum. Bunu yapabilen bir eklenti yok mu acaba diyorum.

heartsmagic

O dediğim şey zaten istenileni yapıyor. Sende seçenekler çıkmıyorsa bir gariplik vardır. Ufak bir ekran görüntüsü geçeyim:
[IMG]http://img26.picoodle.com/data/img26/3/8/31/t_cpum_186b66d.jpg[/img]

Resim az bozuk çıkmış üstte. Ama seçenekler net olarak görünmekte.

myveysel

Evet tam olarak dediğim şey bu. Fakat bende kesin bir gariplik var sol tıklayınca hiç birşey olmuyor.

heartsmagic

Dediğim gibi bir gariplik var. "CPU Scaling" çalışıyor mu? Kısacası gerek olmadığında işlemci asgari seviyeye inip hız düşürüyor mu? Fan yavaşlıyor mu? Eğer bunlar olmuyorsa zaten senin sorunun budur. Yok bunlar olduğu halde eklenti çalışmıyorsa eklentide sorun vardır. Terminalden elle de uygulanabilir sanırım bu, ancak önce bir problem tespiti yapalım.

myveysel

"CPU Scaling" çalışıyor.

heartsmagic

Bir şey daha sorayım, sistemin güncel mi?

myveysel

heartsmagic

Bir sen nasıl yaşarsın bu sorunu garibime gitti. Eğer panel eklentisinde sorun olsa herkeste olması lazım. Bu durumda powernowd ile terminal üzerinden nasıl hızı belli bir seviyeye çekersin onu araştırmak lazım. Eğer İngilizcen varsa biraz bakın, olmazsa yarın biraz bakınırız buna.

myveysel

Yardımların için teşekkür ederim. Yarın bakalım.

eldirr

Ben uyuyamadım, araştırdım. Bende de olmuyordu çünkü. Güvenlik nedeniyle SUID biti ayarlanmamış olarak geliyormuş. O yüzden,
dpkg-reconfigure gnome-applets komutunu çalıştırmak gerekiyormuş. Zaten komutu çalıştırınca orada uzun uzun anlatıyor.

Aşağıdaki dosyada da açıklaması varmış.

$cat /usr/share/doc/gnome-applets-data/README.Debian

Alıntı YapCPU frequency applet
--------------------

You have the option of installing a component of the CPU Frequency Scaling
Monitor (cpufreq-selector) with the SUID bit set. This package ships
cpufreq-selector with SUID bit unset by default for security reasons.

For more information and to change this setting, run :
   dpkg-reconfigure gnome-applets

Ayrıca aşağıdaki adreste konu hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi verilmiş. Örneğin komut satırında CPU hızının nasıl ayarlanabileceği gibi..
http://ubuntu.wordpress.com/2005/11/04/enabling-cpu-frequency-scaling/

heartsmagic

Allah allah, konu hakkında hata girişi bile var. Ancak ben bugüne kadar hiç karşılaşmadım bu hatayla. Ya da hiç elle mi ayarlamaya çalışmamışım onu hatırlamaya çalışıyorum. @eldirr güzel yakalamış, deneyebilirsin @myveysel.

myveysel

@eldirr çözümü bulmuşsun ama senin verdiğin kod işlem yapmadı bende kodu şu şekilde yazdım:

sudo dpkg-reconfigure gnome-applets

problem giderildi. Katkı sağlayan arkadaşlara teşşekkür ediyorum.

heartsmagic

Güzel ipucu oldu bu. Benim verdiğim ekran görüntüsü zaten Ubuntu üzerinden değildi :) Demek Ubuntu tarafında hiç gerek duymamışım buna. Gerçi şu an Intrepid olduğundan kontrol etsem bile sorun görünmezdi zira Intrepid için kapatılmış durumda.

Teşekkür eder, başlığı kapatırız.