VDR nasıl kurulur nasıl derlenir ne yapmak gerek

Başlatan syhsiyah, 16 Temmuz 2010 - 15:59:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kikiri

Alıntı yapılan: syhsiyah - 23 Temmuz 2010 - 17:24:38
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=993837 burdaki yönergeleri takip ettim. akşama sıfırdan kurulum yapıcam tekrar. konsol çıktılarını yazarım.

Oradaki izlediğin yol ubuntu paketlerinde olan vdr;bu yol zahmetlidir uğraştırır...
"Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok, Ne elbiseler gördüm içinde insan yok..."

MEVLANA

syhsiyah

Alıntı yapılan: kikiri - 23 Temmuz 2010 - 21:45:20
Alıntı yapılan: syhsiyah - 23 Temmuz 2010 - 17:24:38
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=993837 burdaki yönergeleri takip ettim. akşama sıfırdan kurulum yapıcam tekrar. konsol çıktılarını yazarım.

Oradaki izlediğin yol ubuntu paketlerinde olan vdr;bu yol zahmetlidir uğraştırır...

peki ne önerirsiniz acaba kayanak koddan mı kurmak gerek açıkcası acemi olduğum için nasıl yapılır nerde yapılır bilmiyorum. konu hakkında bilginiz varsa paylaşabilir misiniz

kikiri

Elbette en iyi olan kaynak koddan derlenmesidir.Kendine göre bir düzen kurabilirsin neyin nerede olduğunu bilirsin ve kolayca müdahale edebilirsin veya plugins ekler tekrar tekrar derlersin...Bilgilerimi paylaşmayı bende isterim ama buna zamanım yok...
İnşaallah uygun bir zamanda burada nasıl yapılacağını adım adım anlatırım...
"Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok, Ne elbiseler gördüm içinde insan yok..."

MEVLANA

syhsiyah

peki hocam derlemenin adımları nedir indirdim diyelim masaüstüne masaüstündeki vdr içine girip make make install komutlarını vememiz yeterlimidir. nasıl yapılır adımlarını anlatırmısınız

kikiri

Elbette; diyelimki /usr/src/vdr-1.7.14 indirdin,vdr içinde plugins/src klasörü var burayada plugins'leri indirdin mesela sc,channelscan,
femon vs, konsolda /usr/src/vdr-1.7.14 burada make komutunu veriyoruz işlem hatasız bitti ise make plugins komutunu veriyoruz buda hatasız derlendi ise make install komutunu veriyoruz.işlem tamamlanmış olur.Ama bu benim anlattığım çok basit sade anlatım vdr'den önce ffmpeg,xine,x264,yasm ve vdr paketleri derlenir kullandığın dvb-s kart nedir gerçi ubuntu tanıyor ama vdr derlerken ben yinede s2-liblianin /usr/src de bulunduruyorum vdr derlemesi için şimdilik bu kadar söyleyebilirim...

MEVLANA

syhsiyah

kullandığım kart skystar 2.6 d ubuntu otomotik tanıyor kartı ffmeg xine bunları depodan indirip kurmamız sorun olurmu acaba

kikiri

Aşağıdakileri aynen uygula...

cd /usr/src
apt-get install -y build-essential
apt-get install -y mercurial cvs subversion git-core libncurses-dev
apt-get install -y autoconf libtool automake pkg-config gettext
apt-get install -y liba52-0.7.4-dev libmp3lame-dev libvorbis-dev zlib1g-dev libpng12-dev libx11-dev libxv-dev libxvmc-dev libasound2-dev libmpcdec-dev
apt-get install -y yasm
apt-get build-dep -y ffmpeg

X264

cd /usr/src
git clone git://git.videolan.org/x264.git
cd x264
./configure --prefix=/usr --enable-pic --enable-shared --enable-pthread --enable-asm --extra-cflags="-mtune=native -march=native -mfpmath=sse -O4 -pipe"
make && make install && ldconfig

