[Çeviri Anketi] 'Heads-Up Display' kavramının Türkçe karşılığı ne olmalı?

Başlatan hasanyılmaz, 30 Nisan 2012 - 23:48:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

'Heads-Up Display' kavramının Türkçe karşılığı ne olmalı?

Akıllı Seçke
15 (51.7%)
Başüstü Göstergesi
6 (20.7%)
Hızlı Arama
4 (13.8%)
İşlev Seçkesi
4 (13.8%)
Uygulama Seçkesi
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 29

Oylama kapandı: 05 Mayıs 2012 - 14:03:17

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: serenler - 02 Mayıs 2012 - 00:20:16
http://tureng.com/search/heads-up%20display

Tureng sözlükte aynı kavramın çevirisini paylaşmışsınız. Ancak kullanıldığı alanlar farklı. Arabalarda yağının, suyunun, devrinin, hzınının durumu gösteriliyor. Öğelerin durumunu öğrenmemize yarayandır gösterge. Ubuntu'da kullandığımız HUD'nin gösterge olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

aurora

@alquirel,
Alıntı yapılan: alquirel - 01 Mayıs 2012 - 16:20:02bu örneği sunmanız bana hakaret özelliği taşımakta.
Size hakaret ettiğim falan yok. Konuyu bu boyuta taşımanıza anlam veremedim. Siz kendi düşüncenizi savunuyorsunuz, ben kendi düşüncemi savunuyorum ve bununla örtüşen örnekler veriyorum. Hepsi bu. Eğer tartışma sırasında verilen örnekler karşıt düşünceye sahip kişi tarafından düşünülemeyeceğini ifade ediyorsa zaten tüm insanlık bu güne kadar tartışırken karşıt düşünceye sahip olan insanlara hakaret etmiştir. Ama böyle bir şey yok.
Alıntı Yapsanki ben o kadar cümleyi dört teker bi direksiyonun otomobil ettiğini ispatlamak için yazmışım.
Sizin de üstün bir kavram olarak kabul ettiğiniz aklı, maddesel olarak otomobil şeklinde tanımladığımızda ve aklın özelliklerini de otomobili bir araya getiren parçalar olarak kabul ettiğimizde, evet siz dört teker bir direksiyonun otomobil ettiğini, en azından otomobil olarak tanımlanabileceğini ispatlamaya çalışıyorsunuz. Bu durumda yaptığınızla söylediğiniz tezat oluşturuyor.
Alıntı YapOtomobile haksızlık yapmış olmayız, resmen saçmalamış oluruz.
Yukarıdaki çıkarımlarla devam edersek otomobili akıl, otomobilin parçalarını da aklın özellikleri şeklinde kabul edersek dört teker bir otomobil etmediğine göre (HUD'un özellikleri aklın özelliklerini karşılamadığına göre) sizin cümlenizle evet haksızlık etmiş olmazsınız resmen saçmalamış olursunuz.
Alıntı YapBiz HUD'da mevcut olan aklın, ona akıllı demeye yetip yetmeyeceğini tartışırken
Evet biz zaten bunu tartışıyoruz. En azından ben bununla ilgili cümleler kurup düşüncemi savunuyorum.
Alıntı Yapsiz beni otomobil olamayacak miktarda öğeye otomobil demeye uğraşmakla lanse ediyorsunuz.
Hayır ben sizi bir uğraşla ilgili lanse etmiyorum. Aksine siz kendiniz zaten lanse edildiğinizi savunduğunuz şekilde davranıyorsunuz.

Tekrar toparlayayım. Ne sizi tanıyorum ne de fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve bakış açınızı biliyorum. Bu durumda size hakaret edecek kişilik özelliklerini taşıyor olsam zaten bu kadar açıklamalı ve örnekli cümleler kurmak yerine direkt olarak hakaret ederim. Ama ortada hakaretin h'si yok. Ben sadece düşüncelerime somut örnekler vererek cümlelerimi daha anlaşılır kılmaya çalışıyorum. Sonuçta burada sadece size değil genel olarak tüm kullanıcı ve misafirlere de hitap ediyorum. O yüzden ne yazacağımı ince eleyip sık dokuyorum. Ya da en azından buna elimden geldiği ölçüde çabalıyorum. Durumu ve cümlelerinizi göz önünde bulundurduğumuzda ise varacağımız sonuç sizin bana iftira atmış olduğunuzdur. Bu durumda bana bu konuda bir özür borçlusunuz.

