Ubuntu'nun Performansını Arttırmak

Başlatan foma, 09 Mayıs 2008 - 16:47:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

foma

Şu an 8.04 kullanıyorum.Sanki 7.10 da biraz daha hızlıydı bilgisayarım.Sizce 7.10 a dönsem performans olarak bir artış olur mu?
sistem özelliklerim
1.5 Celeron M işlemci
64 mb intel ekran kartı
512 mb bellek
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

heartsmagic

Sanmıyorum. Kaldı ki Hardy bana daha hızlı geldi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Yavaş gelmesi belki de öntanımlı bazı uygulamaların sistem başlatılınca arka planda çalışması yüzündendir. Bir kaç şey deneyebilirsiniz:

1. Masaüstü yöneticisine (Gnome) girişte çalışan ama gereksiz olan programları disable (iptal) etmeniz.

Sistem--Tercihler--oturumlar kısmından:
-Evolution alarm notifier: Evolution programını kullanmıyorsanız, ya da kullanıp da alarm özelliğini çalıştırmıyorsanız iptal edin.
-Visual assistence (görsel yardım): Erişilebilirlikle ilgili sanırım. Görme engeliniz vb. yoksa iptal edin.
-Check for new hardware drivers (Yeni donanım sürücülerini kontrol et): Eğer yeni donanım almıyorsanız, sürekli yeni bir donanım takmıyorsanız (taksanız bile tekrar etkinleştirebilirsiniz) iptal edin.
-Update notifier (güncelleme bildirimi) :Ben zaten sudo aptitude update ile güncellemeleri kontrol ederim ya da synaptic ile yüklerim diyorsanız iptal edin.

2. Sistem servisleri
Sistem--yönetim--Hizmetler
-atd  ve anacron : Bunlar zamanlayıcılardır. Belirlenen programın istenen zamanda çalışmasını sağlar. Kullanmıyorsanız en azından birini (atd mesela) iptal edin. Kullanacağınız zaman başka yollardan da açabilirsiniz. Önemli bir şey değil.
-Bluetooth: Sürekli bir bluetooth cihazı telefon vb. kullanmıyorsanız iptal edin.
-klogd ve sysklogd: Sistem kayıtlarını tutarlar. Birini iptal edebilirsiniz. İkisini de iptal etmeyin, hatalar ve bilgiler için gerekli.
-Hotkey management (kısayol yönetimi): Özellikle kısayol düzenleri kullanmıyorsanız (büyük olaslıklıla) iptal edin. Programlar içinde kullandıgınız kısayolları etkilemez.
-Yazıcı servisi (cupsys): Yazıcınız yoksa iptal edin. Sürekli kullanmıyorsanız da iptal edin.
-Güç yönetimi acpid ve apmd: Emin olmamakla beraber bunlar dizüstü blgisayarlar için güç tasarrufu sağlıyor. Masaüstü kullanıyorsanız apmdyi iptal edebilirsiniz en azından.

Ayrıca şu değişikliği yapabilirsiniz,  ama bu yazdığım sizin bilgisayarınıza göredir biraz da, eğer performans düşüklüğü yaşarsanız silebilirsiniz tekrar:

alt+F2 çalıştır kutucuğuna: gksu gedit /etc/sysctl.conf
Şu iki satırı dosyanın altına ekleyin:

vm.swappiness=1
vm.vfs_cache_pressure=50
   Buradaki swap ipucu için kaynak ve ayrıntılı bilgi: http://rudd-o.com/archives/2007/10/02/tales-from-responsivenessland-why-linux-feels-slow-and-how-to-fix-that/2/

Umarım işe yarar.

munirekinci

sedefsiz_masrapa

maxspacemax

Uzun zamandan beri böyle bir yazı arıyordum teşekkürler

hasansahin

İyi bir yazı olmuş. Başlığı "Performansı Arttırmak" olarak değiştiriyorum ve konuyu sabitliyorum.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

xxx3

evet bu yavaşlık meselesini bende hisstettim eve gidince ilk işim ufuk arkadaşımızın dediklerini yapmak olacak  :P

erginemr

Çok teşekkürler ufuk_k.

