5 Küçük Problemim / Sorum Var

Başlatan Linuxman., 24 Mart 2009 - 11:46:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linuxman.

1.Compiz aktif iken Firefox tam ekran modunda çalışıyor.
2.Ubuntu açılış süresi 1dk 30 san. Bu biraz fazla değilmi?
3.Şuan Firefox,Opera ve Emesene çalışıyor. 768 mb ram'den 340 mb kullanılıyor.Bu normal mi?
4.İnternetten izlediğim videolarda duraksama oluyor.Youtube'de falan olmuyor ama,canlıdizi veya
buna benzer diğer sitelerde bu sorun var.Neden kaynaklanıyor olabilir? İnternet bağlantısı yüzünden
olabilirmi?
5)Emeseneden dosya gönderiyorum fakat bu gönderme esnasında ne listem açılıyor ne de konuşma pencereleri.Tamamen donuyor.Dosya gönderimi tamamlandığında,herşey normal.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

ironic

1) http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6817.0.html

2) bilgisayara bağlı donanımdan kaynaklanabilir.
3)Bunun en önemli sebebi sitelerdeki flaş içeriklerdir. Adobe flaş desteği halen windows seviyesinin çok altında. Firefox için flaş engelleyen eklentiler (adblock plus ve flashblock vs) kurun. Opera için burayı inceleyin.

4) compiz' den kaynaklanabilir. Özellikle de tam ekran konumunda seyrediyorsanız compiz bu soruna neden olabilir. Forumda olması gerek bu konu

5) port çakışması olabilir. Gönderme portunu değiştirmeyi deneyin. Forumda bilgi mevcut.

ebubekirs

Ek olarak;

2.) Eğer fazla olduğunu düşünüyorsanız, açılışta başlamasını istediğiniz sistem hizmetlerinin sayısını azaltabilirsiniz.
3.) Linux ram'i "madem ram var, o zaman kullanalım" mantığı ile kullanır :) O an çalışan programların yanında, çalıştırmanız muhtemel olan programlar için ram ayrılır.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

zeitgeist

@Linuxman,

Bundan sonraki süreçte yaşadığınız sorun/sorunları tek tek ayrı başlıklarda açman forum işleyişi açısından daha sağlıklı olacaktır. Tabi bu başlıkları açmadan önce sorununla ilgili anahtar kelimelerle arama yapman şartıyla çünkü gördüğüm kadarıyla saydığın tüm maddeler üzerine pek çok kez konuşulmuş meseleler.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Linuxman.

Alıntı yapılan: ironic - 24 Mart 2009 - 12:19:49
1) http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6817.0.html

2) bilgisayara bağlı donanımdan kaynaklanabilir.
3)Bunun en önemli sebebi sitelerdeki flaş içeriklerdir. Adobe flaş desteği halen windows seviyesinin çok altında. Firefox için flaş engelleyen eklentiler (adblock plus ve flashblock vs) kurun. Opera için burayı inceleyin.

4) compiz' den kaynaklanabilir. Özellikle de tam ekran konumunda seyrediyorsanız compiz bu soruna neden olabilir. Forumda olması gerek bu konu

5) port çakışması olabilir. Gönderme portunu değiştirmeyi deneyin. Forumda bilgi mevcut.

1)Çözülmedi ama o kadarda önemli değil.
2)Sizdeki açılma süresi nedir?
3)Firefoxta adblock eklentisi zaten kurulu.Operada ise reklamları engellemeye çalışıyorum.
4)Hayır bende öyle düşünmüştüm.Metacity --replace dediğimdede aynı sorun vardı.
5)Link verebilirmisiniz?
Forever Linux....

Linuxman.

Alıntı yapılan: ebubekirs - 24 Mart 2009 - 13:28:20
Ek olarak;

2.) Eğer fazla olduğunu düşünüyorsanız, açılışta başlamasını istediğiniz sistem hizmetlerinin sayısını azaltabilirsiniz.
3.) Linux ram'i "madem ram var, o zaman kullanalım" mantığı ile kullanır :) O an çalışan programların yanında, çalıştırmanız muhtemel olan programlar için ram ayrılır.