FFMPEG

cd /usr/src
svn checkout svn://svn.mplayerhq.hu/ffmpeg/trunk ffmpeg
cd ffmpeg/
./configure --prefix=/usr --enable-shared --enable-gpl --enable-postproc --enable-libmp3lame --enable-libvorbis --enable-pthreads --enable-libx264 --extra-cflags="-mtune=native -march=native -mfpmath=sse -O4 -pipe"

XINE LIB 1.2

apt-get install -y autoconf libtool subversion gettext cvs zlib1g-dev libncurses-dev libxinerama-dev
apt-get install -y libcdio-dev libvcdinfo-dev checkinstall libavcodec-dev libpostproc-dev
cd /usr/src
wget http://www3.mplayerhq.hu/MPlayer/releases/codecs/essential-20071007.tar.bz2
tar xivf essential-20071007.tar.bz2
mv essential-20071007 /usr/local/lib/win32
ln -s /usr/local/lib/win32 /usr/local/lib/codecs
hg clone http://hg.debian.org/hg/xine-lib/xine-lib-1.2
cd xine-lib-1.2
./autogen.sh  --with-external-ffmpeg --disable-dxr3 --enable-w32dll --with-w32-path=/usr/local/lib/win32

MEVLANA

syhsiyah

xine lib kurulumunda şöyle bir hata aldım

root@dell2:/usr/src/xine-lib-1.2# make && make install && ldconfig
Making all in doc
make[1]:`/usr/src/xine-lib-1.2/doc' dizinine giriliyor
Making all in man
make[2]:`/usr/src/xine-lib-1.2/doc/man' dizinine giriliyor
Making all in en
make[3]:`/usr/src/xine-lib-1.2/doc/man/en' dizinine giriliyor
make  all-am
make[4]:`/usr/src/xine-lib-1.2/doc/man/en' dizinine giriliyor
make[4]: `all-am' için hiçbir şey yapılmadı.
make[4]: `/usr/src/xine-lib-1.2/doc/man/en' dizininden çıkılıyor
make[3]: `/usr/src/xine-lib-1.2/doc/man/en' dizininden çıkılıyor
make[3]:`/usr/src/xine-lib-1.2/doc/man' dizinine giriliyor
make[3]: `all-am' için hiçbir şey yapılmadı.
make[3]: `/usr/src/xine-lib-1.2/doc/man' dizininden çıkılıyor
make[2]: `/usr/src/xine-lib-1.2/doc/man' dizininden çıkılıyor
Making all in hackersguide
make[2]:`/usr/src/xine-lib-1.2/doc/hackersguide' dizinine giriliyor
if test x"" = x"yes"; then \
  echo "Please install rsvg."; \
  exit 1; \
fi
if test x"" != x"yes"; then \
  touch architecture.png; \
  sleep 1; \
  touch architecture.svg; \
fi
  exit 1; \
fi
  touch library.png; \
  sleep 1; \
  touch library.svg; \
fi
  exit 1; \
fi
  touch overlays.png; \
  sleep 1; \
  touch overlays.svg; \
fi
  exit 1; \
fi
  touch post_frame.png; \
  sleep 1; \
  touch post_frame.svg; \
fi
make[2]: `/usr/src/xine-lib-1.2/doc/hackersguide' dizininden çıkılıyor
Making all in faq
make[2]:`/usr/src/xine-lib-1.2/doc/faq' dizinine giriliyor
  echo "Please install xmlto."; \
  exit 1; \
fi
  touch faq.txt; \
  sleep 1; \
  touch faq.docbook; \
fi
  echo "Please install xmlto."; \
  exit 1; \
fi
  touch faq.html; \
  sleep 1; \
  touch faq.docbook; \
fi
make[2]: `/usr/src/xine-lib-1.2/doc/faq' dizininden çıkılıyor
make[2]:`/usr/src/xine-lib-1.2/doc' dizinine giriliyor
make[2]: `all-am' için hiçbir şey yapılmadı.
make[2]: `/usr/src/xine-lib-1.2/doc' dizininden çıkılıyor
make[1]: `/usr/src/xine-lib-1.2/doc' dizininden çıkılıyor
Making all in m4
make[1]:`/usr/src/xine-lib-1.2/m4' dizinine giriliyor
make[1]: `all' için hiçbir şey yapılmadı.
make[1]: `/usr/src/xine-lib-1.2/m4' dizininden çıkılıyor
Making all in po
make[1]:`/usr/src/xine-lib-1.2/po' dizinine giriliyor
make[1]: `/usr/src/xine-lib-1.2/po' dizininden çıkılıyor
Making all in misc
make[1]:`/usr/src/xine-lib-1.2/misc' dizinine giriliyor
make[1]: `/usr/src/xine-lib-1.2/misc' dizininden çıkılıyor
Making all in include
make[1]:`/usr/src/xine-lib-1.2/include' dizinine giriliyor
make  all-am
make[2]:`/usr/src/xine-lib-1.2/include' dizinine giriliyor
make[2]: `/usr/src/xine-lib-1.2/include' dizininden çıkılıyor
make[1]: `/usr/src/xine-lib-1.2/include' dizininden çıkılıyor
Making all in lib
make[1]:`/usr/src/xine-lib-1.2/lib' dizinine giriliyor
make[1]: `/usr/src/xine-lib-1.2/lib' dizininden çıkılıyor
Making all in src
make[1]:`/usr/src/xine-lib-1.2/src' dizinine giriliyor
