Hangi web tarayıcısını kullanıyorsunuz?

Başlatan Gartoon, 06 Mayıs 2008 - 03:59:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi web tarayıcısını kullanıyorsunuz?

Mozilla Firefox
874 (96.4%)
Opera Browser
228 (25.1%)
Mozilla SeaMonkey
5 (0.6%)
Konqueror
10 (1.1%)
Galeon (Firefox)
1 (0.1%)
Nautilus (Firefox)
0 (0%)
Netscape (Firefox)
2 (0.2%)
Flock (Firefox)
2 (0.2%)
Epiphany (Firefox)
5 (0.6%)
Chromium/Chrome
425 (46.9%)
Iceweacel
12 (1.3%)
Midori
16 (1.8%)
Amaya
1 (0.1%)
Diğer
36 (4%)
Maxthon
5 (0.6%)
Yandex
9 (1%)
Brave
10 (1.1%)

Toplam Oy Verenler: 907

Shamata

normalde firefox kullaniyorum ama su siralar midori ve arora de kurdum kullaniyorum.

bu arada arora listede yok.

GAREZ

Alıntı yapılan: Shamata - 27 Eylül 2010 - 17:16:04
normalde firefox kullaniyorum ama su siralar midori ve arora de kurdum kullaniyorum.

Alıntı yapılan: Shamata - 27 Eylül 2010 - 17:16:04

evet ARORA yok heralde unutuldu en az bilinen web tarayıcı pcnet forumda bir kaç kişiye önerdim o ne dediler :D

xwes

Diğer tüm tarayıcıların firefoxtan üstün olabilecekleri tek bir alan var: hız. Ki o konuda da bir tek chrome daha iyi. (gerçi o da sadece açılışta bariz)
Onun dışında firefox'un ne şimdi ne de gelecekte bir rakibinin olmasını pek mümkün görmüyorum. Çünkü inanılmaz bir çabuklukla eklentiler sayesinde herhangi bir tarayıcı ile gelen özelliği firefoxunuza ekleyebiliyorsunuz.
Örneğin chrome çıktığında beğendiğim bazı özellikleri vardı;
-İndirme yöneticisinin durum çubuğunda olması: download statusbar eklentisi bu işi chrome'dakinden daha iyi ve daha özelleştirilebilir şekilde yapıyor.
-Menülerin fila az yer kaplaması; Tiny menü ile menüleri küçültüp adres satırını ve tuşları aynı satıra alınca chrome kadar yer açıldı.
-Sayfaları otomatik olarak google translate ile çevirmesi: gTranslator bu işi yine chrome'un kendisinden daha iyi yapıyor. (sadece durum çubuğundaki küçük ikonuna tıklayınca çalışıp, chromedaki gibi rahatsız etmiyor)
Opera'nın da speed dial'ını da aynı isimli eklentiyle (yine daha fazla özelleştirme şansı ile) firefoxuma ekledim.

Dolayısıyla diğer tarayıcılarda olan hemen her şey firefoxa eklenebildiğinden ve de açık kaynak kodşu olduğundan firefox ancak hız konusunda geçilebilir diyorum :)

altintasi

Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

maydin95

Ben Opera diyorum çünkü;
- Yeni yeni programlarda kullanılan Menü düğmesi var. Bu düğme Dosya gibi şeyleri barındırıyor ama güzel bir gruplama yapılmış olduğundan çok başarılı.
- Çok gelişmiş bir indirme yöneticisi var. Farklı bir sekme olarak karşımıza çıkıyor.
- Paneller diye bir kutu var. Burada Opera Unite, Mail falan var. Çok başarılı bir posta yöneticisi olan Opera Mail'i kullanarak rahat rahat postalarıma bakabiliyorum.
- Dediğim gibi yukarıdaki sekme ve adres çubuğu çok az alan kapladığı için çok rahat oluyor. Ara sıra tilkiye (firefox) geçtiğim zaman sanki gözümün üstü kapatılmış gibi oluyor. Ekranın yarısı görünmüyor.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

MURATSPLAT

Firefox benim baş tacım. Ama ben genelde iki tane tarayıcıyı aynı anda kullanırım. Firefox ile resmi işlemlerimi yapıyorum. Web admin panelleri ve bankacılık işlemleri gibi.  Çünkü ok stabil. Chromium  ile de suf yapıyorum :)
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

Tanshaydar

Opera son 10.70 sürümü ile font olayını da çözdü, şu anda fontları da çok güzel.

