Karmanın aktif olması.

Başlatan kaansef, 11 Haziran 2009 - 17:18:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maxxblade

Alıntı yapılan: Fuzûli - 11 Haziran 2009 - 22:26:35
Premium üyelik fikri bile gelmiş, hem de bir açık kaynak kodlu yazılım destek forumunda. İlginç geldi bana :)
aynen sanki dalga geçiyor  :D

gokhanyildiz

ne alaka dalga geçmeyle? açık kaynak kodlu birçok yazılım için premium üyelik sistemi mevcut :)

zeitgeist

Ubuntu-tr bünyesinde özgür yazılım destekçileri olarak rep, imza sayısı, rütbe ...v.b meselelerin konuşulması dahi abes. Burada bulunmamızın tek ortak paydası özgür yazılıma destek olmalı. Her platform gibi burası da yapılanmasını belli düşünce ve kaideler üzerine yapmış bulunmakta ki en önemlisi Ubuntu merkezli tüm özgür yazılım dünyasıdır. Eğer buna rağmen hala mesaj sayısı, rep, üyelik ...v.s. konuşuluyorsa özgür yazılım düşüncesini layıkıyla anlayamamışız demektir.

@kaansef, öneride ve istekte bulunmadan önce bulunduğumuz ortamı tanımamız gerekir.

Ayrıca ne mesaj sayısının ne de gönderilen mesajların ne kadar çok kişiye yardım ettiğinin de benim açımdan bir önemi yok. Burada bulunan insanları ve yapıp-etmelerini değerlendirme ihtiyacı neden duyuluyor bunu da anlamış değilim. Eğer illa insanlarla uğraşmak, onları değerlendirmek isteyen birileri varsa bunun için Ubuntu-tr bünyesindeki forum işleyişini belirleyen kurallar dışında bir şey beklemesin. Hala ısrarla forum bünyesindeki kişileri değerlendirme ihtiyacı duyuluyorsa bunlar ancak kişisel değerlendirmeler olabilir ki onların da ne olacağını belirlemek bize düşmez. Örneğin benim için kıstas mesajlarını yazarken gösterdiği özendir, düşüncelerini ifade ediş biçimidir, özgür yazılıma desteğidir ama hiçbir zaman sorunları olanlara ne kadar başarılı yardım önerilerinde bulunduğu ya da ne kadar çok başlık açtığı değildir.

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

@canosayan ileti sayısının çok veya az olması değil mesele aslında. Kaldı ki benim değerlendirmeden kastım forumda ne kadar yarar sağladığı konusuyla alakalı değil. Ne yazık ki burası kocaman bir platform ve bazı yönetim işlerinde niyetleri ayırt edebilmek için bazı kıstasları göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Örneğin bir sene önce foruma üye olmuş birisi gelip bugün "bariz bir olay için" ilk iletisini yolluyorsa bunun değerlendirmesi çok farklı oluyor bizlerin gözünde.

Konunun uzamasına bile gerek yok zannımca. Zaten iletilere değer verseydik bu bariz biçimde belli ederdi kendisini. Foruma yarar sağlama açısından on bininci iletisini yollayan birisiyle ilk iletisini yollayan başka birisi arasında bizim gözümüzde fark yoktur.   
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

rep değilde ödül sistemi olsa, mesela wiki için öyle basit bir fikrim var.
Chmod bizim işimiz.

Bedreddin

Alıntı yapılan: zeitgeist - 12 Haziran 2009 - 01:11:00... hala mesaj sayısı, rep, üyelik ...v.s. konuşuluyorsa özgür yazılım düşüncesini layıkıyla anlayamamışız demektir.

Katılmamak elde değil.

Bu arada MaTh1ens, örnek yazabilir misin bu sitelere? Hiçbir fikrim yoktu açık kaynak dünyasında böyle uygulamalarla ilgili. :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

AbkHaZiaN

Haftanın Ubuntu-tr üyesi ayın ubuntu-tr üyesi :) ödül sistemi :)

xwes

eren

Burada yazılanlar şaka mı?

Ubuntu Türkiye topluluğu içerisinde rütbelerin bir önemi yok. Burada Proje Sorumlusu ile Normal Üye ayrımı bile yokken karma gibi bir özelliğin burada olması düşünülemez.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erratum

Bilmek, bildiklerini paylasmak, paylasirken yeni birseyler ogrenmek ve bir baskasinin ogrenmesine vesile olmak...
Bu dusuncelerin onemli oldugu bir ortamda rep veya karma gibi "sekilci" olgularin bence yeri olmamali.

Birde penguenler ucamaz derler!

