Ubuntu kapanmıyor?

Başlatan komikimben, 08 Mayıs 2008 - 22:10:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

komikimben

Birkaç gündür başıma gelen bir sorun Ubuntu'nun kapanmaması.
Yeniden başlat dediğimde yada kapatmak istediğimde hiç bir şey olmuyor. Öylece makina donuyor.

Reset ata ata makina bozulucak ondan korkuyorum. :-[

munirekinci

Kapatmaya çalışırken arkada çalışan yazılım var mı?

komikimben

Bugün onu düşünüp bütün çalışanları kapattım ama yine aynı sorunu verdi. Ayrıca eskiden ne kadar program çalışsa da hata vermiyordu.

erginemr

"Gnome Menü -> Sistem -> Yönetim -> Sistem Günlüğü" altındaki kayıtlarda, özellikle "messages" log dosyasında belki bu durumla ilgili bir ipucu bulabilirsiniz.

komikimben

erginemr

Bilgisayarı kapatmaya çalıştığınız saati kaydedin, takıldığı zaman resetleyerek tekrar açın. Ertesi açılışta bu logları inceleyerek tam bu saatte verilen uyarı / hata mesajı olup olmadığını kontrol edin.

konex

bnmde kapanmıyor loglardan baktım
May 12 00:16:20 ahmet-ubuntu kernel: [ 8944.157166] compiz.real[5748]: segfault at 000172cb eip 08055a6d esp bfb67290 error 4 bu sorunu çıkıyor ne yapabilirim düzeltmek için??

erginemr

Compiz için dün (önceki gün?) bir yama / güncelleme yayınlandı. Belki bu sorunu da çözebilir. Bu güncellemeyi yüklediniz mi?

komikimben

iyide benim sorunumun oldugü zaman compiz çalışmıyordu. ben dün aktif hale getirdi compiz fusionu.

erginemr

Compiz yaması @konex'in problemini çözebilir.

@komikimben; sizinki (daha doğrusu Hardy'nin zamansız çökmeleri) hakkında bir kaç tahmin yürütülüyor: WiFi modem uyumsuzluğu, Xorg 7.3'ün kararsız olduğu iddiası, ekran kartı sürücüsü ile Xorg uyumsuzluğu...

Ekran kartınız eğer NVidia ya da ATI ise ve sürücülerini Ubuntu araçlarıyla kurduysanız, bir de EnvyNG ile kurmayı deneyebilirsiniz.

konex

yok gene olmadı arkadaşım bunda başka bir problem var.

munirekinci

Benimkide kapanmıyor artık. :)

erginemr

Buyrun burdan yakın!  :o Hardy'yi tam hazır olmadan piyasaya sürenlere insanın rahmet okuyası geliyor.  :-X

Şu komut belki hatanın kaynağını gösterir:
grep "(EE)" /var/log/*

heartsmagic

Compiz kapatıldığında bu sorun ortadan kalkıyor diye gördüm ben. Şimdi bu eski bir problem ve neden olduğunu bilemiyorum. Acaba bu arkadaşlarda keytouch kurulu mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

Bu güne kadar (uzuuuun bir süreçte) hiç reset at ata makineyi bozma deneyimi yaşamadım.
Elektrikler gittiği için RAM'imi, jack takayım derken oynattığım için ekran kartımı, fanını durdurmaya kalkıp işlemciyi falan yakmışlığım ve sayısız HDD üzerinde sayısız işkence/otopsi yapmışlığım var; ama reset atarak makineye bir zarar vermişliğim yok. Belki bu açıklama sorun çözülene kadar endişelerinizi biraz azaltır sayın Komikimben.

Terminalden kapatmayı ya da yeniden başlatmayı denediniz mi?

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

munirekinci

GDM üzerinde kapatılabiliyor, test edildi onaylandı.

komikimben

GDM ?

biz sizin kadar geniş argümanlı değiliz hocam. :)

ufuk_k

GDM derken masaüstüne girmeden önce şifre yazdığın GDM giriş ekranını kastediyor.

munirekinci

Oturumu kapat deyip açılan ekrandan (GDM) bilgisayarı kapat diyeceksin.

Yada: ctrl+alt+backspace ile doğrudan oturumunu kapatıp GDM'e geçiş yapacaksın, yani eğer oturumun kapanmazsa bu yolu dene.

komikimben

teşekkürler size, siz değerli ubuntu insanları. :P

munirekinci

Geçen gün Windows'a laf attıydım, kapanır gibi yapıp kapanmaz falan demiştim, bak şimdi başımıza geldi.

konex

Alıntı yapılan: erginemr - 13 Mayıs 2008 - 14:59:26
Compiz yaması @konex'in problemini çözebilir.

arkadaşım hangi compiz yamasını çekecem tam olarak adı ne? Dün syndan compiz isimden ne varsa sildim öyle kapandı adam gibi. ama ses kartı sürücüleri gitti Ses çalışmıyor.  :D

erginemr

Alıntı yapılan: konex - 14 Mayıs 2008 - 11:02:16
...
arkadaşım hangi compiz yamasını çekecem tam olarak adı ne? Dün syndan compiz isimden ne varsa sildim öyle kapandı adam gibi. ama ses kartı sürücüleri gitti Ses çalışmıyor.  :D

Compiz yamasını yüklemek için Compiz'i kaldırmanıza gerek yoktu. Ubuntu'nun Güncelleme Yöneticisi otomatik olarak "yeni güncellemeler var" şeklinde sizi uyaracak ve yamayı yükleyecekti. Sesin artık çalışmamasına ise hiç bir anlam veremedim.

Tavsiyem, kaldırdığınız Compiz paketlerini yeniden yüklemeniz ve ses hala çalışmıyorsa yeniden burada bildirmeniz...

konex

compiz paketleri yükledim + tüm güncellemeler yüklü ses de aktif halde ama gene durum değişmedi . bilgisayarı kapatırken ubuntu ekranında takılıyor. shutdown komutu kullandım gene aynı oturumu kapattan da denedim o da aynı değişen yok

ufuk_k

Terminalden (uçbirim) sudo shutdown -h now komutunu verince kapanıyor mu? Kapanmıyorsa ne mesaj alıyorsanız buraya yapıştırır mısınız?