Making all in xine-utils
make[2]:`/usr/src/xine-lib-1.2/src/xine-utils' dizinine giriliyor
make[2]: `all' için hiçbir şey yapılmadı.
make[2]: `/usr/src/xine-lib-1.2/src/xine-utils' dizininden çıkılıyor
Making all in xine-engine
make[2]:`/usr/src/xine-lib-1.2/src/xine-engine' dizinine giriliyor
make[2]: `/usr/src/xine-lib-1.2/src/xine-engine' dizininden çıkılıyor
Making all in audio_out
make[2]:`/usr/src/xine-lib-1.2/src/audio_out' dizinine giriliyor
make[2]: `/usr/src/xine-lib-1.2/src/audio_out' dizininden çıkılıyor
Making all in audio_dec
make[2]:`/usr/src/xine-lib-1.2/src/audio_dec' dizinine giriliyor
/bin/bash ../../libtool  --tag=CC   --mode=compile gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I../../include -I../.. -I../../include -I../../include -I../../src -I../../src/xine-engine -I../../src/xine-engine -I../../src/xine-utils  -I../../src/input -I../../src/input  -I../../lib -I../../lib  -DNDEBUG -D_REENTRANT -DXINE_COMPILE   -O3  -ffast-math -fexpensive-optimizations  -fvisibility=hidden -I../../contrib/libmpcdec   -pipe  -Wall -Wformat=2 -Wno-format-zero-length -Wmissing-format-attribute -Werror-implicit-function-declaration -Wstrict-aliasing=2 -Wchar-subscripts -Wmissing-declarations -Wmissing-prototypes -Wwrite-strings -Wpointer-arith -g  -Wall -Wchar-subscripts -Wnested-externs -Wcast-align -Wmissing-declarations -Wmissing-prototypes -Wmissing-format-attribute -Wno-pointer-sign -Wformat=2 -Wno-format-zero-length -Wstrict-aliasing=2 -Werror=implicit-function-declaration -MT xineplug_decode_mpc_la-xine_musepack_decoder.lo -MD -MP -MF .deps/xineplug_decode_mpc_la-xine_musepack_decoder.Tpo -c -o xineplug_decode_mpc_la-xine_musepack_decoder.lo `test -f 'xine_musepack_decoder.c' || echo './'`xine_musepack_decoder.c
libtool: compile:  gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I../../include -I../.. -I../../include -I../../include -I../../src -I../../src/xine-engine -I../../src/xine-engine -I../../src/xine-utils -I../../src/input -I../../src/input -I../../lib -I../../lib -DNDEBUG -D_REENTRANT -DXINE_COMPILE -O3 -ffast-math -fexpensive-optimizations -fvisibility=hidden -I../../contrib/libmpcdec -pipe -Wall -Wformat=2 -Wno-format-zero-length -Wmissing-format-attribute -Werror-implicit-function-declaration -Wstrict-aliasing=2 -Wchar-subscripts -Wmissing-declarations -Wmissing-prototypes -Wwrite-strings -Wpointer-arith -g -Wall -Wchar-subscripts -Wnested-externs -Wcast-align -Wmissing-declarations -Wmissing-prototypes -Wmissing-format-attribute -Wno-pointer-sign -Wformat=2 -Wno-format-zero-length -Wstrict-aliasing=2 -Werror=implicit-function-declaration -MT xineplug_decode_mpc_la-xine_musepack_decoder.lo -MD -MP -MF .deps/xineplug_decode_mpc_la-xine_musepack_decoder.Tpo -c xine_musepack_decoder.c  -fPIC -DPIC -o .libs/xineplug_decode_mpc_la-xine_musepack_decoder.o
xine_musepack_decoder.c:56:32: error: musepack/musepack.h: No such file or directory
xine_musepack_decoder.c:84: error: expected specifier-qualifier-list before 'mpc_reader'
xine_musepack_decoder.c:125: error: expected '=', ',', ';', 'asm' or '__attribute__' before 'mpc_reader_seek'
xine_musepack_decoder.c: In function 'mpc_reader_get_size':
xine_musepack_decoder.c:168: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'file_size'
xine_musepack_decoder.c: At top level:
xine_musepack_decoder.c:173: error: expected '=', ',', ';', 'asm' or '__attribute__' before 'mpc_reader_canseek'
xine_musepack_decoder.c: In function 'mpc_decode_frame':
xine_musepack_decoder.c:211: error: 'MPC_DECODER_BUFFER_LENGTH' undeclared (first use in this function)
xine_musepack_decoder.c:211: error: (Each undeclared identifier is reported only once
xine_musepack_decoder.c:211: error: for each function it appears in.)
xine_musepack_decoder.c:220: error: implicit declaration of function 'mpc_decoder_decode'
