Ubuntu kapanmıyor?

Başlatan komikimben, 08 Mayıs 2008 - 22:10:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dropman

Kapanmıyor, kapanmıyor...
Kapanma olayını garantiye almak için çalışan bütün uygulamaları kapatıp deniyorum... 7.10 sürümde ne açık ne kapalı bakmadan kapat diyordum, h,ç sorun olmuyordu...
8.04 sürümde Üç defa normal kapanıyorsa bir defa donup kalıyor...

Alıntı Yapsudo shutdown -h now
Komutla problem yok.. Artık işi garantiye almak için masaüstüne kısayol yapacağım...

komikimben

Kardeşim, belki de senin sorunun benimkiyle aynıdır.
Kapatma tuşuna bas. kapat makinanı. Bekle bir 5-6 dakika kadar. bakalım sorunumuz aynı mı?
Çünkü benimki zamanla kapanıyor.

Dropman

Alıntı yapılan: komikimben - 31 Mayıs 2008 - 13:40:55
kardeşim belkide senin sorunun benimkiyle aynıdır.

kapatma tuşuna bas. kapt makinanı. bekle bir 5-6 dakika kadar. bakalım sorunumuz aynı mı?

çünkü benimki zamanla kapanıyor.

Manuel kapatıyorum.. Sonraki kapanmada sorun yok.. Dediğim gibi 3-4 kapanışta bir yapıyor..
Aynı mı sorun?

komikimben

yav bak ben kapat diyorum hiç bir şey olmuyor. makina donuyor. klavye falan nakavt. mouse aktif sadece. 6-7 dakika sonra kapanıyor. benim sorun bu.

evet 3-4 kapanışta bir olması ilginç ötesi. :-\

ufuk_k

Laptop mu masaüstü mü kullanıyorsunuz, ikinize de sorayım?

DeFacto

Bende de oluyordu msn resmi değiştirirken şu meşhur oturum kapatma bugundan sonra oldu. Ubuntu kilitleniyordu. Hiç bir şekilde o kapat butonuna tıkladıktan sonra işlem yapılamıyor. (fare hariç). Daha sonra swap alanı ile ilgili olduğunu keşfettim.8gblık swap alanımı 10gb a çıkardım ve sorun düzeldi ama bende hiç kapanmıyordu elle müdahele edeceksin illa tuvalete girdim ayıptır söylemesi çıktım omlet yaptım 30 dk içnde tık yoktu ben sorunu bu şekilde aştım. Swap alanı arttırımı.

komikimben

Alıntı yapılan: ufuk_k - 31 Mayıs 2008 - 18:55:56

masaüstü kullanıyorum ben.

heartsmagic

10 GB Swap mı? Ben o kadar alana iki tane daha Ubuntu kurarım :)
Arkadaşlar abartmayalım. Tamam diskte fazla yer olabilir ancak o kadar swap alanı inanın çok fazla. Çözümü swap eklemek değildir de bence, UUID'i değişmiş swap falan olmasın? Ayrıca Swap ekleyip de nasıl gösterdin sisteme?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

omergex

harbici o kadar swap cok fazla yaa ki onunla bi alakası yoktur bencede..
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

komikimben

Rabbim senin elinden o harddiski alsında gör gününü :P

Dropman

Alıntı yapılan: ufuk_k - 31 Mayıs 2008 - 18:55:56

Ben LapTop kullanıyorum...

ufuk_k

O zaman ACPI ve APM modüllerinin düzgün yüklenip çalıştığından emin olmak gerekiyor. Sorun güç yönetimi ile ilgili diye düşünüyorum. Biraz ACPI olayını araştır derim, nasıl düzgün çalıştıracağını bulabilirsin.

erginemr

@JesusPenguin,

Ufuk_k'nın önceki sayfada açıkladığı gnome-power-manager'in Tercihler -> Oturumlar içinde aktif olmaması sendromu sizin için de geçerli olabilir...

Dropman

Alıntı yapılan: ufuk_k - 28 Mayıs 2008 - 17:11:56
Sistem--tercihler--Oturumlar kısmında gnome-power-manager ya da güç yöneticisi vb. (sistemim Türkçe değil), aktif mi emin ol. Yoksa filan, sen orada oluştur komut gnome-power-manager diye.

Ben de aynı yöntemle kurtuldum sıkıntıdan.. Yaklaşık 10 defa kapattım.. Bir problem yok şimdilik..
Demek ki sorun bizden kaynaklanıyor.. ACPI ve APM modülleriyle oynamıştım performans artırmak için, sebebi bulundu..

