Google Chrome Early Access

Başlatan gio, 05 Haziran 2009 - 14:53:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kemaltahir

çok özür dileyerek son bişey isteyeceğim yüklemiş olduğum bu choromium versiyonunu da yükledim ama firefox un yerini tutmaz tamamen yine nasıl kaldırabilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Haziran 2009 - 00:40:01

paketi kaldırım fakat sayfada anlatılırken source listesine bir satır eklemiştim onu sileyim mi

heartsmagic

Eğer tekrar yüklemeyeceksen veya güncellemeyeceksen silebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

esrama

Chromium özgür yazılım lisansına mı sahip ?

ironic

Bsd Lisansına sahip.

http://code.google.com/chromium/terms.html

GPL den farkı isteyen kodları kapatıp yayınlayabiliyormuş. Ör: chrome

esrama

Alıntı yapılan: ironic - 07 Haziran 2009 - 11:55:09
Bsd Lisansına sahip.

http://code.google.com/chromium/terms.html

GPL den farkı isteyen kodları kapatıp yayınlayabiliyormuş. Ör: chrome

Tam olarak farkı anlayamadım. Her özgür yazılım da olduğu gibi, her isteyen kodları alıp, farklı bir isimle bunu yayınlayabiliyor mu ? Eğer böyleyse çok iyi. Eğer sadece açık kaynaklıysa gözümde opera'dan BİLE hiçbir farkı yok! (Tek iyi yanı kodlarının açık olması) Eğer her isteyen bunu geliştirebiliyorsa bunun vlc, firefox, ubuntu i özgür yazılım lisansından farkı nedir ?

ironic

Evet tam düşündüğünüz gibi.  :D

Alıntı YapGPL, özellikle programın kaynak kodunun açık olmasının gerekliliğini savunan bir yapıdadır. Temel amaçları, şeffaflık, kullanıcının ne kullandığını bilmesi, yazılımın çok kişi tarafndan hızlıca geliştirilmesi vb...' dir. Pek çok kişi bu radikal yaklaşımın GNU GPL lisansı tarafından getirildiğini düşünse de bu yanlıştır. Çok daha önceleri BSD ve benzeri lisans anlaşmaları, programları kaynak kodları ile dağıtmayı oldukça popüler yapmıştı ki halen de çok sayıda yazılım bu lisanslar ile piyasaya sürülmektedir. BSD lisansı, GPL' e temelde benzese de en belirgin farkı, değiştirilerek piyasaya sürülen yazılımın kodunun açık olması zorunluluğu ve BSD lisanslı olması zorunluluğunun olmamasıdır. Oldukça fazla sayıda firma BSD lisanslı programların kodlarını olduğu gibi ya da biraz değiştirerek kendi yazılımları içine gömmüş, yazarına ve kullanıcılara hiç bir geribildirim yapmayarak çok yüksek meblağlarda maddi kazanç elde etmiştir. GPL, üretilen yazılımın da GPL olmasını zorunluluk yaparak bunu imkansız kılmaktadır.
GPL, yazılımın ücretlendirilmesi hakkında hiç bir fikir beyan etmez. Pek çok lisans anlaşması ücretsiz kategorisine girerken GPL yazılımları ücretsiz olmak zorunda değildir. Üretici firma ya da kuruluş, yazılımını GPL ile lisanslayıp, dağıtabilir ve karşılığında da bir ücret talep edebilir. Bu madde en baştan beri sözleşme içerisinde olmasına rağmen gariptir ki, GPL yazılımların çok büyük bir kısmı ücretsizdir. Genel bir yaklaşım yazılımdan değil, kullanıcıya sunulan destekten para kazanılması şeklindedir. Bu özelliği ile GPL, pek çok lisanstan ayrılmaktadır.

kaynak

FeNDeR

Chromium 'u kurdum ancak hız farkını hissetmedim. Firefox ile aynı. Aslında bence hız konusunda hepsi birbirinin aynı. Neticede net altyapısı belli.

ns

Alıntı yapılan: FeNDeR - 08 Haziran 2009 - 13:44:03
Chromium 'u kurdum ancak hız farkını hissetmedim. Firefox ile aynı. Aslında bence hız konusunda hepsi birbirinin aynı. Neticede net altyapısı belli.
senin mantığın şuna benzemiş : "tüm yollar aynı o zaman tüm arabalar aynı hızda gider."
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

emin_as

Chrome un hız farkı javascriptlerde ortaya çıkar. Javascript temelli bir web 2.0 uygulaması kullanırsanız, chrome digerlerine tur bindiriyor. Gmail, google docs, google calendar veya google map gibi uygulamalar javascript temelli olduğu için, google özellikle chrome u geliştirdi. Gerçi chrome, konqueror, safari  webkit temelli tarayıcılardır. Tabii herbiri kendine göre ufak tefek eklemeler yaptı.

Chrome u diger tarayıcılardan ayıran, hızı, sadeliği ve ekranı verimli kullanması. Uzun süre firefox kullandıktan sonra, artik chrome u kullanmaya başladım. Benim açımdan tek eksiği, webdeveloper gibi kapsamlı bir eklentinin olmayışı. Bu yazdıklarımı windows altında yapıyorum, henüz linux için kararlı bir chrome sürümü yok.

FeNDeR

Alıntı yapılan: ns - 08 Haziran 2009 - 14:56:00
senin mantığın şuna benzemiş : "tüm yollar aynı o zaman tüm arabalar aynı hızda gider."

