hızlı hafif bir dağıtım tavsiyeniz?

Başlatan omerismail, 03 Ocak 2009 - 12:30:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omerismail

lenovo 3000 n100 notebook var. 2gb ram 160 gb hdd. core2 duo işlemci 128 mb ekran intel.kamera parmak izi okuma dvd-rw dl, bu notebookta kullanacağım özellikle hızlı, wirelles mükemmel ve hafif bir dağıtım. benim kuullanabileceğim ve kurabileceğim türden yeni bir linux kullanıcısıyım ve genellikle ubuntu kullanıyorum. fakat ağır ve benim kullanmadığım bir sürü program var. denediklerim: wattos ubuntu 8.04 kullanıyor intenet bağlantısını yapamadım wirelles ile.ben bağlantı için kablosuz kullanıyorum. lütfen kısa sürede cevaplarsanız sevinirim.

OKAN

Ubuntu üzerinde LXDE ya da XFCE masaüstü ortamlarını deneyebilirsin. Gnome ağır geliyor olabilir. Özellikle LXDE çok hafiftir. Forumda aratırsan ilgili başlığa ulaşırsın.

atomkarinca

Öncelikle şunu söyleyeyim: söyledikleriniz ne yazık ki bir oksimoron oluşturuyor. Hızlı ve hafif bir dağıtımı kullanabilmeniz için yeni bir Linux kullanıcısı olmamanız gerekiyor. Eğer aradığınız şu an kullandığınızdan daha hızlı ve hafifse o zaman iş değişir. Ubuntu'nun üzerine Fluxbox kurup onun üstüne de Wicd kurarsanız daha hafif, daha hızlı ve mükemmel wireless elde edersiniz.

eren

O makineye Ubuntu rahatlıkla yeter. Normalde Ubuntu'nun kasmaması lazım ama benimde başıma geldi, 4 GB RAM'e sahip sistemde bile kasıyor. Bu kasmanın sebebi tamamen Gnome. Gnome inanılmaz kaprisli ve sistem beğeniyor, KDE 3.5.X serisi kurarsanız yeterli performansı verecektir.

Ancak direk Kubuntu kurmayın, Ubuntu kurup depodan KDE masaüstünü yükleyin.

Ayrıca Gos hafif bir dağıtım, tavsiye ederim. Hemde son kullanıcı için ideal.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

omerismail

yeni kullanıcı olduğumdan ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. gnome yi nasıl kaldırmam gerekir ve diyelim lxde nasıl kurarım?
selamlar

omerismail

fluxbox ve wicd nasıl kurarım. bıktım her açılışta wirelles iin şifre girmekten

Exodus

@omerismail;
Bir soru sorduktan sonra mesajinizi duzenleyebilirsiniz.
Sorulariniza gelirsek bkz : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?action=search
Arch Linux FTW!

omerismail

gOS da denedim. 8.04 kullandığı için internet wirelles olayı çok zayıf bu yüzden çoğu sürümlerden dağıtımlardan vazgeçtim. mesela en son wattos denedim. wirelles diye bir şey yok. yapamadım. benim bağlantım sadece wirelles ile olduğundan dağıtım kurarken bile live cd ile başlatıyorum. wirelles ile bağlantı yaptıktan sonra kuruluma geçiyorum. mesela kge lxde xfce fluxbox kurarkengnomeyi kaldıracakmıyım ne yapacağım ?
selamlar

omerismail

wattos da wicd kurulu sanırım. fakat ayarını yapamadım. bir türlü wirelles bağlantısı bulamadım.

Sypro

Birden fazla masaüstü ortamını bir arada kullanabilirsiniz, GDM (kullanıcı adı ve şifre yazdığınız yer) ekranından seçip diğeri ile istediğiniz zaman girebilirsiniz. Tabi dilerseniz Gnome yerine başka bir tanesini öntanımlı yapar onuna giriş yaparsınız. Yani, KDE, LXDE, Xfce, Fluxbox ya da bir diğerini kurarken Gnome'dan vazgeçmenize gerek yok.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Kaldı ki o makinede Gnome nazlanmaz. Çok daha düşük donanıma sahip makinemde bile Gnome ile mutluyken yeni aldığım makinede bir hayli hız artışı mevcut. Ağırlıktan kasıt ne örneğin?