xine_musepack_decoder.c:220: warning: nested extern declaration of 'mpc_decoder_decode'
xine_musepack_decoder.c:220: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'decoder'
xine_musepack_decoder.c:211: warning: unused variable 'buffer'
xine_musepack_decoder.c: In function 'mpc_decode_data':
xine_musepack_decoder.c:272: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'file_size'
xine_musepack_decoder.c:281: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'reader'
xine_musepack_decoder.c:282: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'reader'
xine_musepack_decoder.c:282: error: 'mpc_reader_seek' undeclared (first use in this function)
xine_musepack_decoder.c:283: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'reader'
xine_musepack_decoder.c:284: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'reader'
xine_musepack_decoder.c:285: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'reader'
xine_musepack_decoder.c:285: error: 'mpc_reader_canseek' undeclared (first use in this function)
xine_musepack_decoder.c:286: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'reader'
xine_musepack_decoder.c:303: error: implicit declaration of function 'mpc_streaminfo_init'
xine_musepack_decoder.c:303: warning: nested extern declaration of 'mpc_streaminfo_init'
xine_musepack_decoder.c:303: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'streaminfo'
xine_musepack_decoder.c:305: error: implicit declaration of function 'mpc_streaminfo_read'
xine_musepack_decoder.c:305: warning: nested extern declaration of 'mpc_streaminfo_read'
xine_musepack_decoder.c:305: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'streaminfo'
xine_musepack_decoder.c:305: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'reader'
xine_musepack_decoder.c:314: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'streaminfo'
xine_musepack_decoder.c:315: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'streaminfo'
xine_musepack_decoder.c:324: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'current_frame'
xine_musepack_decoder.c:328: error: implicit declaration of function 'mpc_decoder_setup'
xine_musepack_decoder.c:328: warning: nested extern declaration of 'mpc_decoder_setup'
xine_musepack_decoder.c:328: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'decoder'
xine_musepack_decoder.c:328: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'reader'
xine_musepack_decoder.c:330: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'decoder_ok'
xine_musepack_decoder.c:336: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'streaminfo'
xine_musepack_decoder.c:383: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'current_frame'
xine_musepack_decoder.c:383: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'streaminfo'
xine_musepack_decoder.c:392: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'decoder_ok'
xine_musepack_decoder.c:398: error: implicit declaration of function 'mpc_decoder_initialize'
xine_musepack_decoder.c:398: warning: nested extern declaration of 'mpc_decoder_initialize'
xine_musepack_decoder.c:398: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'decoder'
xine_musepack_decoder.c:398: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'streaminfo'
xine_musepack_decoder.c:409: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'decoder_ok'
xine_musepack_decoder.c:433: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'current_frame'
xine_musepack_decoder.c:433: error: 'mpc_decoder_t' has no member named 'streaminfo'
make[2]: *** [xineplug_decode_mpc_la-xine_musepack_decoder.lo] Hata 1
make[2]: `/usr/src/xine-lib-1.2/src/audio_dec' dizininden çıkılıyor
make[1]: *** [all-recursive] Hata 1
make[1]: `/usr/src/xine-lib-1.2/src' dizininden çıkılıyor
make: *** [all-recursive] Hata 1
root@dell2:/usr/src/xine-lib-1.2#

