Amarok 2.1 "Let There Be Light" duyuruldu

Başlatan özgürubuntu, 05 Haziran 2009 - 19:12:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Linux dünyasında severek kullandığımız başarılı KDE programlardan Amarok, 2.1 numaralı sürümü "Let There Be Light" (Burada Işık Olsun) yayımlandı. Kubuntu kullanıcıları, Adept Installer'ı açıp > Sources > Edit Software > Third Party Software > Ekle yolunu izleyerek
deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/backports/ubuntu jaunty main
Backports PPA deposunu ekleyip, güncelleyerek yeni sürümü kurabilirler.

Amarok 2.1 Sürümü ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve bir kaç ekran görüntüsüne bakmak için :
http://amarok.kde.org/en/releases/2.1

Malik

Şöyle bir göz gezdirdim. Hepsini okumadım ama pek bir farka rastlamadım ya da dikkatimi çekmedi. Amarok inşallah bu sefer günde en az bir kere verdiği hataları düzeltir. İki de bir verdiği hatalardan dolayı soğutmuştu kendini benden. Hele de sonata kullanınca amarok gözüme winamp gibi görünmeye başladı. Galiba yavaş yavaş arch sevdam başladı :) Ubuntu ve paketlerinde artık hep hatalar gözüme görünmeye başladı :)
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

agritux

Şu an pardus 2009 üzerinde svn kullanıyorum. Gayet sorunsuz.

xwes

.kubuntu uzerine kurdum yeni surumu ama hala berbat. Zaten amarok 1.4 surumune donmuştum, haberinizi gorunce belki duzeltmişlerdir diye tekrar yukselttim ama sonuç husran. Ya istedigim çok bir şey degil alt tarafi playlist oluşturmak istiyorum ama yok olmuyor. Yarim saattir bir playlist oluşturamadim. Bu yeni surumde guya otomatik playlist ozelligini geri getirmişler ama nasil çalişiyor bir turlu anlayamadim. Sol yandaki sekmelerden playlist sekmesine gelip "uygunluk temelli" bir çalma listesi oluşturuyorum ama benim kriterkerimi hiç sallamadan kafasina gore bir plalist oluşturuyor. çok kizginim çok. Geri donuyorum eski surume...

ironic

2 sürümüne bir türlü ben de alışamadım. Ne zaman açmaya kalksam içimdeki tüm iyi hisleri öldürüyor. Bir radyo dinleyeceğim iki saat menü açılmıyor. Karman , çorman bir vaziyette. Neyin , nerde olduğu bellisiz. 1.4 gibi çok güzel ve kullanışlı bir arayüzü nasıl bu hale getirirler anlamış değilim. EQ 'yü oyuncak deyip, gereksiz olduğunu düşünen ve 2 sürümüne eklemeyen geliştiricilerden de çok şey beklemiyorum açıkcası.

Çoğunlukla Songbird kullanıyorum. Fazlasıyla özelleştirme mevcut. Eklenti ve tema desteği de her geçen gün artıyor. Wine altında da aimp ve jetaudio yüklü. Şimdilik bir oynatıcı sıkıntım yok.  :)

mustafa.tr

Audacious yeter. İki dakikada bir liste yapıyorum çalıyorum duruyor. Bir albüm dinleyeceksem klasörü playliste sürüklüyorum iş bitiyor. Öyle program kurcalamakla koleksiyonla falan uğraşamam. 1.x sürümlerinde de program içinde dosya arama özelliğini severdim ama ikincisi iyice hantallaşmış.

özgürubuntu

Sabit diskimin 40 GB bölümüne kurduğum Kubuntu'ma kurdum.. Ses kartımı tanımadı :D müzik dinleyemedim.. Koleksiyonu göstermeme rağmen görmedi.. baya baya pişman etmeye başladı beni KDE :D her an bölümü formatlayabilirim.. Ah KDE.. Ahh Kubuntu ömrümü yedin hatalarınla

xwes

KDE 4.2'i bayagi bir zamandir tek başina kullaniyorum ve oldukça memnunum. Amarokun 1.4 surumunden de çok memnunum ama amarokun bu yeni serisinden memnun degilim. Zaten kimse de memnun oldugunu soyleyemez. Fakat şundan eminim ki her yeni surum ile onceki serinin hoş ozelliklerini yeni seriye akleyecekler. Zaten boyle olacagini da soylemişlerdi aslinda. Biraz sabretmek gerekiyor aslinda ama yine de sabirsizim, kizginim :)

