Ram ve swap alanı kullanımı

Başlatan ufuk_k, 26 Mayıs 2008 - 07:50:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ufuk_k

Swap (takas) alanına olan sıçramalar ve sistemin bununla ilgili ayarlarını anlamak ve değiştirmek için şu linke bakın:

http://rudd-o.com/archives/2007/10/02/tales-from-responsivenessland-why-linux-feels-slow-and-how-to-fix-that/2/

Yöntem şudur: gksu gedit /etc/sysctl.conf komutu ile dosya açılır. (Kubuntu kullanıcıları kdesu kate yazmalı)

vm.swappiness=1
vm.vfs_cache_pressure=50
satırları dosyanın en altına eklenir. Dosya kaydedilir. swappiness değerini 1-100 arasında ayarlayabilirsiniz.

İşleyişi şöyledir; swappiness değeri 0'a yaklaştıkça Linux uygulamaları RAM'de tutar, cache'e aktarmaz. 100'e yaklaştıkça ise RAM'de değil de cachte tutar. Bizim bu değeri 1 yapmamız, uygulamaların RAM'den ve daha hızlı şekilde çalıştırılmasını sağlayacak ve cache'e yük binmeyecektir. RAM yeterli olduğu zaman geçerlidir. Çoğunlukla işe yarar, RAM'e çok güvenmiyorsanız 1 yerine 10 gibi bir değer de yapabilirsiniz. İstemezseniz silebilirsiniz.

Cache pressure parametresi ise dosya sistemi (filesystem) cache ile ilgilidir, arama yaparken ve dosya sistemini browse ederken işe yarar. 50 değeri ideal gibidir ama oynayarak uygun değer elde edilebilir. 1 değerine doğru yaklaşması önerilmez, çok fazla swap etkinliği yaratır. 100'e yakın değerler de pek bir kazanç sağlamaz. Bu değeri de istemezseniz sonradan silebilirsiniz.

Not: Elden geldiğince çevirip açıklamaya çalıştım.

heartsmagic

Güzel bilgi. Deneyelim hemen bakalım cache ne derece değişecek. Teşekkürler @ufuk_k
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

engin1975

hasanyılmaz

Çok faydalı oldu, teşekkürler...

Contempt

öncelikle teşekkür ederim paylaşımın için. Açtığım dosyadaki kodların hepsinin başında # var
Ör.
# Always defragment packets
#net/ipv4/ip_always_defrag = 1

Senin verdiklerinin de başınada # eklıyormuyuz yoksa verdiğin şekildemi yazıyoruz.
Herşeye Rağmen...

ufuk_k

# eklemek, comment out yani o satırı etkisizleştirmek demektir. Bu nedenle herhangi bir dosyada satırın başında # varsa o satır konfigurasyona etki etmez. Dikkat edersen bu nedenle açıklamaların başında hep # vardır. Anlayacağın # işareti olmaması gerekir verilenlerin etki etmesi için.

Contempt

Alıntı yapılan: ufuk_k - 22 Haziran 2008 - 12:25:45
# eklemek, comment out yani o satırı etkisizleştirmek demektir. Bu nedenle herhangi bir dosyada satırın başında # varsa o satır konfigurasyona etki etmez. Dikkat edersen bu nedenle açıklamaların başında hep # vardır. Anlayacağın # işareti olmaması gerekir verilenlerin etki etmesi için.
Ufuk saol ama ozaman benim o dosyadaki herseyim deaktif durumda normali bumudur.
Herşeye Rağmen...

ufuk_k

Eh, anlayacağın gibi sen onları öyle yapmamışsan normali o oluyor.

Contempt

O dosyaya ilk olarak şimdi giriyorum.
Teşekkür ederim.  ;D
Herşeye Rağmen...