kikiri

Böyle bir hata alman garip geldi bana synapticden xmlto bunu kur...

MEVLANA

syhsiyah

slmlar herkese x264 kurulumunda aşağıdaki hatayı alıyorum bi önceki pakette yasm kurmuştum oysa sebebi ne olabilir acaba

root@dell2:~/x264# ./configure --prefix=/usr --enable-pic --enable-shared --enable-pthread --enable-asm --extra-cflags="-mtune=native -march=native -mfpmath=sse -O4 -pipe"
Unknown option --enable-pthread, ignored
Unknown option --enable-asm, ignored
Platform:   X86_64
System:     LINUX
asm:        yes
avs:        no
lavf:       no
ffms:       no
gpac:       no
pthread:    yes
filters:    crop select_every
debug:      no
gprof:      no
PIC:        yes
shared:     yes
visualize:  no
bit depth:  8

You can run 'make' or 'make fprofiled' now.
root@dell2:~/x264#

eribol

Ben hata göremiyorum. Son satırda "Artık make veya make fprofiled komutuyla derleme yapabilirsiniz denmiş.

nyavuz

selam,
ben vdr yi kurdum çalışıyor ancak kanala değişemiyorum , kanal listesini göremiyorum ,
Alıntı yapılan: kikiri - 22 Temmuz 2010 - 20:31:14

bahsini ettiğim şey kikiri'nin 3 nolu resimindeki menu, bu menuyü  nasıl görünür ve kullanılabilir kılabilirim?
teşekkürler.

kikiri

http://rapidshare.com/files/414114541/keymap

Bu dosyayı root/.xine/ içine koy...
"m" tuşu menü "c" tuşu kanal listesi gerisini sen bulursun artık....

MEVLANA

nyavuz

Bu dosyayı root/.xine/ içine koy...
kikiri hocam benim root dizininde /.xine adnda bir klasor yok malesef :)
/.local./xine-lib adında bir dizin var  oraya kopyaladım herhangi bir şey değişmedi :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ağustos 2010 - 22:57:02

selam
kikiri  hocam menu , sorunu çözdüm , :D  keymap dosyasının eksikliğiyle beraber birde remote.conf dosyası eksikmiş ,
http://vdr-wiki.de/wiki/index.php/Xineliboutput-plugin#Tastaturbeispiel_.28remote.conf.29_f.C3.BCr_vdr-sxfe_und_vdr-fbfe
ancak şimdi şöyle b,ir problem yaşıyorum kumanda ki tuşları yapılandıramıyorum ,  bu konuda yardımcı olabilirmisiniz
teşekkrler,

kikiri

DVB-S kartın markası ne? O'na göre yardımcı olayım...