GNUbuntu

Amarok 2'yi Ubuntumda sadece radyo dinlemek için kullanıyorum (Magnatune ve Shoutcast). Gayet memnunum.
Müzikler için Audacious kullanıyorum.
İlginç olan şey, Kubuntu Amarok'da çıkmayan Shoutcast radyo listesi Ubuntu'da çıkıyor. ???
Önce Saygı...

semih85

xubuntu için bu koddaki "kubuntuyu" değiştirip "xubuntu" mu yazmamız gerekiyor ? ?
~ hoşça'kal'

Sistem İşlemci; core i5 ekran kartı: nvidia geforce GTX920M Ram: 4GB DDR3 HDD: 320GB

xwes

Alıntı yapılan: semih85 - 07 Haziran 2009 - 12:43:23

xubuntu için bu koddaki "kubuntuyu" değiştirip "xubuntu" mu yazmamız gerekiyor ? ?
Sanirim ayni şekilde kullanmalisiniz.

esrama

Konu ile pek alakası yok ama ilgimi çeken bir durum var: Wine ile winampı kurdum amaroktan ve audacioustan çok çok daha iyi ses veriyor. Wine ile kurulan winamp linxun tanıdığı kadar ses donanımlarından faydalanabiliyor. Demekki benim linux playerlarım (amarok,audacious vs) ve winamp aynı koşullarda ama winamp çok daha iyi ses veriyor. Düşünüyorumda özgür yazılım dünyasında henüz bunu yapabilen bir grup çıkmadımı ? Onu da geçtim giriyorum winampın resmi sitesindeki eklentiler kısmına orada birkaç programcının kendi başına uğraşıp yaptığı bir eklneti(ler) var o ise winampı neredeyse 2 katına katlayacak kadar iyi ses vermesini sağlıyor. Bunu bir kaç programcı yapabiliyorda , bizim bu kadar önde bildiğimiz özgür yazılım dünyasından şu ana dek bunu yapabilen olmamışmı? En azından her ses(ve video) dosya türleri için değilde, mp3 gibi çok yaygın olan ve ses kalitesinin (müzik dinlemek için) önemli olduğu dosya türlerinin bu derece berbat çalması çok ilginç! (zaten donanımlarda sorun yaşıyoruz sesi tam alamıyoruz :( ) . Şimdi birkaç kişi bana cevap olarak "ben ses kalitesini linxuta iyi alabiliyorum" diyecek ama ben bunu birçok farklı donanımda birçok playerda denedim ve kesinlikle eminimki biz winsoftun üstüne yazılmış başarılı (winamp vs..) programlarından bu konuda malesef çok arkadayız...
Özellikle vlc bu konuda berbat! Ses dosyalarını sanki isteyerek cızırtı ile veriyomuşçasına çalıyor.Bir yazıda okuduğuma göre vlc gerçek sesi (yani sesi hiç değiştirmeden,sesle oynama yapmadan) veridği için ses kötü geliyormuş. Olabilir ğer mantık buysa birşey diyemem bir taraftan iyi de yapıyor. Fakat amarok ve audacious (vs..) 'ye ne oluyor ?

xwes

Alıntı yapılan: esrama - 07 Haziran 2009 - 15:49:08
Şimdi birkaç kişi bana cevap olarak "ben ses kalitesini linxuta iyi alabiliyorum" diyecek ama ben bunu birçok farklı donanımda birçok playerda denedim ve kesinlikle eminimki biz winsoftun üstüne yazılmış başarılı (winamp vs..) programlarından bu konuda malesef çok arkadayız...
Bunu yine de soylemek zorundayim ki ya ben sesten anlamiyorum ya da sorun size ozel. ses kalitesinden kastiniz nedir, nasi olçulur, kulak ile mi ilgilidir yoksa objektif bir olçutu var midir? Siz bu kiyaslamayi hangisine gore yapiyorsunuz? Cizirtidan bahsediyorsaniz ben şimdiye kadar hiç bir linux dagitiminin hiçbir surumunde cizirtiyla filan karşilaşmadim. Sesten anlamiyor olabilirim ancak windows ile ayni şarkida hiçbir fark goremiyorum, 4+1 ses siteminde son sesi açip dinledigim çok oluyor ve yine de bir farkin ayirdina varamiyorum.