Göktürk

Hocam bu ne? Pardus'ta da swap alanı diyorlar, ram falan ben anlamadım. Ne işe yarıyor? Ben acemiyim ;)

Not: Lütfen Türkçe kullanımına özen gösterelim.
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

munirekinci

Swap aynen Ram gibi arabellek amaçlı kullanılan bir disk alanıdır. Ram yetmediği takdirde geçici dosyalar swap alanında tutulmaya başlar.

Göktürk

Abi bu iyi bir şey zaten. Bilgisayarım eski. Ben sisteme ubuntuyu şimdi kurdum. Nasıl yapıcam ? Yardımcı olursanız sevinirim. ::)
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: by_reis - 25 Haziran 2008 - 01:19:42
abi bu ii bir şey zaten pc taka eski ben nasıl yapıcam sisteme ubuntuya şimdi kurdum ben ??yardımcı olursanız sevinirim.. ::)

Lütfe yazımına dikkat ediver zira zor okunuyor zor anlaşılıyor. Aksi takdirde her mesajını düzenlemek zorunda kalacağız. Ayrıca sorularının birçoğu forumda mevcut. Lütfen biraz zaman ayırıp forumda gezin ve oku.
Hoş geldin.

Göktürk

Sağ ol kardeşim. Allah razı olsun.

godlessturtle

Teşekkürler,
Ubuntuda yeniyim ve  ubuntudaki bu yavaşlığın nedinini anlamaya çalışıyordum.
İyi çalışmalar.

nucro

acikladiginiz ayar degisikligini yaptim ciddi anlamda bir rahatlama oldu tavsiyeniz icin tesekkurler :)

oytun5555

Çok sağolun aradığım dosyayı buldum. Tesadüfen bende bu dosyayı arıyordum.

ulusoyab

Benim de ram kullanımı ile ilgili bir sorum olacak. Firefox 4 kurdum.  Bilgisayar zorlanınca sistem gözlemcisinden ram kullanımına baktım. Firefox 64 mb. kullanıyor. Plugin-container 500 mb.
ve sürekli artıyor. Bu normal mi?
Sistem: i3, 2 Gb. ram, nvidia gt220

Gombrich

Alıntı yapılan: ulusoyab - 26 Mart 2011 - 22:36:21
Benim de ram kullanımı ile ilgili bir sorum olacak. Firefox 4 kurdum.  Bilgisayar zorlanınca sistem gözlemcisinden ram kullanımına baktım. Firefox 64 mb. kullanıyor. Plugin-container 500 mb.
ve sürekli artıyor. Bu normal mi?
Sistem: i3, 2 Gb. ram, nvidia gt220
Hangi eklentileri kullanıyorsunuz? Bu eklentileri kullanacak sayfalar açmadan mı 500 mb kullanım oluşuyor?

eribol

plugin-container, firefox üzerinde açık olan flash videolarını çalıştırıyor. Yani bol bol video açmışsanız, doğaldır. Facebook için video izledikten sonra sayfanın yenilenmesi iyi olur.

ulusoyab

Ben ayrıca bir eklenti hiç kurmadım firefox 4 e .  Face de değil de hürriyet gazetesinin sitesinde bu durumu gördüm. Flash olarak tabii sayfada vardı.

eribol

Flash çalıştığına göre flash eklentisi var :) Haber sitelerimiz sağolsun, sağa sola flash reklamlar ekleyince haber okumak bazen işkenceye dönüşüyor. Bir çok haber sitesinde bu durum mevcut, aşırı flash reklamları kasıyor.

heartsmagic

Flash reklamları için Adblock Plus eklentisi kurulursa tarayıcı oldukça rahatlayacaktır.

ulusoyab

Adblock plus ı kurdum. Teşekkürler.
Bu arada  "haberdar et"e tıklamama rağmen, şu ana kadar bu konudaki hiç bir ileti için haberdar etmedi.

heartsmagic

Taşıma sonrası var olan sorunlarımıza bir yenisi daha eklendi bu durumda. Teşekkürler @ulusoyab.