MEVLANA

nyavuz

selam, kart skystar hd2 PCI , kumanda ise  TTS35AI modeli http://www.vdr-portal.de/board/attachment.php?attachmentid=6494
şunuda belirteyim  kumanda daha önce çalışıyordu bu bağlantıda http://www.vdrportal.de/board/thread.php?postid=919888  2 nolu mesajda anlatılanları yaptıktan sonra sadece  kumanda  prog+ ve prog- tuşları çalışmaya başladı.
renkli tuşlar çalışmıyor , kontrol ettiğimde kumndadan  kırmızı dan maviye doğru sırasıyla f4 f5 f6 f7 tuşlarına karşılık geliyor ancak vdr bu tuşların fonksiyonlarını klavyeden  f1 f2 f3 f4 olarak çalıştırıyor.
kikiri hocam birde şunu sorayım ,  vdr nin kayıt dizini nerede bulamadım bir türlü :D
teşekkürler

krwlng

Ben derlemeye çalıştığım zaman,

In file included from audio.c:12:
dvbdevice.h:20:2: error: #error VDR requires Linux DVB driver API version 5.0!
In file included from dvbdevice.c:10:
In file included from dvbosd.c:15:
In file included from eitscan.c:13:
In file included from vdr.c:45:
make: *** `.dependencies' dosyası siliniyor
g++ -g -O2 -Wall -Woverloaded-virtual -Wno-parentheses -c -DREMOTE_KBD -DLIRC_DEVICE=\"/dev/lircd\" -DRCU_DEVICE=\"/dev/ttyS1\" -D_GNU_SOURCE -D_FILE_OFFSET_BITS=64 -D_LARGEFILE_SOURCE -D_LARGEFILE64_SOURCE -DVIDEODIR=\"/video\" -DCONFDIR=\"/video\" -DPLUGINDIR=\"./PLUGINS/lib\" -DLOCDIR=\"./locale\" -I/usr/include/freetype2 audio.c
In file included from audio.c:12:
make: *** [audio.o] Hata 1

böyle bir hata ile karşılaşıyorum, depodan kurduğum zaman ise program hiç açılmıyor, hata çıktısı dahi vermiyor öylece bekliyor ben ben terminali kapatana kadar.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

kikiri

Ben WinTV NOVA-HD kullandığım için SkystarHD kumanda ile ilgili bir yorum şimdilik yapamıyorum.
VDR kayıt dizini yazmışsın sanırım bu VDR'yi çalıştıran dosyaları kastediyorsun.Bu dosyalarda
VDR derlediğin klasör içinde "makefile.conf" dosyası var orada nerede oldukları yazılıdır...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ağustos 2010 - 20:59:25

VDR hangi versiyon kullanıyorsun ve patch yaptınmı?

MEVLANA

nyavuz

hayır derleme yapmadım,
vdr  ise  yavdr kaynağından kurdum, https://launchpad.net/~yavdr/+archive/testing-vdr
bu kumanda skystar 2 ler ile de kullanılıyor,  kumanda daki bütn tuşlar çalışıyor, sadece tuş atamada bir problem, var ,
örneğin ses kes me tuşuyla ben menulere giriyorum :D remote.conf dosayasında ses kesme tuşıundaki kodu info tuşuna yapıştırınca bir nevi tuş atama oluyor, ve çalışıyor
ama sorun klavyede olan kumndada olmayan f3 tuşu gibi bir tuşu atamada ortaya çıkıyor.
tekrar teşekkürler kikiri, biraz daha bakınayım, :D bakalım nereye varacaz
teşekkürler

krwlng

Bayağı uğraştım fakat,

krwlng@krwlng-lucid:~$ sudo /etc/init.d/vdr start
Starting Linux Video Disk Recorder: vdr
Searching for plugins (VDR 1.6.0-2/1.6.0) (cache hit): streamdev-server.

bu şekilde çalıştırmayı denediğim halde çalışmıyor. streamdev-server kurulu sistemde.

vdr çalışmadığı için doğal olarak;

krwlng@krwlng-lucid:~$ vdr-sxfe xvdr+udp://localhost
vdr-sxfe 1.0.90-cvs  (build with xine-lib 1.1.16, using xine-lib 1.1.17)

