Ekran karti kurulumu?

Başlatan spider909, 05 Ocak 2012 - 16:58:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

spider909

arkadaslar yine ben :) daha once bu konuyla
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30258.0
basinizi agritmistim pencerelerin yavasligi ile ilgiliydi sorun.ben ubuntuyu 10.04 den 11.10 a yukseltmistim sorun oradan kaynaklaniyormus. su anda 3D de gayet iyi calisiyor; ama ek driverler icin beni uyardi ben de bu sefer kurulur herhalde edasiyla daldim kuruluma ama daha once de cikan bu hata cikti.Ne yapmami tavsiye ediyorsunuz?
ekran kartim ATI RADEON 4800 HD
x64 bit Ubuntu 11.10 kullaniyorum.Masaustu bilgisayarim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Ocak 2012 - 17:59:07

updateleri yaptim sanirim yine takilma sorunu basladi pencere suruklemede :S

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Ocak 2012 - 19:06:29

bir turlu ekran karti driveri kuramiyorum ben bu ubuntuya ! derdi ne bunlarin ati ile? >:(
I don't want to believe. I want to know. -Carl Sagan

heartsmagic

Hatada verdiği dosyada neler var?

Not: Konuları daha uygun yerlere açmaya çalışırsan seviniriz. Bu bir ATI sorunu, haliyle kendi bölümünde olmalı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

spider909

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Ocak 2012 - 01:30:33
Hatada verdiği dosyada neler var?

Not: Konuları daha uygun yerlere açmaya çalışırsan seviniriz. Bu bir ATI sorunu, haliyle kendi bölümünde olmalı.
belirttigi dosyanin icerigi code olarak koyamadim cok uzun gelmis nasil ekleyebilirim? 200000 karakteri geciyormus

burk

@spider909 bir text dosyasına kaydedip onu paylaşabilirsin ya da emin olmamakla birlikte şurası da iş görebilir. "Syntax" kısmında text bölümü de bulunuyor.

decent

Aşağıdaki konuya benzerlik var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31410.0

Üstteki sürücüyü değil; alttakini yükleyebiliriz.
Olmuyorsa anlatımda olduğu gibi kendimiz yükleyebiliriz.

[Nasıl] [Oneiric] ATI sürücülerini yükleme - yapılandırma - kaldırma

burk

@decent hiç ATI kullanmadım o yüzden soruyorum, listede bulunan ikinci satırdaki sürücüyü yükledikten sonra mı ilk sıradaki güncelleme yükleniyor?

spider909

Alıntı yapılan: burk - 07 Ocak 2012 - 01:00:44
@spider909 bir text dosyasına kaydedip onu paylaşabilirsin ya da emin olmamakla birlikte şurası da iş görebilir. "Syntax" kısmında text bölümü de bulunuyor.

buyrun jockey.log icerigini yapistirdim buraya.tesekkurler yardiminiz icin :)
http://paste.ubuntu.com/795767/

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Ocak 2012 - 10:10:37

burada da yuklu olmadigini soyledi
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$ sudo jockey-text --list
[sudo] password for cagdas:
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Ocak 2012 - 10:15:42

Alıntı yapılan: decent - 07 Ocak 2012 - 02:17:30
Aşağıdaki konuya benzerlik var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31410.0

Üstteki sürücüyü değil; alttakini yükleyebiliriz.
Olmuyorsa anlatımda olduğu gibi kendimiz yükleyebiliriz.

