Linux kullanmak istiyorum

Başlatan abdullahaydin, 27 Ağustos 2012 - 22:27:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

speakerXXL

abdullahaydin

Teşekkürler. Linuxun bütün komutlarının bulunduğu bir arşiv yok mu ? Türkçe yoksa ingilizce olabilir öncelik türkçe.

arpia

abdullahaydin

Ne yazık ki açılmadı ya unable to boot gibi bişeyler çıkıyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Eylül 2012 - 13:47:28

This kernel requires the following features not present on the CPU:pae

Unable to boot - please use a kernel appropriate for your cpu.

if

@abdullahaydin, kullandığınız işlemcinin pae özelliği olmadığından kurmaya çalıştığınız dağıtımla beraber gelen çekirdeği çalıştıramamışsınız. Hangi dağıtımı deniyorsanız pae olmayan çekirdekli bir stürünü vs. bulmalısınız.

abdullahaydin

Hmm pae veya paesiz diye ayırmamışlar. Peki kendime özel bişey yapmak istesem bu nasıl olur az biraz konsol uçbirim kullanabiliyorum ?

if

@abdullahaydin, kendinize özel bir şey derken Gentoo, Arch gibi bir dağıtımdan mı bahsediyorsunuz? Bir önceki iletilerinizden Slax kurmak istediğinizi çıkardım. Buraya göre pae çekirdekli Slax 6.2 sürümüyle beraber gelmiş. Bundan önceki sürümler pae'siz olmalı yorumunu yapabiliriz. Siz hangi sürümü kurmak istediniz?

http://www.slax.org/forum.php?action=view&parentID=38837

abdullahaydin

Tam üstüne bastınız 6.2 denedim. Gentoo nedir bilmiyorumda küçük boyutlu sadece. Kendim kerneli çekirdeği derlesem kalıp filan çıkmıyor herhalde herhangi bir dağıtımı kullanırım. Bana sadece uçbirimle internetimi tanısın o kadar yeter.

if

O zaman 6.2 sürümünden önceki bir sürümünü bulmanız gerek eğer Slax kullanmak istiyorsanız. Bu[1] başlığımızda Slax gibi ufak boyutlu dağıtımlar önerilmiştir. Bulmak için konunun biraz içlerine dalmanız gerekebilir. İştediğiniz işlemler için ne çekirdek derlemeye ne de Gentoo gibi dağıtımlara gerek var. Uygun bir dağıtım bulunur.

[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29810.0

abdullahaydin

İstediğim gibi bişey yok. Artık aramıycam.

arpia

Nasıl yok ben anlamadım :) İstediğiniz şeyi teorik olarak her dağıtımda bile yapabilirsiniz.
Ama illa kurulumdan istiyorsanız kurun ArchLinux'ü olsun bitsin.

heartsmagic

Son kez yorum yapmış olayım, zira en az üç farklı kişi tekrar ve tekrar aynı şeyi öneriyor, karşı taraf önerileri değerlendirmiyorsa dördüncü ancak gereksiz olacaktır.

Profesyonel olmak istemiyorsun fakat belirli bir seviye bilgiyi gerektiren işlerin peşindesin.
Linux tecrüben çok az fakat belirli bir bilgiyi gerektiren işleri yapmaya çalışıyorsun.

Ubuntu'da uçbirim yok mu? Var.
Ubuntu'da istediğin şey yapılamıyor mu? Yapılabiliyor.

Farklı bir arayış ihtiyacı neden? Cevap istemiyorum. Henüz bazı şeyler için çok erken...
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

arpia

openSuSE ile kurulumda ihtiyacınız olanları seçip ona göre kurabilirsiniz. Minimal kurulum yapabilirsiniz.
Yada Slackware kuralabilirsiniz. S

abdullahaydin

Esasen dediğin gibi, ben biraz daha kişiselleştirme arıyorum. Arch Linux kurulumunu izledim ama en son kurulum dosyasını indirdiğimde internetteki gibi kurulum yardımcısı çıkmıyor sanırım herşey kodlarla hallediliyor yada bu yükleyici var ama ben bilmiyorum ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Eylül 2012 - 22:33:01

Kurmak istediğim Arch Linux kalıbı 07.09.2012 tarihinde yayınlanmış. Önceki versiyonlarında /arch/setup yazılıyor ama bu versiyonunda bu komut çalışmıyor ve yükleyicide açılmıyor.

if

abdullahaydin

Aslında kurulum adımları basit fakat bu versiyona sanırım böyle birşey eklememişler. Bende bir önceki versiyonu kurarım virtualboxtan ve neler yapabildiğime bakarım. Bu indirdiğim kararlı mı peki ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Eylül 2012 - 22:49:22

https://bugs.archlinux.org/task/31022

Burada yer alan nedir ? Acaba /arch/setup ile açtığımızı mı açıyor buradaki komut ? Denedim olmadı ingilizcem az olduğundan çeviremedimde yardımcı olur musunuz ?

if

@aldullahaydin, konu farklı bir yere kaydı şu an.

Arch .iso'sunu indirdiyseniz başka bir şeye gerek yok kurulum için. O böcekle ne işiniz var anlamadım.

abdullahaydin

Nasıl yani ? Böcek ney ve başka birşeye gerek yok derken ? Ben o kurulum yapılandırmasını açsam yeterli bütün adımları geçebilirim. Ama onu açamıyorum.

if

@abdullahadin, kalıbı cd ya da usb'ye yazdırdınız mı? O cd ya da usb ile bilgisayarı başlattınız mı?

abdullahaydin

Virtualbox üzerinden deniyorum şu anda. Sıkıntı burada mı ?

if

Virtualbox ile .iso'yu çalıştırabildiniz mi? Hangi sürümü kurmaya çalışıyorsunz?

abdullahaydin

Evet çalıştı. 07.09.2012 Sürümünü kurmak istiyorum.

if

O zaman Arch-tr'deki anlatımı sırayla takip etmeniz gerek. Meselâ loadkeys trq komutunu verdiniz mi?

abdullahaydin

Evet. Ama komutlu sistemi ben başaramam kurulum resimlerinde gördüğüm gibi yardımcıyı kullanarak kurmak istiyorum ben.

if

@abdullahaydin, tecrübelerime itimadınız varsa Arch kurulumundan vaz geçin. İstediğiniz sistemi elde etmek için çok daha kolay yöntemler varken boş yere bir sürü vakit öldüreceksiniz. Kurmaya çalıştığınız sürümde yardımcı olacak bir uygulama yok. Eski sürümlerde var. İş kurulumla da bitmiyor. Hem bol bol okumanız gerek Arch kullanmak için vs.