[ÇÖZÜLDÜ] kurulumda HD bölmek?

Başlatan volkanmet86, 09 Haziran 2009 - 14:15:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

volkanmet86

arkadaşlar hd im tek parça 250gb ve sadece ubuntu kurulu. bilgisayara format atacğım ve kurulumda hd mi bölmek istiyorum. windows mantığı c: de ubuntu d: ise yedekler vs depo niyetine kullanmak istiyorum. fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

agritux

volkanmet86

teşekkür ederim fakat sorun şu;

şimdi unubtuyu kuracağım bölüme 100gb verdim ve bağlantı noktasını "/" yaptım. dosya sistemide ext4 yaptım. 10gblık bi swap bölümü ayırdım. son olarak depo olarak kullanacağım ve icapederse xp veya vista kuracağım bölümü ne yapacağımı bilemedim. hangi bağlantı noktası hangi dosya sistemi? yardımcı olursanız sevinirim...

garafatma

Kurulumu olduğu gibi verilen adresten yapın bence. 10GB swap için çok fazla, 1,5GB yeter. 100GB kök alanı için fazla, ben 40GB kullanıyorum, yeterlidir. Başka işletim sistemi kullanmadığım için geri kalanıda "/home" klasörüne bağladım.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Söylendiği gibi 100 GB çok fazla. Ayrıca 10GB da takas alanı için fazla.
Benim önerim:

/ 15 veya 20 GB
Takas 1GB
/media/yedek Geri-kalan GB
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

volkanmet86

arkadaşlar teşekkür ediyorum fakat ben derdimi anlatamadım :D

şimdi;

ubuntuyu kuracağım parça: dosya sistemi ext4,  bağlantı noktası: / , boyut: xxGB
swap alanı 2-3 GB
boş alan

şimdi burdaki boş alana XP kuracağım. o bölümün dosya sistemi ve bağlantı noktası ne olacak???

sabahdan beri 3 kez format attım olmadı. en azında "places" da görebilsem de depo olarak kullansam. sadece file system ve dvd çıkıyor bilgisayarde....

empax

Diger bos alani NFTS veya FAT olarak bicimlendir. Baglanti noktasi secmene gerek yok.Yanlis hatirlamiyorsam zaten NFTS veya FAT secince Baglanti noktasi secenegi calismiyordu. :-\
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

agritux

Alıntı yapılan: volkanmet86 - 09 Haziran 2009 - 17:55:51

şimdi;

ubuntuyu kuracağım parça: dosya sistemi ext4,  bağlantı noktası: / , boyut: xxGB
swap alanı 2-3 GB
boş alan

şimdi burdaki boş alana XP kuracağım. o bölümün dosya sistemi ve bağlantı noktası ne olacak???

sabahdan beri 3 kez format attım olmadı. en azında "places" da görebilsem de depo olarak kullansam. sadece file system ve dvd çıkıyor bilgisayarde....

hazır kurulu ubuntun varsa bişey yapma windowsu kur daha sonra fstab a hd yi eklersin (linuxden ulaşmak istiyorsan), yeniden grub kurarsın.
win ve ubuntuyu baştan kuracaksan ilk win i kur daha sonra ubuntuyu kur
ubuntuyu kurarken /media/windows diye bağla dosya sistemini ntfs seç

volkanmet86

Alıntı yapılan: sessizce - 09 Haziran 2009 - 19:13:42
Alıntı yapılan: volkanmet86 - 09 Haziran 2009 - 17:55:51

şimdi;

swap alanı 2-3 GB
boş alan

hazır kurulu ubuntun varsa bişey yapma windowsu kur daha sonra fstab a hd yi eklersin (linuxden ulaşmak istiyorsan), yeniden grub kurarsın.
win ve ubuntuyu baştan kuracaksan ilk win i kur daha sonra ubuntuyu kur
ubuntuyu kurarken /media/windows diye bağla dosya sistemini ntfs seç

ubuntuyu kurarken iki parça hd yi de ext4 olarak biçimlendirmiştim. şimdi win. cd takınca hd yi görmüyor...

agritux

şimdi win. cd takınca hd yi görmüyor...

bu cümleyi tam anlayamadım

win kurulumu sırasında biçimlendirilmemiş alan olarak görmesi lazım ?

volkanmet86

Alıntı yapılan: sessizce - 09 Haziran 2009 - 19:30:18
şimdi win. cd takınca hd yi görmüyor...

bu cümleyi tam anlayamadım

win kurulumu sırasında biçimlendirilmemiş alan olarak görmesi lazım ?

hayır. ön yüklemeyi geçtikten sonra bilgisayarınıza takılı biç bir sabit disc bulunamadı gibi bişey söylüyor kuruluma devam etmiyor...