Sayenizde ben de swap kullanım ayarını değiştirdim ve işime yaramayan birkaç hizmeti kapattım. :)

s1bernet1k

Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

servet ümmetoğlu

Alıntı yapılan: ufuk_k - 09 Mayıs 2008 - 17:06:44
2. Sistem servisleri
Sistem--yönetim--servisler

Önerin için teşekkürler ufuk fakat bende servisler diye bir kısım yok yönetim menüsü altında
"Şeytanımı öldürdüm bebeğimi büyütücem
   Yandığım dünyayıda kalbimde küçültücem
     Denizleri taşırdım bulutları delicem
       Şişedeki küllerimi topraklara serpicem" (Düş Sokağı Sakinleri)

ufuk_k

Olması gerekiyor. Sistemi Türkçe kullanmadığımdan belki adı değişmiştir. Ama konsoldan services-admin ile çalıştırabilirsin.

servet ümmetoğlu

Alıntı yapılan: ufuk_k - 31 Mayıs 2008 - 03:45:09
Olması gerekiyor. Sistemi Türkçe kullanmadığımdan belki adı değişmiştir. Ama konsoldan services-admin ile çalıştırabilirsin.
Teşekkürler Hizmetler olarak geçiyormuş  :)
"Şeytanımı öldürdüm bebeğimi büyütücem
   Yandığım dünyayıda kalbimde küçültücem
     Denizleri taşırdım bulutları delicem
       Şişedeki küllerimi topraklara serpicem" (Düş Sokağı Sakinleri)

ufuk_k

cihank

Çok teşekkür ederim. Şu anda kullanmıyorum Linux veya  Ubuntu ama yakında (yarın) bende buna geçiş yaptığım da yararlı olacak bilgiler.

haintiytiy

BFS

Bu güzel püf noktalar için teşekkür ederim.

BiBreak

Çok güzel belge sağ ol.

Not: Güzel Türkçe'de saol yoktur. Lütfen Türkçe'yi forumlarda da yaşatmaya devam edelim.

malialp

çok teşekkürler denedim umarım işe yarar..

hasanyılmaz

Preload, en küçük boyutu varsayılan değerin üzerindeki programları yirmi saniyelik bir temel döngüde kayıtlarını tutarak - son bir haftaya göre - sık kullanılanların kütüphanelerini fiziksel belleğinize atıp programların daha hızlı açılmalarını sağlar. İlk açılış hızlarını düşürür.

sudo apt-get install preload

Kullanılmayan bellek bir işe yarasın.  ;)

s1bernet1k

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 04 Eylül 2008 - 19:23:56
Preload, en küçük boyutu varsayılan değerin üzerindeki programları yirmi saniyelik bir temel döngüde kayıtlarını tutarak - son bir haftaya göre - sık kullanılanların kütüphanelerini fiziksel belleğinize atıp programların daha hızlı açılmalarını sağlar. İlk açılış hızlarını düşürür.

sudo apt-get install preload

Kullanılmayan bellek bir işe yarasın.  ;)

:) hehe deneyelim bakalım
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

foma

@ufuk_k bilgilendirici yazı için teşekkürler.

@hasanyılmaz, preload yüklerken hata alıyorum.
E: dpkg was interrupted, you must manually run 'dpkg --configure -a' to correct the problem
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?

FUBU

foma

Dikkatsizliğimden dolayı özür diler teşekkür ederim.

Burak

Preload programını kurunca, her açılışta çalışması için bir şey yapmaya gerek var mı, yoksa sadece yükleyince kendisi hep çalışıyor mu?

Ayrıca, bu program istatistik tutup çok kullanılan büyük programların kütüphanelerini bellekte tutuyormuş. O zahmet etmese, biz bildiğimiz programların (firefox, evolution, amarok...) kütüphanelerinin bellekte kalmasını sağlayamaz mıyız?

Bir de Preload default olarak 20 saniyede bir sistemi tarayıp çalışan programları tesbit ediyor, bence bu çok kısa bir süre. Firefox, Amarok gibi programlar bir açıldı mı uzun süre kullanılan programlar, o yüzden bence Preload kendini (ve tabi ki aslında bilgisayarı) pek yormasın diye bu süre uzatılmalı. Bunun için :

Preload'un ayar dosyasını açıyoruz:
sudo gedit /etc/preload.conf

cycle = 20

yazan bölümdeki 20'yi (ki kendisi saniye) istediğimiz bir değerle değiştiriyoruz.