[Nasıl] [Oneiric] ATI sürücülerini yükleme - yapılandırma - kaldırma
o konuda bahsedilen uname -a ciktisi da burada
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$ uname -a
Linux cagdas-GA-MA770T-UD3P 3.0.0-14-generic #23-Ubuntu SMP Mon Nov 21 20:28:43 UTC 2011 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
hangi kurulumu uygulamam gerek ?  :o

decent

Alıntı yapılan: spider909 - 07 Ocak 2012 - 09:51:32
...
o konuda bahsedilen uname -a ciktisida burada
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$ uname -a
Linux cagdas-GA-MA770T-UD3P 3.0.0-14-generic #23-Ubuntu SMP Mon Nov 21 20:28:43 UTC 2011 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

hangi kurulumu uygulamam gerek ?  :o

64 bit

spider909

Alıntı yapılan: decent - 07 Ocak 2012 - 10:22:45
64 bit
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$  sudo jockey-text --list
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda)

bu sefer bu ciktiyi aldim kurulum tamamlanmis demek mi bu ?

burk

@spider909 evet kurulmuş durumda.

spider909

Alıntı yapılan: burk - 07 Ocak 2012 - 11:37:32
@spider909 evet kurulmuş durumda.
ama aynı yavaşlık yani pencere sürükleme sorunu devam ediyor.yine 2d kullanmak zorunda kalıyorum :S pek bir değişiklik yapmadı bu driver :S

burk

İlk iletinde yeni sürümle birlikte yavaşlığın ortadan kaldığından bahsetmiştin, sürücüyü kurduktan sonra mı başladı yavaşlık?

spider909

Alıntı yapılan: burk - 07 Ocak 2012 - 12:07:36
İlk iletinde yeni sürümle birlikte yavaşlığın ortadan kaldığından bahsetmiştin, sürücüyü kurduktan sonra mı başladı yavaşlık?
hayır format attım, ilk başta gayet, hızlıydı süperdi yani. hiç driver yoktu, güncelleştirmeler de yüklü değildi başka programlar da... ne zaman güncelleştirme ve prgoram yüklemeye başladım o zaman mahvoldu her şey

burk

Bu durumda bu başlık için açtığın sorun çözülmüş oldu ancak bu çözüm başka bir soruna yol açtı, artık konun ekran kartı kurulumu değil kaldırılması. :) ATI tarafında durum nedir bilemiyorum ancak Nvidia tarafında sahipli sürücüleri silince Nouveu sürücüler bu durumda iş görüyor; bence bu yeni sorunu ilgili bölümlerde aramalısın. Sonuç elde edemezsen iligili bölümlerde açacağın konularda yine cevap bulacağına inanıyorum. :)

decent

Alıntı yapılan: burk - 07 Ocak 2012 - 09:27:41
@decent hiç ATI kullanmadım o yüzden soruyorum, listede bulunan ikinci satırdaki sürücüyü yükledikten sonra mı ilk sıradaki güncelleme yükleniyor?

Üstteki sürücüyü bir defa bile yükleyebilmiş değilim.
Ya ikinci sıradaki depodan kurulan fglrx paketi, ya da kendim indirerek yüklediğim ATI sürücüsü.

EKLEME:
Fakat şurada (1) konuya alternatif getirilmiş:
(1) http://askubuntu.com/questions/78906

#####################
@spider909,

fglrxinfo

ve

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

çıktısını görebilir miyiz ?

spider909

Alıntı yapılan: decent - 07 Ocak 2012 - 23:53:04
Üstteki sürücüyü bir defa bile yükleyebilmiş değilim.
Ya ikinci sıradaki depodan kurulan fglrx paketi, ya da kendim indirerek yüklediğim ATI sürücüsü.

EKLEME:
Fakat şurada (1) konuya alternatif getirilmiş:
(1) http://askubuntu.com/questions/78906

#####################
@spider909,

fglrxinfo

ve

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

çıktısını görebilir miyiz ?
fglrxinfo ciktisi:
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 4800 Series         
OpenGL version string: 3.3.11005 Compatibility Profile Context

bu da diger cikti:
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL version string:  3.3.11005 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

zeitgeist

@spider909,

Temiz kurulum yaptığında sistem hızlı çalışıyor demişsin. İlk kurulumda ekran kartı için Mesa sürücüler gelir. Sen sahipli sürücü yüklemediğin müddetçe açık kaynak sürücüler devrededir. Herhangi bir ekran kartı sürücüsü yüklemeden sistemde yine sorun yaşıyor musun?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

