Visual C# .Net projem linux da çalışırmı ? ... Java ile ilgili sorular.

Başlatan Sercan Gündoğdu, 11 Haziran 2009 - 23:33:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sercan Gündoğdu

Merhabalar C# ın .Net Framework teknolojisi sayesinde yapılan programın Framework yüklü her platformda ve mobil cihazda çalışabildiğini duydum hemen kendime Visual C# .Net Framework 3.5 kitabı aldım öğrenmeye çalışıyorum. Bu yaptığımız uygulamaları Linuxda çalıştırabilecekmiyiz bu doğrumu ? eğer çalıştırabileceksek .Net Framework ü linuxa nasıl yükleyeceğiz.? Teşekkürler .

command

Mono adında bir proje var linux altında .NET için framework sunuyor ama tamamen uyumlumu deilmi bilmiyorum.

agritux

Ben pek anlamam böyle şeylerden fakat şöyle bir başlık ile karşılaşmıştım

http://www.ozgurlukicin.com/atolye/django-sihirli-bir-sey/

command

Sercan Gündoğdu

Mono Gtk veya Django tam  Microsoft .Net Framework desteğini sunarmı acaba :/

heartsmagic

.Net muadili sanırım Mono. Eğer Linux tarafında uğraşmak istiyorsan Mono'ya bakın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emin_as

Mono tarafından desteklenen bölümler var, desteklenmeyen bölümler var.

WPF, Workflow un desteklenmediğini biliyorum. Yani bu kütüphaneleri kullanırsan, mono uygulamanı çalıştırmayacaktır.

Winforms büyük ölçüde destekleniyor ve winforms uygulamalarını monoya taşıyabilirsin.

GTK# mononun resmi olarak kullandıgı gui arabirimidir. Bu gui kütüphanesini kullanırsan, programların macosx, windows ve linux altında çalışacaktır.

Delphi Prism (net uyumlu bir dil) ile yaptığım çok basit uygulama linux altında hiçbir değişikliğe gerek kalmadan çalışmıştı. Tabii uygulama da çok fazla özellik  yoktu, eger büyük bir uygulama yapacaksan, işletim sistemlerindeki farklılıkları gözönüne alıp, kodlarını ona göre düzenlemen gerekir.

Mono paketini ubuntuya yüklemen .net uygulamlarını çalıştırmak için yeterlidir.

Genel olarak .net uygulamaları mono ile linux ve mac altında çalıştırılabilir. Ama tüm kütüphaneler desteklenmez ve sorunsuz bir şekilde desteklenmek istenirsa, tasarım yapılırken farklılıklar gözönünde tutulmalıdır.

Mononun resmi sitesi aşagıdadır. Daha ayrıntılı bilgi bulabilirsin.
http://www.go-mono.com

Sercan Gündoğdu

ben microsoft visual c# da ufak program yaptığımda bunu monoya nasıl geçireceğim ve linuxa .net framework yüklemem gerekmeyecekmi sadece mono paketini yüklemem yeterlimi. birde visual c# da derlediğim proje .exe olarak kaydediliyor. bu exe linuxda nasıl çalışacak ?

emin_as

Mono kütüphanesini kurunca linux tarafında gerekli ayarlar yapılıyor, eğer sorun olursa direk konsoldan aşağıdaki komutu verebilirsin.

mono  programim.exe

Daha önce de belirtiğim gibi mononun desteklemediği kütüphaneler var, onları kullanırsan mono uygulamanı çalıştıramaz.
Linux a herhangi bir net framework yüklemen gerekmiyor, mono zaten o net framework un işini yapıyor.
Geliştirdiğin bir uygulamayı monoya taşıyabilirsin. Bunun için gerekli analizi yapıp, çalışıp çalışmayacagını söyleyen program var.
http://www.mono-project.com/MoMA

Eğer amacın degişik platformlarda çalışabilen bir uygulama yazmaksa, monodevelop u  ve gui olarak da gtk# ı kullanmanı tavsiye ederim. Monodevelopun windows altında çalışabilen sürümü yakında çıkar, beta var, ama çok sorunlu çalışıyor.

