Aria2c 'ye uzaktan erişim olabilir mi?

Başlatan nfortech, 28 Şubat 2009 - 12:05:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nfortech

Herkese merhaba,
Yaklaşık 2 ay öncesinde tamamen Ubuntu'ya terfi ettim ve başlangıç seviyesinde bir Ubuntu kullanıcısıyım. İndirme yöneticisi olarak "aria2c" kullanıyorum. Uzun süreli indirmeler yaptığımda Ubuntuyu uzaktan kontrol edip, indirme listesinin indirilme durumunu denetlemeyi, yeni indirme komutu eklemeyi ve sistemi kapatmayı nasıl yapabilirim? Tabi kontrol amaçlı kullandığım bilgisayarın windows olma olasılığı yüksek.
Şimdiden teşekkür ediyorum.
Linux Kayıtlı Kullanıcı Kimliği:#4939557 Ubuntu Kayıtlı Kullanıcı Kimliği:#28252

ihtiyar said

Küçük bir hatırlatma!

[Nasıl] etiketi yalnızca bir şeyin nasıl yapıldığını anlatan belgelerde olur. Sorunuza gelirsek, windows üzerinden nasıl uzaktan erişim nasıl olur, tam bilmiyorum. Arkadaşım windoes'tan yine windows'a logmein.com aracılığı ile bağlanıyordu. Araştırabilirsiniz.

atomkarinca

Eğer kullanıcı arayüzü kullanmazsanız bu işi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Screen isminde bir program vardır ve size çoklu terminal oturumu sağlar. Aria2 programını bu programın içerisinde başlatırsanız uzaktan bu programın oturumlarına SSH yardımıyla kolaylıkla bağlanabilirsiniz. Bunu Windows'da da Putty yardımıyla aynı kolaylıkta yapabilirsiniz.

erginemr

nfortech

Cevaplar için teşekkür ediyorum. Konsol tabanlı uzaktan erişim istediğimden SSH ve Putty 'yi soruma cevap oldu.

Fakat putty ile sorun yaşıyorum.
Şu bağlantıda bulunan SSH Nasıl Belgesindeki gibi ssh kurulumu yaptım.
Ubuntu 8.04 sistemimde Firestarter güvenlik duvarı kullanıyorum. Firestarter 'da kurallar sekmesinde "izin verilecek servisler" e SSH 'yi ekledim.  Modemimde port 22 yi IP adresime yönlendirdim. Evimdeki aynı modeme bağlı windows tabanlı diğer bilgisayarda Putty 'de yerel ağ ip adresimi - 10.0.0.9 - yazarak 22 nolu porttan  Ubuntu sistemime yönetici olarak uzaktan bağlanabiliyorum.
Fakat dışarıdaki bir ağdan aynı şeyi WAN ip adresimle denediğimde "Connection refused" hatası alıyorum.

/etc/host.allow dosyasına ip adresimi yazdım,
konsolda, iptables 'da açık portlarıma izinler verdim ama sonuç değişmedi.
Aslında iptables 'i nasıl doğru yapılandırmam gerektiğini bilmiyorum.

Dikkatimi çeken bir nokta; konsolda SSHD yi çalıştırdığımda

# /etc/init.d/sshd start
# /etc/init.d/sshd: 17: /usr/local/sbin/sshd: not found

hatası alıyorum.

Linux Kayıtlı Kullanıcı Kimliği:#4939557 Ubuntu Kayıtlı Kullanıcı Kimliği:#28252

heartsmagic

Yerel ağda port yönlendirmesine ihtiyaç yoktur o nedenle sorun yaşamazsın. Eğer dışarıdan erişimde sorun yaşıyorsan ya yönlendirmende sorun var demektir ya da Firestarter ayarlarında bir sıkıntı olmuştur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.