agritux

hd niz sata ve win xp cd niz sata entegre edilmemiş olmasın?

zeitgeist

@volkanmet86,

Bilgisayarını Ubuntu çalışan cd ile aç. Ardından

sudo gparted

komutu ile Gparted uygulamasını aç ve tüm diski ntfs ile formatla. Sistemi Windows kurulum cd si ile aç diskini isteğine göre biçimlendir. (Tavsiyem: 20 gb Windows, 1 gb swap, 20 gb Ubuntu, 110 gb depo)
Windows için ayrıdığın bölüm dışındakilere herhangi bir işlem yapman gerekmez. Windows kurduktan sonra Ubuntu çalışan cd ile sistemi açıp daha önce Ubuntu için ayırdığın alanı "/" kök dizin olarak belirle ve 1gb lık alanı swap olarak göster. Sonraki süreci Wiki anlatımına göre yapabilirsin.

Not:Gparted ile yaptığın ntfs formatına rağmen Windows kurulum esnasında diski görmüyorsa başka bir sorun var demektir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

agritux

@zeitgeist
sanırım şu an ubuntu üzerinden yazıyor ve tek hd si var. onun üzerindeki bir part da ubuntu kurulu. bu şekildeyken mbr ye zarar gelebilir mi? gelebilir ise testdisk ile kurtarılabilir mi ?

volkanmet86

Alıntı yapılan: sessizce - 09 Haziran 2009 - 21:30:42
@zeitgeist
sanırım şu an ubuntu üzerinden yazıyor ve tek hd si var. onun üzerindeki bir part da ubuntu kurulu. bu şekildeyken mbr ye zarar gelebilir mi? gelebilir ise testdisk ile kurtarılabilir mi ?

hd niz sata ve win xp cd niz sata entegre edilmemiş olmasın?

evet şu an tek part ve ubuntu kurulu. fakat sabahdan beri bölmediğim sayı kalmadı :D hiç birinti ubuntu üzerinde diğer partları açamadım. yani ubuntuyu wubi ile ilk kurduğumda places sekmesinden diğer partition lara ulaşabiliyordum. şimdi onlara erişemiyorum. 50gb ubuntu 2 gb swap a ayırdım geri kalanını maalesef hiç göremedim.

ve evet harddisc im sata imiş. :D bu hiç aklıma gelmemişti. onu sata uyumlu bi xp ile ayarlarız lakin ben neden hd nin diğer partlarını göremiyorum :S

zeitgeist

Alıntı yapılan: sessizce - 09 Haziran 2009 - 21:30:42
@zeitgeist

Anlamadım @Sessizce; tek parçalık bir hdd üzerinde bir partta Ubuntu kurulu ne demek? Eğer Ubuntu'nun tek parçalık bir diske kurulması yüzünden mbr bozulur mu diyorsan, hayır.

heartsmagic

@volkanmet86, amacın XP ile Ubuntu'yu beraber kullanmaksa ve yeniden Ubuntu kurma imkânın varsa @zeitgesit'in anlattığı şekilde yap.
Yok ben geri kalan bölümü herhangi bir şekilde kullansam da olur diyorsan burada bağlatırız o bölümü.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agritux

@zeitgeist

Alıntı yapılan: volkanmet86 - 09 Haziran 2009 - 16:13:45
teşekkür ederim fakat sorun şu;

şimdi unubtuyu kuracağım bölüme 100gb verdim ve bağlantı noktasını "/" yaptım. dosya sistemide ext4 yaptım. 10gblık bi swap bölümü ayırdım. son olarak depo olarak kullanacağım ve icapederse xp veya vista kuracağım bölümü ne yapacağımı bilemedim. hangi bağlantı noktası hangi dosya sistemi? yardımcı olursanız sevinirim...

her nekadar tek part demissede bolumlendirmis arkadasimiz.
10 gb swap icin biraz ucuk olmus
ama ne olursa olsun 110 gb den geri kalani windows kurulum sirasinda bolumlendirilmemis alan
yada tanimlanamayan bolum diye gormesi gerekir diye dusunuyorum
arkadasin dedigine gore cd on yukleme yaptiktan sonra
takili bir donanim yok diyormus
buda bana sanki ``sata hd si var, win cd sine sata driver entegre degil`` gibime geldi

zeitgeist

Alıntı yapılan: sessizce - 10 Haziran 2009 - 01:42:18
ama ne olursa olsun 110 gb den geri kalani windows kurulum sirasinda bolumlendirilmemis alan
buda bana sanki ``sata hd si var, win cd sine sata driver entegre degil`` gibime geldi

