Başlangıçta Num Lock u otomatik açma?

Başlatan Alexander, 06 Mayıs 2008 - 14:47:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alexander

Arkadaşlar neden Linux sistemlerde Num Lock açılışta kendi kendine açılmıyor illa biz açmak zorunda kalıyoruz. Pardus ta böyleydi Ubuntu da böyle yani çok zor birşeymi bu?

ufuk_k

alt+F2 gconf-editor

Desktop-gnome-peripherals altında keyboard var. Orada remember num-lock state var. Galiba açıksa açık olduğunu hatırlıyor.

Alexander

num-lock state işaretli ama başlangıçta açılmıyor otomatik, aslında çok kafaya takılacak birşey değilde gende bir çözümü vardır herhalde

Sypro

Laptop için sorun olmasa da desktop pc 'ler için sayı içeren şifrelerde sorun yaratabiliyor. Tek tuş fazladan basmak sorun değil de dalgınlıkla şifreyi yazıp sonra hata mesajı görmek insanı sinir edebiliyor bazen.
Gconf sorunu çözer yukarıda da belirtildiği gibi. Keyboard ayarlarında öyle bir seçenek yok sistem menüsünde.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

fortran

sudo gedit /etc/gdm/Init/Default
En alt satırda
exit 0
ifadesinin hemen üzerine
if [ -x /usr/bin/numlockx ]; then
/usr/bin/numlockx on
fi

ekleyin. Son durum şuna benzer bir şey olmalıdır:
fi
    fi
/usr/bin/numlockx on
     fi
  fi
fi

exit 0

Kaydedip çıkın. Kolay gelsin.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

matafleur

Alıntı yapılan: Alexander - 06 Mayıs 2008 - 14:47:09
Arkadaşlar neden Linux sistemlerde Num Lock açılışta kendi kendine açılmıyor illa biz açmak zorunda kalıyoruz. Pardus ta böyleydi Ubuntu da böyle yani çok zor birşeymi bu?

Neden bunun için bir script yazmayı denemiyorsun?Çok zor birşey olmasa gerek.Hem Linux a da bir katkıda bulunmuş olursun  (:

Ha dersin ki programlama ile ilgili birşey bilmiyorum.Öğrenirsin.İnsanoğlu nelere kadir (:

bu arada KDE için nasıl yapılıyordu hatırlayan varmı?

erginemr

Bu arada, yukarıdaki çözümün çalışması için numlockx programının kurulu olması gerekiyor:
sudo aptitude install numlockx

Konu ile ilgili Ubuntu topluluk yardım dokümanı:
https://help.ubuntu.com/community/NumLock

stef_q

numlockx i başlagıça ekleyerek gnome ye girişten sonrada numlockun açık olmaısnı sğalayabilirisiz.

slarikan

Ubuntu 11.10 kurdum gnome-session-fallback paketini ekleyerek klasik yaptım birde açılışta numlock açık olsun dedim ama şu anda /etc/gdm/Init/Default dosyası ortalıkta yok.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

slarikan

Alıntı yapılan: bytan - 15 Ekim 2011 - 18:37:29
Lightdm kullanılıyordur:

Alıntı Yap/etc/init/lightdm.conf

Ayrıca 7 numaralı iletiye bakmak isteyebilirsin:
numlockx paketini kurdum /etc/init/lightdm.conf dosyasında exit 0 önüne ekleme yaptım
Alıntı Yapscript
    if [ -n "$UPSTART_EVENTS" ]
    then
   [ ! -f /etc/X11/default-display-manager -o "$(cat /etc/X11/default-display-manager 2>/dev/null)" = "/usr/bin/lightdm" -o "$(cat /etc/X11/default-display-manager 2>/dev/null)" = "/usr/sbin/lightdm" ] || { stop; exit 0; }

if [ "$RUNLEVEL" = S -o "$RUNLEVEL" = 1 ]
   then
       # Single-user mode
       plymouth quit || :
/usr/bin/numlockx on
fi
       exit 0
   fi
    fi

exec lightdm
end script
bölüm böyle oldu ama hala şifre ekranında numlock açık değil

bytan

Her iki dosya birbirinden farklı. İlk dosyada "exit 0'ın hemen üstüne" denmesinin nedeni dosyanın sonuna eklenmesinin sağlanmasıydı. Bu bakımdan, şayet o satırları ekleyeceksen, yeni dosyanın sonuna ekle.

Eğer verdiğim 7 numaralı iletiye de bakarsan bir başka yöntemden bahsediliyor. Söz konusu dosyanın sonuna alttaki satırı ekleyerek durumuna bakabilirsin:

Alıntı Yapgreeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

slarikan

Zaten /etc/gdm/Init/Default dosyası sistemde yok kendimizmi oluşturacağız bilemedim gitti. Bahsedilen sözkonusu dosya hangisidir anlayamadım.
Gnome açıldığınıda numlock açık hale getirilmesi tamam galiba. Galiba diyorum öncedende gnome açıldığında numlock açık oluyordu.

heartsmagic

Sözkonusu yedi numaralı iletide hangi dosya olduğu yazıyor:
Alıntı YapHi there
This works for me
sudo gedit /etc/lightdm/lightdm.conf
add the next line at the end
greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on
I review my xorg.log and I did not found any errors.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FıratikUS

İşin ilginç yanı Makinede Ubuntu yüklü değilken win7 tarafında num lock açık olarak geliyor. Bugün ubuntu tabanlı bir dağıtım kurdum, şifre falan istemiyor direk açılıyor, ondan sonra dikkat ettim win7' de bu sefer num lock aktif değildi,  garip durum :D
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

slarikan

Tamamdır numlock açılıması oldu      /etc/lightdm/lightdm.conf      dosyasının sonuna        greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on    ekledim. Şifre ekranında numlock açıldı. İlgilenenlere teşekkür ederim.

civler

Ben olayı çözdüm üç günlük bir uğraşıdan sonra. Şöyle sıralayayım, Ubuntuda beceremediğim için Linüx mint 18.01 e geçiş yaptım.
1) Önce bilgisayara Numlock'u kuruyooruz.  Uç birime  " sudo aptitude install numlockx" yazıp proğramı kuruyoruz.
2) Sistem ayarları/Yönetim/Giriş Penceresi/Seçenekler/Numlock etkin'i işaretliyoruz.
3) Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Olay çözülmüştür, şifre girmek için numlock a basmaya gerek yok. Otomatik çalışıyor.
Lazım olanlara duyrulur.
İleri, daima ileri gitmeliyiz, bu bilinmeyene yolculukta.

illedelinux

Önce bu paketi kurun.
sudo apt-get install numlockx

Adını numlockx yaptıgınız bir boş not defterine alttaki kodu yapıştırın.
/usr/bin/numlockx on
fi

Oluşturdugunuz dosyayı etc/init dizinine atın.

Ayrıca burada daha önce anlatmışım.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=50579.0
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...