XRumer

Aslında Safari'nin üstüne tanımam ama onun da Linux sürümü yok. Wine ile kullanmak zorunda kalıyorum. Tabii o da Wine pek verimli olmadığı için başka şeylere yönelmek zorunda kalabiliyorum. Şunun Linux sürümü çıksa ya da bir taklidi olsa ne güzel olurdu.

GAREZ

Alıntı yapılan: XRumer - 17 Ekim 2010 - 23:25:36
Aslında Safari'nin üstüne tanımam ama onun da Linux sürümü yok. Wine ile kullanmak zorunda kalıyorum. Tabii o da Wine pek verimli olmadığı için başka şeylere yönelmek zorunda kalabiliyorum. Şunun Linux sürümü çıksa ya da bir taklidi olsa ne güzel olurdu.

arora kullan o safari temelli  hatta Google Chromium'da safari temelli... ikisinden birini seç...

eribol

Niçin emin olmadığınız bir konuda bu kadar kesin bir bilgi(!) veriyorsunuz? http://en.wikipedia.org/wiki/KHTML

GAREZ

Alıntı yapılan: m.eribol - 17 Ekim 2010 - 23:34:40
Niçin emin olmadığınız bir konuda bu kadar kesin bir bilgi(!) veriyorsunuz? http://en.wikipedia.org/wiki/KHTML

www.whatismyip.com adresindeki bu: http://www.whatismyip.com/tools/user-agent-info.asp linkten edindiğim bilgi... bu:

Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US) AppleWebKit/534.3 (KHTML, like Gecko) Ubuntu/10.10 Chromium/6.0.472.63 Chrome/6.0.472.63 Safari/534.3

Read more: http://www.whatismyip.com/tools/user-agent-info.asp#ixzz12ePUVDt1

Yiğit Ateş

Webkit motoru kullanması demek Safari tabanlı olduğu anlamına gelmiyor. Webkit motoru Apple tarafından geliştirildiği için onun adı geçiyor. @m.eribol haklı, emin olmadığımız konularda insanları yanlış bilgilendirmeyelim.

GAREZ

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 17 Ekim 2010 - 23:46:13
Webkit motoru kullanması demek Safari tabanlı olduğu anlamına gelmiyor. Webkit motoru Apple tarafından geliştirildiği için onun adı geçiyor. @m.eribol haklı, emin olmadığımız konularda insanları yanlış bilgilendirmeyelim.

arorayı o site safari diye gösterdi hatta futuremark browser testinde bile arora safari gibi gözükünce bende onu o şekilde belirttim...

eribol

Tamam ben de yanlış izah ettim kendimi biraz. Yalnız emin olmadığımız zaman cümlemizin sonuna bir "sanırım" iyi gider. Webkit, Khtml bozması. Yoksa Apple babasının hayrına WebKit'i arkaplanda desteklemiyor. Khtml de konqueror için geliştirilen web motoru, tıpkı gecko gibi. Gecko motorunu da firefox kullanıyor.

GAREZ

sorun değil ben ubuntu ile chromium ve opera+arora pardus ile firefox+opera+arora+rekonq kullanıyorum chromium nedense pardus ile çalışmayı bıraktı... konqueror  kde3 ile çok kötüydü kde4 ile daha iyi oldu...

qhareb

Aslında kullandığım bütün dağıtımlarda Firefox kullanıyorum. Opera ve Chrome'u da her seferinde birer kez deniyorum ama nedense bir türlü ısınamadım onlara.
Neyse... Arch kurduğum eski bir dizüstüm var. Onun için işlemciyi Firefox kadar yormayacak bir tarayıcı arıyordum kaç zamandır. Midori'yi denedim ama hem açılışı yavaştı hem de parolaları saklama özelliği yoktu (ya da ben bulamadım). İndirmeler de hep hata verdi. Bugün aklıma Pardus üzerinde iyi bir performans vermeyen Arora geldi ve bir deneyeyim dedim. Bir iki saattir kullanıyorum, daha bir şey indirip denemedim ama şimdiden Firefox'un yerini aldı. Bir kere ram harcaması fena olmasa da işlemciye çok az yük bindiriyor. Çok hızlı açılıyor. Denediklerim içinde en hızlı açılan diyebilirim. Firefox kullanırken ilk kurduğum eklentiler Flashblock ve Adblock eklentileri olur. Arora'da her ikisi de hazır geliyor(eğer Firefox'tan kullanmıyorsa). Üstelik daha yeni gelişen bir tarayıcı. Şu anki sürüm 0.11.0.
Kısacası kullanım alışkanlığı için Firefox, hız için Arora derim.