spider909

Alıntı yapılan: zeitgeist - 08 Ocak 2012 - 18:31:34
@spider909,

Temiz kurulum yaptığında sistem hızlı çalışıyor demişsin. İlk kurulumda ekran kartı için Mesa sürücüler gelir. Sen sahipli sürücü yüklemediğin müddetçe açık kaynak sürücüler devrededir. Herhangi bir ekran kartı sürücüsü yüklemeden sistemde yine sorun yaşıyor musun?
herhangi bir ekran karti surucusunun yuklu olmadigini nasil anlayabilirim? su anda yuklu onlari kaldirip oyle denesek olmaz mi? hangi kodlari yazmam gerektigini soyleyebilirseniz ben kaldirayim driver'lari?
tesekkurler

zeitgeist

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=20283.0

Bağlantıdaki adımları uyguladıktan sonra, ilk kurulum yaptığında kullanılan sürücüleri tekrar devreye girer. Eğer bahsettiğin yavaşlık sorunu ortadan kalkarsa meseleyi sahipli Ati sürücülerine bağlarız  ;) yok sorun yine devam ederse birkaç olasılığı daha sorgularız.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

spider909

Alıntı yapılan: zeitgeist - 09 Ocak 2012 - 04:07:03

Bağlantıdaki adımları uyguladıktan sonra, ilk kurulum yaptığında kullanılan sürücüleri tekrar devreye girer. Eğer bahsettiğin yavaşlık sorunu ortadan kalkarsa meseleyi sahipli Ati sürücülerine bağlarız  ;) yok sorun yine devam ederse bir kaç olasılığı daha sorgularız.
komutlari sirasiyla ugulamaya basladim bir suru hata cikti asamalarda sanirim :S
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$ lspci -nn | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: ATI Technologies Inc RV770 LE [Radeon HD 4800 Series] [1002:944c]
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$ sudo apt-get remove --purge xorg-driver-fglrx
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
'xorg-driver-fglrx' gibi sanal paketler kaldırılamaz
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 6.
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$ sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstal.sh
sh: Can't open /usr/share/ati/fglrx-uninstal.sh
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$ sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Yeniden Kurulan: 2, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 6.
İndirilmesi gereken dosya boyutu 2.916 kB
Bu işlemden sonra 0 B ek disk alanı kullanılacak.
Alınıyor:1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ oneiric/main libgl1-mesa-dri amd64 7.11-0ubuntu3 [2.816 kB]
Alınıyor:2 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ oneiric/main libgl1-mesa-glx amd64 7.11-0ubuntu3 [100 kB]
39sn'de 2.916 kB alındı (73,3 kB/s)                                           
E: Internal Error, No file name for libgl1-mesa-dri
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$ sudo mv /etc/X11/xorg.conf  /etc/X11/xorg.conf.sonyedekol
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$ sudo /etc/init.d/gdm restart
sudo: /etc/init.d/gdm: command not found
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$

heartsmagic

Kurulum komutu şöyle dene:
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-glx:amd64 libgl1-mesa-glx:i386

gdm'li olanı da es geçebilirsin. Oturumu kapatıp tekrar aç.

spider909

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Ocak 2012 - 20:27:58
Kurulum komutu şöyle dene:
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-glx:amd64 libgl1-mesa-glx:i386

gdm'li olanı da es geçebilirsin. Oturumu kapatıp tekrar aç.
allem ettim kallem ettim kurdum sanirim bu kurulu oldugunu isaret ediyor?
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$ glxinfo|grep render
direct rendering: Yes
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color

haksiz miyim?

simdi 3d ye gecip denedim.Ati suruculerinden daha hizli takip ediyor pencereler mouse`u ama yinede takila takila geliyor.yani hala 1gb ekran kartina yakisan bir hiza ulasamadik  :(

heartsmagic

Önce şu 1GB grafik kartı takıntısı için küçük bir yorum yapayım :) Grafik kartlarında bellek her şey demek değildir, hatta bence üreticilerin göz boyamak için kullandıkları gayet güzel bir pazarlama ifadesidir. Donanım yönüm pek yoktur ancak bu acı gerçek benim bu konuda dinozorlaşmış olmama rağmen değişmemiştir. Bellekle beraber ele alınabilecek hatta ele alınması gereken bir dünya başka şeyler de mevcuttur. İlk sırada da GPU gelir mesela.