Ayrıca  @atomkarinca'nın dediklerine katılıyorum. Söylediklerin tezat oluşturuyor. Yeni bir kullanıcı olarak daha hafif bir dağıtım istiyorsan daha fazla uğraş vermen gerekiyor. Adını sanını bile duymadığımız dağıtımların desteğini nasıl alacaksın? Zira gördüğüm kadarıyla arama, okuma için o kadar fazla hevesli görünmüyorsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Benim 4 GB RAM'e sahip makinede Gnome eski Türk filmi gibi çalışıyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Çağlar

Gnome 512 mb ram ile bile rahat çalışırken sizde uçması gerek. :) Ubuntu 8.10 kablosuzda da sorun vermez. Hafif dağıtım için öğrenmeniz gereken çok şey olduğuna inanıyorum ama yinede Slax bir alternatif olabilir. WattOS, Ubuntu tabanlı fluxbox,xfce ve openbox gibi masaüstü desteği veren bir dağıtım.
We got a badass over here!

eren

Gnome servisleri ile alakalıymış bu yavaşlık. Bazı yeni sistemlerde bile Gnome çok kötü çalışıyor. XFCE, LXDE, KDE gibi masaüstü ortamlarında ise sorun yok. Lapis forumlarında Lapis için bir arkadaş 3 servisi iptal ettirerek bu sorunu aşmıştı. Ben bu yüzden Gnome'dan iyice soğudum ve nefret eder bir hale geldim.

heartsmagic

Lapisteki sorun Gnome sorunu değildi, sistem genelini ilgilendiren bir meseleydi. Bende 2GB Ram ile Gnome Ubuntu ve Lapis üzerinde sorunsuzca çalışmakta.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Ubuntu'da da batarya paketlerini kaldırınca sistem baya bir rahatlıyor ama.

omerismail

firefox bazen hızlı açıyor genellikle yavaş. bir uygulama açtığımda biraz bekletiyor. windoz dan hızlı fakat mesela wattos denedim internete bağlanamadım fakat tıkladığımda hemen açılıyordu. ıvır zıvır şeyler de yüklü değildi. zaten linux kullanmasını bilsem gento slack arch gibileri de denerim.
hızlandırabileceğim yol yokmu sisteme zarar vermeden.
kurduklarım: gmountiso,acetone,zekr,smplayer,wine,virtualbox,gnome-do,workrave,picasa,frostwire,skype,webhttrack,gtk-recordmydesktop,winff,ubuntu tweak
bunlar sistemi yavaşlatırmı? birde güncellemeler var.
selamlar

erginemr

@Eren,

Bende Ubuntu/Gnome hem 750 MHz/512MB'lık tarihi sistemimde, hem de yeni dizüstümde sorunsuz ve hızlı çalışıyor. Sorunun senin makine(leri)ndeki bir uyumsuzluktan kaynaklandığına inanıyorum.

@omerismail,

Listesini verdiğiniz programların ve sistem güncellemelerinin sorun çıkartacağını zannetmiyorum. Firefox'tan daha hızlı bir İnternet tarayıcısı ayarışı içinde iseniz, Opera'yı da deneyebilirsiniz:
http://www.opera.com/download/index.dml?platform=linux

Bence hız için ayrıca, Ubuntu üzerine aşağıdaki şekilde LXDE masaüstünü kurup denemelisiniz. Bilahare açılışta Gnome ya da LXDE arasında seçim yapabilirsiniz:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2760.0.html
http://wiki.lxde.org/en/Main_Page

erginemr

Hmm... Bunun dışında, açılıştaki başta Tracker (hızlı aramalar için dosya/dizin endeksleyici) olmak üzere bazı servisleri kapatmanız da faydalı olabilir:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1063.msg66751.html#msg66751
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1063.0.html

fadike

Arkadaşlar şu anda elimde üç adet sistem var:

• AMD Athlon x2 5600+ ve 2 GB DDR2 Ram 800 MHz
  • AMD Athlonz Xp 2500+ 1,83 GHz ve 1 GB DDR Ram 433 MHz
  • Intep Pentium 4 1,5 GHz ve 256 MB SD Ram133 Mhz

Üstelik üçünde de Gnome kurulu (ilk sitemde Debian üzerinde, diğerlerinde ise Ubuntu üzerinde) ve kasılmadan çalışmakta.

Hatta müzelik denilen bir diğer sisteme de başarı ile kurulum yapıldı:
IBM NetVista 634971G
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü