[Nasıl] Compiz Nasıl Yüklenir? (Yeniler İçin)

Başlatan demir, 13 Mart 2008 - 23:31:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

demir

Not: Ubuntu'da artık Compiz artık kurulu gelmektedir. Lütfen Compiz kurmak için uğraş vermeyin.

Ubuntu 8.04 ve üstü sürümlerde Compiz Fusion kurulu gelmektedir. Kullanmak isteyenler öncelikle ekran kartı sürücülerini doğru şekilde kurmuş olmalı . (Ekran kartı sürücü işlemleri için bkz. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=15.0 )

Ekran kartı sürücülerini doğru şekilde kurduktan sonra

Uçbirimden (Uygulamalar >> Donatılar >> Uçbirim ) aşağıdaki komutu vererek Compiz yönetimi için gerekli paketleri yükleyin.

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager fusion-icon

Compiz' i etkinleştirmek için : Uygulamalar >> Sistem Araçları >> Compiz Fusion Icon uygulamasını çalıştırın. Sistem tepsisinde açılacak. Mavi ok simgesine sağ tıklayıp >> Select Window Manager >> Compiz yolundan Compiz' i etkinleştirebilirsiniz. Öntanımlı olarak basit efektler çalışmaktadır.

Compiz yapılandırması için (Ekrana alevli yazı yazma, Dönen 3 boyutlu küp vs.) Sistem >> Tercihler >> Compiz Ayar yöneticisi uygulamasını açın. (aynı zamanda uçbirimden ccsm komutu ile de açabilirsiniz. )

Yapılandırma işlemleri için : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=446.0

LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

fadike

Ubuntu 7.10 Gusty Gibson veya Ubuntu 8.04 Hardy Heron kurulumlarından sonra Compiz Fusion pencere yöneticisini aktifleştirmek için açıkçası kendimi yukarıda anlatılanlar gibi kasmadım.

Bilindiği gibi Compiz Fusion, Ubuntu ile kurulu geliyor. Bir kısmının aktifleşmesi için Görünüm (apperance) seçeneklerinden Visual Effects (görsel efektler) sekmesinden "extra" tercih edilirse pencelereler sallanmaya, yumuşak geçişler yapmaya ve fare tekeri ile de masaüstlerinden bir diğerine geçebilme olanağı doğuyor. Tabii ki, önce kısıtlanmış donanım sürücüsünü aktif etmeniz gerekiyor ki Ubuntu bunu akıllıca algılayıp sizi uyarıyor ve sizde tek tıklama ile kuruyorsunuz.

Gelelim kısıtlanmış ekran kartı sürücünün de kurulduktan sonra "Uygulamalar>Ekle/kaldır"dan paketlerin aranacağı yerler olarak "tüm açık kaynak uygulamalar" seçimi yapılıp arama kutusuna "ccsm" yazılınca karşımıza Compiz ayar yöneticisi gelecek ve biz bunu kuracağız.

Daha sonra ister Görünüm (apperance) menüsünden Custom seçimi ile ya da Alt+F2 ile komut satırına "ccsm" yazarak Compiz Config Settings Manager (Compiz Yapılandırma Ayarları Yöneticisini) açıp tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

Sypro

@aydinbez

iyi güzel hoş da ATI kullanıcısı isen o kadar kolay olmuyor bu anlattıkların :)
xgl ile uğraşmak gerekebiliyor, ccsm indirsen de çalışmadığı oluyor, visual effects'den aktif edemediğin oluyor..
envy ile hem donanıma uygun olan driver ve xgl ayarları otomatik yapılıyor hem de oldu mu olmadı mı diye düşünmene gerek kalmıyor. sonrasında evet dediğin gibi add/remove ile ccsm indirmek daha kolay ve akıllıca, tüm pluginlerini falan otomatik olarak kendisi ordan kuruyor. bugün öğlende hardy heron için de denedim intel/nvidia ile sorunsuz bir kurulum gerçekleştirdim, yeni pluginler gözlemledim hatta gibbon'dakilere göre..

keşke diyorum Emerald Theme Manager yüklemeseydim, bi sürü ayarın bozulmasına sebep oldu :)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

SoulSmasher

ati kullanıcısıyım, benzer yöntemle kurmuştum compizi.. yeni nvidia ekran kartı sürücüleri sayesinde (ki envy ile yada elle kurun) artık xgl ile uğraşmaya gerek yok :)
envy nin yeni sürümlerini sitesinden indirdikçe yeni sürümleri güncel driverları algılıyor. envy i çekmeden önce sitesinden son sürümü kontrol edin derim. buidli farklı oluyor versiyon numöarası aynı olsa bile..

bu arada emerald var bende ve hiçbir sorun yaşamadım. www.gnome-look.org dan kendime birkaç tema seçtim, awn curvesi de kurunca mükemmel durdu alet :)