:)) Nazar değdi Arora'ya. Copy/Paste sorunu var. Kopyalıyor ama yapıştırmıyor. Arora kullananlarda var mı bu sorun yoksa bana mı özgü? (Nette biraz bakındım. Bir hata kaydına rastladım. Çözüm yoktu. Türkçe bir kaynak da bulamadım.)
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

GAREZ

ctrl+c ve ctrl+v ile denediğinde ne oluyor?

qhareb

Alıntı yapılan: GAREZ - 18 Ekim 2010 - 11:46:33
Klavye kısa yolunda sorun yok ctrl+v ile yapıştırıyor. Yine de fare kullanmaya çok alışığım bu iş için. Yapılmaması garip geldi. Gerçi arama çubuğuna kopyalayabiliyorsun fare ile. Menüde paste çıkıyor. Fakat sayfa üzerindeyken menüde paste yok. Garip gerçekten... :)
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

GAREZ

Alıntı yapılan: qhareb - 18 Ekim 2010 - 12:57:09
Alıntı yapılan: GAREZ - 18 Ekim 2010 - 11:46:33
Klavye kısa yolunda sorun yok ctrl+v ile yapıştırıyor. Yine de fare kullanmaya çok alışığım bu iş için. Yapılmaması garip geldi. Gerçi arama çubuğuna kopyalayabiliyorsun fare ile. Menüde paste çıkıyor. Fakat sayfa üzerindeyken menüde paste yok. Garip gerçekten... :)

kopyala yapıştırdA fare kullanmayı azalttığımdan bu sorunu hiç fark etmemişim... klavyeden yapıştırmak daha iyi... futuremark browser testinde o nedenle yapıştır seçeneği yokmuş demek ki...

qhareb

Alıntı yapılan: GAREZ - 18 Ekim 2010 - 13:04:08
kopyala yapıştırdA fare kullanmayı azalttığımdan bu sorunu hiç fark etmemişim... klavyeden yapıştırmak daha iyi... futuremark browser testinde o nedenle yapıştır seçeneği yokmuş demek ki...

Dediğiniz gibi sadece bir alışkanlık sorunu. Gerçi dizüstünde touchpad yerine klavyeyi kullanmak daha kullanışlı olacaktır. Alışana kadar sabredeceğiz artık. Çünkü Arora'yı sevdim gerçekten. :)
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

aklan

Vazgeçemediğim bazı eklentileri nedeniyle diğerlerine göre biraz yavaş da olsa Firefox kullanıyorum. Bu eklentilerden bazılarının Chromium alternatifleri var, ancak Firefox'takiler kadar kullanışlı değil.
Bir de Chromium'un sağ tıklama-özellikler penceresi çok sade, Firefox'unki gibi bir "Sayfa bilgilerini göster" penceresine ihtiyacı var.
Chromium'un kaynağı görüntüleme özelliği yeni sekmede açıldığından dolayı POST yöntemi ile açılan sayfalarda işe yaramıyor. Ufak bir kaynak görüntüleme işlemi için gelişmiş geliştirici araçlarına girmek ise, alışmadığım için bana biraz zor geliyor.

Firefox'tan yukarıdakilere benzer (bana göre) eksikleri olmayan, aynı zamanda hızı ve başarımı daha iyi olan bir tarayıcı olmadığı sürece Firefox'tan vazgeçebileceğimi sanmıyorum.

Chantre

Ben Swiftfox kullanıyorum ve de çok memnunum. Niye listede yoktu ki? :(
When you play the game of thrones, you win or you die!

enginbahadir

Alışkanlıklarımdan dolayı Opera kullanıyorum. Yoksa hangisi yavaş hangisi hızlı çok bilgim yok :)

Megatron

Ben Firefox, Chrome ve Midori kullanıyorum. Chrome seçeneklerde olmadığı ve sadece iki oy kullanabildiğimiz için Firefox, Midori' ye oy verdim. :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Kasım 2010 - 18:46:51

Liste bana biraz eksik gibi geldi. :)
GNU/Linux kıtasında, kayıp penguen.

rick

Alıntı yapılan: Megatron - 08 Kasım 2010 - 18:46:37
Ben Firefox, Chrome ve Midori kullanıyorum. Chrome seçeneklerde olmadığı ve sadece iki oy kullanabildiğimiz için Firefox, Midori' ye oy verdim. :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Kasım 2010 - 18:46:51

Liste bana biraz eksik gibi geldi. :)

Chromium var.