Elimden geldiğince aklın mevcut metalarla/ürünlerle kıyaslandığında üstün bir yapısı olduğunu, bir ürüne/yapıya akıllı diyebilmemiz için aklın özelliklerinin çoğunu bünyesinde toplamış olmasını ve HUD'un yapısının bu özelliklerin neredeyse hiç birini barındırmadığını anlatmaya çalıştım. Alt tarafı üzerinde işlem yaptığımız yazılımın işlevlerine kolay ulaşmamızı sağlayan bir uygulama olarak karşımıza çıkan HUD'a akıllı kavramını yüklemeye çalışmak daha önce de belirttiğim üzere ''akıl'' kavramına haksızlık olur. Sizin cümlenizle resmen saçmalık olur. Eğer sizin savunduğunuz şekilde düşünürsek ve her an elimizin altında olan ve belli özellikleri olan bir şeye akıllı kavramını giydirirsek şimdiki dokunmatik telefonları es geçip 10 yıl önceki telefonları bile akıllı kavramını hakeden bir yapıya büründürebiliriz. Buradan da şu sonuç çıkar, akıl çağa ve mevcut koşullara göre değişken midir? Bu da ayrı bir tartışma konusu olur.

Sonuç olarak ben size ne hakaret ediyorum, ne de sizin düşüncenizi yargılıyorum. Sadece savunduğunuz şeyleri somut örneklerle çürütmeye ve kendi düşüncelerimi somut örneklerle desteklemeye çalışıyorum. Bir başka deyişle ben tartışma adabına uygun hareket etmeye çalışarak konu üzerinde en doğru sonuca ulaşmaya çalışıyorum. Eğer siz de bu şekilde düşünüyorsanız tartışmaya elbette devam edebiliriz.

hasanyılmaz

@alquirel ve @aurora

Çeviri konusunda yorumlarınız bittiyse özel ileti yazarak tartışmanıza devam etmeniz daha uygun olur..

aniceman

arkadaşlar dash la ilgili konuda @heartsmagic in de değindiği üzere anketler hatalı açılıyor gibi. görünen o ki 2 kelimeden oluşan çevirilere ilişkin anketler açılmakta lakin seçenekelre tüm kombinasyonlar eklenmiyor. bu da oylamaları hatalı hale getiriyor.
bu anket için elde ne var
Alıntı YapAkıllı
Başüstü
Hızlı
İşlev
Uygulama

Alıntı YapSeçke
Gösterge
Arama

ben ilk kelime için başka, 2. kelime için başka bir kelimeyi seçmek istiyorum belki. ya da ben ilk kelimeyi kestiremedim ama 2. kelimenin secke olmasını istiyorum bu nedenle sadece secke gecenlerden birine belki de başüstü nü daha uygun gördüğüm halde oy veremiyotum. bunun yerine secenekler tüm kombinasyonlar belirlenip açılırsa daha uygun olur sanırım.
Alıntı Yap
Akıllı Seçke
Akıllı Gösterge
Akıllı Arama
Başüstü Seçke
Başüstü Gösterge
Başüstü Arama
Hızlı Seçke
Hızlı Gösterge
Hızlı Arama
İşlev Seçkesi
İşlev Göstergesi
İşlev Arama
Uygulama Seçkesi
Uygulama Göstergesi
Uygulama Arama

Bir de Başüstü nden ziyade Başucu kelimesi daha uygun olmaz mı?
Başucu Seçke
Başucu Gösterme
Başucu Arama şeklinde?
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

heartsmagic

Benim itirazım bu yönde değildi ama :) Ben "menü->seçke" meselesinin güme gitmemesini istemiştim. Anketler bu konunun konuşulduğu başlıktan edinildi, kısacası önerileri oradan aldık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aniceman

orada açıkça bahsettiğin menu kavramını istemiyorum un yanısıra değindiğin "seçke seçeneklerinin birden fazlaolması oyları bölüyor" (tam ifade bu olmayabilir) ifaden vardı diye anımsadığım için ismine yer verdim. yanlış anladımsa adına yanlış bir ileti girmiş oldum, kusura bakma.
lakin ben bahsini ettiğini sandığım şeyin burada da olduğunu sanıyorum =)

dipnot: çeviri tayfası arkadaşlar ve formu daha sık takip eden arkadaşlar neyin nerden , hangi konudan geldiğini çok kolay anlıyorlardır muhtemelen lakin benim gibi her bölüme tek tek değil de son yazılan mesajlardan foruma bakanlar o konuları kaçırmakta. eskiden anketin son halinin nerden, hangi başlıktan geldiğine ilişkin bağlar olurdu. herhangi bir nedenden ötürü mü sonlandı bu güzel davranış, yoksa eringenlik mi başladı yaza girerken =)

heartsmagic

"seçke" ikiye bölününce kuvveti azalıyor diye düşündüğüm için ben itiraz etmiştim :)

