Ezanvakti 7.0

Başlatan ironic, 28 Temmuz 2010 - 21:56:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

5.2 Çıktı.

Alıntı Yap
    * Vakit ezanları okunurken, betiğin tanıdığı oynatıcıları duraklatma. Öntanımlı olarak kapalı gelmekte.  (desteklenenler: Amarok, Audacious, Aqualunq, Banshee, Clementine, Deadbeef, Exaile, Rhythmbox )
    * Betik  kurulumla birlikte otomatik olarak  başlangıca ekleniyor.
    * Arayüzlerde Güneş doğuş vakti gösterimi
    * Çevrimiçi kuran dinletiminde kullanılan sitenin yaptığı sunucu değişikliği betiğe uygulandı.
    * Kod geliştirmeleri ve küçük hataların düzeltimi

http://distroguide.wordpress.com/2010/11/06/linux-ezanvakti/

reis33

graindor

Arch üzerinde kurdum.ezanvakti -guncelle komutu verdikten sonra ülke ve şehir seçiyorum ancak daha sonra şöyle hata alıyorum[can@archcan ~]$ ezanvakti --guncelle
ezanveri dosyanız güncelleniyor..
/usr/share/ezanvakti/bilesenler/guncelleyici: line 101: html2text: komut yok
Can't locate WWW/Mechanize.pm in @INC (@INC contains: /usr/lib/perl5/site_perl /usr/share/perl5/site_perl /usr/lib/perl5/vendor_perl /usr/share/perl5/vendor_perl /usr/lib/perl5/core_perl /usr/share/perl5/core_perl .) at /usr/share/ezanvakti/bilesenler/ezanveri_guncelle line 21.
BEGIN failed--compilation aborted at /usr/share/ezanvakti/bilesenler/ezanveri_guncelle line 21.

utdmr

Alıntı yapılan: graindor - 31 Ocak 2011 - 20:37:04
Arch üzerinde kurdum.ezanvakti -guncelle komutu verdikten sonra ülke ve şehir seçiyorum ancak daha sonra şöyle hata alıyorum[can@archcan ~]$ ezanvakti --guncelle
ezanveri dosyanız güncelleniyor..
/usr/share/ezanvakti/bilesenler/guncelleyici: line 101: html2text: komut yok
Can't locate WWW/Mechanize.pm in @INC (@INC contains: /usr/lib/perl5/site_perl /usr/share/perl5/site_perl /usr/lib/perl5/vendor_perl /usr/share/perl5/vendor_perl /usr/lib/perl5/core_perl /usr/share/perl5/core_perl .) at /usr/share/ezanvakti/bilesenler/ezanveri_guncelle line 21.
BEGIN failed--compilation aborted at /usr/share/ezanvakti/bilesenler/ezanveri_guncelle line 21.

perl-www-mechanize ve html2text paketlerini kurun depodan.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

graindor

@utdmr ve @ironic . sağolun şimdi oldu işte. Şu terminal ve sizler olmasaydınız ne yapardık bilmem ki  :)

osmancık

Çalışmanız için teşekkürler. Ancak şöyle bir problemim var. Ayar dosyasında ezanveri dosyasının otomatik güncellenmesini açtığımda programı her başllattığımda dosyayı güncelliyor. Tamam güzel birşey ama internet bağlantısı yoksa mevcut ezanveri dosyasını güncelleme denemesinden önce sildiği için vakit bilgileri kayboluyor. Buna bir çözüm getirmeniz mümkün mü?
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

ironic

Alıntı yapılan: osmancık - 29 Mart 2011 - 16:00:17
Çalışmanız için teşekkürler. Ancak şöyle bir problemim var. Ayar dosyasında ezanveri dosyasının otomatik güncellenmesini açtığımda programı her başllattığımda dosyayı güncelliyor. Tamam güzel * bir şey ama internet bağlantısı yoksa mevcut ezanveri dosyasını güncelleme denemesinden önce sildiği için vakit bilgileri kayboluyor. Buna bir çözüm getirmeniz mümkün mü?

Merhaba,

Bu sorun diyanet in sitede yaptığı değişiklikten dolayı oluyor. Periyot olarak varsayılan ay seçiliydi şu an haftalık olarak değiştirilmiş. Betik  ezanveri dosyasında son bir hafta (7 gün) kaldı mı güncellemeye çalışıyor. Bu nedenle her seferinde bu sorun yaşanıyor.

çözüm olarak

sudo gedit /usr/share/ezanvakti/bilesenler/ezanveri_guncelle,

ile ilgili dosyayı açıp

aşağıdaki bölgedeki kırmızı renkli eklemeyi yapın.

