Kısıtlanmış Ek Sürücüler Uyarısı

Başlatan Barış Can, 20 Temmuz 2012 - 15:32:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Barış Can

Selamlar,

Kurulumu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdikten sonra, bir uyarı geldi "Kısıtlanmış sürücüleriniz var, lütfen etkinleştirin." tarzında. Kurmak istiyorum, sanırım ekran kartı ile ilgili bir şeyler olsa gerek. Fakat, ben bunlardan herhangi birini her kurduğumda öncelikle "Kurulum başarısız" hatası alıyorum. Bir ihtimal bazen kuruluyor biri.

Sorun şurada; ben bunları kurarken, başarısız olsa da olmasa da, sürücüleri etkinleştir dediğim vakitten itibaren bilgisayarı bir kez daha açamıyorum. Açtığımda "SINIR DIŞI" hatası veriyor siyah ekran üzerinden. Sanırım bu sürücülerin yüklenmesi çözünürlüklerle oynuyor. Mecburen ubuntuyu yeniden kuruyorum, en baştan.

Yardımcı olabileceğinizi düşünüp açtım, bunları kursam, bir yararı var mı? Ya da neden kurulmuyorlar bunlar?

Bilgi alabilirsem memnun olurum, teşekkür ederim.

Bu arada, resmi koymayı unutmuşum; ek sürücüler hakkında.

» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

cagriemer

Ekran kartinizin modeli nedir? AMD'nin sahipli suruculeriyle duzgun calisip calismadigini kontrol etmek gerek.

Barış Can

Alıntı yapılan: cagriemer - 20 Temmuz 2012 - 17:22:59
Ekran kartinizin modeli nedir? AMD'nin sahipli suruculeriyle duzgun calisip calismadigini kontrol etmek gerek.

Selamlar, ekran kartı modelimi tam olarak bilmediğimden ufak bir araştırma yaptım, sanıyorum lspci | grep VGA komutu ile öğrenilebiliyormuş, böyle bir çıktı aldım;

ryuroot@ryuzaki:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Cedar PRO [Radeon HD 5450]

» kişisel blog.

cagriemer

Sadece ikinci siradaki surucuyu kurdugunuzda da sorun yasiyor musunuz?

Barış Can

Hangisini kurarsam kurayım, yeniden başlattığımda "Sınır dışı" uyarısı verecek, denedim. :)
Belki bir çözümü yoktur, bilmiyorum fakat sormazsam rahat edemezdim açıkçası, öylece durması hoşuma gitmedi pek.
» kişisel blog.

cagriemer

Onceki bir kurulum denemesinden arta kalmis sorunlar olabilir. fglrx suruculerini tamamen kaldirdiginiza emin olduktan sonra tekrar deneyelim diyecegim ama ayni sorunu yasamayacaginizin garantisini veremiyorum. Gerci kurtarma kipinde acip suruculeri kaldirabiliriz ama aginiz kablosuz ise orada da baglanti icin biraz ugrasmak gerekebilir.

Barış Can

İlginiz için teşekkür ederim @cagriemer; izninizle bir soru daha soracağım,

Bu sürücülerin yüklenmemesi herhangi bir sorun doğurabilir mi gelecekte?
» kişisel blog.

if

@Ryuzaki, yüklemezseniz bir sorun oluşturmaz. Benim de kullandığım açık kaynak sürücüyü kullanıyor olursunuz. ATI'nin sağladığı sürücüyü kurmayı denediniz mi?

uname -a ne diyor?

Barış Can

Selamlar, @if;

ryuroot@ryuzaki:~$ uname -a
Linux ryuzaki 3.2.0-26-generic-pae #41-Ubuntu SMP Thu Jun 14 16:45:14 UTC 2012 i686 i686 i386 GNU/Linux

Çıktı bu şekilde.

ATI'nin sağladığı sürücü hakkında pek fikrim yok, mazur görün. :)
» kişisel blog.

if

@Ryuzaki, burada[1] anlatılıyor. "2.2.0 - ATI resmi sistesinden sunulan ikili dosyalar:" başlığı altındakileri uygulayacaksınız ama en güncel sürücüyü indirin. Yalnız yine sonuç almayabiliriz. ATI'nin 5000 olan kartları sorun çıkarıyor.

[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30785.0

Barış Can

Peki yine "Sınır dışı" uyarısı alma ihtimalim var mıdır?
» kişisel blog.

if

Olabilir @Ryuzaki. Bu sınır dışı İngilizce olsa gerek. Sanırım siz Türkçe'ye çevirdiniz. Aldığınız hatanın aslı nedir? "out of sync" mi?

Barış Can

Hayır, Vestel monitör kullanıyorum ve Simsiyah bir ekranda "SINIR DIŞI!" yazıyor.
» kişisel blog.

cagriemer

if zaten yazmis acik kaynak suruculerle kullanmanizin hicbir zarari olmaz. Ben ek olarak bir sey daha sormak istiyorum. Grub menusune kadar gelebiliyor muydunuz sahipli suruculerden herhangi birini kurdugunuzda?

Barış Can

Alıntı yapılan: cagriemer - 20 Temmuz 2012 - 20:55:49
if zaten yazmis acik kaynak suruculerle kullanmanizin hicbir zarari olmaz. Ben ek olarak bir sey daha sormak istiyorum. Grub menusune kadar gelebiliyor muydunuz sahipli suruculerden herhangi birini kurdugunuzda?