Sypro

hardy nin üzerine compiz awn ve emerald kurdum. ama öncesinde xfce dosyalarını çekip restart atmamıştım, emerald bi yerde xfce ile ilgili dosyalara yazamadığını belirten bi hata verdi kurulum tamamlanamadı. benim yaşadığım sorunun kaynağı burdan geliyor. yoksa emerald'ı gibbon'da ztn sorunsuz şekilde kullanıyorum.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

komikimben

Hocam çok teşekkürler  ;D

(Türkçe harflere dikkat etmelisin,+rep dediğn bu forumda işe yaramaz.Bir teşekür yeterlidir.MeBuNtU)

munirekinci

Başlığın yeni başlayan birçok kişinin defalarca kez sorduğu bir konuyu içermesi sebebiyle sabitliyorum.

tarumar

Ben aydinbez'in anlattığı şekilde yaptım, daha kolayıma geldi. pencere açma kapama efektleri gayet güzel çalışıyor ama bazılarını kullanamadım, mesela küp çıkmıyor, allem ettim kallem ettim olmadı. yağmur da yağdıramıyorum.
ekran kartı sürücüsüyle ilgili olabilir herhalde. akşam envy'i deneyeyim mi? başka şeyleri bozar mıyım?
bir de ekran kartım nedir bilmiyorum, 3 sene falan oldu alalı, nvidia - geforce 2 yazıyor bir yerlerde ama bu mudur ismi?

Sypro

SoulSmasher

hardy de açmak için sadece envy ile sürücüyü kuruduktan sonra ccsm yazıp compizfusionu ayarladım

tabi yüklü değilse compizconfig settings manager ı synapticten kurmak gerek önce

gypso

arkadaşlar, paket yöneticisinden envy i kurdum, fakat ekran kartını tanıtamadım, daha doğrusu envy i çalıştırdığımda ati ekran kartımı seçiyorum kur diyorum, root şifresi istiyor, işte herşeyi çözdüm de ben bu root şifresini çözemedim, kullanıcı şifrem olmuyor, bir yerde güzel bir konu açmış bir arkadaş, root ,kullanıcı adı şifresi hakkında, orayı inceledim kendime yeni bir root şifresi verdim, ama o da geçerli değil, anlayacağınız tanıtamadım ekran kartını, fakat compiz çalışıyor?

gypso

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,744.0.html
bu linktekiyle aynı sorunu yaşıyorum, kısıtlanmış sürücülerle deneyin denmiş, ben pek bişey anlıyamadım, biraz açıklık getirilebiilirmi bu konu hakkında ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: gypso - 27 Nisan 2008 - 11:08:20
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,744.0.html
bu linktekiyle aynı sorunu yaşıyorum, kısıtlanmış sürücülerle deneyin denmiş, ben pek bişey anlıyamadım, biraz açıklık getirilebiilirmi bu konu hakkında ?

O başlıkta son verdiğim komutu denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gypso

evet onu denedim, fakat sonunda resimdeki gibi oldu ??

heartsmagic

Alıntı yapılan: gypso - 01 Mayıs 2008 - 12:48:29
evet onu denedim, fakat sonunda resimdeki gibi oldu ??

sudo ile haşir neşir olman lazım. Yetki isteyen bir komut çalıştırdığında başına sudo koyma alışkanlığı kazan.

gypso

Tamam, alışkanlık edineceğim. :)

tyler78

Bende uçbirim "GConf backend: There is an unsupported value at path /apps/compiz/plugins/scale/allscreens/options/initiate_edge. Settings from this path won't be read. Try to remove that value so that operation can continue properly." hatası veriyor ve uçbirimi kapatınca compizde kapanıyor. Neden olabilir?

ufuk_k

Compiz'i uçbirimden çalıştırınca uçbirimi kapatınca compizin kapanması normal.
alt+f2 yapıp çalıştır penceresine compiz --replace yazın.

Siser

Bence Gnu/Linux kullanmak sadece bir isletim sitemi tercih etmek degil. Hayatta pek cok seyde oldugu gibi bir "tarafi" secmek. Ve dogru taraftasin. Hoş geldin.

heartsmagic

Forumda Envy hataları ve çözümü mevcut. Lütfen gerekli yerlere bir göz atıver.

linsis

sudo envy -t  ile kurdum.

ancak ekran kartı driver kuramıyorum.

Install the ATI Driver dediğimde

There was an error in the installation process. You can see the log file /var/log/envy-installer.log

bu hatayı alıyorum.
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

ufuk_k

alt+F2 çalıştır---> gksu gedit /var/log/envy-installer.log çıktısını yapıştır.

Log dosyasına bakmakta her zaman fayda vardır.

linsis

python pulse.py ati oldest
root@ubuntu:/usr/share/envy# python pulse.py ati oldest
Envy - Version 0.9.10
ENVY ERROR: Your Operating System does not seem to be supported by Envy

ayrıca forumda bir yerdede yazılan üzerinde EnvyNG kurdum.oradan da atı kurmaya çalışıyorum.bekleyin yazıyor.

ama hiçbirşey olmuyor

>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

heartsmagic

Tüm kurduğun Envy türevlerini kaldır. Eğer ATI sürücüsü kurduysan onu da kaldır. Ardından forumdaki envyng'yi kur ve metin tabanlı olarak çalıştır.

linsis

sudo apt-get install envyng-gtk konsala yazarak kurdum.ardından menüden envyng tıkladım.listeden atı'yi seçtim.

bir siyah ekran çıktı ama birşey olmadı.

acaba bir eksik mi yaptım.bir de metin tabanlı derken??