Pencerelerdeki sorun ve 64-32 Bit sorunu ?

Başlatan ViolenTornado, 02 Ağustos 2011 - 17:38:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ViolenTornado

http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Pages/radeon_linux.aspx
Daha önce 64 sistemi sizilerin yardımıyla düzgün kullanablir hale getirmiştim ve uzun süredirde sorunsuz çalışıyordu sistelerdeki flashlar dışında tabikide.

Arkadaşlar merhaba dün ben 64 bit sistem yerine dedimki bilgisayar daha rahat çalışması ve daha az sorun yaşamak için 32 bit işletim sistemi kurmaya karar vermiştim ki o zamana kadar * her şey güzelken kurdukdan sonra hiç bir şey öyle olmadı. Şimdi öncelikle sorunlarımı söyleyeyim bunu nasıl anlatacağım bilmiyorum normalde bu 3. formatım oldu. İlk sorun dün gece atinin sitesinde 32 bitlik driver indirdim kurdum ve sonunda tam  açılış ekranında ekranda tüm renkleri gördüm son olarak ekran yavaş yavaş bembeyaz oldu ve kaldı bu sanırım driverdan kaynaklı oldu ama ubuntunun verdiği driver kurduğumda yine tam düzgün çalışmıyor. Sonrasında Starting Cups vs bişeyler yazıyordu sonra siyah ekranda kalıyordu dün forumda araştırdım düzeltemeyince tekrar kurdum şimdide 32 bit kurulu fakat ekranınüst taraflarında sallanan pencereleri kullandığımda hafif beyazlıklar kırılma oluyormuş gibi bunun nedeni nedir ve nasıl düzeltebilirim ayrıca arkadaşlar sizce 32 bit yerine tekrar 64 bitmi kullanayım pek grafik vs işim olmaz flash çok sorun yarattığı için 32 geçmeye düşünmüştüm sonuç olarak 32 düzeltmeyemi yoksa 64 bit kullanmaya mı devam etsemki. Bu sorunlar hep ekran driverları yüzünden mi çıkıyor sizce

heartsmagic

Evet, muhtemelen grafik kartı sorunundan dolayı oluyor. Önceki başlığın hangisiydi?

lspci | grep VGA
glxinfo | grep render
fglrxinfo
komutları ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ViolenTornado

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Ağustos 2011 - 14:00:09
Evet, muhtemelen grafik kartı sorunundan dolayı oluyor. Önceki başlığın hangisiydi?

lspci | grep VGA
glxinfo | grep render
fglrxinfo
komutları ne diyor?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=25261.0 bu başlıktakini falan yapmıştım sorunlarımı çözmüştü yani bu sorunu ilk defa görüyorum hafif kırılmalar oluyor sallanan pencereler falan açıkken.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=20912.0 driver kurulumunu bu linkteki gibi yaptım.
@heartsmagic öncelikle teşekkürler . Ama dünden beri siteye giremiyordum sitede mi bendemiydi problem anlamadım daha anca girebildim böyle olunca bende tekrar 64 bite geçtim fakat şimdikinin çıktılarını yazayım. Aynı sorun bundada var pencerelerin üst tarafında sallanınca beyazlıklar oluyor hafif sanki kırılma oluyor gibi

lspci | grep VGA çıktısıı
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Madison [Mobility Radeon HD 5000 Series]

------------------
glxinfo | grep render çıktısı

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6570M/5700 Series
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color,

------------------------
fglrxinfo çıktısı

display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6570M/5700 Series
OpenGL version string: 4.1.10907 Compatibility Profile Context

çıktıları bunlar fakat daha öncekinde bu sorunları yaşamamıştım keşke kaldırmasaydım bu beni yine çok uğraştırdı gece sabaha kadar bununla uğraştım ama ne yazıkki düzelmiyor :)

Son olarak bir sorum daha olacaktı. Şimdi ek sürücülerde ubuntu tarafından önerilen driver var sizce bunuda kurmama gerek varmı geçen gün 32 bit kurduğumda ikisini aynı anda kurdum ve sonuç olarak bilgisayar pert ekran açılışta garip garip hatalar üstünede bembeyaz oldu sizce kurmamı önerirmisiniz ?

Kadir Can

İkisi aynı anda kurulu olmamalı.
Ek sürücülerdekini kullanmak daha iyi olabilir.

heartsmagic

Ek sürücüler veya elle kurulum, hangisi güncelse o daha iyidir. Tabi eski sürüm daha güzel çalışmıyorsa sisteminde. Kırılma meselesi için Catalyst'i kurcalayabilirsin, oralarda bazı ayarlar olacaktı. ATI sahibi arkadaşlar daha iyi yönlendirecektir seni. Fakat forumda bir iki başlıkta tavsiye ediliyordu bazı şeyler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

decent

Sürücü kurulumundan sonra,

aticonfig --initial -f

komutunu uygulayıp yeniden başlatmış mıydın ?

Cevap "hayır" ise uygulayıp çıktıyı aktarabilir misin ?

ViolenTornado

Alıntı yapılan: decent - 04 Ağustos 2011 - 02:14:11
Sürücü kurulumundan sonra,

aticonfig --initial -f

komutunu uygulayıp yeniden başlatmış mıydın ?

Cevap "hayır" ise uygulayıp çıktıyı aktarabilir misin ?

Sürücü kurulumundan sonra bu komutu verip vermediğimi hatırlamıyorum tam olarak ama başlatmadım  gibi geliyor.Komutun çıktısını vereyim

Uninitialised file found, configuring.
Using /etc/X11/xorg.conf
Saving back-up to /etc/X11/xorg.conf.fglrx-0
aticonfig: Writing to '/etc/X11/xorg.conf' failed. Permission denied.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Ağustos 2011 - 19:19:02

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Ağustos 2011 - 02:08:45
Ek sürücüler veya elle kurulum, hangisi güncelse o daha iyidir. Tabi eski sürüm daha güzel çalışmıyorsa sisteminde. Kırılma meselesi için Catalyst'i kurcalayabilirsin, oralarda bazı ayarlar olacaktı. ATI sahibi arkadaşlar daha iyi yönlendirecektir seni. Fakat forumda bir iki başlıkta tavsiye ediliyordu bazı şeyler.

Orayı kurcaladım ve ayarları ilk kurduğumda 64 bit için nasıl ayarlamışsam bunuda öyle yaptım tüm ayarlar en iyide fakat kırılmalar ekran kartından oluyor ama sanırım ati bişey yapmadığı sürece bizde yapamayacağız. :)  Geçen gün iki sürücüyüde kurduğumda ekranda görmediğim renk kalmadı en son beyazda takıldı pc kafayı yedi sandım  :)

decent

Alıntı yapılan: ViolenTornado - 05 Ağustos 2011 - 19:17:08

Sürücü kurulumundan sonra bu komutu verip vermediğimi hatırlamıyorum tam olarak ama başlatmadım  gibi geliyor.Komutun çıktısını vereyim

Uninitialised file found, configuring.
Using /etc/X11/xorg.conf
Saving back-up to /etc/X11/xorg.conf.fglrx-0
aticonfig: Writing to '/etc/X11/xorg.conf' failed. Permission denied.

Yönetici hakları ile çalıştırın;
sudo -i
aticonfig --initial -f
reboot

ViolenTornado

Yukarıdaki 2 komutu da girdim fakat bir fark göremedim tam olarak ne işe yarıyordu o komutlar ?

decent

Alıntı yapılan: ViolenTornado - 07 Ağustos 2011 - 03:56:17
Yukarıdaki 2 komutu da girdim fakat bir fark göremedim tam olarak ne işe yarıyordu o komutlar ?
sudo -i komutları yönetici hakları ile yürütmek için,
aticonfig --initial -f yüklediğimiz ATI sürücüsüne ait ayar dosyalarını etkinleştirmek/başlatmak için

ViolenTornado

anladım tamam teşekkürler kullanalım bakalım böyle de pek fark yok eskisiylen. Aynı diyebiliriz