Aşagıdaki linkte mono ile uygulama geliştiren şirketler ve uygulamaları var.
http://mono-project.com/Companies_Using_Mono

Sercan Gündoğdu

evet aslında gelecekle ilgili kaygılarda denebilir... Ben gelecekte bir uygulama geliştirdiğimde bunun bütün platformlarda sağlıklı çalışabilmesini isterim. Yani şuanki gibi benim başıma gelenlerin diğer kullanıcıların başına gelmesini istemem. Windows için bir program yazılıyor ve ben bunu linuxda kullanamıyorum. Gerçekten sinir bozucu. Eğer bir yazılımcı, uygulama geliştirici filan olursam programlarımın her platformda çalışabilmesini isterim.

rutku

Yine en mantıklısı java. C#'ın fersah fersah ilerisinde. Bu dili kullandıkça anlayacaksın. Enterprise alanında çok gelişmiş ve standartlaşmış kütüphanelere sahip. Masaüstü desteği eskiden zayıftı. Fakat şimdi oda iyi duruma geldi. Görsel arabiriminde artık gtk ve qt setlerinide destekliyor. Swing'in çok güzel temalarıyla uygulamalara görsel bir güzellik katıyor. Swing yeterli gelmiyorsa swingx ve flamingo'da kullanabiliyorsunuz. Veri tabanları arasında değişiklik yapmak çok kolay. Sadece sürücüleri xml dosyasından değiştiriyorsunuz. Oda 2 satır birşey. Gerisini java hallediyor. Kendisi tekrar tablo oluşuturuyor size kullanabilir hale getiriyor. Bir web sayfasını java kodlayarak hazırlayabiliyorsunuz. Yada jsp ile devam edebiliyorsunuz. Jogl ile grafik uygulamlarına basit bir giriş yapabiliyorsunuz. Jmf ile ortam oynatıcısı yapabiliyorsunuz. Google apileriyle ister blog, isterseniz picassa programları yapabilirsiniz. İşin güzel yanı her sistemde çalışıyor. Bir kere yaz her yerde çalışsın. Fakat mono ms tarafından değil novell tarafından yazılıyor. Çalışabilirliğide iyi durumda değil.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

Sercan Gündoğdu

Java konusunda verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Ama şu an C# .Net öğreniyorum ve öğrenince bunun her platformda çalışabilmesini istiyorum anlıyormusun ? Şöyle diyeyim mesela ben linuxda program yazma derdinde değilim. Mono Develop u indirdim ama kullanamıyorum biraz daha uğraştırıcı ve biraz daha dandik. Ben programımı Visual Studio da geliştireceğim. VS de geliştirdiğim proje linuxda çalışırmı benim sorum bu.

btermeli

Mono için bir kitap, kılavuz gibi birşey var mı??
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

Alıntı yapılan: Sercan Gündoğdu - 22 Temmuz 2009 - 00:04:10
VS de geliştirdiğim proje linuxda çalışırmı benim sorum bu.

Doğrudan çalışmayacağı aşikar.

emin_as

VS ile yazdığın programda hangi gui arabirimini kullanıyorsun.

Winforms kısmen destekleniyor.
WPF hiç desteklenmiyor.
GTK# ise destekleniyor.

Yani VS altında gtk# yi kullanarak linux altında çalışacak programlar yazabilirsin, ama wpf yi kullanırsan, yazdıgın program linux altında çalışmayacaktır. VS nin çok geniş bir dil desteği vardir, C#, C++, delphi prism vs bir yıgın dil kullanabilirsin.

Monodevelop oldukça iyi bir yazılım ortamıdır, alışkın olmadığın için garipsemiş olabilirsin.

ferret

@Sercan Gündoğdu: Eğer C#'ı yeni öğrenme aşamasındaysan, Ubuntu-TR forumu için belki yadırganacak bir tavsiye olacak fakat, .NET'in kendisini evinde gibi hissedeceği Windows ortamında geliştirme yaparak öğrenmeni öneririm. C# ve .NET'i artık anlayıp çözdükten sonra, sorunlara ve hatalara karşı tecrübeli ve bilgili olduğundan MONO'ya geçmek kolay olacaktır.

Ha, yok ben C# biliyorum zaten, yalnızca Linux platformunda geliştirme yapmak ya da projelerimi çalıştırmak için ne yapabilirim diye soruyorsan MONO'dan başka seçenek yok sanırım...

Kolay gelsin.

Sercan Gündoğdu

Hepinize teşekkürler.