Hayır @cagriemer, şu 5 nokta'yı bilirsiniz ubuntu açılırken olan, ona gelemiyordum bile. Yani o başlayacakken, sınır dışı oluyordu sistem. Hatırladığım kadarı ile, öyleydi evet.
» kişisel blog.

burk

@Ryuzaki bahsettiğiniz  uyarı sanırım Ubuntu sisteminin verdiği bir hata değil, anlaşılan o sürücüleri kurduğunuzda bilgisayar ekran kartını görmüyor ve monitör sanki bilgisayara bağlı değilmiş gibi bir uyarı veriyor.

Barış Can

Selamlar, @burk; Fakat kafama takılan sorun ATI Windows Driver yükleyince, win7 kullanırken sorunsuz olarak ekran kartını görebiliyordu.

Neyse, eğer kullanmadığın takdirde herhangi bir sorun teşkil etmez diyorsanız, bunları kurmama gerek yok sanıyorum, neye yaradığını bile bilmiyorum sadece öğrenmek istedim açıkçası neden bu hatayı veriyor diye.
» kişisel blog.

decent

@Ryuzaki, açık kaynak sürücü ile ses, ısınma ve verim düşüklüğü gibi sorunlar yoksa mesele yok.
Sahipli sürücü yüklemek için 32 bit yerine 64 bit sistem yükleyerek Ubuntu tarafından sağlanan depodaki sürücüleri kullanabilirsin.

Barış Can

Seste herhangi bir problem yok, ısıda da öyle. Videolarda zaman zaman nadiren kasmalar oluşabiliyor onun dışında önemli bir problem yok @decent, teşekkür ederim.

Son bir soru ile rahatsız edeceğim, açık kaynak sürücüsünden kastınız nedir, çünkü ben bu sisteme herhangi bir sürücü yüklemedim, ubuntu kurulurken mi geliyor?
» kişisel blog.

decent

Evet, açık kaynak sürücü sistem ile birlikte gelendir.

lscpu | grep CPU

çıktısı nedir ?

decent@precise:~$ lscpu | grep CPU
CPU op-mode(s):        32-bit, 64-bit
CPU(s):                3
On-line CPU(s) list:   0-2
CPU family:            16
CPU MHz:               800.000
NUMA node0 CPU(s):     0-2
decent@precise:~$

Çıktıdaki ilk satır
ise 64 bit Ubuntu ve sahipli (kapalı kaynak) ATI sürücüsü öneriyorum.

Barış Can

Alıntı yapılan: decent - 20 Temmuz 2012 - 21:23:41
Evet, açık kaynak sürücü sistem ile birlikte gelendir.

lscpu | grep CPU

çıktısı nedir ?

@decent;

ryuroot@ryuzaki:~$ lscpu | grep CPU
CPU(s):                4
On-line CPU(s) list:   0-3
CPU family:            6
CPU MHz:               1600.000

Çıktı bu şekilde.
» kişisel blog.

decent

Konuyu ATI bölümüne alarak oradan devam edelim.

Kart resmi olarak desteklenen Catalyst modelleri arasında yer alıyor.

Alıntı yapılan: http://wiki.cchtml.com/index.php/HardwareOfficially Supported (Catalyst & Open Source)

The following hardware is supported by current releases of the Catalyst/fglrx driver. Open source drivers will work as well. Note that RadeonHD 6xx0 chips will need kernel 2.6.38 for open-source mode-setting, xf86-video-ati/radeon 6.14.0 for 2D acceleration (EXA/Xv), and Mesa 7.11 for 3D acceleration.

* CEDAR       Radeon HD 5450
* REDWOOD     Radeon HD 5550/5570/5670
* JUNIPER     Radeon HD 5730/5750/5770
* CYPRESS     Radeon HD 5830/5850/5870
* HEMLOCK     Radeon HD 5970
* PALM        Radeon HD 6250/6310
* SUMO,SUMO2  Radeon HD 6370/6380/6400/6410/6480/6520/6530/6550/6620
* CAICOS      Radeon HD 6430/6450/6470/6490
* TURKS       Radeon HD 6570/6670
* JUNIPER     Radeon HD 6750/6770
* BARTS LE    Radeon HD 6790
* BARTS       Radeon HD 6850/6870
* CAYMAN      Radeon HD 6950/6970  (requires Catalyst 11.4b; open-source requires kernel 2.6.39)
* ANTILLES    Radeon HD 6990

Tavsiyem 64 bit Ubuntu ve ilk resimde verilen ikinci sıradaki sürücüyü yüklemektir.

Barış Can

Şu andaki önerileriniz nedir, böyle bırakmalı mıyım yoksa önerdiğiniz verim yükseltmek için yapabileceğim herhangi bir şey var mı? Çünkü bir haftadır sadece ubuntu kullanıyorum ve böyle devam etmesini istiyorum.
» kişisel blog.

decent

Şuraya gözatabilirsin:
http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Precise_Installation_Guide#Using_Ubuntu-supplied_fglrx.2FCatalyst

Alıntı YapUsing Ubuntu-supplied fglrx/Catalyst

This may not give you the latest drivers, but should be safest. On Ubuntu Precise, this will install Catalyst 8.960, which is roughly equivalent to Catalyst 12-4. NOTE: You must have the restricted repository enabled in Applications -> Ubuntu Software Center -> Edit -> Software Sources... for this to work. After you complete the install, skip to Generate a new /etc/X11/xorg.conf file.
[edit] Command line

sudo apt-get install fglrx fglrx-amdcccle

[edit]

Barış Can

İlginize teşekkürler @decent. :)
Fakat, 64 bit ubuntu ve sürücüyü yüklemenizdir demişsiniz, 64 bit ubuntu'yu nasıl yükleyeceğim?
» kişisel blog.