Sorununa gelirsek, şu an hâlâ sahipli sürücüleri kullanıyorsun sen. Kısacası ATI'nin sağladığı sürücüleri kullanmaktasın. Açık sürücülerle zaten "1GB'lik karta yakışır" :) başarım elde edilmez, adı üzerinde açık sürücü bunlar. Üreticinin sürücüleri kapalı olduğu için birilerinin yazdığı sürücüler. Sadece "sorun acaba cidden sahipli sürücülerde mi" diye biz bu denemeyi yapıyoruz. Fakat deneme başarılı olamamış, zira hâlâ sahipli sürücüler kullanılmakta.

dpkg -l |grep fglrx dersen sana kurulu olan sahipli sürücüleri gösterir. Onları kaldırıp, ardından yukarıdaki paketleri tekrar kurdurursun.

spider909

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Ocak 2012 - 01:22:21
Önce şu 1GB grafik kartı takıntısı için küçük bir yorum yapayım :) Grafik kartlarında bellek her şey demek değildir, hatta bence üreticilerin göz boyamak için kullandıkları gayet güzel bir pazarlama ifadesidir. Donanım yönüm pek yoktur ancak bu acı gerçek benim bu konuda dinozorlaşmış olmama rağmen değişmemiştir. Bellekle beraber ele alınabilecek hatta ele alınması gereken bir dünya başka şeyler de mevcuttur. İlk sırada da GPU gelir mesela.

Sorununa gelirsek, şu an hâlâ sahipli sürücüleri kullanıyorsun sen. Kısacası ATI'nin sağladığı sürücüleri kullanmaktasın. Açık sürücülerle zaten "1GB'lik karta yakışır" :) başarım elde edilmez, adı üzerinde açık sürücü bunlar. Üreticinin sürücüleri kapalı olduğu için birilerinin yazdığı sürücüler. Sadece "sorun acaba cidden sahipli sürücülerde mi" diye biz bu denemeyi yapıyoruz. Fakat deneme başarılı olamamış, zira hâlâ sahipli sürücüler kullanılmakta.

dpkg -l |grep fglrx dersen sana kurulu olan sahipli sürücüleri gösterir. Onları kaldırıp, ardından yukarıdaki paketleri tekrar kurdurursun.
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$ dpkg -l |grep fglrx
ii  fglrx                                  2:8.881-0ubuntu4.1                      Video driver for the AMD graphics accelerators
ii  fglrx-amdcccle                         2:8.881-0ubuntu4.1                      Catalyst Control Center for the AMD graphics accelerators

evet dedıgınız gıbı hala kurulular.Nasıl kaldırabılırım bunları?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ocak 2012 - 10:55:47

Alıntı yapılan: zeitgeist - 09 Ocak 2012 - 04:07:03

Bağlantıdaki adımları uyguladıktan sonra, ilk kurulum yaptığında kullanılan sürücüleri tekrar devreye girer. Eğer bahsettiğin yavaşlık sorunu ortadan kalkarsa meseleyi sahipli Ati sürücülerine bağlarız  ;) yok sorun yine devam ederse birkaç olasılığı daha sorgularız.
sürücüleri kaldırmak için verilen komutu yazdığımda bu çıktıyı alıyorum.Kalkmıyor sürücüler.
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$ sudo apt-get remove --purge xorg-driver-fglrx
'xorg-driver-fglrx' gibi sanal paketler kaldırılamaz
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 0.
N: Ignoring file 'dropbox.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'mozillateam-firefox-next-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'dropbox.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'mozillateam-firefox-next-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
cagdas@cagdas-GA-MA770T-UD3P:~$

heartsmagic

sudo apt-get remove --purge fglrx diyerek anlatıma devam et.