[Çözüldü]hiç bitmeyen disk hareketi

Başlatan cemkaan, 22 Ağustos 2008 - 14:17:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemkaan

Bununla sistemimde ikinci defa karşılaşıyorum. Durup dururken bir disk hareketi başlıyor ve bilgisayar çok ağırlaşıyor. Buna neden olan bir programmı var diye konsoldan top komutuna bakmak için konsol açmak istiyorum ama menülere erişemiyorum. ctrl+alt+f1 ile konsol açılıyor ama sadece kullanıcı adı girebiliyorum şifre girilmiyor. Mecburen resetlemek zorunda kalıyorum. Daha önce böyle bir hata ile karşılaşan  nedenini ve çözümünü bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum.

[Çözüldü]
Sorunun sebebi hdparm programıymış
Belirli bir süre sonra diskleri uyku konumuna getirmesi için kullanıyordum. Bu hata olana kadar sorun çıkarmamıştı. Herhalde son güncellemelerden sonra bir uyumsuzluk ortaya çıktı.
İlgilenen arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.

erginemr

Bunu sebebi pek çok şey olabilir, en iyisini düşünmüşsünüz. Konsolda top ya da daha iyisi htop (kurmak için "sudo apt-get install htop") ile işlemciyi %100'e yakın kullanan uygulamayı bulabilirsiniz. Konsolda şifre konusu için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2488.0

Ben Ubuntu'nun disk indeksleyicisi olan tracker'dan şüpheleniyorum. Bu araç, genelde bilgisayar açıldığında, bazen de herhangi bir işlem yapılmıyorsa devreye girerek, dosyaların hızlı bulunması için bütün sabit diski indekser. Ben bunu gereksiz buluyor ve kurulumdan sonra tracker'ı şu şekilde devre dışı bırakıyorum:

1. "Gnome Menü >> Sistem >> Tercihler >> Oturumlar"dan Tracker, ve Tracker Applet'i devre dışı bırakıyorum.

2. "Gnome Menü >> Sistem >> Tercihler >> Search and Indexing"den "Enable Indexing" ve "Enable Watching" satırlarını devre dışı bırakıyorum.

Dilerseniz tracker'ı kapatıp, bilgisayarı yeniden başlatın ve bu şekilde bir süre kullanın. Yine de sanal terminalde htop, ne olup bittiği hakkında daha sağlıklı bir bilgi verecektir.

cemkaan

cevabınız için teşekkürler

" Konsolda şifre konusu için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2488.0"

yani normalde sorunsuzca şifremi girip kullanabiliyorum ama bu sorun ortaya çıktığında şifre yazamıyorum.

disk indeksleyiciyi kapatıp bekleyeceğim bakalım neler olacak.. :)

kafkasyali

aynı sorunla ben de karşılaştım. bir virüs ya da trojanın pc'me veri gönderip almasından şüphe ettim. sonra da güncellemelerin otomatik yüklenmesi aklıma geldi. gerçi şifre girmeden güncelleme yapılıyor mu bilmiyorum. tam ne olduğunu ben de anlayamadım ama tracker'ı kapatıp tekrar bakacam.

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

cemkaan

Disk indeksleyiciyi kapatmama rağmen aynı sorun tekrarlandı :(

En son firestarter kurmuştum onu kapattım bakalım ne değişecek :(

MURATSPLAT

Selam..
  Ubuntu  da bir program hata yüzünden yada olağan bir  işlemciye asılmada  sistem kararsızlaşıyor. Buna neden bir çözüm bulamıyorlar anlayamıyorum. Slackware de buna benzer yani bir program yüzünden sistemin bayılması olmazdı. Bir şekilde kill yapabiliyordum. Ama ubuntu da buna  yapmak için fırsatın bile olmuyor. Ubuntunun şuan tek sinir olduğum büyük sorunu bu..
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

egitimist

@cemkaan, sistemini kararsızlaştıran yazılımı bulman için; ilk önce htop adlı yazılım yüklü değilse yükle. Sık kullandığın yazılımları çalıştır. Konsolu aç ve tam ekran yap. htop komutunu ver ve avını bekleyen bir avcı gibi sistemin kararsızlaşmasını bekle. :)

cemkaan

evet sistem gözlemcisi tray da top komutu da konsolda bekliyor bende pusudayım :)
ama htop u da yükleyeceğim.

heartsmagic

@cemkaan zaten konsola düşüp neyin kastığını öğrenmeye çalıştığını söylemiş. Ancak sistem o kadar kasılmış görünüyor ki parola kısmında başarı sağlayamamış.

@muratsplat, Slackware konusunda haklısın, pek çakıldığını görmüyordum. Ancak Ubuntu'da bana pek yamuk yapmadı bugüne kadar :) Kısacası yine biraz kısmet meselesi gibi geliyor bana.

