VDR nasıl kurulur nasıl derlenir ne yapmak gerek

Başlatan syhsiyah, 16 Temmuz 2010 - 15:59:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

syhsiyah

windowstan ubuntuya geçtim pc de skystar 2.6 tv kartım var fakat tv izleyemiyorum. eskiden kde 3 deki kaffeine iyiydi. bi nebze iyiyidi maç esnasında biss şifreleri girip pluginle izliyorduk ama kde4 ait kaffeine berbat bi şey. plugin eklentisi yok. birde VDR var dediler. 10.04 de nasıl kurulur nasıl derlenir. kimse yazmamış. 8.04 için var ama beyazadam isimli arkadaşımıza ait bazı linkler bozuk dolayısıyla kurulmuyor. bilgisi olan ve VDR kullanan varsa bizim gibi acemiler için bi yol yordam gösterebilir mi. sakın depoda var demeyin. denedim oda çalışmadı. eğer çalışıyorsa muhtemelen çalışıyordur ben çalıştıramadım. nasıl oldunu anltsınlar. buraya sadece şurda burda var diye yazı yazmayın gerçek çözümü istiyorum.

yardım eden yada etmeyen tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler....

heartsmagic

Bizler de gerçek hatayı istiyoruz. Çalıştı, çalışmadı değil "çalıştırmayı denedim şu hatayı verdi. Arayüzde bir hata vermedi, uçbirimde denedim o zaman şu hatayı verdi" gibisinden yani. Gerçek hata!

Kusura bakma bunları yazmak istemezdim ancak o kadar itici sormuşsun ki sorunu, bu konuda bilgisi olan bile sana yardım etmekten soğuyacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

syhsiyah

hocam amaç öğrenmek değil mi .... ben burda digital tv kartı olan herkesin sorununu yazdım. beyazadam isimli arkadaşımız 8.04 için ne güzel anlatmış ama konu o kadar eski ki linkler silinmiş. eğer bir bilen varsa depodan resimli veya yazı olarak şöyle kurulur falan tarif etse de benim gibi arkadaşlarda kurabilseler. mesela vdr nereye kurulur. yani masaüstüne indirdiğimiz dosyaya make make install make plugins komutları verdik diyelim. sonra ne yapıcaz. soru soran arkadaşalra depoda var kurun denmiş. peki depodaki vdr için nasıl kurulur. ayarları nasıl yapılır mesela plugins ayarları. nasıl çalıştırılır. ben bunları sordum.  amacım iticilik değildi.
yok burda güç durumda kalmışların sorularına cevap vermek yerine kişilerin yazdığı mesajların sevimliliğne göre cevap veriliyosa KALSIN.

eribol

Ortada hâlâ net bir soru yok. Herkes vdr kullanmıyor.
Alıntı Yapyok burda güç durumda kalmışların sorularına cevap vermek yerine kişilerin yazdığı mesajların sevimliliğne göre cevap veriliyosa KALSIN.
Evet, müşteri yok menfaat yok ne diye itici sorulan sorulara millet kafa yorsun.

Hangi linke baktınız? Nerelerde ne hata aldınız? Neyi yapmak istediğinizde sorun yaşadınız? Ortada sorudan çok serzeniş var.

syhsiyah

sorularımı netleştiriyim o zaman bu kadar çok eleştiri olduna göre hata bende. kabul ediyorum. üsluba biraz daha dikkat edicem.

sorularım
1- sitesinden vdr 1.7.15 indirdim. hangi dizinde kurmalıyım.
2- diyelim ki masaüstünde kurulumu yaptım. make ve make install dedikten sonra kurulumu sorunsuz tamamladım diyelim. çalıştırmak için
ne yapmam gerekiyor.
şimdilik bunlar cevapları alınca diğer sorularımda gelecek
rast gelsin

eribol

Sizin kartınız çalışıyor farzediyorum(umarım doğrudur). Paket yöneticisini açıp vdr diye aratırsanız aslında make ve make install gibi işlemlere ihtiyacınız olmaz. Bir dünya vdr eklentisi mevcut depolarda. Paket Yöneticisini açmak için Sistem->Yönetim-Synaptic Paket Yöneticisi yolu takip edilebilir.