Standartları pek de kurcalamamak lazım bence..  ;)

heartsmagic

Kurcalasak da neyin ne olduğunu bilerek kurcalamak lazım. İşimize yaramayan şeyin boşu boşuna çalışmasına elbette lüzum yok ancak bilmediğimiz şeyi kapatacaksak da önce bir araştırmak lazım :)

DeFacto

Ben de hata raporlayıcısını kapatmıştım hata olmaz herhalde diye :D Bir gün güncelleme yaparken annem fişi çekmiş pc çok ısınmış diyerekten. Ben de unutmuşum tekrar açtım GDM ekranı allak bullak filan 2 saat kurcaladım daha sonra aklıma geldi :D Hata görüntüleyicisi de dahil her şeyi açıp restart attım ve kritik hatalar önümde. Bence o apt-get update olayını iptal etmek lazım. Gayet elle de güncellenebilir liste yani. Onun dışında da yazıcım olmadığı için print ile ilgili olan olay

boyrazza

Alıntı yapılan: Dropman - 13 Haziran 2008 - 12:32:52
Sistem--tercihler--Oturumlar kısmında gnome-power-manager ya da güç yöneticisi vb. (sistemim Türkçe değil), aktif mi emin ol. Yoksa filan, sen orada oluştur komut gnome-power-manager diye.

Ben de aynı yöntemle kurtuldum sıkıntıdan.. Yaklaşık 10 defa kapattım.. Bir problem yok şimdilik..
Demek ki sorun bizden kaynaklanıyor.. ACPI ve APM modülleriyle oynamıştım performans artırmak için, sebebi bulundu..

Standartları pek de kurcalamamak lazım bence..  ;)

bu ayarları nasıl yapabiliriz? bende de aynı problem var da!
sevgiyle....

Sypro

Alıntı yapılan: boyrazza - 03 Ağustos 2008 - 00:36:40

bu ayarları nasıl yapabiliriz? bende de aynı problem var da!

Sistem -> Tercihler -> Oturumlar kısmına gelip Yeni'ye basın isim ve açıklama bölümlerinizi gönlünüzce doldurduktan sonra Komut satırının karşısına gnome-power-manager yazın ve kaydedin. Gnome PM nedir merak ediyorsanız link'e bakabilirsiniz.  not: zaten öyle bir komut var ise silip yenisini oluşturun. bazen varolan uygulamalarda aksaklık çıkma durumu olabiliyor. Compizin açılışta başlamaması gibi. O da aynı şekilde çözülüyor hatta:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

boyrazza

ilginiz için teşekkür ederim... alıntıyı yaparken meramımı eksik anlatmışım. ben "acpi ve apm ayarları nasıl yapılır?" sorusuna cevap arıyordum. ubuntu'yu kuralı daha bir gün olmadı.     :)
sevgiyle....

heartsmagic

Tam olarak problemini dile getirirsen daha güzel olacaktır. Ubuntu kapanmıyor mu örneğin?

boyrazza

maalesef kapanmıyor, daha önce kullandığım diğer dağıtımlarda da(pardus2008, linux mint, pc linuxos) aynı sıkıntıyı yaşadım.
sevgiyle....

heartsmagic

O zaman bariz ACPI veya APM meselesi. Eğer sistem eskiyse APM yeniyse ACPI'ye yoğunlaşman lazım.

boyrazza

ahh bir de bilsem nasıl yoğunlaşacağımı?  :(
sevgiyle....

sawgent

ben ubuntuda kapatma komutlarından hangisini verirsem vereyim hepsinde yeniden başlatıyor laptopu tüm komutlarda aynı verdiğiniz kapatma komutunu girdim onda da yeniden başlattı.kapatma düğmesine basıyorum gene yeniden başlıyor.güç yöneticisi başlangıç nesnelerinin içinde görünüyor.kendim elle tekrar başlatıyorum gene bişey değişmiyor.

çözüm için ne önerirsiniz?sorun nerden kaynaklanıyor olabilir?

ayrıca aşağıdaki konularda bulunan tüm komutları denedim ve bir sorun çıkmadı
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2577.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1043.0.html

erginemr

@sawgent,

Bu ilginç durum BIOS'la alakalı olabilir mi acaba? BIOS'ta güç yönetimi ile ilgili "Power button, shut down, 4 sec., vs." seçenekler var mı?