Nvidia Optimus Teknolojisi ve Linux

Başlatan aurora, 11 Eylül 2011 - 20:19:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agritux

if

istanbul

ubuntu 13.04 kurdum ve kurulumları yaptım ama aşağıdaki hatayı veriyor. 13.04 için ayrıca birşey yapmaya gerek varmıdır.

[  519.661001] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: [XORG] (EE) No devices detected.

[  519.661124] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.

meda

istanbul Bende de aynı problem var.Forumda arkadaşın birisi kısmen çözmüş.Ancak ısınma problemi devam ediyormuş.Hata iletisinde bulunulmuş.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

istanbul

meda

istanbul Çözümün bende fayda etmedi.Sanırım 12.04.2 ile yola devam.Ta ki 14.04'e kadar.Umarım. :)
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

burak öztürk

agritux

Belirtilen sürücü benim kartı kapsıyor. peki deneyen var mı? Ne işe yarıyor tam olarak? intel + nvidia olarak mı çalışıyor, yoksa direk nvidia yı mı çalıştırıyor? Ubuntu 13.04 ile uyumlu mu? (depodaki kernel vs)

burak öztürk

agritux merhaba,
haberde bahsi geçen sürücü hakkında şu bağlantıya;  http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38768.25
bir göz atın zira yükleyip kullanan arkadaşlar mevcutmuş. Umarım optimus desteği daha güçlenir. Selamlar

agritux

@burak öztürk teşekkürler. deneyeceğim. ilk olarak biraz okuyup optimus olayının nasıl çalıştığını kavramam gerekiyor. şu an riske atabileceğim bir sistemim var sonuçta. teşekkürler.

apocuk

Alıntı yapılan: istanbul - 25 Nisan 2013 - 22:38:33
ubuntu 13.04 kurdum ve kurulumları yaptım ama aşağıdaki hatayı veriyor. 13.04 için ayrıca * bir şey yapmaya gerek varmıdır.

[  519.661001] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: [XORG] (EE) No devices detected.

Bende aynı problemi yaşıyordum, az önce güncellemeleri kontrol ederken bumblebee 3.2 güncellemesi geldi, şuanda
bu hatayı almadan optirun koduyla nvidiayı çalıştırabiliyorum. Haber vereyim dedim :)
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/

agritux

@burak öztürk sonuç olumsuz

bumblebee 3.2 gelmiş :) onla devam

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Nisan 2013 - 22:44:36

Alıntı yapılan: apocuk - 27 Nisan 2013 - 22:40:11
Alıntı yapılan: istanbul - 25 Nisan 2013 - 22:38:33
ubuntu 13.04 kurdum ve kurulumları yaptım ama aşağıdaki hatayı veriyor. 13.04 için ayrıca * bir şey yapmaya gerek varmıdır.

Bende aynı problemi yaşıyordum, az önce güncellemeleri kontrol ederken bumblebee 3.2 güncellemesi geldi, şuanda
bu hatayı almadan optirun koduyla nvidiayı çalıştırabiliyorum. Haber vereyim dedim :)

ilk sayfadaki anlatım ile mi kurulum yaptınız, yoksa ubuntunun önerdiği gibi mi? (https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee#Installation)
sorma sebebim, ubuntunun önerdiği ile bir çok 32 bit paket kurmakta sisteme. 64 bit kullanıyorum.

apocuk

Konu başında anlatılan yöntemle kurdum, bende 64 bit kullanıyorum bir sorun yok şimdilik :)

agritux

Alıntı yapılan: apocuk - 27 Nisan 2013 - 22:46:58
Konu başında anlatılan yöntemle kurdum, bende 64 bit kullanıyorum bir sorun yok şimdilik :)

teşekkürler

apocuk

Rica ederim, tek istediğim bumblebee olmadan tıpkı windows'taki gibi otomatik geçişin yapılabildiği
sürücülerin gelmesi.

agritux

Bumblebee ile xubuntu 13.04 üzerinde çalıştığını bende onaylıyorum.

arda@agritux:~$ optirun glxgears
3414 frames in 5.0 seconds = 682.679 FPS
3477 frames in 5.0 seconds = 695.271 FPS
3478 frames in 5.0 seconds = 695.569 FPS
3477 frames in 5.0 seconds = 695.354 FPS
[VGL] ERROR: in readback--
[VGL]    246: Window has been deleted by window manager
arda@agritux:~$ optirun glxspheres
Polygons in scene: 62464
Visual ID of window: 0x20
Context is Direct
OpenGL Renderer: GeForce GT 520MX/PCIe/SSE2
108.394301 frames/sec - 96.371205 Mpixels/sec
113.522410 frames/sec - 100.930504 Mpixels/sec
113.359972 frames/sec - 100.786084 Mpixels/sec
111.023578 frames/sec - 98.708843 Mpixels/sec
111.919829 frames/sec - 99.505681 Mpixels/sec
111.128248 frames/sec - 98.801903 Mpixels/sec
112.830189 frames/sec - 100.315064 Mpixels/sec
114.254102 frames/sec - 101.581037 Mpixels/sec
arda@agritux:~$

meda

Sanırım güncellemelerle bumblebee sorunum çözüldü.