Ancak ben yine de pek tecrübeli olmadığım için bu vdr işlerinin tam olarak nasıl kullanıldığını bilmiyorum. kaffeine veya vdr destekli programların bu eklentileri görmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Yani bir miktar programları kurcalamak lazım.

heartsmagic

@syhsiyah, elbette yazılanların sevimliliğine göre hareket edilebilir, zira sonuç olarak bizler elimizden gelen yardımı yaparız burada. Bazen biliyorsak doğrudan cevaplarız, bilmiyorsak da şurada burada var deriz. Haliyle senin cümleni görünce insanın şevki de kaçar. Neyse, sonuç olarak ortada yardım isteği var.

1. Ben sitesindeki 1.7.15 sürümünü göremedim? http://www.tvdr.de/ 1.6.0 sürümü var.
Kurulum dizini fark etmez. Eğer derleme olacaksa herhangi bir yerde yapabilirsin. Kendisi kurulum aşamasında ilgili yere dosyaları yazacaktır. Fakat ben @beyazadam'ın anlatımına bakıyorum da çok çetrefilli görünüyor. Bu uygulamaya ve işlere aşina birisinin yorum yapması lazım.

2. Çalıştırmak için normalde uygulamanın ismi yazılır bu tarafta. Hatta kendisi menülere girer. Fakat VDR çok amaçlı bir uygulama gibi. Bu nedenle farklı prosedürleri var. Aşağıdaki bağlantıda kabaca bir kurulum ve yapılandırma anlatılmış.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=993837

Eğer İngilizce sorun olursa burada belirt, onun için ayrıca yardımcı olmaya çalışalım.

Not: Derleme ne için gerekli ben de bilmiyorum. Depolarda görüldüğü üzere VDR paketleri var. Yeni sürüm bir yerlerde var da biz göremiyorsak ayrı.

syhsiyah

vdr 1.7.15 sürümü aşağıda hocam sorunsuz kuruyorum ama çalıştırmak için ne yapmam gerek onu bilmiyom detya çıktılarını birazdan veririm. ayrıca
depodaki vdr 1.6.0 kurdum hocam ama çalıştırmak için bişi yapmak gerek bi komut falan menulere vdr gelmiyor. detaylarını paylaşırım. linkide incelicem hocam teşekkür ederim.

heartsmagic

Şuradan bahsediyoruz yani:
http://linuxtv.org/vdrwiki/index.php/Main_Page

1.7.15 zaten geliştirici sürümü diyor. Nasıl kurulur şimdilik bilmiyorum.
Uygulama gördüğüm kadarıyla menülere yerleşmiyor zaten. Verdiğim bağlantıda istemci ile nasıl TV izleneceği de verilmiş.

syhsiyah

heartsmagic

Bir önceki çalıştırma komutu ne diyor?
Çıktıları resim şeklinde verme, doğrudan buraya kopyala ve kod etiketi içine al.

syhsiyah

önceki komut bu hocam yüklemeyi unutmuşum kusura bakmayınız.

sudo /etc/init.d/vdr start
/usr/lib/vdr/config-loader.sh: satır 77: .: /etc/default/vdr: ikili dosya çalıştırılamıyor
Starting Linux Video Disk Recorder: vdr - aborted (to enable the daemon, edit /etc/default/vdr).

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Temmuz 2010 - 22:02:14

gconf-editor ile screensaver ı kapattım vdr ana ekranı geldi no signal yazısı var artık ekranda

heartsmagic

İşte ne yazık ki bu noktadan sonra olay beni aşıyor. Zira ne TV kartım oldu ne de bu tür bir uygulama ile uğraşmadım.
Fakat şunu sorayım /etc/default/vdr dosyasını kendine göre düzenledin değil mi? Orada gördüğün gibi bırakmadın?

syhsiyah

evet hocam verdiğin linkteki gibi düzenledim yalnız user kısmına vdr yazıyorum çalışması için.
kendi kullanıcı adımı yazdığımda etc/default/vdr tekrar düzenlemi söylüyor

heartsmagic

Orada kendi kullanıcın demiş ama. Ayrıca vdr yazarsan, vdr diye bir kullanıcının olması gerekir. Onun da neleri çalıştırabileceği belirlenmelidir sanıyorum. Grup ayarlamaları falan gerekebilir. O konuya hiç değinilmemiş.

syhsiyah

valla önce kendi kullanıcı adımı yazdım olmadı hocam sonra vdr deneyim dedim hata almayı geçtim ama şimdide şöyle bir sorunum var vdr çalışıyor ama no signal yazısı çıkıyor ve menüler veya kanal listeleri çıkmıyor sadece ekranda siyah bir ekran ve no signal yazısı şimdi bunu çözmem gerek sanırım konsol çıktıları aşağıdadır.