@cemkaan, son olarak arkada Evolution çalışıyorsa bir de onu iptal etmeyi dene :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cemkaan

Teşekkürler evolution u da kapattım.
En sonunda kasıldığı zaman konsola düşmeyi başardım htop ta işlemciyi zorlayan bir program gözükmüyor. Ama işlemciler %100 seviyesinde(core2duo 2220). Bir de 4gb ram var 3.8gb ı dolmuş görünüyordu. Sistemde 4gb ram a güvenerek swap alanı açmamıştım. Acaba illede swap alanımı istiyor. 60 gb boş alana sahip bir ntfs diskim var onun üzerinde 1-2 gb lık swap alanı açmak için ne yapmalıyım? Bir de kasıldığı zaman ctrl+alt+backspace yapılabiliyor.
Belki Yardımı olabilir düşüncesiyle
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1395.0     buradaki işlemi yaptım

munirekinci

Swap kalmadığı için donup kalması muhtemel, ama 3.8 GB ram kullanması çok aşırı derecede anormal. Swap oluştursan bile ram'i doldurduğu gibi swap'ıda doldurması muhtemel. Bence sen sorunun kaynağını bulmaya çalış, yoksa buna swap ta yetiştiremezsin. :)

Evolution, Nautilus programlarına dikkat et bazen sapıtabiliyorlar. Ayrıca sorunun Gnome bazlı olup olmadığını anlamak için başka bir masaüstü ortamı/pencere yöneticisi ile oturum açmayı deneyebilirsin.

cemkaan

"Ayrıca sorunun Gnome bazlı olup olmadığını anlamak için başka bir masaüstü ortamı/pencere yöneticisi ile oturum açmayı deneyebilirsin."

evet son yaptıklarım bir işe yaramazsa kde kurmayı düşünüyorum.

düzeltme: işe yaramadı bir de kde kurup deneyeceğim

heartsmagic

Belli ki belleği tamamen sömüren bir böcek ile baş başayız. İsterdim ki tespit edebilelim ve bir böcek girişi yapalım. Hemen akla @munirekinci'nin dediği gibi Nautilus geliyor. Gnome'un şımarık çocuğu arada böyle sürprizler yapabiliyor. Tabi bu sefer tamamen suçsuz da olabilir :) Bazen evolution da böyle sonuçlara neden oluyor ancak sen onu kapatıp denemişsin ve çözüm olmamış.

cemkaan

bitten böcekten kaçtık linuxa sığındık burdada dadandılar :)
ben kde kurdum biraz böyle kullanalım bakalım neler olacak :)

atomkarinca

Kde kurma fluxbox kur öyle bak bence. Sistemin iyice karışmasın.

cemkaan

"Kde kurma fluxbox kur öyle bak bence. Sistemin iyice karışmasın."

öğlen 13 gibi kde kurdum saat 23 oldu hata vermedi ortalık pek karışmadı şimdilik. Şu durumda sorun gnome ya da bağlantılı bir bölümünden kaynaklanıyor sanırım.

munirekinci

Konu şimdi biraz aydınlandı. (:
Sorunun kaynağını tespit etmek ister isen KDE üzerinde Gnome'un uygulamalarını teker teker açabilirsin.

Sorun çıkarmaya meyilli Gnome programları; (:
nautilus,
gnome-panel,
gnome-appearance-properties.

İlk olarak bunları deneyebilirsin.
Kolay gelsin.

heartsmagic

Bit böcek dediğimiz yazılım hataları ve bildirdiğimizde genelde çözülüyorlar, diğer taraftaki gibi aval aval bakınma olmuyor kısacası burada :)

Eğer kastın trojan, virüs ise, onlar da neymiş :)

Ayrıca bence Gnome yazılımlarını Gnome üzerinde denemek lazım. Birbirleri ile ilişki içindeyken sorun çıkartıyor olabilirler. Eğer bu fedakarlığı yaparım diyorsan geç Gnome'a, bizim böceği bulana kadar uğraş :)

erginemr

Güzel söyledin @heartsmagic. Forumunuzda @mono isminde bir böcek avcımız bile var, kulakları çınlasın...  :P
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1698.0

heartsmagic

Alıntı yapılan: erginemr - 25 Ağustos 2008 - 09:37:09
Güzel söyledin @heartsmagic. Forumunuzda @mono isminde bir böcek avcımız bile var, kulakları çınlasın...  :P
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1698.0

Evet o böcek bizim sayemizde çözüldü örneğin :)
@mono'nun kulakları iki defa çınlasın, hehe.

munirekinci

Nautilus'un o böceği yok mu artık?  :o  Benim bunu temizlediklerinden haberim yoktu.

heartsmagic

Intrepid üzerinde yok örneğin. Hardy altında devam edebiliyor olabilir.

cemkaan

kde ortamında ktorrent önce indirilen dosyalar bozuk hatasını verdi sonrada çöküp ubuntu yu kilitledi. Gnome da da denedim kasılma olduğunda konsoldan kill ile ktorrent i kapatınca biraz düzelme oluyor. Sanırım Sorunlu olan ktorrent miş :)
şimdi ktorrent i devredışı bıraktım.. onun yerine azureus kullanıyorum bakalım neler olacak :)

heartsmagic

Güzel yakalamışsın, kesinleşirse duruma bakarız.

zulfikar

Ayni sorun bende de vardi sistem bazen hicbir program acik degilken bile islemci %100 oluyordu, arastirinca evolution alarm notifier den kaynaklandigini gordum ve hemen baslangic ugulamarindan iptal ettim. Simdi pek sistem zorlanmiyor sadece flas yuklu sitelerde oluyor bazen onada suan yapacak bisey yok gibi.