ATI HD 5xxx Serisi compiz ve video yırtılamaların çözümü

Başlatan _gambit_, 03 Şubat 2011 - 17:37:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

_gambit_

Ben acemi olarak forumda araştırdım uğraştım ve buldum. Ubuntuyu bastan kurup ati driverini sitesinden indirip elimle kurdum burdan faydalanarak (http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23112.0). Sonra smplayeri synaptic ten indirdim. Ati catalyst i açıp ayar yapmak istedim çünkü compiz açıkken jole klasörü hareket ettirirken yırtılmalar oluyordu. Ama ati catalyst açılmadı. Onu açmak içinse Uçbirime şu kodu verdim (env LANG="en_US.UTF-8" amdcccle) ve açıldı. Catalyst control centerdan Display Options-Tear Free ye girin ve Enable Tear Free Deskop... u işaretleyin. Bu sayede compizde yırtılmalar ortadan kalktı. Videolardaki sorunu işe şöle çözdüm : Smplayeri açınca ekrana sağ tıklayıp şeçenekler-özellikleri açarak genel deki video sekmesinden çıktı sürücüsünü gl (hızlı- ATI kartlar) ı seçin. Bu sayede videolarda yırtılmalar ortadan kalktı. Benim ekran kartım ATI HD 5730 sizdede böle sorunlar varsa bi deneyin olur belki :D

bytan

Daha kolay göze çarpması için konuyu ATI bölümüne taşıyalım.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ufuk_k

Bu özellik yeni sürücüde var heralde. İşe yarıyorsa 4xxx kartlar için de geçerli olur.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

aynshtein

Benim dizüstü bilgisayarımda ATI Radeon 5870 var. Daha önce catalyst sürücüleriyle bir kaç başarısız denemem oldu ve sonrasında mecburen Fglrx sürücülerini kurdum. Ama o zaman da Compiz sorun çıkardı ve sorunu "mesa-utils" paketini kurarak çözdüm. Şmdi masaüstü efeklerini etkinleştiremesem de her açılışta "compiz --replace" komutunu kullanınca Compiz sorun çıkarmıyor. Özellikle MKV uzantılı yüksek çözünürlüklü videolarda yırtılmalar ve atlamalar oluyordu. Yukarıdaki öneriyle o sorunu da hallettmiş oldum. Teşekkürler...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

_gambit_

Evet yeni driverlerde öyle bir özellik geldi. Eski driveri indirip kurduğumda olmuyodu neyseki ati bu sorunu halletmiş :D. İşe yaradıysa ne mutlu bana

ViolenTornado

Benim pencerelerde ya da videolarda böyle bir sorun yoktu fakat sadece kapanırken falan ekranımın yarısına kadar garip çizgiler ve siyahlık oluyordu hemen kapanıyordu ama bunun sayesinde o sorunda kalktı çok iyi oldu çok sağol:)