esrama

Alıntı yapılan: xwes - 07 Haziran 2009 - 15:58:17
Alıntı yapılan: esrama - 07 Haziran 2009 - 15:49:08
Şimdi birkaç kişi bana cevap olarak "ben ses kalitesini linxuta iyi alabiliyorum" diyecek ama ben bunu birçok farklı donanımda birçok playerda denedim ve kesinlikle eminimki biz winsoftun üstüne yazılmış başarılı (winamp vs..) programlarından bu konuda malesef çok arkadayız...
Bunu yine de soylemek zorundayim ki ya ben sesten anlamiyorum ya da sorun size ozel. ses kalitesinden kastiniz nedir, nasi olçulur, kulak ile mi ilgilidir yoksa objektif bir olçutu var midir? Siz bu kiyaslamayi hangisine gore yapiyorsunuz? Cizirtidan bahsediyorsaniz ben şimdiye kadar hiç bir linux dagitiminin hiçbir surumunde cizirtiyla filan karşilaşmadim. Sesten anlamiyor olabilirim ancak windows ile ayni şarkida hiçbir fark goremiyorum, 4+1 ses siteminde son sesi açip dinledigim çok oluyor ve yine de bir farkin ayirdina varamiyorum.
Sorunun bende olacağını sanmıyorum. Her zaman başka kişileri yanıma alarak bu testleri yapıyorum ki daha doğru kararlara varabilelim. Fakat ne yaptıysam hangi donanımlarda kimin yorumunu aldıysam ne kadar da linuxu savunsamda hiç fayda etmedi. Ya benim donanımlarda şans eseri böyle oluyor yada benim dediğim kesinlikle doğru.
Tabiki ses kalitesi testi bir gerçek varki insandan insana değişebilir. Ama bunu benim kadar çok deneseydiniz ve bu kadar fazla kişinin kötü yorumunu alsaydınız eminimki benim gibi düşünürdünüz.

xwes

Ben şunu merak ediyorum, hani kotu diyorsunuz ya, bu şarkiyi dinlerken cizirti ya da bipleme gibi rahatlikla fark edilebilecek turden şeyler mi yoksa ancak bu işten anlayan birinin anlayabilecegi bir şey mi? Eger sorun benim bilgisizligimde ise bir şey diyemem ancak dedigim gibi ne kadar dikkatli de dinlesem bir kalitesizlik, bir fark goremiyorum. Şimdiye kadar 10-15 kişiye ubuntu kurdum, hiçbirinde boyle bir sorun ile karşilaşmadim, hiçbiri de bana boyle bir şikayetle gelmedi.

ironic

Bu konuda @esrama' ya katılıyorum. Donanım olarak iyi ses alabilirsiniz ama mevcut yazılımlar ne yazık ki yetersiz. Dolgun bass alabileceğiniz bir yazılım yok. Geliştiricileri de suçlamıyorum. Birçok kaliteli algoritmalar patentli ve ücret ödemek gerekiyor.

esrama

Ses kalitesiden kastım arada gelen bip sesi veya cızırtı değil, benim (ve test ettiğim kişilerin :) ) ses kalitesinden kastı: basın biraz daha boğuk gelmesi, ses fazla açılınca hafiften her türlü bozulmaların olması(gerçi bu donanımın tam tanınamamasından kaynaklanır ama yazıyoum çünkü bende böyle bir sorun var fakat wine ile yüklenen winampta yok ki winamp aynı ses seviyesinde olmasına rağmen linux playerlarından daha yüksek ses veriyor tabi hiç bozmadan) gibi... Ama daha bastiçe neyden bahsettiğimi anlamak istiyorsanız windowsta winampı ve basit bir program yükleyim (mesela winsoft media player). İki programda da cızırtı olmayacaktır. Ama kelimelerle tam olarak açıklanamayan bir kalite farkı olacak. İşte ondan bahsediyorum!
Sadece kalite olsa gene iyi ekolayzır ayarları audacious ta fena değil, ama amarokta sanki hiç etki etmiyor. Ekolayzır ayraları olmadan sesi amarok iyi verse ne yazarki :(