2)http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1063.0.html burdakilerden bahsediyorsanız.Zaten yapmıştım.
3)Anladım ;)
Forever Linux....

Linuxman.

Alıntı yapılan: zeitgeist - 24 Mart 2009 - 14:08:19
@Linuxman,

Bundan sonraki süreçte yaşadığınız sorun/sorunları tek tek ayrı başlıklarda açman forum işleyişi açısından daha sağlıklı olacaktır. Tabi bu başlıkları açmadan önce sorununla ilgili anahtar kelimelerle arama yapman şartıyla çünkü gördüğüm kadarıyla saydığın tüm maddeler üzerine pek çok kez konuşulmuş meseleler.
Soru ve sorunlarımın çok önemli olmadığını düşündüm ve hepsinin teker teker açılmasını uygun görmedim.
Arama yapmayı unuttum ama arama kısmında anahtar kelime olarak ne giriceğime dair pek fikrim yok.
Not:Konuyu düzenleyip,ilgili başlıklara açabilirim.(?)
Forever Linux....

zeitgeist

Alıntı yapılan: Linuxman. - 24 Mart 2009 - 14:42:59
Alıntı yapılan: zeitgeist - 24 Mart 2009 - 14:08:19
@Linuxman,

Soru ve sorunlarımın çok önemli olmadığını düşündüm ve hepsinin teker teker açılmasını uygun görmedim.
Arama yapmayı unuttum ama arama kısmında anahtar kelime olarak ne giriceğime dair pek fikrim yok.
Not:Konuyu düzenleyip,ilgili başlıklara açabilirim.(?)

Yaşanan en küçük problemde hatta çözümü çok basit olabilecek ama o an için akla gelmeyen meselelerde dahi, eğer daha önce konuşulmadıysa, başlık açmaktan çekinme lütfen çünkü her birimiz böyle sorunlar yaşayabiliyoruz. Haliyle bu tip mesajlar benzer sorunlar yaşandığı vakit iyi bir referans noktası oluyor. 

1.madde için "firefox tam ekran"
2.madde için "ubuntu yavaş açılıyor"
3. madde içn "ram kullanımı"
4.madde için "internet+video"
5.madde için "emesene dosya gönderme"

Bu şekilde aratmak netice verebilir.

Konuyu düzenlemeye gerek olduğunu düşünmüyorum, bundan sonraki süreçte dikkat etmen yeterli olacaktır.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

btermeli

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

Ben de bir iki yorum yapayım.

Açılış süresi için bir buçuk dakika biraz fazla. Disk yavaştır belki ama bundan daha kısa sürede açılması gerekir diye düşünmekteyim. Çözümün tespiti için açılış yapılırken Ctrl+F1 Ctrl+F8 ile gözlem yapılabilir. Belki bekleyen bir yer vardır.

Bellek kullanımın aslında o kadar değil. Bir kısmı muhtemelen önbellek olarak ayrılmış durumdadır.

free -m çıktısından görebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Linuxman.

Komutun çıktısı ;
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:           754        745          9          0         18        379
-/+ buffers/cache:        347        407
Swap:          956          1        955

Diğerinide şimdi deniyorum.
Forever Linux....

heartsmagic

Tümünü kullanıyor gibi görünmekte ancak 379MB ön bellekte tutuluyor. Kısacası yarı yarıya diyebiliriz ki bu çok normal.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Linuxman.

2. sorunuma bir çözüm buldum sanırım : )
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=89491
Verdiğim linkte anlatılanları uygulayan varmı aranızda?
Forever Linux....

Linuxman.

Alıntı yapılan: ironic - 24 Mart 2009 - 12:19:49
Link verebilirmisiniz?
Forever Linux....

326041

3) Takas alanı ayırmadığın için olabilir