[Çözüldü] Ubuntu Kapanmıyor

Başlatan DoGuKaN, 21 Haziran 2009 - 07:02:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DoGuKaN

Merhaba arkadaşlar Ubuntu 9.04 kurdum.Buraya kadar her şey çok çok güzeldi. Ama bilgisayar kapanmıyor bende fişini çekmek zorunda kalıyorum :( Olanları tam olarak şöyle anlatabilirim.

Sistem>Kapat yolunu izliyorum. Buradaki kapat seçeneğine basıyorum. Önce Ubuntu normal olarak kapanıyor gibi oluyor ondan sonra siyah bir ekranda "System halted" yazıyor ve bu aşamadan ileriye gitmiyor. Fişi çekmeninde bilgisayarıma zarar vermesinden korkuyorum  :-[ Ne yapılabilir böyle bir durumda?

xwes

Burada benzer bir başlik var; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,10219.0.html
heartmagic bir tavsiyede bulunmu onu deneyin. Olmazsa geçici olarak bu komut ile kapatmayi kullanin;
sudo shutdown now

heartsmagic

Aslında o esnada sistem kapatılıyor. Düğmeden uzun süreli basılı tutarak bilgisayarı kapatmanın zararı olmaz diye düşünüyorum. Fakat yine de can sıkıcı bir durum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

@DoGuKaN, verdigim komut ile kapatiliyor mu? eger kapatiliyorsa bu şekilde bir kisayol oluşturabilirsin.
Bir de şunu sormak istiyorum, hizmetler menusunden guç yoneticisini devre dişi biraktiniz mi acaba? Eger boyle bir degişiklik yaptiysaniz bu guç yoneticisini yeniden aktifleştirin.

DoGuKaN

Alıntı yapılan: xwes - 21 Haziran 2009 - 19:01:24
@DoGuKaN, verdigim komut ile kapatiliyor mu? eger kapatiliyorsa bu şekilde bir kisayol oluşturabilirsin.
Bir de şunu sormak istiyorum, hizmetler menusunden guç yoneticisini devre dişi biraktiniz mi acaba? Eger boyle bir degişiklik yaptiysaniz bu guç yoneticisini yeniden aktifleştirin.
Hayır Güç yöneticisini devre dışı bırakmadım. Verdiğiniz komutta karşıma recovery modda karşımıza çıkan ekran geldi, yani sistem kapanmadı  :(

xwes

Peki yukarida linkini verdigim başliktaki tavsiyeyi uyguladiniz mi?

DoGuKaN

Uyguladım ancak bir şey değişmedi, doğru satıra ekleyip eklemediğimden emin değilim ama sorunumu muhtemelen heartsmagic'in yöntemi çözer. Böyle bir sonuca nasıl ulaştım? Bilgisayar açılırken Boot from ext4..... yazısından sonra Loading Please wait yazısı gelmesi gerekirken arada 2 tane daha satır çıkıyor. Bir tanesi ......... acpi detected şeklinde bitiyor. Muhtemelen ben eklenecek şeyi doğru satıra ekleyemedim  :(

@heartsmagic, rica etsem o yazıyı eklemek konusunda örnek yazar mısınız? Tam olarak hangi satıra gelecek?

canosayan

böyle bir sorunum vardı zamanında alsa paketinin güncellenmesi sorunu çözmüştü...
burdan çıkan sonuç, güncellemeleriniz tam mı?
Chmod bizim işimiz.

DoGuKaN

Evet tam. Belki güncellemeler bu sorunu çözer diye kotamı dikkate almayıp tüm güncellemeleri yaptım ama sonuç değişmedi.

empax

Ayni sorun bende de var ama ara sira yapiyor.
Sistem kapanirken siyah bir ekranda yanip sonen bir "-" tire isareti ile kaliyor. O an CTRL+Alt+Del tuslarina basiyorum ekrani geciyor ama bilgisayar tekrar basliyor.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

eren

Bugün arkadaşa Ubuntu kurulmuş halde gelen Ubuntu uyumlu Dell marka Laptop aldık ve arkadaşa bu sebeple rezil oldum. Kurulu gelen Ubuntu sorunludur diye 3 defa 9.04 kurduk ama bir şey değişmedi. Arkadaş sinir oldu ve Ubuntu'yu sildi. Şimdi yeni dağıtım bakıyor.