Klasik anketlerimizde bağlantıları veriyoruz, bu çeviri için yapıldı istek üzerine değil. Çevirilerle ilgili bölümümüzde mevcut sabit ve kilitli başlığımız.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=19110.0
Sonlara doğru bakılabilir.

aniceman

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Mayıs 2012 - 17:52:50
"seçke" ikiye bölününce kuvveti azalıyor diye düşündüğüm için ben itiraz etmiştim :)

Ee burada da üçe bölünüyor  ???  :)

heartsmagic

Ama "menü" yok :) Benim oradaki derdim illa seçke olsun değil, madem öyle bir şey seçilecek "menü" yerine bulunan o güzel karşılık kullanılsın. Anketten tutup da Başüstü Göstergesi ya da Hızlı Arama çıkarsa itirazım olmaz. Orada üç şık vardı, ikisi "seçke"li biri "menü"lüydü.

aniceman

son 3 mesajımdaki şahsım dışındaki kişlere ait olduğunu ileri sürdüğüm ifadelerin mesajlarımdan çıkarılmasını ve bu düşüncelerin sadece benim hayal ürünüm olduğunun mahkemece kabulünü istiyorum sayın juri :P
meali: anladım, affola :)

dipnot: #28. mesajdaki diğer görüşlerim hala sabittir, sadece tartışılan başlıkları kaçırmışız...

alquirel

Dünkü toplantıda Mark Shuttleworth, 12.10'daki HUD denilen şeyin neye benzeyeceğinden bahsetmiş.

Alıntı Yap
developers will be able to start 'wrapping dialog boxes and toolbars' in it

Yani, iş sadece menü olmaktan da çıkıp, menülerle açılan pencerelerin ve araç çubuklarının yerini almaya göz dikmiş bir HUD var karşımızda aslında. Resimde de görüldüğü üzere, GIMP uygulamasında HUD aracını kullanarak "Drop Shadow" menüsüne ulaşılmış, ulaşmakla kalınmamış, GIMP'te gölge ayarlarının yapıldığı pencere de yerini HUD'a bırakmış :)

Bu durumda, bence olayı farklı bir açıdan ele almaya başlamak gerek.

Bence, olay akıl olayı olmaktan çok, artık beceri yetenek olayına dönecek. (on parmağında on marifet hesabı)
İşlevi de "menü" olmaktan çıkıp, başlı başına bir araca dönüşecek gibi duruyor.

Hâliyle, HUD'a şu an "akıllı seçke" desek bile, ileride bu ifadeyi değiştirmeye şiddetle ihtiyaç duyacağız sanki.

decent

Alıntı yapılan: alquirel - 09 Mayıs 2012 - 01:05:21
...

Hâliyle, HUD'a şu an "akıllı seçke" desek bile, ileride bu ifadeyi değiştirmeye şiddetle ihtiyaç duyacağız sanki.

Haklısın: >> https://wiki.ubuntu.com/Unity/HUD

Alıntı YapThe HUD is a way for you to express your intent and have the application respond appropriately. We think of it as "beyond interface", it's the "intenterface". This concept of "intent-driven interface" has been a primary theme of our work in the Unity shell, with dash search as a first class experience pioneered in Unity. Now we are bringing the same vision to the application, in a way which is completely compatible with existing applications and menus.

hasanyılmaz

@alquirel

Bunlar genel olarak bildiğimiz şeyler zaten. Yenilik olarak Gimp'in gölge özelliği var. Çok da güzel durmuş. Araç çubukları ve bildirim iletileri de eklenecekmiş. Seçke akıllanıyor sanki. :)

@decent

Görsel oldukça açıklayıcı, anlatımlarda kullanmak için böyle bir şey aramıştım.

alquirel

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 09 Mayıs 2012 - 02:48:19
Seçke akıllanıyor sanki. :)

Akıllandığı veya daha doğru ifadeyle yeteneklendiği kesin de, "seçke" olarak kalacağından şüpheliyim bu durumda :D

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: alquirel - 09 Mayıs 2012 - 03:00:55
Akıllandığı veya daha doğru ifadeyle yeteneklendiği kesin de, "seçke" olarak kalacağından şüpheliyim bu durumda :D

Ben şüpheli değilim. Seçke özellikleri güçlenecek hatta. ;)