VDR Server: xvdr+udp://localhost

[7475] [vdr-fe]    GNOME screensaver disabled
[7475] [vdr-fe]    Detected 2 CPUs
[7475] [vdr-fe]    Enabling FFmpeg multithreaded video decoding
[7475] [input_vdr] Connecting (control) to tcp://localhost:37890 ...
[7475] [input_vdr] Can't connect to tcp://localhost:37890
[7475] [input_vdr]    (ERROR (xine_input_vdr.c,4960): Operation now in progress)
[7475] [input_vdr] Can't connect to tcp://localhost:37890
[7475] [input_vdr]    (ERROR (xine_input_vdr.c,5384): Operation now in progress)
[7475] [input_vdr] Connections closed.
[7475] [vdr-fe]    fe_xine_open: xine_open("xvdr+udp://localhost#nocache") failed
Error opening xvdr+udp://localhost
[7475] [vdr-fe]    GNOME screensaver enabled

komut çıktısını alıyorum. Var mı bu sorun ile karşılan ve çözen?

nyavuz

krwing, evet aynı hatayı almıştım ,
sudo apt-get install vdr-plugin-xineliboutput
bu paketi kurduktan sonra, hata vermeden çalıştı.
sudo /etc/init.d/vdr restart
ardından şu komutla çalıştırmayı denyin,
vdr-sxfe
paket kurluduktan sonra komut ilk defa verildiğinde benzer hata tekrar oluşmuştu,
vdr-sxfe  komutunu tekrarlayınca çalışmıştı.
sudo /etc/init.d/vdr start
bu komut vdr servislerini başlatmak için , vdr yi çalıştırmak  için değil.

krwlng

@nyavuz,
vdr-plugin-xineliboutput paketini kurduktan sonra çıktı şu şekilde değişti,

krwlng@krwlng-lucid:~$ sudo /etc/init.d/vdr restart
Restarting Linux Video Disk Recorder: vdr - seems not to be running
Searching for plugins (VDR 1.6.0-2/1.6.0) (cache hit): xineliboutput streamdev-server.

vdr-sxfe xvdr+udp://localhost veya vdr-sxfe

çıktılarındaki sonuç bir önceki mesajımdaki ile aynı yani hatalar devam ediyor. ps x çıktısından baktığımda vdr servisinin çalışmadığını gördüm.

nyavuz

vdr-sxfe xvdr+udp://localhost
bukomut vdryi başlatmak için vdr-sxfe  udp ve localhosts adreslerini girmenizi gerektiğini ifade ediyor, olduğu gibi komutu
kullanılmasını belirtmiyor,
komutu şu şekilde verin,
vdr-sxfe xvdr://127.0.0.1:37890
şunuda belirteyim vdr konusunda çok yeniyim , benzer hatayı aldığım için izlediğim çözüm yollarını belirtiyorum ,
ne yazık ki tıkla ileri ileri şekilde kurulamıyor :D
şu dosyaların içeriğini buraya yapıştırın.
/etc/vdr/plugins/plugin.xineliboutput.conf
ve
/etc/vdr/plugins/xineliboutput/allowed_hosts.conf

krwlng

şuan dışarıdayım eve gidince tekrar denerim, aslında kaffeine ile sorunsuz şekilde televizyon izleyebiliyorum fakat vdr çok övdüler bir de onu deneyeyim dedim buralara kadar geldi iş. En azından sorunlarını çözmüş birinden destek almak iyidir diye düşündüm.

nyavuz

vdr övdükleri kadar var, kaffeine ile her kanal değiştiğimde çöküyordu, cpu kullanımı yüzde 30lara çıkıyordu, vdr de ise
kanal geçişleri çok hızlı, ve  cpu kullanımı yüzde 6 yı geçmiyor, kumanda probleminide hal ettiktenm sonra sorun kalmadı,
kumanda da hangi tuşun hangi kodu gönderdiğini bulup saatlerce uğraşarak hal etim, demek istediğim , meşakatli biraz ama
işler yoluna girince tadından yenmiyor,