Hadi sonradan Ubuntu kurulsa neyse derim ama Ubuntu ile uyumlu diye satılan, Ubuntu kurulu gelen bir sistem nasıl böyle bir hata yapar merak ediyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

localhost

2.6.28-13-generic Bu kernel de sorun olabilir. Benim Bilgisayarim kapanirken ACPI hata veriyor ama yinede kapaniyor :) Bir önceki kernelde böyle birsey yoktu.

sudo poweroff ve sudo halt bu komutlari deneyin.
Linux LPIC1 - MCSA

eren

Bunlarla kapanıyorda normal yolla kapanmaması sinir bozucu.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

localhost

shutdown yerine bunlari koyarak deneme yap :) Bu ayarlar bir yerlerde var ama bilmiyorum. Lapis te deneme yapmistik :) Sembolik linklerle deneme yapabilirsin. Birde surayi buldum

http://wiki.ubuntuusers.de/Herunterfahren  > Sorunu olan arkadaslarda bu linkten faydalanabilir :)

Not: bende Sistem>Kapat Yolu yok. Bu herkeste bu sekildemi?. Bende panelde en sagda kapat ikonu var. Sistem menüsü icinde kapat filan yok :)

Linux LPIC1 - MCSA

eren

Almanca ile aram iyi değil. Şu an makine bende olmadığı için artık deneme yapma şansım yok. Makine elime geçerse tekrar denerim. Bende Google'ı baya taradım ancak bu sorunu çözecek bir bilgi bulamadım.

DoGuKaN

Alıntı yapılan: Kirmizi - 23 Haziran 2009 - 01:10:52
2.6.28-13-generic Bu kernel de sorun olabilir. Benim Bilgisayarim kapanirken ACPI hata veriyor ama yinede kapaniyor :) Bir önceki kernelde böyle birsey yoktu.

İkiside işe yaramadı  :'(

@Kirmizi, ben paneldeki kapat ikonunu kaldırdığım için sistem menüsünün içinde kapat :)

maxxblade

Alıntı yapılan: Kirmizi - 23 Haziran 2009 - 01:19:05
shutdown yerine bunlari koyarak deneme yap :) Bu ayarlar bir yerlerde var ama bilmiyorum. Lapis te deneme yapmistik :) Sembolik linklerle deneme yapabilirsin. Birde surayi buldum

http://wiki.ubuntuusers.de/Herunterfahren  > Sorunu olan arkadaslarda bu linkten faydalanabilir :)

Not: bende Sistem>Kapat Yolu yok. Bu herkeste bu sekildemi?. Bende panelde en sagda kapat ikonu var. Sistem menüsü icinde kapat filan yok :)

8.10'da vardı ama 9.04'te yok.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 23 Haziran 2009 - 07:52:09
Alıntı yapılan: Kirmizi - 23 Haziran 2009 - 01:10:52

İkiside işe yaramadı  :'(

@Kirmizi, ben paneldeki kapat ikonunu kaldırdığım için sistem menüsünün içinde kapat :)

sudo poweroff ve sudo halt komutlarından sonra ne oldu? Herhangi bir hata mı verdi?

DoGuKaN

Hayır hata vermedi, yine System halted yazdı ve kapanmadı.

3mr3

http://www.understated.co.uk/2004/automatic-shutdown-in-ubuntu/

Şuraya bi bakın ve ubuntuforums.org forumlarında bu soruyu sormanız işinizi kolaylaştırır diye düşünüyorum.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

heartsmagic

sudo gedit /boot/grub/menu.lst ile dosyayı aç. Kullandığın Ubuntu bölümünü ve kernel satırını bul. Sonuna dediğim parametreyi ekle. Örneğin:
Alıntı Yap
title           Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-13-generic
uuid            0f5d520b-03db-4c7f-accd-e7325da5548b
kernel          /boot/vmlinuz-2.6.28-13-generic root=UUID=0f5d520b-03db-4c7f-accd-e7325da5548b ro quiet splash
initrd          /boot/initrd.img-2.6.28-13-generic
quiet

Alıntı Yaptitle           Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-13-generic
uuid            0f5d520b-03db-4c7f-accd-e7325da5548b
kernel          /boot/vmlinuz-2.6.28-13-generic root=UUID=0f5d520b-03db-4c7f-accd-e7325da5548b ro quiet splash acpi=force
initrd          /boot/initrd.img-2.6.28-13-generic
quiet

DoGuKaN

@heartsmagic, örnek için teşekkür ederim ben yanlış yere koymuşum onu, şimdi bilgisayarım gayet güzel kapanıyor. Başlığı "Çözüldü" olarak işaretleyebilirsiniz. Ayrıca ilgilenen herkese teşekkür ederim.

heartsmagic

Kapatmadan önce sorayım sana @DoGuKaN, sistemde bir gariplik var mı peki?

DoGuKaN

Hayır benim farkettiğim bir gariplik yok.

heartsmagic

Tamam o zaman, teşekkürler. Eğer bir sorun olduğunu fark edersen başlığı açabiliriz.