Birincisi, biz seninle askerlik arkadaşı mıyız senli benli yazıyorsun? İkincisi, sen bundan bunu mu anladın? Aferin sana.

heartsmagic

Arkadaşlar fikir paylaşımı yaparken birbirimizi incitmeyelim. Lütfen.

ns

Alıntı yapılan: FeNDeR - 08 Haziran 2009 - 18:34:57
Alıntı yapılan: ns - 08 Haziran 2009 - 14:56:00

Birincisi, biz seninle askerlik arkadaşı mıyız senli benli yazıyorsun? İkincisi, sen bundan bunu mu anladın? Aferin sana.

aferim bana. dediğinle yaptığın uysa bari.

anlamam gerekeni anlat o zaman.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

heartsmagic

Arkadaşlar lütfen üçüncü bir kere tekrar ettirmeyin bizlere. Eğer meselenin bu şekilde uzayacağını düşünüyorsak hiç bir şey söylememek daha doğru olur. Aksi takdirde tatsızlığı önlemek için iletileri bölüp, çöpe aktarmak zorunda kalacağım.

FeNDeR

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Haziran 2009 - 18:40:13
Arkadaşlar fikir paylaşımı yaparken birbirimizi incitmeyelim. Lütfen.

Sonuna kadar katılıyorum. Biraz saygı çerçevesinde olmalı yazışmalar. Burada veya başka herhangi bir forumda kimse birbirini tanımıyor. Ben normalde de hiç tanımadığım insanlara hitap ederken "siz" diye konuşurum. İsterse yaşça küçük olsun veya olmasın.Ve de bu tarz üsluplardan hiç hazzetmem. Ne gündelik yaşantıda, ne de sanal ortamda! Herkesin terbiyesi, görgüsü, eğitim düzeyi de bir olmayabilir. Ancak insanlara hitap ederken hepimizin biraz dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum.   

Chromium konusuyla ilgili olarak ise söylemek istediğim şu.. Kullanmadığım tarayıcı neredeyse kalmadı. Emin_as gayet güzel bir biçimde açıklamış teknik olarak. Ancak benim söylemek istediğim, basitçe, ülkemizdeki internet altyapısıyla ne kullanırsanız kullanın site açma hızlarının çok bir şey farketmeyeceği yönünde. Bu benim yıllarca kullandığım internetteki gözlemim. Hiç bir tarayıcının her siteyi diğer tarayıcılara göre çok daha hızlı açtığını görmedim. Chromium ile de epey site dolaştım ve bu farkı hissetmedim. Demek istediğim buydu. Neyse...

oenderrr

Alıntı yapılan: volkanmet86 - 06 Haziran 2009 - 10:52:21
flash yükleyebilen var mı?

zaten şu anda flash desteği vermiyor. ki bu kadar hızlı olmasının en önemli nedenlerinden biri de bu. eğer firefoxda flash pluginlerini kapatıp surf yaparsanız ne demek istediğimi hemen farkedeceksiniz. ayrıca bizzat kendileri geliştirici değilseniz chrome u indirmeyin kurmayın diye uyarıyor, bece bunu da dikkate alın

canosayan

Chmod bizim işimiz.

ironic

Teşekkürler. Denedim oldu.  :)

Yalnız işlemci kullanımı biraz yüksek. Belki youtube' dan dolayıdır.

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Yusuff

Şu ana kadar Chromium kullanıyordum. @Eren'in dediği  paketi indirdim Chrome çıktı onu da kurdum. Yalnız ne Chromium'da ne de Chrome'da flaşları açamıyorum.

Açılıyor mu yani?

Alıntı yapılan: canosayan - 17 Temmuz 2009 - 11:46:15
kutsal bilgi kaynağından aldığım bir haber
flash desteği gelmiş
http://ubuntu-unleashed.com/2009/07/howto-flash-on-google-chromechromium-now-a-reality.html

Kaynağa baktım ama bir türlü beceremedim. İngilizce bilmiyorum ondan galiba. :)

Bir arkadaş yardımcı olabilirse ona dua ederim :)
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

bytan

Aşağıdakiler gerekli desteği sağlayacak deniyor. 

sudo apt-get install adobe-flashplugin
sudo cp /usr/lib/firefox/plugins/flashplugin-alternative.so /usr/lib/chromium-browser/plugins/flashplugin.so
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ironic

Öncelikle son yapımı (build) kullanın ve sistemde flaş yüklü olsun. Son yapımı yüklemek için burada yazanları uygulayın.

Panele ya da masaüstüne koyduğunuz chromium/chrome simgesine sağ tıklayıp "özellikler" e gelin. komut bölümüne "chromium-browser --enable-plugins" (tırnaklar hariç) değerini girin.

Daha sonra

sudo cp /usr/lib/firefox/plugins/flashplugin-alternative.so /usr/lib/chromium-browser/plugins/flashplugin.so

komutunu verin. İşlem tamamdır. Yalnız plugin desteğinin sağlanması için az önce ayarladığımız simge ile chromium/chrome ' u başlatın.

Yusuff

Çok teşekkür ederim oldu valla! Elinize sağlık.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

fincan

Ah bir de 33bit lib bagımlılıgı olmasa da 64bit ile tam uyumlu calıssa, o zaman ilk iş denemek olacak.

galot

Bir de şu fontlar düzgün olsa...

skahvecioglu

Arkadaşlar benim chrome (daha sonra chromium yükledim) ikiside ilk kurulumdan hemen sonra adres satırına bir hafr yazmamla kapanıyor... Bir ekran videosu çektim ama ogv olarak kaydetti bu ekran görüntüsünü foruma koyabilir miyim?
Ne Mutlu Türküm Diyene!