@ferret, Ben  linuxu öğrenme aşamasındayım ve windows ortamında uygulama geliştireceğim zaten. windows ortamında geliştirdiğin uygulama linux altında çalışrmı diye soruyorum.

rutku

Eğer veritabanıyla ilişkili yazacaksan kesinlikle çalışmaz. Sadece çok basit uygulamalar çalışır. Socket le proje yaparsan oda çalışmaz. Çünkü ms, linux için bir framework yapmış değil. Ayrıca mono sadece kendi frameworkünde derlenmiş uygulamaları çalıştırır. Mono = C# fakat mono, c# kadar gelişkin değildir. Hala temel kütüphaneler eksiktir. C# a devam edeceksen Linux le uğraşma. Linuxle uğraşacaksan diğer dillerle uğraşmalısın. Nitekim diğer diller dünkü çocuk değil.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

Sercan Gündoğdu

Yani 53 liraya aldığım visual c# kitabını boşuna aldım. Peki java hakkında ne düşünüyorsunuz. Nasıl bir dil. Nasıl geliştirilir. Linux le Windows uyumu konusunda asıldır?

heartsmagic

Alıntı yapılan: Sercan Gündoğdu - 17 Eylül 2009 - 23:00:45
Yani 53 liraya aldığım visual c# kitabını boşuna aldım. Peki java hakkında ne düşünüyorsunuz. Nasıl bir dil. Nasıl geliştirilir. Linux le Windows uyumu konusunda asıldır?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Java_(programlama_dili)

Temel sorulara cevap olacaktır burası. Linux/Windows uyumu son derece güzel olur zira kendisi platform bağımsızdır. Ancak en güzel değerlendirmeyi bu dilde kodlama yapan arkadaşlar aktaracaktır sana.

Murat Topçu

Alıntı yapılan: Sercan Gündoğdu - 15 Ağustos 2009 - 11:51:56
@ferret, Ben  linuxu öğrenme aşamasındayım ve windows ortamında uygulama geliştireceğim zaten. windows ortamında geliştirdiğin uygulama linux altında çalışrmı diye soruyorum.

Native dll kullanmadığın sürece veritabanı uygulamarın socket uygulamarın hepsi çalışır. Yeterki native dll kullanma. Yani herşeyi managed olarak yaparsan sorun yaşamadan monoya aktarabilirsin. Ayrıca monoya aktarıp aktaramayacağını moma sayesinde test edebilirsin. Ayrıca yazdığın uygulamalar sadece linux ve windows değil daha birçok ortamdada çalışır. Desteklenen platformları görebilmek için aşağıdaki bağlantıya gidebilirsin.

http://mono-project.com/Supported_Platforms

gfy

arkadaşlar gerçekten çok güzel anlatmış olayı.
benim sadece bi önerim olacak.
eğer mononun .net deki tüm kütüphanelerini ve arabirimlerini destekleyecek duruma gelmesini bekleyemem diyorsan sana önerim java öğrenmen.ama ingilizce bilmiyorsan türkçe kaynaklardan javayı ancak bi yere kadar öğrenebilirsin.ingilizce olarak çok güzel makale ve görsel dersler var.

mono projesi bana göre asrın projeleri arasında .neti platform bağımsızlığı yapmak herkesiz harcı değil. microsoft duygusal nedenlerden dolayı monoya destekvermiyor.eğer verseydi bence harika olurdu.hatta donanım firmaları sürücülerini yazarken bağzı konularda microsofttan destek alırken;microsoft donanımları için linux sürücüleride çıkaran firmalara destek sırası geldiği halde son sıralara  atıyormuş.bunu kanadanın ATİ firmasının ar-ge departmanı başkanı söylüyor.

inş. mono tam manası ile amacına ulaşır hepimiz dileği bu.ama ben bunun tam olarak yapılacağını pek sanmıyorum veya yapılsa bile baya bi uzun sürer.

sana tavsiyem windowsta C# iyice bi öğren.artık C# da uzmanlaştıktan sonra ( buda 1 yılda olacak iş değil ) şöylebi monoya bak ne alemde eğer gerçekten bi şeyler çıkmıssa ortaya monoya geç.yok eğer hala monoda birçok sorun çıkıyorsa yavaştan yavaştan Javaya bak.
C# ve java bence çok güzel olurdu.
nerde yaşadığını bilmiyorum ama türkiyede yaşıyorsan türkiye  ms bağımlısı bi ülke.ben birçok porgram sattım kimse bana yaa bu program linux de çalışırmı diye sormadı :)
Hangi Dünya Düzeni