Alıntı Yap
$mech->form_name(hesapformu);
$mech->field(sehirler => $sehir);

$mech->set_visible( [ radio => 'AYLIK' ] );
$sonuc = $mech->click_button(value => 'Hesapla');

print $sonuc->content();

osmancık

Teşekkürler şimdi güzel çalışıyor.
Affınıza sığınarak bişey sormak istiyorum. Bu ayar dosyasındaki 0 ve 1 leri neden ters kullanıyorsunuz? Genel kullanımda 0=hayır, 1=evet kullanılıyor.
GUNCELLEME_YAP=0 diyoruz yani GUNCELLEME_YAP=hayır ama güncelleme yapıyor. :)
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

ironic

Alıntı yapılan: osmancık - 30 Mart 2011 - 01:29:05
Teşekkürler şimdi güzel çalışıyor.
Affınıza sığınarak bişey sormak istiyorum. Bu ayar dosyasındaki 0 ve 1 leri neden ters kullanıyorsunuz? Genel kullanımda 0=hayır, 1=evet kullanılıyor.
GUNCELLEME_YAP=0 diyoruz yani GUNCELLEME_YAP=hayır ama güncelleme yapıyor. :)

Betik için karar vermede gerekli olan senaryo, sorgulanan değere atanan rakamın 0 olması . 1' i  karışıklık çıkarmasın diye veriyorum. 2 ,3 .. de olabilir.  :)

syagdiran

Arkadaşlar bu program uzun zamandır aradığım bi program. Ubuntu 11.04'e kurmayı bir türlü başaramadım. Acaba kurabilen var mı?

aklan

Ben 10.04 LTS üzerine kurup çalıştırdım.

Öncelikle şu komutla gerekli paketleri kurmanız gerekiyor:
sudo apt-get install fakeroot patch git-core libdigest-sha1-perl liberror-perl yad

Daha sonra indirdiğiniz mkdeb dosyasına program gibi çalıştırılabilme izni verip dosyayı çalıştırın. Dosyayı indirdiğiniz dizinde *.deb uzantılı bir dosya oluşacaktır. Bu dosyayı Ubuntu Yazılım Merkezi ile açıp kurun.

Programı klasik GNOME menüsündeki Donatılar'da bulabilirsiniz. Kolay gelsin.

syagdiran

Benim gördüğüm sadece mkdeb isimli bir dosya var siteden indirilen. Başka bişey yok.

aklan

Öncelikle bir önceki iletimde verdiğim komutlarla gerekli paketleri kurun, daha sonra indirdiğiniz dosyayı çalıştırın. Siteden indirdiğiniz dosya kurulum dosyalarını otomatik olarak İnternet'ten indirecektir.

syagdiran

Dediklerinizi yaptım ama bişey olmadı.
Dosyayı indirdiğiniz dizinde *.deb uzantılı bir dosya oluşacaktır. Böyle bir dosya filan yok.

aklan

Tam olarak nerede takıldınız? Şu ana kadar hangi işlemleri yaptığınızı anlatabilir misiniz?

syagdiran

Dediğiniz paketleri Uçbirimden çalıştırdım ve kurdum. mkdeb isimli dosyayı pragramın indirme linkinden indirip söylediğiniz gibi Kendiliğinden çalışacak şekilde çalıştırdım. Bu kadar.

aklan

Bir de uçbirimden çalıştırmayı dener misiniz? Öncelikle cd komutuyla dosyayı indirdiğiniz dizine geçin. Örneğin,
cd /home/aklan/Masaüstü

Sonra dosyayı çalıştırın:
./mkdeb

Daha sonra dosyaların İnternet'ten indirilmesini ve *.deb dosyasının oluşmasını bekleyin. Eğer bir hata iletisi görürseniz buraya kod olarak yapıştırın.

syagdiran

sevket@Sevket:~$ cd /home/sevket/Masaüstü
sevket@Sevket:~/Masaüstü$ ./mkdeb
bash: ./mkdeb: Erişim engellendi
sevket@Sevket:~/Masaüstü$

slarikan

mkdeb dosyasını normal kullanıcı olarak masa üstüne koydunuzmu? sağ tıklayıp özellikler - izinlerden çalıştırılabilir yaptınızmı?

Ben az önce söylenenleri uygulayıp 11.04 de kurdum

aklan

@slarikan'ın dediği gibi dosyayı çalıştırmadan önce şunu yapmanız gerekiyor:

syagdiran

Alıntı yapılan: aklan - 02 Temmuz 2011 - 09:52:39
@slarikan'ın dediği gibi dosyayı çalıştırmadan önce şunu yapmanız gerekiyor:

Bu işe yaradı ve programı kurdum. Çok teşekkür ederim. Yalnız program arkaplanda çalışıyor mu acaba? Unity Üst çubukta simgesi yok.

Shamata

başlangıçta çalışan programlar kısmına eklemeniz gerekiyor. komut yerine ezanvakti yazın ve bilgisayarı yeniden başlatın. dikkatlice okursanız zaten onceki sayfalarda bu yazıldı.

Mitsukuni

11.04 için bir şey diyemeyeceğim ama önceki sürümlerde de arkaplanda çalışıyor ancak bildirim alanında görünmüyordu. Sanırım bu hususta bir değişiklik olmamıştır.

empax

Emeginize saglik. Gercekten guzel olmus. :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

osmancık

kde kullanıyorum. 5.3 deyken bildirim alanında baloncuk olarak ezan vaktinde bildirim yapıyordu. 5.4 e geçtim bildirimler çalışmıyor.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`