[Çözüldü] HD Radeon 4570 Ek sürücü - Amd Sürücü

Başlatan Gokberk, 15 Aralık 2012 - 15:01:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gokberk

Merhabalar, ubuntu 12.04 32bit kullanıyorum, şu başlıktaki ( http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35396.0 ) AMD Catalyst 12.8 ekran kartı sürücüsünü yükleyemedim, uyumsuz çıktı. onu kaldırdım. şimdi hangi sürücüyü yüklemeliyim karar veremedim. Ek sürücüler de 2 tane sürücü gözüküyor (ek resimde belirttim). Bunlardan hangisini yüklemeliyim ? Bir de amd nin sitesinden indirdiğim "amd-driver-installer-12.6-legacy-x86.x86_64.run" dosyası var, bunu mu yüklemeliyim ?

çok teşekkürler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

@Govberk, ilkini yükleyeceksiniz, diğeri güncelleme. 12.8'i neden yükleyemediniz? Nasıl kaldırdınız? lspci -knn | grep -A3 VGA çıktısını alayım.

Gokberk

Alıntı yapılan: if - 15 Aralık 2012 - 15:13:51
@Govberk, ilkini yükleyeceksiniz, diğeri güncelleme. 12.8'i neden yükleyemediniz? Nasıl kaldırdınız? lspci -knn | grep -A3 VGA çıktısını alayım.

01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RV710 [Mobility Radeon HD 4500/5100 Series] [1002:9553]
Subsystem: Toshiba America Info Systems Device [1179:ff80]
Kernel driver in use: radeon
Kernel modules: radeon

12.8 i alinkte verdiğim başlıktaki anlatılanlara göre yükledim sorunsuzca, yeniden başlattığımda düşük çözünürlükte bir ekran gözüktü ekran kartınız uyumsuz gibisinden ingilizce bir şeyler yazıyordu. ilk seçeneği seçtim. sonra siyah ekran açıldı login olup startx yazıp sisteme girdim, kurtarma modu gibi bir şey sanırım, oradan uçbirimden sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh ve sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev* xorg-driver-fglrx
komutlarıyla sürücüleri kaldırdım yeniden başlattım. sizin verdiğiniz kodun çıktısını aldım. bir de şu ekran görüntüsünü de ekleyeyim (şimdi aldım).

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

Şu an açık kaynak sürücüyü kullanıyorsunuz. Ubuntu'nun sunduğu sürücüyü yükleyip görmek gerek ne olacağınız. Eğer sorun yaşarsanız sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
ile açık kaynak sürücüye dönersiniz.

Gokberk

Alıntı yapılan: if - 15 Aralık 2012 - 15:26:57
Şu an açık kaynak sürücüyü kullanıyorsunuz. Ubuntu'nun sunduğu sürücüyü yükleyip görmek gerek ne olacağınız. Eğer sorun yaşarsanız sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
ile açık kaynak sürücüye dönersiniz.

kusura bakmayın biraz acemiyim. Açık kaynak sürücü, mesela Ubuntu'yu ilk yükleyip açtığım andaki sürücüler mi ? Bir de Ubuntu'nun sunduğu sürücü dediğiniz, ek sürücüler değil mi ? ve son olarak  "amd-driver-installer-12.6-legacy-x86.x86_64.run" dosyası ne acaba ? run dosyalarını sh komutuyla yükleyebiliyorum, bunu da yükleyeyim mi ?

if

@Gökberk, açık kaynak sürücü Ubuntu'yla beraber öntanımlı olarak yüklü gelen ekran kartı sürücünüze işaret etmekte. Ek sürücdeki sürücü için de Ubuntu'nun sunduğu dedim evet. Ya ek sürücüdekini ya açık kaynak sürücüyü ya da amd-driver-installer-12.6-legacy-x86.x86_64.run olanı kullanabilirsiniz. Ek sürücüyü kurun, bakalım nasıl çalışıyor. Beğenmezeniz amd-driver-installer-12.6-legacy-x86.x86_64.run olanı kurarız.

Gokberk

ilginiz için çok teşekkür ederim, şu an ek sürücüyü yükledim ve bir sorun gözükmüyor. son demiştim ama iki soru daha soracağım izninizle. ben amd control center ı da kullanmak istiyorum, sanırım o sadece  "amd-driver-installer-12.6-legacy-x86.x86_64.run" dosyası yüklendiğinde geliyor değil mi ? ve açık kaynak, ek sürücü veya  "amd-driver-installer-12.6-legacy-x86.x86_64.run" driver larını yüklemeden önce herhangi bir kaldırma işlemi yapmam gerekiyor mu ?

if

Yüklediyseniz sudo aticonfig --initial ya da sudo amdconfig --initial komutunu verip bir xorg.conf dosyası üretin bilgisayarı yeniden başlatmadan önce. 

Catalyst yönetim merkezi ek sürücüyle de kullanılabilir, yüklenmiş olması gerek.

Açık kaynak sürücüye geçmek için ne yapmanız gerektiğini yazdım. Ek sürücüden amd-driver-installer-12.6-legacy-x86.x86_64.run sürücüsüne geçmek için aynı komutları kullanırsınız. amd-driver-installer-12.6-legacy-x86.x86_64.run sürücüsünden ek sürücüye geçmek için önce sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh komutunu, sonra verdiğim komutları yürütürsünüz. Yani her hâl-ü kârda açık kaynak sürücüye dönmek gerek.

Gokberk

çok teşekkürler tekrar, sorunum çözüldü.

if