burak öztürk

agritux umarım ileride  tüm optimus kullanıcıları için daha da iyi olacaktır. Şuan gelişme aşamasında inşallah ilerde bumbblebee'ye gerek kalmaz.

sedat1661

Lütfen kusura bakmayın ama sormadan ve öğrenmeden edemeyeceğim artık. :(
Zaten daha önce epey milletin kafasını şişirdim belkide.
Cihazım Toshiba Qosmio f-750-11j model dizüstü. Nvidia Optimus destekli GT540M ( 2 gb ) ekran kartına sahip.
Daha önceden de belirtiiğim gibi ister flash bellek ile olsun ister cd den veya hdd ye kurulmuş halde olsun Ubuntu ( sadece unity olan ) ve Linux mint 13 , 14 ( sadece Cinnamon ) veya LMDE 2013 ( sadece Cinnamon ) olsun cihazım bunların hiçbir tanesinde video izlerken veya sayfaları hareket ettirirken yırtılma olmuyor. İster Bumblebee kurulu olsun ister kurulu olmasın farketmiyor.
Fakat Yukarıdakilerle aynı tabana sahip Kubuntu; Xubuntu , Linux mint 13 Kde veya Xfce masaüstü versiyonları , Ubuntu ile aynı tabana sahip olan Voyager linux ( Xfce kullanıyor galiba ) , Zorin Os ( en az bunda yırtılma oluyor , ekranın üst kısmından 1,5-2 cm aşağısına video izlerken )gibi dağıtım ve türevlerde ise ister flash bellekten veya Cd den canlı olarak , ister sabit diske kurulu olarak ve en önemlisi ister Bumblebee kurulu olsun ister kurulu olmasın herşekilde video izlerken yırtılmalar ve safya hareketlerinde yırtılmalar oluyor.
Yukarıdakilere istinaden Pardus 2013 ( Gnome veya KDE ) , Maegia , Fedora , Sabayon , Pc Linux OS da da her şekilde yırtılmalar ve dalgalanmalar oluyor.

Acaba neden sadece Linux Mint 13 ( Cinnamon ) veya Ubuntu (unity ) de yırtılmalatr olmuyor. Aynı şekilde benimle aynı ekran kartına sahip arkadaşlarda da yırtılmalar mevcut değil. İnanın böyle olunca hiçbir Linux dağıtımından zevk alamıyorum. Sebebi ne olabilir acaba .
Belki en azından sorunun kaynağını öğrenebilirim. Yoksa çatlayacağım meraktan :'(.
Değerli üstadlarımın düşüncelerini ve fikirlerini alabilirmiyim.
*Kıyamet günü nereye gitmek istiyorsanız, hazırlığınızı ona göre yapınız.* Ömer bin Abdülazîz (Radıyallahi anh)

apocuk

manjaro linux'u denememişsin daha :) o dağıtım başlangıçta bumblebee kurarak geliyor gayet kararlı bir sistem,
işin açığı söylediğiniz dağıtımların çoğu ubuntu tabanlı sorun gerçekten ilginç, inşallah en kısa zamanda bu derdiniz
biter, gerçekten sıkıntılı bir durum beklemek.

sedat1661

Benim anlamadığım ise LMDE 2013 , Lİnux Mint 13 -14 ( Cinnamon ) . Ubuntu 12.04 , 12.10 , 13.04 ( Unity ) de ise flash bellekten bile çalışırken bile yırtılma ve dalgalanma gibi sorunlar ile karşılaşmamam.
Acaba keramet işin neresinde ?  ;D
*Kıyamet günü nereye gitmek istiyorsanız, hazırlığınızı ona göre yapınız.* Ömer bin Abdülazîz (Radıyallahi anh)

agritux

Bugün gelen gücelleme ilgimi çekti.

"Nvidia Optimus Support Wity probilmemne Driver"

Bilgisi olan?

düzenleme :

arda@agritux:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Mobile
    GL_NV_conditional_render, GL_AMD_draw_buffers_blend,

agritux

Yahu birşeyler olmuş nvidia bumblebee yi resmi olarak destekliyormuş artık falan. Bilgisi olan? :)

burk

Alıntı yapılan: agritux - 20 Mayıs 2013 - 18:15:18
Yahu *bir şeyler olmuş nvidia bumblebee yi resmi olarak destekliyormuş artık falan. Bilgisi olan? :)
Nerede gördünüz? Bağlantı geçerseniz inceleme şansımız olur.

agritux

Alıntı yapılan: burkAlıntı yapılan: agritux - Bugün, 18:15:18Yahu *bir şeyler olmuş nvidia bumblebee yi resmi olarak destekliyormuş artık falan. Bilgisi olan? Nerede gördünüz? Bağlantı geçerseniz inceleme şansımız olur.
bahsettiği konu şuymuş, bumblebee değilmiş. yanlış alarm http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTM0NzE