ubuntu 11.10 ati performans - rendering

Başlatan istanbul, 12 Kasım 2011 - 20:24:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

istanbul

Fuduntu'yu flash disk ile çalıştırdım.

Küçük atlamalar olsa da iyi gösteriyor. Fuduntu, Bodhi Linux'dan çok az bir farkla daha iyi gösterim yapıyor.

Bu arada hep aynı videoyu açıyorum, o yüzden farkı fark etmek kolay oluyor.

Fuduntu flash diskten bile süper bir şeymiş, küp efekti vs. her şey çok stabil, kendini hissettiriyor.

decent

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27294.0
konusundaki betik ile hiç uğraşmadan güncel ATI sürücüsünü yükledim.

İşte yeni çıktılar:

fglrxindecent@kubuntu:~$ fglrxinfo
display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series
OpenGL version string: 4.1.11161 Compatibility Profile Context

decent@kubuntu:~$

decent@kubuntu:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL version string:  4.1.11161 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes
decent@kubuntu:~$

Ve ilk sayfada verdiğim bir önceki çıktı:
decent@kubuntu:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL version string:  4.1.11005 Compatibility Profile Context

Farkı görebiliyorsunuz:
4.1.11005 < 4.1.11161

if

@istanbul, sık sık dağıtım değiştirirseniz çözüme ulaşmamız zor olur.

@decent gibi güncel sürücüleri kurup deneme yaptınız mı?

istanbul

@decent hocam  çıktılardaki fark bizi nereye götürecek, ne gibi bir sonuç çıkaralım.

@if sık sık dağıtım değiştirmiyorum, nisan 2011'den beri sadece Linux kullanıyorum, ondan önce de Pardus ve Ubuntu bir arada kullanıyordum.

Dağıtımları denememin sebebi bu donanımla, bu Linux'la bu iş oluyor mu, bunu görmek. Şimdi diyebiliyoruz ki eğer aynı donanımda Fuduntu daha iyi performans veriyorsa o zaman Ubuntu'da bir şekilde bir ayar yapmak gerek.

Bu durum bu bilgisayarımı aldığımdan beri var ve forumlarda ne bulursam denedim. 

decent

@istanbul, Ubuntu ile bir süre daha devam etmeni tavsiye ediyorum, eğer yine de çözüme ulaşamaz isek başka bir dağıtım tavsiyesinde bulunacağım.

istanbul

Kubuntu tarafındaki yere Unity ve diğerlerini kurdum, ortalık bir acayip oldu.
Artık o tarafı bozar bozar kurarım. Yeni bilgilere ulaştıkça deneme-yanılma yapacağız artık, çözüm bulursak da buradan yazarım.

Çok teşekkürler decent

_gambit_

Sorunun çözümü basit. Öncelikle ekran kartını doğru bir şekilde yüklemen gerekecek, ister depodan ister manuel. Sonra
Alıntı Yaplibva1 vainfo libva-glx1 libva-tpi1 libva-dev glhack libc6 libgl1-mesa-glx libx11-6 libxext6
paketlerini yükle en son olarakta xvba-va paketini yükle, sorun düzelmezse yapacak başka * bir şey bulamıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Kasım 2011 - 20:15:53

Diğer sürümlerde neden daha iyi performans aldığını merak ediyorsan onlar ekran kartı driverini yüklerken "xvba-va"yı da yüklüyor. Örneğin pardus 2011.2 de ekran kartını depodan kurunca yüklediği paketlere bakarsak içinde xvba paketini görürüz, bu paket video hızlandırmayı etkin hale getiriyor, böylece takılma sorunu ortadan kalkıyor. (Tabi Windows'taki kadar başarılı değil; ama yine de bayağı etkisi oluyor.)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Kasım 2011 - 00:43:16

Bu arada internet tarayıcı olarak chrome öneririm. Firefox video ve flash performansında chrome kadar iyi değil. Ben normal kullanımda firefox, hd video izlemek ya da flash oyun oynamak içinse chrome kullanıyorum.

istanbul

olmadı olmadı olmadı

Windows da ati sürücüsüne baktığımda OPENGL 6.14.10 diyor.

Ubuntuda ise OPENGL 3 gösteriyordu. Bu OPENGL yi son sürüme kendimiz yükseltebiliyor muyuz.?

eribol

Alıntı yapılan: istanbul - 04 Aralık 2011 - 15:00:40
olmadı olmadı olmadı

Windows da ati sürücüsüne baktığımda OPENGL 6.14.10 diyor.

Opengl 6.14 sürümü mü? Opengl son sürümü bildiğim kadarıyla 4.2 http://www.opengl.org/discussion_boards/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=301264

istanbul

bilgisayarın orijinal diskinde windows 7 home premium var

oradaki ati ccc den sistem bilgisine baktığımda direct icin 8.14 opengl için de 6.14 yaziyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Aralık 2011 - 17:31:22

bu da ekran görüntüsü

heartsmagic

@istanbul:
http://en.wikipedia.org/wiki/Opengl
Alıntı YapStable release   4.2[1] / August 8, 2011; 3 months ago

Windows'cu arkadaşlara sormak lazım o taraftaki sürüm bilgisini.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

istanbul

opengl demi yoksa benim bilgisayardamı bir sıkandal var  :)

kime soracağız.

decent

@istanbul,
ATI kurulum konusuna bakmış mıydın ?

[Nasıl] [Oneiric] ATI sürücülerini yükleme - yapılandırma - kaldırma

Sağlıklı şekilde güncel sürücü kurulumu yapabiliyorsak sürüm vs. ayrıntıların çok önemi yok.

_gambit_

Çok ilginçtir ki mesa driver atinin driverinden çok daha hızlı :D. Ati hd5730 kullanıyorum daha önce hep ya depodan ya da elimle driverini kurup kullanıyordum. 1080p videolarda takılma pencereleri sağ sol hareket ettirirken yavaşlamalar oluyordu. Bu kez hiçbir şey yüklemedim ne 1080p videolarda donma ne de pencerelerde yavaşlama yaşadım. Acaba sizde de mi böyle yoksa sorun bende mi :D