@ironic zaten patentini almadıkları şey kalmadı :( Gerçi ms bir aralar özgür yazılımların yaklaşık 300 civarında patenti ihlal ettiği açıklaması gelmişti (ki bu bence de bir yere kadar doğru). Bu sayı 301 olsa birşey farketmez :)
http://www.turkeyforum.com/satforum/archive/index.php/t-21735.html
http://www.ircforumlari.net/gnu-linux-unix/125931-msin-patent-aciklamasina-linuxtan-cevap.html

xwes

Kelimelerle tam olarak anlatilamayan kismini bilmem ama dedigim gibi ben 4+1 sistemimde yuksek seste muzik dinleyen biri olarak bozulma goremiyorum. Mp3'lerde bir program ile (audacity gibi) ses seviyesini arttirmaya çaliştiginizda bir seviyeden sonra kalitenin bozuldugunu gorursunuz, ya da bir şarkinin bitrate degerini 64 veya 32ye duşuruseniz kalitenin duştugunu fark edersiniz. Anlatmaya çaliştiginiz kelimelerle alatilmasi guç fark bu ise ben bu şekilde de bir fark hissetmiyorum. Ekolayzir konusunda ise amaroku eksik buluyorsaniz buna bir şey diyemem, pek işim olmadigi için yorum yapamam.
Yine bass'i iyi olan şarkilarda da gayet guzel açiyorum bassimi, sorun yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Haziran 2009 - 16:45:27

Az once denemek için bol bass'li olmasi açisindan "Love is gonna save us" şarkisinin 40.-60. saniyelerini son ses ile amarok ile ubuntuda dinledim sonra şarkiyi usb'ye atip arkadaşin laptopu ile de windows altinda winamp ile dinledim ayni saniyeleri. ikisini de ayni amfi ile ayni ses seviyesinde dinledim. Bir kaç kez tekrarlamama ragmen fikrim degişmedi :)

ns

ubuntuya nasil kuracağız ve kaç mb bağımlılık indirmem gerekir?
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

xwes

Alıntı yapılan: ns - 07 Haziran 2009 - 18:03:11
ilk mesajda nasil kurulacagi anlatilmiş. Yanliş hatirlamiyorsam 14 mb kadar bir download yapmaniz gerekecek.

ns

Alıntı yapılan: xwes - 07 Haziran 2009 - 21:21:14
Alıntı yapılan: ns - 07 Haziran 2009 - 18:03:11
ilk mesajda nasil kurulacagi anlatilmiş. Yanliş hatirlamiyorsam 14 mb kadar bir download yapmaniz gerekecek.

ilk mesajda kubuntuya nasil kurulacağı anlatılmış. ubuntuya kurmak için kde programı olduğundan kde kütüphanelerinin filende indirilmesi gerekir(heralde)

14 mb sadece amarok galiba.gerçi ben kubuntuya geçeceğim büyük bir ihtimalle gerek kalmadi. ama bencilde olmamak lazim:D

xwes

Dediginiz dogru, ama eger sistemde zaten kde programi kurulu ise muhtemelen pek fazla ekstra kutuphane istemez.

ns

yok daha hiç kde programı kurulu değil. ubuntunun dvd versiyonundan sıfır kubuntu kuracağım ama daha kurmadım.

ns

şimdi kubuntuda denilenleri yaptım. iki engellenmiş güncelleme var diyor amarok için. sizde de oylemiydi. kurayım mı yinede.?

xwes

Alıntı yapılan: ns - 09 Haziran 2009 - 13:30:24
şimdi kubuntuda denilenleri yaptım. iki engellenmiş güncelleme var diyor amarok için. sizde de oylemiydi. kurayım mı yinede.?

"engellenmiş güncelleme" ne demektir bilmiyorum açikçasi, ama kurun bakalim sonuç ne olacak :)