xvdr+udp://localhost

[4309] [vdr-fe]    GNOME screensaver disabled
[4309] [vdr-fe]    Detected 4 CPUs
[4309] [vdr-fe]    Enabling FFmpeg multithreaded video decoding
[4309] [input_vdr] Connecting (control) to tcp://localhost:37890 ...
[4309] [input_vdr] Server greeting: VDR-1.6.0-2 xineliboutput-1.0.90-cvs READY
[4309] [input_vdr] Connected (control) to tcp://localhost:37890
[4309] [input_vdr] Connecting (data) to udp://localhost ...
[4309] [input_vdr] Data stream connected (UDP)
[4309] [input_vdr] using custom "no signal" image /usr/share/libxine1-xvdr/nosignal.mpg
[4309] [demux_vdr] Using decoder "libmpeg2" for mpeg2 video
[4309] [demux_vdr] Using decoder "FFmpeg" for H.264 video

Press Esc to exit

heartsmagic

VDR gayet güzel çalışıyor şu an sanıyorum. Ancak kanal listesi hakkında ne yazık ki hiçbir fikrim yok. Ya Wiki'sini kurcalayıp bir şeyler deneyeceksin ya da VDR kullanan birilerini bekleyeceksin.

syhsiyah

klavyeden kontrol etmek istiyorum ama olmadı biraz daha araştırma yapıcam gelişme olursa yazarım olmadı bekleyeceğiz artık.
hocam buraya kadar yardım ettiğin için teşekkür ederim.

heartsmagic

Rica ederim, kaldı ki fazla da bir şey yapmadım ben. Dediğim gibi elimizin altında donanımın kendisi olmayınca denemek de mümkün olmuyor.

kikiri

VDR hakkında maalesef fazla bir yerli kaynak yok.Genelde yabancı formlarda var,burada dil bilmek gerekir ben yaklaşık 5 senedir vdr ile uğraşıyorum
aslında bildiklerimi paylaşmak isterim bu çok güzel olur...şimdilik buna zamanım yok inşaallah uygun bir zaman da resimli olarak kurulumundan çalıştırmasına kadar ayrıntılı bir biçimde anlatırım....

"Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok, Ne elbiseler gördüm içinde insan yok..."

MEVLANA

eribol

Alıntı Yapaslında bildiklerimi paylaşmak isterim bu çok güzel olur...şimdilik buna zamanım yok inşaallah uygun bir zaman da resimli olarak kurulumundan çalıştırmasına kadar ayrıntılı bir biçimde anlatırım....
Ne güzel olur. Mesela wiki.ubuntu-tr.net adresine üye olup yavaş yavaş, zamanınız olduğu müddetçe ekleme yapabilirseniz birçok kişinin hayır duasını alırsınız:)

syhsiyah

Alıntı yapılan: eribol - 22 Temmuz 2010 - 23:23:21
Alıntı Yapaslında bildiklerimi paylaşmak isterim bu çok güzel olur...şimdilik buna zamanım yok inşaallah uygun bir zaman da resimli olarak kurulumundan çalıştırmasına kadar ayrıntılı bir biçimde anlatırım....
Ne güzel olur. Mesela wiki.ubuntu-tr.net adresine üye olup yavaş yavaş, zamanınız olduğu müddetçe ekleme yapabilirseniz birçok kişinin hayır duasını alırsınız:)

al benden de o kadar kaç gündür aynı yerde takıldım kaldım. bugün sıfırdan tekrar bi kurulum yapıcam. bişeyi eksik mi en yapıyorum. vdr açılıyor  no signal yazısı çıkıyor. oysa kanal taraması yaptırdığımda kanalları bulmuştu. sonuna kadar tırmalıcam

kikiri

Alıntı yapılan: eribol - 22 Temmuz 2010 - 23:23:21
al benden de o kadar kaç gündür aynı yerde takıldım kaldım. bugün sıfırdan tekrar bi kurulum yapıcam. bişeyi eksik mi en yapıyorum. vdr açılıyor  no signal yazısı çıkıyor. oysa kanal taraması yaptırdığımda kanalları bulmuştu. sonuna kadar tırmalıcam

VDR'yi nasıl derledin neler kullandın bunları yazarsan yardımcı olurum...
"Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok, Ne elbiseler gördüm içinde insan yok..."

MEVLANA

eribol

Soru sanırım syhsiyah arkadaşa sorulmuş.. Ben de kart yok maalesef.

syhsiyah

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=993837 burdaki yönergeleri takip ettim. akşama sıfırdan kurulum yapıcam tekrar. konsol çıktılarını yazarım.