Şimdi anlaşıldı. Ben yine de öncelikle Gparted ile tüm diskin formatlanıp bölümlendirilip, önce Windows ardından Ubuntu kurulmasını önereceğim. Çünkü 250 gb lık diskler çok da yeni değil ve ben 400 gb lık dahili diskime Xp sp2 ile herhangi bir sürücü entegre etmeden kurabiliyorum. Açıkçası ara ara kulağımıza çalınan bu sata sürücüleri meselesini de pek anlamıyorum çünkü elimdeki çeşitli Windows kurulum cd leri ile farklı makinelere kurulum yaptım. Eğer böyle bir sürücü meselesi varsa ya @volkanmet86'nın elindeki Windows kurulum cd si çok eski ve senin dediğin gibi sata sürücüleri yok ya da bölümlendirme ve formatlama aşamasında bir aksilik var.

@volkanmet86, genelde grub meselesinden dolayı öncelikle Windows kuruyorum, gerçi yeniden grub kurulumu da zor bir şey değil. Öncelikle Ubuntu kuruyorsan disk bölümlendirme aşamasında depo-Windows için ayrıdığın bölümü /media/depo-windows olarak bağlayıp ntfs olarak formatlaman yeterli olacaktır. Bunu daha önce yaptıysan ve yine Windows kurulum cd si diski görmüyorsa ve Gparted yöntemi de işe yaramıyorsa @sessizce'nin belirttiği gibi bir sorun olabilir, o vakit farklı bir kurulum cd si edinmen gerekecek.

volkanmet86

Alıntı yapılan: zeitgeist - 10 Haziran 2009 - 02:34:29
Alıntı yapılan: sessizce - 10 Haziran 2009 - 01:42:18

Şimdi anlaşıldı. Ben yine de öncelikle Gparted ile tüm diskin formatlanıp bölümlendirilip, önce Windows ardından Ubuntu kurulmasını önereceğim. Çünkü 250 gb lık diskler çok da yeni değil ve ben 400 gb lık dahili diskime Xp sp2 ile herhangi bir sürücü entegre etmeden kurabiliyorum. Açıkçası ara ara kulağımıza çalınan bu sata sürücüleri meselesini de pek anlamıyorum çünkü elimdeki çeşitli Windows kurulum cd leri ile farklı makinelere kurulum yaptım. Eğer böyle bir sürücü meselesi varsa ya @volkanmet86'nın elindeki Windows kurulum cd si çok eski ve senin dediğin gibi sata sürücüleri yok ya da bölümlendirme ve formatlama aşamasında bir aksilik var.

@volkanmet86, genelde grub meselesinden dolayı öncelikle Windows kuruyorum, gerçi yeniden grub kurulumu da zor bir şey değil. Öncelikle Ubuntu kuruyorsan disk bölümlendirme aşamasında depo-Windows için ayrıdığın bölümü /media/depo-windows olarak bağlayıp ntfs olarak formatlaman yeterli olacaktır. Bunu daha önce yaptıysan ve yine Windows kurulum cd si diski görmüyorsa ve Gparted yöntemi de işe yaramıyorsa @sessizce'nin belirttiği gibi bir sorun olabilir, o vakit farklı bir kurulum cd si edinmen gerekecek.

verdiğiniz bilgiler için çok teşşekkür ederim arkadaşlar. son olarak sormak istediğim şey, ntsf dosya biçimi kurulumda adı ne olarak geçiyor? zira orda ntsf yok. RxxxxSF var en yakın ama o mu değilmi bilemedim?

garafatma

ntfs olmalı, eğer yok ise gparted ile ntfs'e formatlayabilirsin.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

volkanmet86

Alıntı yapılan: keiser_soze - 10 Haziran 2009 - 09:21:40
ntfs olmalı, eğer yok ise gparted ile ntfs'e formatlayabilirsin.

gparted dediğiniz bi programmı?_

agritux

ntfs vardır. olmalı. eğer yoksa
sudo apt-get install ntfsprogs
komutunu verir misin

gparted evet bir program.
onuda
sudo apt-get install gparted
ile kurup
sudo gparted
ile çalıştırabilirsin.

diskin tamamını tek parça halinde ntfs olarak biçimlendirmeye bak
(tabi çalışan cd ile yapacaksın bunları)
daha sonra
@zeitgeist in dediklerini yap. en sağlıklı olan onlar.

ilk önce gparted i kur çalıştır. ntfs vardır. yoksa ntfsprogs u kurarsın.

volkanmet86

kafayı yemek üzereyim :@

sudo apt-get install gparted ve sudo gparted konutları hiç bi işe yaramıyor :( pencere hemen kapanıyor yükleme veya çalıştırma olmuyor...

agritux

Tam olarak tarif eder misiniz?
öncelikle şu an nereden yazıyorsunuz?
ubuntu çalışan cd üzerinden mi?