AbkHaZiaN

Konu sonunda rütbeli kişilerin rütbeleride gizlenirse şaşırmam :) Mesela forum sorumlusu fakat penguenlerden birisi olarak geçiyor :P

celalornek

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

raspacı

nereye gidersen git kendini de götürürsün.

empax

Bilgi paylasimini benimsemis bir ortamda REP,Tesekkur vb. butonlar, rekabet ortami yaratir ki bu durumda bilginin 2.siraya dusme durumu soz konusu... Sirf REP icin acilacaksa konular hic acilmasin  :) Foruma yeni gelipte forumun amacini bilmeyenlerin veya sonradan forumun amacini unutanlarin REP cogaltmak ugruna sacmalamaya baclayacaklari bir ortam hazirlamaya gerek yok...
Birde her mesajin altinda, ¨Tesekkur etmeyi unutmayin,+REP¨ gibi gereksiz yazismalar basliyacak ki buda forumun kalitesini dusurur..
Forumda kimin ne yapip yapmadigini zaten gorebiliyoruz. Onlar bizim gonlumuzde! REP neymis ki ? :-\
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

kaansef

Ben repi zaten rekabet için falan istemiyorum.Sadece teşekkür niyetine.+1 karma etiketini teşekkür et Toplam karmayıda Teşekkür olarak ayarlarsak teşekkür etmiş oluruz.Teşekür maksadında.Bide ceza butonu koyarız küfür vb gibi içeriklerde ceza ver'e tıklayınca ne kadar ceza aldığını bilelim.Kınayalım.
# 28065

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: kaansef - 10 Temmuz 2009 - 22:15:27
Ben repi zaten rekabet için falan istemiyorum.Sadece teşekkür niyetine.+1 karma etiketini teşekkür et Toplam karmayıda Teşekkür olarak ayarlarsak teşekkür etmiş oluruz.Teşekür maksadında.Bide ceza butonu koyarız küfür vb gibi içeriklerde ceza ver'e tıklayınca ne kadar ceza aldığını bilelim.Kınayalım.
Bu forumun bu kadar sevilmesinin nedeni sadeliği yok repmiş, teşekkürmüş, cezaymış bunlar gereksiz yere ortamın seviyesini düşüren şeyler önemli olan burada sorunların çözülmesi ve insanlara yardım edilmesi.

kaansef

# 28065

Bedreddin

Zaten küfür gibi bir durum olursa "Moderatöre Bildir" butonuna basarsanız o kullanıcı ilelebet buraya uğrayamaz sanıyorum. :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

heartsmagic

Alıntı yapılan: Fuzûli - 11 Temmuz 2009 - 11:22:54
Zaten küfür gibi bir durum olursa "Moderatöre Bildir" butonuna basarsanız o kullanıcı ilelebet buraya uğrayamaz sanıyorum. :)

Aynen öyle. Ha, ısrar eder başka şekilde gelirse tekrar gereken yapılır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Bos seylere kafayi takiyorsunuz. Herkes buldugu gördügü belgelerin bir ucundan tuttsa bir kelime cevirse ortalik türkce belge kaynar. Not: Cevirilecek belge bulamayanlara yardimci olunur  :D
Linux LPIC1 - MCSA

kaansef

Tamam.O zaman konuyu sileleim.Fikirde bulunduğum için özür dilerim.
# 28065

ihtiyar said

Alıntı yapılan: kaansef - 12 Temmuz 2009 - 01:06:10

Yeni fikirlere her zaman açığız. Yanlış ya da doğru, iyi ya da kötü olduğuna fikir teatileri sonucunda birlikte karar veririz. Sonuç olumlu çıkarsa ve şartlar uygunsa hayata geçirmeye çalışırız, olumsuz ise yeni bir şey öğrenmiş olmanın verdiği mutlulukla yeni fikirler üretmek üzere çekiliriz.

Yani, özre gerek yok. Konunun silinmesine de gerek yok. Bu tür bir öneri karşısındaki genel kanıyı öğrenmiş olduk böylece. Bu öneriyi getirecek bir arkadaş olursa bu konu referans olacaktır.

canosayan

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 12 Temmuz 2009 - 01:09:45
Alıntı yapılan: kaansef - 12 Temmuz 2009 - 01:06:10

Yeni fikirlere her zaman açığız. Yanlış ya da doğru, iyi ya da kötü olduğuna fikir teatileri sonucunda birlikte karar veririz. Sonuç olumlu çıkarsa ve şartlar uygunsa hayata geçirmeye çalışırız, olumsuz ise yeni bir şey öğrenmiş olmanın verdiği mutlulukla yeni fikirler üretmek üzere çekiliriz.

Yani, özre gerek yok. Konunun silinmesine de gerek yok. Bu tür bir öneri karşısındaki genel kanıyı öğrenmiş olduk böylece. Bu öneriyi getirecek bir arkadaş olursa bu konu referans olacaktır.

paylaşımın için teşekkür ederim :P

karma işini wikide başlatsam nasıl olur? Bir yol düşünmem lazım
Chmod bizim işimiz.